Jump to content

«Εξωγήινοι, αδέλφια μου»


Recommended Posts

Από το in.gr:

Η ζωή στον Αρη δεν μπορεί να αποκλειστεί, δήλωσε σε άρθρο του στην εφημερίδα του Βατικανού ο αστρονόμος του Πάπα. Ο πατέρας Γκαμπριέλ Φούνες είπε ότι νοήμονα όντα, δημιουργημένα από τον Θεό, δεν αποκλείεται να υπάρχουν στο διάστημα. Ο αστρονόμος του Πάπα δήλωσε ότι η αναζήτηση μορφών εξωγήινης ζωής δεν έρχεται σε αντίθεση με την πίστη στον Θεό. Είπε μάλιστα ότι πολύ επιστήμονες πιστεύουν στον Θεό. Ο πατέρας Φούνες, διευθυντής του Αστεροσκοπείου του Βατικανού, είπε ότι όπως υπάρχουν πολλές μορφές ζωής στη γη, έτσι θα μπορούσαν να υπάρχουν νοήμονα όντα και στο διάστημα, μερικά από τα οποία θα μπορούσαν να είναι απαλλαγμένα από το προπατορικό αμάρτημα, δηλώνει. Ερωτώμενος για την καταδίκη του Ιταλού αστρονόμου Γαλιλαίου, πριν από τέσσερις αιώνες, ο αστρονόμος του Πάπα λέει ότι έγιναν λάθη στο παρελθόν, αλλά ότι έχει έρθει η ώρα για το Βατικανό να γυρίσει σελίδα και να κοιτάξει στο μέλλον. Σε μια προσπάθεια να τονώσει τις σχέσεις του με την επιστήμη, το Βατικανό διοργανώνει το 2009 συνέδριο για τα 200 χρόνια από τη γέννηση του Δαρβίνου.

 

Το άρθρο της εφημερίδας του Βατικανού είχε τίτλο «Οι εξωγήινοι είναι αδελφοί μου».

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να ανοίξω topic για την είδηση αυτή πριν παω για φαγητό.Τα τελευταία χρόνια το Βατικανό έχει κάνει κάποια βήματα προόδου.Ως τώρα άλλες θρησκείες πιο...πρωτόγονες και καλά ήταν πιο προοδευτικές.

Και γιατί να μην υπάρχουν εξωγήινοι;Αν υπάρχουν θα είναι κι αυτά πλάσματα του Θεού εφόσον θεωρείται ότι Αυτός έφτιαξε το Σύμπαν κι όχι μόνο τη Γη.Παλιότερα έλεγαν πως αποκλείεται διότι δεν αναφέρονται στην Αγία Γραφή.Και τί ήθελαν δηλαδή;Να αρχίσει ο Χριστός να λέει για μακρινούς πλανήτες γύρω από τα άστρα του ουρανού και για διαστημόπλοια κτλ;Εδώ το "αγάπα τον πλησίον σου" Του έκλεισε πρώτη θέση για τον Γολγοθά!

 

Όσο για το Γαλιλαίο,φτηνά τη γλίτωσε.Είχε και τα μέσα.Άλλοι κάηκαν ζωντανοί,ένας κατ'οίκον περιορισμός δεν είναι και το μεγαλύτερο λάθος της Καθολικής Εκκλησίας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πειράζει που το βλέπω λίγο σαν ένα βήμα όχι μπροστά αλλά απλά ένα βήμα εντυπωσιασμού και μάρκετινγκ; Είμαι αρκετά σκεφτική όταν πρόκειται για οργανωμένες θρησκείες.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να είναι και έτσι Βούλα.

Αναρωτιέμαι αν τέτοια βήματα θα κάνει και η Ορθόδοξη Εκκλησία στο μέλλον . . .

 

Πάντως "εξωγήινοι" αναφέρονται στη Βίβλο. Δεν είναι άλλοι από τους αγγέλους που δημιουργήθηκαν πριν τον άνθρωπο και μάλιστα ζευγάρωσαν και με γυναίκες, αλλά υπάρχουν και οι παράξενοι Elohim και Nephilim. Η ετυμολογία και έννοια της λέξης Elohim είναι αμφισβητούμενη γιατί σημαίνει μεν "δημιουργοί θεοί" αλλά θεωρείται και σαν μια απλή έκφραση για τις "άπειρες πλευρές" του ενός Θεού και όχι υπόνοια για πολλούς μικρούς θεούς.

