Jump to content

sci-fi ή fantasy;


Jack_Mordino
 Share

Recommended Posts

Κι εγώ την ίδια εντύπωση έχω, twocows. Τελευταία μόνο έχει αρχίσει να κινείται λίγο το fantasy. Και πάλι, μόνο επιδερμικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι η Εφ πάσχει και μάλιστα στην πηγή, στους συγγραφείς? Ή τουλ ΕΦ στην αρχική μορφή της...Δηλ τις προηγούμενες δεκαετίες, υπήρχε κάτι που εδινε τροφή στη φαντασία, οι αποστολές στο διάστημα, νέες ανακαλύψεις, ερωτηματικά κτλ. Τα τελευταία χρόνια όλ αυτά έχουν μειωθεί πολύ. Η ΝΑΣΑ περιορίζει αποστολές για ευνόητους λόγους, το ενδιαφέρον για τη σελήνη και τον Άρη έχει πέσει απίστευτα και δεν το έχει αντικαταστήσει κάτι άλλο...Πού να βασιστείς μετα να γράψειες?Τι άλλες τεχνολογικές ανακαλύψεις/προόδους είχαμε? Αν εξαιρέσεις τους υπολογιστές, οχι και πολλά άλλα. Και ήδη μετά το Μάτριξ, έχει κορεστεί το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Η κλωνοποίηση είναι ένα σύγχρονο θέμα. Η νανοτεχνολογία. Η γενετική μηχανική. Το πάντα επίκαιρο θέμα των ΑΤΙΑ. Η τεχνητή νοημοσύνη και η έλλευση συνείδησης σε υπολογιστικά συστήματα. Μεταποκαλυπτικοί κόσμοι. Περιβαντολογικές καταστροφές.

Θέματα υπάρχουν ακόμα, κάποια δε γίνονται όλο και πιο επίκαιρα. Όρεξη να υπάρχει απλά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τώρα που ο Voyager βγαίνει από το Ηλιακό Σύστημά μας. Καινούριους πλανήτες πλάθουμε στη φαντασία μας. Χωροχρονικά ταξίδια. Στο μεταξύ στις ειδήσεις κάτι που δεν πολυακούστηκε γράφτηκε ότι στείλανε ένα διαστημική συσκευή που μπήκε σε τροχιά μεταξύ Γης και Άρη για να πλησιάσει ένα αστεροειδή. Είναι προορισμένο να φέρει από αυτό πίσω στη Γη τα πετρώμτατά του. Άρα μέσα στο παίχνιδι έχει μπει και η Ιαπωνία.. να ένα κίνητρο για τη Nasa.

Ξέχασα να βάλω την πηγή μου: http://japantoday.com/e/?content=news&cat=3&id=348666

κι όπως ανάφερα πιο πριν, βλέπω τα τελευταία χρόνια περισσότερους ελληνικούς τίτλους επιστημονικής φαντασίας (δηλαδή από Έλληνες συγγραφείς)

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι οι Έλληνες προτιμούν περισσότερο την ΕΦ, άλλωστε το fantasy για το Αγγλοσαξονικό κοινό είχε πάντα και μια αίσθηση ψευτομυθολογίας στην θέση της σχεδόν ανύπαρκτης μυθολογίας τους, έτσι ώστε όταν εμείς στην ηλικία των 10 χρονών διαβάζουμε για τους άθλους του Ηρακλή, αυτοί διαβάζουν το Hobbit. Όταν ξεκίνησα να διαβάζω ΕΦ πριν απο 13 χρόνια, το μόνο fantasy που υπήρχε στα ράφια ήταν το LOTR, όλα τα υπόλοιπα ήταν ΕΦ. Μετά απο 13 χρόνια όμως, βλέπω τους ίδιους τίτλους και τους ίδιους κλασσικούς συγγραφείς (Dick, Clarke, Asimov, Heinlein, Herbert κλπ). Ο μόνος συγγραφέας απο όσους εμφανίστηκαν από τα 80s και μετά που έχει μεταφραστεί συστηματικά είναι ο Gibson, δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιον άλλο. Θα πρέπει να περιμένουμε να γίνουν οι τωρινοί συγγραφείς "κλασσικοί" μετά από 20 χρόνια για να τους δούμε στα ράφια; Πόσοι από εμάς μπορούν να πουν ότι έχουν διαβάσει κάποιον από τους συγγραφείς που ανέφερα στο προηγούμενό μου post; Κι εγώ ακόμα τους ξέρω μόνο και μόνο επειδή παρακολουθώ τους νικητές των βραβείων και βρίσκω που και που κανένα διηγηματάκι τους free στο Internet. Ότι κι αν λέμε εμείς λοιπόν, οι εκδότες τουλάχιστον δεν πιστεύουν ότι η σύγχρονη ΕΦ μπορεί να συγκινήσει αρκετά το Ελληνικό κοινό.

