Jump to content

Ρέιβεν Σίτυ. Η τελευταία Βαβέλ


Recommended Posts

9601902325.jpg

 

 

Ο Χάρης Χριστοφορίδης, αξιοποιώντας την ατμόσφαιρα του νουάρ, επινοεί έναν μελλοντικό κόσμο, ο οποίος συνδυάζει τον τρόμο του Χάουαρντ Φίλιπς Λάβκραφτ, τη φιλοσοφία της μετα-matrix, την αγωνία του Φίλιπ Ντικ για την κατάρρευση του πολιτισμού και την απειλή του ολοκληρωτισμού, καθώς και τη μεταφυσική του Έντγκαρ ’λαν Πόε.

Ένα μυθιστόρημα με διαρκείς ανατροπές, που διαβάζεται με κομμένη την ανάσα.

(από το οπισθόφυλλο του βιβλίου)

 

Το πέτυχα χθες σε γνωστό βιβλιοπωλείο/κομιξάδικο του κέντρου και μου έκανε εντύπωση. Φαίνεται ενδιαφέρον βιβλίο και με βλέπω να το σηκώνω κάποια στιγμή για να το διαβάσω.

Πάντως βλέπουμε όλο και περισσότερους από τους μεγάλους οίκους να ποντάρουν σε Έλληνες SFF συγγραφείς, κάτι που μόνο ως θετικό μπορούμε να θεωρήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

χμ... καλό φαίνεται.

 

Με βάζεις σε επιπλέον απρογραμμάτισμα έξοδα τώρα Nihilio :D

 

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καμία φορά είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει με τις συμπτώσεις. Σήμερα ήμουν στο κέντρο της Θεσσαλονίκης σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο και έτυχε να μπει μία φίλη του συγγραφέα και να το ζητήσει. Και μάλιστα πρέπει να πηγαίνει και πολύ καλά γιατί το έκανε τελικά παραγγελία (όπως και εγώ).

 

Τι να πεις; Nihilio επικοινωνούμε μήπως;

 

Συμπτώσεις...

 

Όταν το διαβάσω, θα σας πω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είδα χθες, άρα μάλλον όχι. Διάβαζα πάντως κάπου στο διαδίκτυο ότι ο συγγραφέας είναι 25-χρονος.

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πάντως κάπου στο διαδίκτυο ότι ο συγγραφέας είναι 25-χρονος.

Μη μας αφήνεις έτσι, Nihilio, συνέχισε τη σκέψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον φαίνεται.Θέλω να πιστεύω ότι εντάσσεται σε ένα γενικότερο κλίμα έκδοσης νέων Ελλήνων συγγραφέων φανταστικής λογοτεχνίας.

Το θέμα είναι ότι κάνει καλή εντύπωση ως βιβλίο.Και καλά εμένα είναι στο στυλ που μου αρέσει.Αλλά πιστεύω και ο τυχαίος αναγνώστης(μη ΕΦ) θα το διαβάσει χωρίς πρόβλημα.Αμα περάσω από κάνα βιβλιοπωλείο θα το ξεφυλλίσω κι ίσως-ίσως-το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ο Χάρης Χριστοφορίδης, αξιοποιώντας την ατμόσφαιρα του νουάρ, επινοεί έναν μελλοντικό κόσμο, ο οποίος συνδυάζει τον τρόμο του Χάουαρντ Φίλιπς Λάβκραφτ, τη φιλοσοφία της μετα-matrix, την αγωνία του Φίλιπ Ντικ για την κατάρρευση του πολιτισμού και την απειλή του ολοκληρωτισμού, καθώς και τη μεταφυσική του Έντγκαρ ’λαν Πόε.

Ένα μυθιστόρημα με διαρκείς ανατροπές, που διαβάζεται με κομμένη την ανάσα.

 

 

Λοιπόν το διάβασα και έχω αρχίσει να απορώ πολύ βαθιά για τα κριτήρια έκδοσης που υπάρχουν και για το λόγο συγγραφής ενός βιβλίου.