 

Δεν ξέρω τι γνώμη έχει η Καθολική Εκκλησία για τα θρησκευτικά κείμενα του Εmanuel Swedenborg, Σουηδού χριστιανού μυστικιστή, επιστήμονα και θρησκευικού συγγραφέα, που έγραψε για εξωγήινα όντα σε ένα σωρό πλανήτες (παρέα με αγγέλους, δαίμονες και άλλα πνεύματα) το 18ο αιώνα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το Γαλιλαίο,φτηνά τη γλίτωσε.Είχε και τα μέσα.Άλλοι κάηκαν ζωντανοί,ένας κατ'οίκον περιορισμός δεν είναι και το μεγαλύτερο λάθος της Καθολικής Εκκλησίας...

Σίγουρα. Όμως φαντάζομαι ότι όλοι θα συμφωνήσουμε πως το ότι η Καθολική Εκκλησία ζορίστηκε ολίγον τι να παραδεχτεί επίσημα ότι ο Γαλιλαίος είχε δίκιο και εκείνη άδικο ως προς το ποιος γυρίζει γύρω από ποιον (η Γη γύρισε χαλαρά πάνω από 450 φορές γύρω από τον Ήλιο πριν το παραδεχτεί ο Πάπας Ιωάννης Πάυλος ο Β'...) δεν αποτελεί και το μικρότερο λάθος της...

 

Και ναι, συμφωνώ ότι πρόκειται πιο πολύ για απελπισμένη προσπάθεια μάρκετινγκ και εξαναγκασμένης προσαρμογής της Καθολικής Εκκλησίας στους νέους καιρούς, παρά για γνήσιο ενδιαφέρον για "τα αδέλφια μας τους εξωγήινους". Φυσικά η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι ανίκανη ακόμα και γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα και η πρόθεση της Καθολικής Εκκλησίας να είναι το μάρκετινγκ ή οτιδήποτε άλλο (μπορεί να ανακάλυψαν ξαφνικά για όλα τα UFO religious sects που υπάρχουν), το θέμα είναι πως η δήλωση αυτή επηρεάζει πολύ κόσμο, θρησκευόμενο και μη και τα αποτελέσματα μπορεί να φανούν και σε τομείς πέρα από την όποια εκκλησιαστική πολιτική.

 

Όσο για τη "δική" μας Εκκλησία, μπορώ μόνο να θυμηθώ κάποιο κείμενο που είχα διαβάσει από κάποιον ιερωμένο - transcript από ραδιοφωνική εκπομπή αν θυμάμαι καλά - στο οποίο εξαπέλυε μύδρους κατά των επιστημών και ειδικά της Αστρονομίας με το σκεπτικό πως τα άστρα, οι πλανήτες και γενικά τα ουράνια σώματα "ανήκουν" στο Θεό και δεν έχουν φτιαχτεί για να τα ερευνά ο άνθρωπος.

 

Αλλά μια που το θέμα δεν είναι ο σκοταδισμός αλλά οι εξωγήινοι και η αναζήτησή τους με τις ευλογίες τουλάχιστον της Καθολικής Εκκλησίας, υπάρχει μια ιδέα στην είδηση αυτή που με έλκει πολύ.

Είναι αμφίβολο να υπάρχουν ανθρωποειδείς εξωγήινοι αλλά μια που όλοι ζούμε στο ίδιο σύμπαν με τους ίδιους νόμους, πιστεύω πως υπάρχουν πεδία συνεννοήσης και κατανόησης αν τους ανακαλύψουμε ή μας ανακαλύψουν, (ό,τι μορφή και να έχουν) οπότε η ιδέα των "Εxtraterrestrial Brothers" παίρνει μια άλλη χροιά, πέρα από τις εικασίες των "επαφικών".

 

Η ιδέα μου φαίνεται ελκυστική γιατί κάπου έχω βαρεθεί τα τελευταία χρόνια να βλέπω συνεχώς σε σειρές και ταινίες τους "σατανικούς aliens" που έρχονται να μας φάνε/κατακτήσουν/πειραματιστούν πάνω μας και άλλα τέτοια ωραία και από μια άποψη εξ ίσου σκοταδιστικά με τους διαόλους και κολάσεις και τα τοιαύτα.