 

Trillian, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κρίση θεμάτων. Αντιθέτως, όσο πιο πολλές επιστημονικές ανακαλύψεις γίνονται τόσο θα αυξάνεται το πεδίο δράσης των συγγραφέων.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει περισσότερο το fantasy... δεν ξέρω γιατί, δεν το έχω ψάξει.. απλά η ε.φ. δεν μου κάνει κλικ (που λένε)

 

αλλά να μου πεις, δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με ε.φ.

:hmm:

ίσως αλλάξω άποψη αν διαβάσω κάτι καλό (από ε.φ.)

Link to comment
Share on other sites

Βολσουνγκ,(κλικ,κλικ,κλικ!!!)ξεκινα με τους συγγραφεις που αναφερει στο τελευταιο του ποστ ο Ταουνταουν13.Και επισης...Λε Γκεν,Ζελαζνυ!

Αυτο για τη ψευτομυθολογια το δηλωνε ευθαρσως ο Τολκιν.Οτι δηλαδη με το εργο του ηθελε να προσφερει ενα υποκαταστατο.

Ο Βογιατζερ θα κανει πολλες χιλιαδες χρονια για να φτασει σε αλλο πλανητικο συστημα.

Οντως οι Ελληνες πιστευω οτι προτιμουν την ΕΦ(κι εγω ειμαι αναμεσα τους.Μαλιστα οταν μου'ρχονται καποιες ιδεες στο μυαλο για διηγηματα ειναι σχεδον παντα ΕΦ) η εστω δεν διαχωριζουν τα 2 ειδη.Αλλα οι εκδοτικοι οικοι δε δειχνουν να το καταλαβαινουν.Βλεπουν οτι ειναι μπεστ σελλερ ο Μαρτιν,ο τζορνταν η ο...Σαλβατορε(λεμε τωρα) και μεταφραζουν αυτους.Καλα κανουν αλλα γιατι τοσο φτυσιμο σε συγχρονους νεους συγγραφεις ΕΦ?!?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι διεθνώς τα fantasy βιβλία είναι τα best sellers και τα ΕΦ ο φτωχός συγγενής. Κάνοντας μια γρήγορη έρευνα στο Amazon, βρήκα τα εξής στοιχεία:

 

Στη λίστα με τα best sellers συναντούμε τον HP στην 1η θέση, το 11ο WoT στην 3η, ένα fantasy βιβλίο που δεν το έχω ξανακούσει στην 9η θέση (Inheritance series, κάποιου Christopher Paolini). ΕΦ δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Αν ψάξουμε για best sellers μόνο στην κατηγορία F&SF θα πρέπει να φτάσουμε μέχρι την 8η θέση για να βρούμε το Σφαγείο 5 του Βόνεγκατ και την 9η για το Φαρενάιτ 451 του Μπράντμπουρι και πιο κάτω υπάρχει το 1984, το Brave New World κλπ, δηλαδή παλιά ΕΦ που υπερβαίνει όμως τον κύκλο του είδους αφού τα συγκεκριμένα βιβλία θεωρούνται ως κλασσικά στον ευρύτερο χώρο της λογοτεχνίας. Στην ίδια λίστα θα βρούμε Rowling, Martin, Brooks (5η θέση για την Σανάρα!), Jordan, Pratchett, C.S. Lewis, Goodkind κ.ά. Με απλά λόγια, ένας μέσος αναγνωστής που δεν είναι απαραίτητα fan της fantasy και της ΕΦ, για κάποιο λόγο προτιμάει να διαβάσει ένα από τα πολλά fantasy series που κυκλοφορούν παρά ένα νέο SF βιβλίο.