 

Από το οπισθόφυλλο είχα προετοιμαστεί να διαβάσω ένα αριστούργημα ή τουλάχιστον κάτι πρωτότυπο ή τουλάχιστον κάτι πρωτοποριακό για την Ελλάδα ή έστω κάτι που να διαφαίνεται το ταλέντο ενός νέου συγγραφέα ή έστω κάτι διασκεδαστικό ή τουλάχιστον ένα άξιο μιμητή νουάρ ή αν μη τι άλλο κάτι που να διαβάζεται.

 

Τελικά τίποτα. Τίποτα. Τίποτα και πάλι ένα τίποτα.

 

Θα το πω διακόσες χιλιάδες φορές δεν γράφουμε για να γράφουμε. Δεν μπορεί ένας λογοτέχνης να στηρίζεται σε μόνη παιδεία τα βίντεο γκέιμς που έχει παίξει. Δεν μπορεί κάποιος να γράφει, επειδή έγραφε καλές εκθέσεις στο Λύκειο. Δεν μπορεί η μόνη λογοτεχνία που έχεις διαβάσει να είναι τα κόμικς. Δεν μπορεί η μόνη έρευνα που έχεις κάνει να είναι ότι είδες το Σιν Σίτι και διάβασες τις κριτικές γι' αυτό.

 

Το βιβλίο δεν διαβάζεται κοινώς. Είναι πρωτόλειο, χωρίς κανέναν μα κανέναν λόγο ύπαρξης. Απορώ όχι μόνο γιατί εκδόθηκε, αλλά και το λόγο που το έγραψε ο ίδιος ο συγγραφέας.

 

Το μόνο θετικό είναι η ηλικία του και φαντάζομαι θα καταλάβει σιγά σιγά τι πρέπει να κάνει.

 

Είμαι εκνευρισμένος γιατί έχασα τζάμπα το χρόνο μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το διάβασα και έχω αρχίσει να απορώ πολύ βαθιά για τα κριτήρια έκδοσης που υπάρχουν και για το λόγο συγγραφής ενός βιβλίου.

Θα έλεγα ότι απλά εκδίδουν τα καλύτερα/πιθανότερα να πουλήσουν βιβλία από αυτά που τους στέλνουν. Άρα ίσως μπορούμε να πούμε και για έλλειψη καλών χειρογράφων.

 

Θα βοηθούσε όμως αν έκανες και μια ανάλυση του γιατί το βιβλίο είναι πρωτόλειο, ώστε να ξέρουμε γιατί να το αποφύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι απλά εκδίδουν τα καλύτερα/πιθανότερα να πουλήσουν βιβλία από αυτά που τους στέλνουν. Άρα ίσως μπορούμε να πούμε και για έλλειψη καλών χειρογράφων.

 

Θα βοηθούσε όμως αν έκανες και μια ανάλυση του γιατί το βιβλίο είναι πρωτόλειο, ώστε να ξέρουμε γιατί να το αποφύγουμε.

 

Δεν είμαι κριτικός βιβλίων για να συμβουλέψω κάποιον να διαβάσει ή να μην διαβάσει. Τα κριτήρια είναι προσωπικά και αφορούν τα δικά μου βιώματα.

 

Θα σου αναλύσω τους λόγους που θεωρώ ότι το βιβλίο απέτυχε να με πείσει.