Όσο πιθανό είναι αυτό (αν και αντιβαίνει στις θεωρίες του Carl Sagan και στην εξίσωση Drake), άλλο τόσο πιθανό είναι να υπάρχουν και εξελιγμένοι ψυχικά, πνευματικά, ηθικά και τεχνολογικά εξωγήινοι που έχουν περισσότερο "αδελφικές" διαθέσεις για τη Γη, παρά "γαστρονομικές"! :awink:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το θέμα από θεολογική άποψη δεν είναι και τόσο απλό.

 

Ένα από τα κυριότερα αντικληρικά επιχειρήματα του Διαφωτισμού ήταν οι Σεληνάνθρωποι, οι υποτιθέμενοι κάτοικοι της Σελήνης, που εφόσον ζουν εκτός πλανήτη άρα δεν έχουν υποστεί το προπατορικό αμάρτημα και άρα η έλευση του Χριστού στη γη δεν έχει καμία σημασία γι' αυτούς (ιδέα διατυπωμένη από τον ίδιο τον Ντιντερό στην περίφημη Εγκυκλοπαίδεια).

 

Όσο αστείο και αν φαίνεται ήταν ένας από τους κύριους λόγους για τους οποίους η Εκκλησία καταπολέμησε την ιδέα του κενού. Αν υπάρχει το κενό, θα υπάρχει άπειρο σύμπαν, θα υπάρχουν πολλοί πλανήτες, άρα πολλοί κόσμοι, άρα πολλές ενσαρκώσεις του μεσσία; (Χοντρικά βέβαια το θέτω τώρα και λόγο της ώρας). Υπάρχει μία άπειρη βιβλιογραφία της εποχής όπου Ιησουίτες καταπολεμούν διαφωτιστές και αντιστρόφως, πάνω στην ύπαρξη εξωγήινων, της φύσης τους και της επιρροής του θαύματος της σταύρωσης σ' αυτούς.

 

Οπότε το θέμα δεν είναι και τόσο καινούριο.

Προσωπικά πιστεύω ότι από την άποψη της εκκλησίας θα λυθεί όταν (και αν) κατέβουν οι εξωγήινοι στη γη και βγαίνοντας από το UFO τους, κάνουν το σταυρό τους και πουν "Δόξα το θεό, φτάσαμε". (Αστείο άνευ θεολογικής απόχρωσης)

Edited by dreamwhisperer
Link to comment
Share on other sites

χεχε καλό αυτό με το σταυρό... Και τι δεν θα έδινα να προσγειωθούν έξω από τη Μητρόπολη Αθηνών και να πουν "Αλαχ Ακμπάρ, φτάσαμε σώοι και ασφαλείς"

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό μου υπάρχει μία σκέψη. Ότι θα μπορούσε ίσως να μην είναι ούτε κίνηση μάρκετινγκ, ούτε κάποιος 'διαφωτισμός', αλλά... μήπως απλά προετοιμάζουν κάτι; Μήπως προετοιμάζονται για μια κατάσταση; Ίσως κάτι ξέρουν και κάνουν αυτήν την κίνηση ώστε να μην 'χάσει έδαφος' η Εκκλησία και ο Χριστανισμός όταν βγουν στο φως κάποια πράγματα; Μια σκέψη κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό μου υπάρχει μία σκέψη. Ότι θα μπορούσε ίσως να μην είναι ούτε κίνηση μάρκετινγκ, ούτε κάποιος 'διαφωτισμός', αλλά... μήπως απλά προετοιμάζουν κάτι; Μήπως προετοιμάζονται για μια κατάσταση; Ίσως κάτι ξέρουν και κάνουν αυτήν την κίνηση ώστε να μην 'χάσει έδαφος' η Εκκλησία και ο Χριστανισμός όταν βγουν στο φως κάποια πράγματα; Μια σκέψη κάνω.

 

Νομίζω ότι από την άποψη που το θέτεις έχει αναλυθεί τόσο πολύ το θέμα, που αν (και όποτε) ανέκυπτε ένα τέτοιο ζήτημα, δεν νομίζω ότι οποιαδήποτε από τις μεγάλες θρησκείες θα μπορούσε να επιβιώσει. Άλλωστε είναι καθαρά ανθρωποκεντρικές.

 

Λες να γίνει τίποτα και η μόνη θρησκεία που βγει κερδισμένη να είναι οι Σαεντολόγοι; (Τα λέγαν αυτοί αλλά ποιος τους άκουγε;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από την άποψη που το θέτεις έχει αναλυθεί τόσο πολύ το θέμα, που αν (και όποτε) ανέκυπτε ένα τέτοιο ζήτημα, δεν νομίζω ότι οποιαδήποτε από τις μεγάλες θρησκείες θα μπορούσε να επιβιώσει. Άλλωστε είναι καθαρά ανθρωποκεντρικές.