 

Να δούμε ένα πιο συγκεκριμένο παράδειγμα; Το Storm of Swords εκδόθηκε το 2000. Στη λίστα πωλήσεων του Amazon βρίσκεται στην 968η θέση. Οι νικητές των Hugo και Nebula εκείνης της χρονιάς (A deepness in the sky του Vinge και Parable of the talents της Butler αντίστοιχα) βρίσκονται στην 28067η και 28588η θέση. Ακόμα κι αν λάβουμε υπόψην την εξαιρετική ποιότητα του SoS, η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

 

Τώρα που τα γράφω όλα αυτά, ούτε απελπίζομαι ούτε ανησυχώ για το μέλλον της ΕΦ. Η ΕΦ ήταν και θα είναι πάντα ένα "κλειστό" λογοτεχνικό είδος. Απλά αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει crossover από τους "απλούς" αναγνώστες που διαβάζουν fantasy. Αν είναι διατεθειμένοι να διάβασουν "παραμυθάκια" με ξωτικά, μάγους και δράκους, γιατί δεν διαβάζουν και τα "παραμυθάκια" της ΕΦ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω ένα απο τα δύο είδη ως αγαπημένο. Έχω βρει σκουπίδια και στα δύο είδη. Έχω βρει τέτοια πράγματα στο fantasy που με κάνουν να πορώνομαι ανελέητα; το ίδιο όμως και στο Sci-fi (με διαφορετικό τρόπο). Στο τελευταίο πάντως τυχαίναι να συναντώ τα αγαπημένα μου σε μορφή παιχνιδιών και όχι βιβλίων. Ίσως επειδη το κλίμα του (έστω, ψεύδο-) μελλοντικού στήνεται πιο εύκολα για μένα με τρόπο γραφικό.

 

Αναφέρω απλα ενδεικτικά: Bioforge, System Shock (1+2). Πρωτότυπα, σοκαριστικά, ατμοσφαιρικά μέχρι αηδίας.

 

"You are One and we are Many... Why do you refuse to join us in our bliss? Why do you persist in your loneliness?"

 

Brrr.. τι τα θυμάμαι τώρα... :secret:

Edited by Sabrathan
Link to comment
Share on other sites

System Shock αθάνατο.. όλο ακούω για νούμερο 3 και νούμερο 3 δεν βλέπω. Σχετικά με τα παιχνίδα πάντως νομίζω ότι απλώς μερικοί συγγραφείς δεν έχουν τρόπο να κάνουν παιχνίδια ή να δείξουν αυτό που έχουν στο μυαλό τους με άλλο τρόπο τέχνης και έτσι "αναγκάζονται" να καταλήξουν στη συγγραφή βιβλιών. Το αναγκάζονται είναι σε εισαγωγικά γιατί μπορεί απλώς να είναι επιλογή τους ή ξέρουν ότι έτσι κι αλλιώς έχουν ταλέντο με τις λέξεις.

 

"Look at you, Hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?" - SHODAN

 

Tauntaun13: Άρα από αυτό που λες τότε δικαιολογώ και τους έλληνες εκδότες που ακολουθούν την παγκόσμια γραμμή εκδόσεων...

 

 

Edited: Χμμ, τελικά βγαίνει νο.3 και λέγεται BioShock

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Mallon den tha vgei pote, eidika an einai ethelontikh ergasia.