 

 

1. Έλλειψη πρωτοτυπίας. Θέμα παρμένο σχεδόν φωτοτυπικά από το Σιν Σίτι (χμ και ο τίτλος κάπου εκεί δεν παραπέμπει;)

 

2. Λόγος μονοδιάστατος, με ανάλυση χαρακτήρων επίπεδη. Ένα ακόμα φοβερά σοβαρό μειονέκτημα είναι ότι οι ήρωες είναι μη έλληνες και υπάρχει μία πλήρης αποτυχία παρουσίασης της ιδιοσυγκρασίας τους. Ουσιαστικά πρόκειται για Έλληνες που μιμούνται τους ξένους με ιδιοτροπία (ο κεντρικός ήρωας ακούει Τζαζ, αλλά σε τραγικά πρωτόλειο επίπεδο για κάποιον που ξέρει πέντε πράγματα, άρα δεν δικαιολογείτε να είναι γνώστης) και έχουν ξένα ονόματα.

 

3. Ο Λόγος παραπέμπει στην περίφημη κινηματογραφική γραφή, αλλά εγώ τουλάχιστον είδα ένα κακό σενάριο. Περιγραφή εικόνων, μέτρια και άνιση.

 

Αυτά πάνω κάτω, φυσικά ο καθένας μπορεί να κρίνει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λίγες ακόμα πληροφορίες για την υπόθεση του βιβλίου

 

Η Ρέιβεν Σίτυ, η τελευταία Βαβέλ στον κόσμο του μέλλοντος, είναι μια πόλη όπου η συννεφιά κυριαρχεί στον ουρανό και στην ψυχή των κατοίκων της, οι οποίοι, ηττημένοι από το αδίστακτο σύστημα, είτε βουλιάζουν στην απάθεια είτε στρέφονται στη διαστροφή και το έγκλημα. Αλλά όχι όλοι. Ορισμένοι αντιστέκονται, έστω και κρυμμένοι στην Υπόγεια Πόλη ή στα χαλάσματα της Παλιάς Πόλης.

 

Κάτοικος της Ρέιβεν Σίτυ, και ο ντετέκτιβ Ντγέμιαν Κρόου που αγαπά τη τζαζ και έχει αδυναμία στο ωραίο φύλο, προσπαθεί να αντιμετωπίσει τις ουλές από το μυστηριώδες παρελθόν του με όπλο του τον κυνισμό και το χιούμορ, και πιστεύει ότι όλοι είναι ικανοί για τα πάντα ... άρα, για τα χειρότερα.

 

Τη Δευτέρα θα αναλάβει μια φαινομενικά απλή υπόθεση απάτης. Σύντομα, θα βρεθεί μα καταδιώκει έναν κατά συρροή δολοφόνο που προβαίνει σε τελετουργικούς φόνους αφήνοντας κάθε φορά πίσω του κι ένα σύμβολο του ζωδιακού κύκλου. Έως την Κυριακή, ο Ντέμιαν -ύστερα από αγωνιώδη περιπλάνηση στα κακόφημα σοκάκια του λιμανιού και στους αιθέρες με τα ιπτάμενα αυτοκίνητα, στα πορνεία της Τσάινα Τάουν και στις υπόγειες κρυψώνες των ορκισμένων εχθρών της κυβέρνησης... θα κληθεί να αντιμετωπίσει μια τρομακτική αλήθεια που υπερβαίνει κάθε φαντασία. Η αναζήτηση του Ντέμιαν Κρόου θα αποδειχθεί σωστή Οδύσσεια, σκληρή και επικίνδυνη, καθώς καλείται να αντιμετωπίσει όχι μόνο εξωτερικούς εχθρούς αλλά και εσωτερικούς του δαίμονες, όπως επίσης και τα φαντάσματα ενός νεφελώδους παρελθόντος που καταφθάνουν διεκδικώντας όσα τους ανήκουν.

 

Οι τελικές επιλογές του ντετέκτιβ δεν θα κρίνουν μόνο τη μοίρα της πόλης αλλά και τη σωτηρία της ψυχής του.

 

O συγγραφεάς σπουδάζει Βιολογία στο Πανεπιστήμιο Πατρών (φωλιά έχουν εκεί κάτω;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα κι από ένα νέο μέλος!