Άσχετα με το πώς το αντιλαμβανόμαστε εμείς σήμερα, α)λόγω κλήρου και β)λόγω προσωπικών συμφερόντων, νομίζω πως ο χριστιανισμός έχει σαν κέντρο την αγάπη και σκοπό την ένωση με το Θεό.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το πώς το αντιλαμβανόμαστε εμείς σήμερα, α)λόγω κλήρου και β)λόγω προσωπικών συμφερόντων, νομίζω πως ο χριστιανισμός έχει σαν κέντρο την αγάπη και σκοπό την ένωση με το Θεό.

 

Σίγουρα, έχεις δίκιο ότι η κεντρική ιδέα και το βαθύτερο φιλοσοφικό νόημα είναι αυτό που λες, αλλά δεν νομίζεις ότι θα κατέρρεε όλο το σύστημα του δόγματος;

Δεν θα έπρεπε σ' αυτήν την περίπτωση να αναθεωρηθεί πλήρως ο τρόπος λάτρείας, η σκέψη και το εκκλησιαστικό κατεστημένο;

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να επιβιώσει μετά από ένα τέτοιο χτύπημα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αντέχει καθημερινά πολύ χειρότερα πράγματα από τους ανθρώπους που έχουν οριστεί να σηκώνουν το σταυρό στην πλάτη τους και δεν θα αντέξει μικροαναθεωρησούλες;

Η ταπεινή μου άποψη είναι πως κάθε αγνή διδασκαλία* που έχει σαν σκοπό μέσω της αγάπης να κάνει καλύτερο τον άνθρωπο είναι καταδικασμένη να ζήσει ως το τέλος.

 

* είτε αυτή λέγεται χριστιανισμός, είτε μωαμεθανισμός, είτε βουδισμός κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος της επιστημονικής φαντασίας δεν αφορά την ειδική συζήτηση πάνω στις θρησκείες του πλανήτη πέραν της όποιας άμεσης σχέσης μεταξύ τους - απλά το υπενθυμίζω στα μέλη μας, για να μην ξεχνάνε ότι δεν είναι τόπος για συζητήσης ηθικής.

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος της επιστημονικής φαντασίας δεν αφορά την ειδική συζήτηση πάνω στις θρησκείες του πλανήτη πέραν της όποιας άμεσης σχέσης μεταξύ τους - απλά το υπενθυμίζω στα μέλη μας, για να μην ξεχνάνε ότι δεν είναι τόπος για συζητήσης ηθικής.

 

*Eίναι* τόπος για συζήτηση ηθικής και άλλων φιλοσοφικών/κοινωνικών προεκτάσεων για ένα θέμα, και ειδικά για θέματα όπως το παρόν, οπότε ας μην περιορίζουμε το όλο ζήτημα. Δεν είναι τόπος για "θάψιμο" άλλων θρησκειών, δογμάτων κλπ. Συγκρίσεις όμως - με πνεύμα κάποιας αναζήτησης ίσως - είναι μια χαρά. Η συγκριτική θρησκειών δηλαδή, χωρίς κανένα δογματισμό.

 

(Και καλό μεσημέρι από την Ερμούπολη!) ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

(Και καλό μεσημέρι από την Ερμούπολη!) ;)

:mf_sherlock: Αίνιγμα:

Ποιος είναι αυτός που πάει τάχαμου τάχαμου φεστιβάλ, ενώ στην πραγματικότητα κάνει :surf: :fishing_h4h:

διακοπές; :whistling:

 

Κι εδώ άρχισαν οι ζέστες, already! :spam:

Link to comment
Share on other sites

*Eίναι* τόπος για συζήτηση ηθικής και άλλων φιλοσοφικών/κοινωνικών προεκτάσεων για ένα θέμα, και ειδικά για θέματα όπως το παρόν, οπότε ας μην περιορίζουμε το όλο ζήτημα. Δεν είναι τόπος για "θάψιμο" άλλων θρησκειών, δογμάτων κλπ. Συγκρίσεις όμως - με πνεύμα κάποιας αναζήτησης ίσως - είναι μια χαρά. Η συγκριτική θρησκειών δηλαδή, χωρίς κανένα δογματισμό.

