Jump to content

Χάρτης


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Το κακό δεν είναι ούτε η κοσμοπλασία ούτε η ζωγραφική. Το κακό είναι ότι ενώ έχω πιάσει το νόημα της κοσμοπλασίας, στη ζωγραφική είμαι σκράπας. Ακόμη και στους ΄χαρτες που υποτίθεται ότι είναι η δουλειά μου, έχω σοβαρά προβλήματα.

 

Μόλις κατάφερα να σκανάρω (σε κακή ποιότητα δυστυχώς) το χάρτη του βιβλίου που γράφω αυτήν την εποχή. Καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά τι όμως; Δε βάζετε ένα χεράκι κι εσείς, να πείτε καμμιά γνώμη;

 

post-532-1211794474_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το ποταμι που κανει σβουρες χωρις να υπαρχει προφανεις λογος ( εκτος αν παιζει υψομετρικη διαφορα ) δε βλεπω καποιο αλλο προβλημα απλα το ασπρομαυρο δε ξεχωριζει δρομους - ποταμια και ειναι ενα θεματακι οπτικα μιας και θα εχεις συνηθησει σε μια τετοια διαφοροποιηση

Link to comment
Share on other sites

Εμ... το θέμα με το ποτάμι έπρεπε να το πω εξαρχής. Βασικά δεν υπάρχουν τέτοιοι ποταμοί. Για να υπάρξει κάτι παρόμοιο, δε χρειάζεται υψομετρική διαφορά, το αντίθετο, σε μια πεδιάδα σαν πιάτο περιμένεις και πολλούς μαιάνδρους. Θέλω να πω πως το σχήμα του ποταμού είναι εν γνώση μου παράλογο. Εν μέρη είναι μέρος της ιστορίας. (Εκτός αν εννοείς, να παίζουν λόφοι και να προσπαθεί το ποτάμι να πάει από γύρω.)

 

Επειδή ο χάρτης είναι ασπρόμαυρος έχω βάλει και το "υπόμνημα" (ο θεός να το κάνει) πάνω αριστερά. Συνεχόμενη γραμμή ο ποταμός, διακεκομμένη ο αμαξιτός δρόμος, dash-dot ο μη αμαξιτός.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συγνώμη κιόλας δεν γνωρίζω κατά πόσο ετεροχρονισμένο είναι το σχόλιο μου πάντως παρατήρησα πως έχεις μερικά λαθάκια στον χάρτη σου για παράδειγμα η ακτογραμμή σου δεν είναι και η καλύτερη δυνατή και εξαρτάται από την γενικότερη περιοχή τα ρεύματα στη θάλασσα κτλ και το νησάκι δίπλα δεν μπορώ να καταλάβω την λογική να είναι τόσο κοντά. Απο την άλλη το δέλτα δεν μπορεί να έχειτόσο μεγάλη έκταση με τόσο κοντά μια απέναντι ακτή.Καθώς και μια μεγάλη πόλη θα είναι δύσκολο να υπάρξει λόγω του σαθρού υπεδάφους που θα έχει. Το ποτάμι μαιανδρίζει υπερβολικά πολύ καθώς επίσης θα έλεγα οτι τα βουνά είναι ασφυκτικά κλειστά γύρω από τον χάρτη.Πάντως η ποιότητα είναι πολύ κακή και δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα.Σε περίπτωση που θελήσεις κάποια γνώμη θα χαρώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας δεν γνωρίζω κατά πόσο ετεροχρονισμένο είναι το σχόλιο μου πάντως παρατήρησα πως έχεις μερικά λαθάκια στον χάρτη σου για παράδειγμα η ακτογραμμή σου δεν είναι και η καλύτερη δυνατή και εξαρτάται από την γενικότερη περιοχή τα ρεύματα στη θάλασσα κτλ και το νησάκι δίπλα δεν μπορώ να καταλάβω την λογική να είναι τόσο κοντά. Απο την άλλη το δέλτα δεν μπορεί να έχειτόσο μεγάλη έκταση με τόσο κοντά μια απέναντι ακτή.Καθώς και μια μεγάλη πόλη θα είναι δύσκολο να υπάρξει λόγω του σαθρού υπεδάφους που θα έχει. Το ποτάμι μαιανδρίζει υπερβολικά πολύ καθώς επίσης θα έλεγα οτι τα βουνά είναι ασφυκτικά κλειστά γύρω από τον χάρτη.Πάντως η ποιότητα είναι πολύ κακή και δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα.Σε περίπτωση που θελήσεις κάποια γνώμη θα χαρώ να βοηθήσω.