 

Twra ean mazeutoun arketoi lovers tou poiotikoy paixnidiou, isws kati ginei.. isws.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, ως συγγραφέας, προτιμώ τη φαντασία για ένα και μόνο λόγο: Δεν με περιορίζει με επιστημονικούρες. Έχω απλά ιδέες (όσο κουφές κι αν είναι) και θέλω να γράψω γι'αυτές. Δε θέλω να ασχολούμαι με το αν θα μπορούσε κάτι να εξηγηθεί σύμφωνα με την επιστήμη. Ασχολούμαι με το αν θα μπορούσε να εξηγηθεί στον κόσμο που έχω δημιουργήσει. Απο κεί και πέρα, εκείνο που με απασχολεί κυρίως όταν γράφω είναι οι χαρακτήρες μου και η πλοκή μου.

 

Ως αναγνώστης τώρα, πραγματικά δεν με απασχολεί σε τι είδος ανήκει κάτι. Αρκεί να είναι καλογραμμένο, στέρεο, και να έχει ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Να είναι λογοτεχνικό. Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό εγώ προσωπικά το έχω συναντήσει πιο πολύ στη φαντασία, παρά στην Ε.Φ. (Το Dune έχω πει παραπάνω ότι το θεωρώ φαντασία, και γιατί.) Ίσως, βέβαια, να μην έχω διαβάσει και κάποια πράγματα στην Ε.Φ. που μπορεί να με συγκινούσαν περισσότερο. Δεν αποκλείεται.

 

Απο κεί και πέρα, η φαντασία είναι πολύ πιο πλατύ είδος απ' ό,τι παρουσιάζεται από πολλούς. Μιλάμε για ένα είδος που περιέχει από το DarkTower μέχρι το Book of the New Sun μέχρι το Song of Ice and Fire μέχρι τον Drizzt και τον Harry Potter. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Τώρα, θα μου πείτε "Γιατί τα harry potter και τα drizzt να είναι πάνω-πάνω στις λίστες δημοτικότητας;" Μα, για τον ίδιο λόγο που είναι και ο κώδικας DaVinci. Είναι εύπεπτα. Παρομοίως, και το StarTrek, ας πούμε, βρίσκεται πολύ επάνω σε τέτοιες λίστες, δε βρίσκεται;

Link to comment
Share on other sites

Tauntaun13: Άρα από αυτό που λες τότε δικαιολογώ και τους έλληνες εκδότες που ακολουθούν την παγκόσμια γραμμή εκδόσεων...

 

Ναι, αυτό έγραψε ο heiron πιο πάνω, σίγουρα τα best seller θα έχουν προτεραιότητα στις εκδόσεις, αλλά όπως αναρωτιέται κι ο ίδιος δεν δικαιολογεί το "φτύσιμο" που παρατηρείται στους νέους τίτλους/συγγραφείς ΕΦ. Δεν είπα να μου βγάλουν τα άπαντα όλων των νέων συγγραφέων, θα περίμενα όμως να δω αντιπροσωπευτικά δείγματά τους.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Ταρατατζουμ,ταρατατζουμ....

Μεταφραζεται και ενα βιβλιο ΕΦ!!!Το The time traveller's wife της Ωντρη Νιφφενεγκερ!Ειδαν οτι ειναι μπεστ σελλερ και το πηραν αποφαση.Το κουφο ειναι πως θα εκδοθει απο οικο που δεν μας εχει συνηθισει σε εργα ΕΦ(ψυχογιος).

Αληθεια,ειναι καλο?Το εχει διαβασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Το fantasy είναι ουσιαστικά μια ματιά προς τα πίσω. Το sci-fi μια ματιά προς τα μπρος. Το sci-fi πρέπει να επανανακαλύπτει τον εαυτό του συχνά πυκνά. Κατά τα άλλα για μάχη δεν έχω ακουστά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..