 

(Και καλό μεσημέρι από την Ερμούπολη!) ;)

Δεκτό. Υπ' αυτές τις συνθήκες, θα ξαναθέσω ένα κλασικό μου ερώτημα (πάνω στο ίδιο θέμα, σε άλλο forum):

Why should the actions of the female of an underdeveloped African primate, whose naïveté led her to disobey the instructions of an elderly, paranoid, prudish greengrocer with a long white beard, who supposedly pulled her like the proverbial white rabbit off a hat out of her mate's chest, in favour of the advices of a leggéd snake with the capacity to talk, affect the lives of a species in some far off planet that might not even resemble humanity?

 

...are women to blame in this case as well? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ηeheheheh. Σωστός ο κύριος. Εσύ το έγραψες το χιουμοριστικό/σαρκαστικό κείμενο? (Βέβαια ίσως μερικοί φρικάρουν με τον τίτλο "μανάβη" για το Θεό, αλλά το ερώτημα παραμένει) ή μάλλον κατά την Καθολική Εκκλησία είναι λυμένο, αφού λέει πως οι κάποιοι εξωγήινοι δεν σχετίζονται με το προπατορικό αμάρτημα.

 

Από την άλλη, η δήλωση αυτή δείχνει πως το προπατορικό αμάρτημα δεν είναι συμβολισμός κάποιων ανθρώπινων χαρακτηριστικών (όπως π.χ. ότι πρόκειται για το σεξ κλπ) αλλά κάτι πιο κυριολεκτικό. Πιο "υλικό" και "πραγματιστικό" ίσως...

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ηeheheheh. Σωστός ο κύριος. Εσύ το έγραψες το χιουμοριστικό/σαρκαστικό κείμενο? (Βέβαια ίσως μερικοί φρικάρουν με τον τίτλο "μανάβη" για το Θεό, αλλά το ερώτημα παραμένει) ή μάλλον κατά την Καθολική Εκκλησία είναι λυμένο, αφού λέει πως οι κάποιοι εξωγήινοι δεν σχετίζονται με το προπατορικό αμάρτημα.

 

Από την άλλη, η δήλωση αυτή δείχνει πως το προπατορικό αμάρτημα δεν είναι συμβολισμός κάποιων ανθρώπινων χαρακτηριστικών (όπως π.χ. ότι πρόκειται για το σεξ κλπ) αλλά κάτι πιο κυριολεκτικό. Πιο "υλικό" και "πραγματιστικό" ίσως...

Ναι, το κείμενο είναι δικό μου: το είχα γράψει όταν πρωτοδιάβασα την είδηση, και δει όταν είδα ότι θα γιόρταζαν, από πάνω, και για το Δαρβίνο - κάπου ένιωσα την προσβολή που πήγε να γίνει στη νοημοσύνη όλων μας και ακολούθησε το εν λόγω σχόλιο... Τουλάχιστον δεν έχουν το θράσος να γιορτάσουν για τη συνεισφορά του Γαλιλαίου. :awink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στο μυαλό μου υπάρχει μία σκέψη. Ότι θα μπορούσε ίσως να μην είναι ούτε κίνηση μάρκετινγκ, ούτε κάποιος 'διαφωτισμός', αλλά... μήπως απλά προετοιμάζουν κάτι; Μήπως προετοιμάζονται για μια κατάσταση; Ίσως κάτι ξέρουν και κάνουν αυτήν την κίνηση ώστε να μην 'χάσει έδαφος' η Εκκλησία και ο Χριστανισμός όταν βγουν στο φως κάποια πράγματα; Μια σκέψη κάνω.

 

Tη σκέψη σου αυτή, Δημήτρη, φαίνεται να την κάνουν και πολλοί άλλοι! Μάλιστα αυτές τις μέρες διάβαζα σχετικά τόπικς και mails σε ξένα φόρα, από το φόρουμ της Shirley MacLaine μέχρι και διάφορα φόρα για μυστήρια, αλλά και στις mailing lists που παρακολουθώ όπως περί Exopolitics, (που ασχολείται με τον κοινωνικό και πολιτικό αντίκτυπο που μια ανοιχτή επαφή

με εξωγήινους πολιτισμούς θα έχει -  ή ήδη έχει - όπως και με τη δημιουργία μιας εμπεριστατομένης και επιστημονικής άποψης για το θέμα http://www.exopolitics.org/ ).

H άποψη που παραθέτεις φαίνεται να είναι η πιο δημοφιλής από όλες τις άλλες!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..