Καθόλου ετεροχρονισμένο, αντίθετα, μάλλον ήρθε στην ώρα που έπρεπε (για να με κάνεις ν' ασχοληθώ λίγο και με το κείμενο που το έχω παρατήσει στις διορθώσεις). :)

 

Σχετικά με την ακτογραμμή, το δέλτα και την απόσταση του νησιού, θέλησα να δώσω την αίσθηση του Μαλλιακού κόλπου. Ένα ποτάμι που βγάζει εκεί (Σπερχειός χωρίς τα ρήγματα, που τον κάνουν να έχει μικρό δέλτα) κι ένα υπερβολικά κοντινό νησί (Εύβοια).

 

Σχετικά με τη μεγάλη πόλη, έχεις δίκιο, αλλά ξεγελάει η τελίτσα. Το Κοινό δεν είναι μεγάλη πολή, είναι μικρότατη και μοιάζει λιγάκι με τα πασαλόπηκτα της Καστοριάς.

 

Να σου πω τη μαύρη αλήθεια, ψάχνω (κάπως χαλαρά είναι η αλήθεια) κάποιον να μου κάνει ένα χάρτη της προκοπής για να μπορέσω να στείλω το κείμενο σε κανέναν εκδότη με στυλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω κάτι για τη γεωλογία/γεωγραφία του χάρτη, εκτός και θέλεις, αφενός γιατί όντως δεν φαίνεται πολύ καλά κι αφετέρου γιατί ως δημιουργός του κόσμου σου ξέρεις τι έχεις φτιάξει.

 

Θα μείνω λοιπόν στα τεχνικά της χαρτογράφησης:

Το πρόβλημα για να βγει καλός ο χάρτης και σε τυπωμένο βιβλίο είναι ότι πρέπει το αρχικό σκανάρισμα να γίνει σε όσο υψηλότερη ανάλυση είναι δυνατόν. Αν ο χάρτης φαίνεται κακής ποιότητας στην οθόνη των υπολογιστών, θα φαίνεται απείρως χειρότερος στο βιβλίο (στο λέω γιατί το έπαθα).

 

Μια τεχνική για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα είναι η εξής:

α) Σβήνεις από το χαρτί σου τα ονόματα που έχεις κάνει στο χειρόγραφο.

β) Πατάς με λεπτό μαρκαδοράκι όσο πιο καλά μπορείς την ακτογραμμή και όποια άλλα σύνορα θέλεις να φαίνονται πολύ έντονα.

γ) Σκανάρεις το χάρτη.

Μπορεί να χρειαστεί να επαναλάβεις κάποια βήματα κανά-δυο φορές. Ίσως ανακαλύψεις ότι το σπρέυ της Ζωγραφικής δίνει καλύτερα αποτελέσματα σε κάποια σημεία από το χέρι (ίσως εκεί στο Δέλτα ή στις ΠΥΓΕΣ). Εκεί λοιπόν μπορείς να τυπώσεις το αποτέλεσμα, να ξαναπατήσεις με μαρκαδόρο σε ορισμένα σημεία και να το ξανασκανάρεις.

Είναι πολύ πιθανό να είναι καλύτερα σε πρώτη φάση να ξεπατικώσεις σε ένα άλλο χαρτί μόνο το περίγραμμα και τα σημαντικότερα γεωλογικά στοιχεία (με πολύ έντονο πάτημα του μαρκαδόρου, αλλά όχι πολύ χοντρό), να σκανάρεις μόνο αυτό και να συμπληρώσεις τα υπολοιπα σιγά-σιγά, χρησιμοποιώντας εργαλεία αντιγραφής κλπ.

 

δ) Μπαίνεις στη Ζωγραφική των Windows (ή σε όποιο άλλο πρόγραμμα ζωγραφικής γνωρίζεις καλύτερα). Διαλέγεις μια όμορφη γραμματοσειρά και ένα μέγεθος που σε βολεύει και γράφεις τα ονόματα μ' αυτή.

ε) Τώρα είναι εύκολο να κόψεις κομματάκια από τον κυρίως χάρτη και να τα φτιάξεις και υπόμνημα σε μια ακρούλα.

 

Τέλος, μην ανησυχείς σε πρώτη φάση για την ποιότητα του χάρτη. Μπορείς να δηλώσεις ότι έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις το χάρτη καλύτερα (που είναι αλήθεια). Έτσι κι αλλιώς, όταν το βιβλίο γίνει δεκτό, θα υπάρξουν συζητήσεις για το πώς θα βγει ο χάρτης.

 

Edit: Ορθογραφικά

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..