 

Υπάρχει κανείς που να το διάβασε και να του άρεσε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πυράγγελε (αν το λέω σωστά) και καλωσόρισες. Την ίδια ερώτηση έχω κι εγώ αλλά μάλλον δεν θα το έχει διαβάσει κανείς μας μέχρι στιγμής. Εσύ το έχεις διαβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πυράγγελε (αν το λέω σωστά) και καλωσόρισες. Την ίδια ερώτηση έχω κι εγώ αλλά μάλλον δεν θα το έχει διαβάσει κανείς μας μέχρι στιγμής. Εσύ το έχεις διαβάσει;

 

Σωστά το λες! :thmbup:

 

Ναι, το τελείωσα χθες το βράδυ. Κι αναρωτιέμαι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το λες! :thmbup:

 

Ναι, το τελείωσα χθες το βράδυ. Κι αναρωτιέμαι.

 

 

Ωραίο ψευδόνυμο λοιπόν.

Θέλεις να μοιραστείς τις εντυπώσεις σου για το βιβλίο μαζί μας; Σου άρεσε; Ήταν αυτό που περίμενες πριν το αποκτήσεις, καλύτερο ή χειρότερο;

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ψευδόνυμο λοιπόν.

Θέλεις να μοιραστείς τις εντυπώσεις σου για το βιβλίο μας; Σου άρεσε; Ήταν αυτό που περίμενες πριν το αποκτήσεις, καλύτερο ή χειρότερο;

 

Περίμενα πολύ περισσότερα σε επίπεδο πλοκής και πρωτοτυπίας επειδή είχα γνωρίσει στο παρελθόν το συγγραφέα και θεωρώ ότι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον άτομο με εξαιρετική φαντασία (κι αυτός είναι ο λόγος που το διάβασα, διαφορετικά πιθανότατα δεν θα είχα ασχοληθεί--βρήκα τόσο τον τίτλο όσο και το οπισθόφυλλο σχετικά cheesy).

Τείνω να συμφωνήσω με τον Dreamwhisperer. Αυτό που με ενόχλησε περισσότερο είναι ότι από τη μία διάβαζα ελληνικούρες από χαρακτήρες που δεν είναι Έλληνες (του τύπου 'Τι να σου πω, ρε Ντέμιαν') κι από την άλλη διάβαζα μεταφράσεις από τα αγγλικά (του τύπου 'Οτιδήποτε σε κάνει χαρούμενο' - whatever makes you happy).

Κρίμα. Ελπίζω το επόμενο να είναι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα πολύ περισσότερα σε επίπεδο πλοκής και πρωτοτυπίας επειδή είχα γνωρίσει στο παρελθόν το συγγραφέα και θεωρώ ότι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον άτομο με εξαιρετική φαντασία (κι αυτός είναι ο λόγος που το διάβασα, διαφορετικά πιθανότατα δεν θα είχα ασχοληθεί--βρήκα τόσο τον τίτλο όσο και το οπισθόφυλλο σχετικά cheesy).

Τείνω να συμφωνήσω με τον Dreamwhisperer. Αυτό που με ενόχλησε περισσότερο είναι ότι από τη μία διάβαζα ελληνικούρες από χαρακτήρες που δεν είναι Έλληνες (του τύπου 'Τι να σου πω, ρε Ντέμιαν') κι από την άλλη διάβαζα μεταφράσεις από τα αγγλικά (του τύπου 'Οτιδήποτε σε κάνει χαρούμενο' - whatever makes you happy).

Κρίμα. Ελπίζω το επόμενο να είναι καλύτερο!

 

Ό,τι πιθανόν το βιβλίο χρειάζεται να του δοθεί μία ευκαιρία, γιατί ο συγγραφέος είναι νέος (σίγουρα ταλαντούχος), γιατί τον εμπιστεύθηκε ένας μεγάλος εκδοτικός οίκος, γιατί πρόκειται για κάτι πρωτότυπο για τα ελληνικά πράγματα, είναι δεδομένο.

 

Ωστόσο προσωπικά απογοητεύτηκα από τη διάσταση μεταξύ παρουσίασης και αποτελέσματος (αλλά είναι λογικό να υπάρχει μία τέτοια διάσταση για λόγους διαφήμησης).

 

Ήθελε κάτι παραπάνω σίγουρα. Λίγη περισσότερη προσπάθεια. Και είμαι σίγουρος ότι ο συγγραφέας θα μας δόσει και άλλα πράγματα στο μέλλον.

 

Οπότε η κριτική μου ήταν υπερβολικά αυστηρή. Καλό είναι να το διαβάσουν και άλλα μέλη, ώστε να κάνουμε μία πιο διεξοδική συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... Θα ήθελα πολύ ν' ακούσω κι άλλες απόψεις!

Εσύ το έχεις διαβάσει, Παρατηρητή;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... Θα ήθελα πολύ ν' ακούσω κι άλλες απόψεις!

Εσύ το έχεις διαβάσει, Παρατηρητή;

 

 

Όχι δεν το έχω διαβάσει. Να πω την αλήθεια με ξενίζει το μέγεθος του βιβλίου σύμφωνα με τη θεματολογία του. Θέλω όμως να το διαβάσω από περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεται πάρα πολύ εύκολα (ή τουλάχιστον εγώ το διάβασα εύκολα). Το μέγεθός του δεν αντιστοιχεί καθόλου στο χρόνο που χρειάζεσαι για να το διαβάσεις... υπολογίζω ότι δεν μου πήρε πάνω από 5-6 ώρες. Πάντως έχεις δίκιο, είναι ελαφρώς γκουμούτσα (με το συμπάθιο κιόλας!).

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το βιβλίο διαβάζεται εύκολα και είναι τόσο ογκώδες οφείλεται στην τραγική τακτική των ελληνικών εκδοτικών οίκων να ρίχνουν των αριθμό των λέξεων ανα σελίδα κάτω από τις 250 (τη στιγμή που τα περισσότερα βιβλία στο εξωτερικό έχουν περίπου 275 με 300 λέξεις - 50+ λέξεις ανά σελίδα λιγότερες σημαίνει 1 σελίδα ανά 6 ή ακόμα και 5, περισσότερες, δηλ το βιβλίο στις ΗΠΑ θα είχε περίπου 260 με 300 το πολύ σελίδες.)

 

Όσο για το βιβλίο:

 

Χαρακτήρες επιφανειακοί, ρηχοί, με συμπεριφορές που δύσκολα ερμηνεύονται, πχ πολλοί από τους χαρακτήρες που συναντάει ο κεντρικός ήρωας θυσιάζονται για να τον βοηθήσουν ή πηγαίνουν προς το θάνατο 'με το χαμόγελο στα χείλη' ή πάλι είναι εξαιρετικά ευγενείς και τίμιοι (παρόλες τις δύσκολες καταστάσεις, τη φτώχεια και την εξαθλίωση, ούτε που σκέφτονται να κλέψουν ή να προδώσουν τον Ντέμιαν -τον κεντρικό ήρωα), χωρίς κάπου να υπάρχει εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό.

 

Πλοκή γραμμική (κάτι που στα βιβλία δεν είναι κάτι το άσχημο) αλλά που σε συνδιασμό με μια τρομερή ευκολία που έχει ο ήρωας στο να βρίσκει την επόμενη κίνηση (στην κυριολεξία του πέφτουν όλα στα χέρια: η υπόθεση, τα στοιχεία, οι γυναίκες ;) , κάνει την ιστορία ρηχή και ανιαρή.

 

Με παραξένεψε αρκετά η χρήση της άνω τελείας. Προσοχή δεν λέω πως ήταν λαθεμένη, αλλά όταν έβλεπα τρεις και τέσσερις άνω τελείες σε μια πρόταση δύο σειρών και τόσο συχνή χρήση της, αν μη τι άλλο μου δημιουργείται η απορία αν είναι παντού δικαιολογημένη.

 

Η ιστορία δεν είναι sci fi. Fantasy μπορεί, Science Fantasy (βλέπε Metropolitan και City of Fire, του Walter Jon Williams) μπορεί. Science Fiction όμως με αλχημιστές και μαγείες, sorry δεν είναι.

 

Η γραφή του βιβλίου προσπαθεί να γίνει κινηματογραφική όπως πολύ σωστά έγραψε κάποιος, αλλά αποτυγχάνει παταγωδώς. Ίσως ο συγγραφέας να έπρεπε να διαβάσει πολύ περισσότερα βιβλία πριν αποπειραθεί να γράψει οτιδήποτε έτσι ώστε να ωριμάσει και να μην είναι αυτό το 'πρωτόλειο' κείμενο όπως έγραψε κάποιος.

 

Γιατί κάποιος θα έπρεπε να το διαβάσει; Μα για να δει πως δεν θα έπρεπε να γράφονται (και προπάντως) να εκδίδονται βιβλία. Ειδικά Sci Fi με την προκατάληψη που υπάρχει στην Ελλάδα για τον χώρο.

 

Και αφού είναι και το πρώτο post που γράφω στο Forum, χάρηκα πολύ για τη γνωριμία.

Link to comment
Share on other sites

εχει συνεντευξη του και στην Athens voice αυτής της εβδομάδας. Εκεί ξαναλέει οτι έγραψε το βιβλίο σε παίρνοντας όλα τα νουάρ κλισέ (παρόλο που δεν έχει καμμία επηρροή απο τον ανάλογο λογοτεχνικό χώρο) και φροντίζοντας να θυμίζει μετάφραση ξένου κειμένου. Αμα βρώ την συνεντευξη θα την ποστάρω. Θα ήταν ενδιαφέρον να τον είχαμε εδώ να μας τα έλεγε και απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Τη διάβασα κι εγώ. Εδώ το link. Όλο λέει ότι είναι αποστασιοποιημένος από αυτό και από το άλλο. Δηλαδή λέει δεν διαβάζει τώρα Επιστημονική Φαντασία δεν διαβάζει κόμικ. Μπορεί να υπάρχουν κάποιες ασυνείδητες επιρροές από τις παιδικές αναγνώσεις του. Φοιτητής Βιολογίας. Του εύχομαι καλή σταδιοδρομία! Και ελπίζω να δούμε κι άλλο βιβλίο του.

Link to comment
Share on other sites

Χμ..καλό είναι που παραδέχεται ότι έχει βάλει κλισέ αλλά από την άλι(exm..."άλλη") να λέει κατά λέξη ότι αυτό ήταν "κάτι που έγινε σκόπιμα" και στις δυο συνεντεύξεις...Εντάξει ρε Χάρη,με τα κλισέ αποφάσισες να ξεκινήσεις;Για τη Sin City που είπε ότι είδε την ταινία αφού είχε ξεκινήσει το βιβλίο το πιστεύω.Ούτως η άλλως και ο Μίλλερ το ίδιο πράγμα έκανε.Μάζεψε κλισέ και αρχέτυπα του είδους.Αλλά στη μία συνέντευξη δεν αναφέρει την ταινία αυτή καθόλου.Βέβαια δεν αναφέρθηκε και από το άτομο που του έπαιρνε συνέντευξη,οπότε δεν ήταν υποχρεωμένος.

Πάντως έχω περιέργεια να δω πως θα συνεχίσει το παιδί.

Edited by heiron
Αυτά γράφεις άμα ποστάρεις μετά από ξενύχτι με ουίσκια καλοκαιριάτικα και μετά καπάκι ταξίδι επιστροφής...αλί αλί και τρις αλί
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω περιέργεια να δω πως θα συνεχίσει το παιδί.

 

θα συνεχίσει να συγκεντρώνει κλισέ, να γράφει και να εκδίδει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..