Jump to content

Το έπος των Μεταβαρόνων


Jack_Mordino
 Share

Recommended Posts

Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν και πότε θα βγεί το τρίτο τεύχος από τις εκδόσεις της Ελευθεροτυπίας του έπους των Μεταβαρόνων; Η πωλήτρια στο comicon άρχισε να νομίζει οτι της την πέφτω έτσι που πάω και ρωτάω το ίδιο πράμα εδώ και μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα για καμάκι, ρε συ! :roflmao:

 

Σοβαρά τώρα, δε νομίζω ότι μπορούμε να ξέρουμε αν θα βγει καν... Ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

oraio komik 8a elega(yperoxo skitso), alla san senario de mou arese toso poly.And i guess you just have to wait dude...:p

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το σιδεροκέφαλο το είχα λατρέψει. Μετά το σενάριο άρχισε να χωλαίνει περισσότερο. Δεν ξέρω πότε θα βγει το άλμπουμ, αλλά μια καλή ιδέα θα ήταν να έστελνες mail στο 9

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα διαβάσει όλα τα τεύχη που έχουν βγεί και σήμερα τα 'κλεψα από ένα φίλο μου και θα το μελετήσω από την αρχή. Δε ξέρω πως εξελίσσεται το σενάριο αργότερα, αλλά από ατμόσφαιρα και σκίτσο σκίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα διαβάσει κάτι ψιλά απο το 9 αλλά δεν μου άρεσε... Πραγματικά από σκίτσο πάει πολύ καλά, αλλά από σενάριο δεν με ενθουσίασε. Μου φάνηκε κάπως βαρετό και ανούσιο.

:sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Bασικά ήταν λίγο κουραστικό που όλοι ήταν τόσο γμάτοι που εξόντωναν κόσμους ολόκληρους για την πλάκα, και που ήταν παράλληλα τόσο τραβηγμένα τραγικοί...

Κόντεψα να λαλήσω προς το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Στα πρώτα επεισόδια, όπου οι ήρωες είναι πιο άνθρωποι, είναι πολύ καλό. Ειδικά η μάχη που δίνει ο Όθωνας κόντρα στους προδώτες της αυτοκρατορίας (που ήθελαν να κλέψουν το μυστικό έλαιο, για όποιον θυμάται), η όλη σκηνή ήταν καταπληκτική. Η συνέχεια ήταν απλώς πληκτική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το comic είναι ένα απ' τα αγαπημένα μου,και σε σενάριο και σε σχέδιο(Gimenez=θεός :worshippy: ).Δεν ξέρω αν διαβάσατε την ιστορία του Ακατανόμαστου,που τελειώνει τη σειρά.

Πάντως αυτό που λέτε ότι είναι βαρετό γιατί οι ήρωες καταστρέφουν κόσμους για την πλάκα τους δεν είναι σωστό κατά τη γνώμη μου.Είναι πολύ ενδιαφέρον για ένα συγγραφέα να δείξει πώς ο συγκεκριμένος ήρωας θα χρησιμοποιήσει αυτές τις δυνάμεις του.Πρόσφατα μάλιστα άρχισα ένα diceless RP campaign όπου έχω έναν χαρακτήρα που είναι ανίκητος(εννοείται ότι δεν σφάζω κόσμο όλη την ώρα).

Link to comment
Share on other sites

.Πρόσφατα μάλιστα άρχισα ένα diceless RP campaign όπου έχω έναν χαρακτήρα που είναι ανίκητος(εννοείται ότι δεν σφάζω κόσμο όλη την ώρα).

 

 

:o Σε αγαπάω σα Βάσκος! :o

Diceless :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, είχε ένα σασπένς στην αρχή. Ήταν τρωτοί άνθρωποι. Με τις δυνάμεις των Σαμντα-Ουντ να ενώνονται με αυτές των Μεταβαρόνων τι σασπένς να υπάρξει. Δε λέω βέβαια πως ήταν μάπα η συνέχεια της ιστορίας. Απλώς τα τελευταία επισόδια ήταν κατώτερα από τα πρώτα. Πάντως θα συμφωνήσω πως είχαν έναν κώδικα και των προάσπιζαν με τη ζωή τους. Αν και με είχε ξενήσει που ο Αγκνάρ είχε καταστρέψει κάπμποσα σύμπαντα για την πλάκα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

an thelete mpeite se comic hubs sto dc++... eixa katebasei mexri kai to 17o teyxos, an thimamai kala, pou elege gia tin Anghora, the father-mother (kapws etsi anyway)

 

meta o bro mou ekane format... xwris na me rwtisei.... :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest Meinard

Εντάξη βασικά βγήκε και η Ανγκόρα, αλλά από εκεί και πέρα δεν παίζει τίποτα. πρέπει να είναι το τελευταίο άλμπουμ μετά από αυτήν ο Ανονόμαστος (Τωρινός Μεταβαρόνος). Εδώ στην Αγγλία κάνανε επανέκδοση των άλμπουμ αλλά τα δυο τελευταία άλμπουμ πουθενά (μέχρι το προτελευταιό τα έχω). Τες Πα που θα πάει θα δούμε και τον τωρινό Μεταβαρόνο τι κουμάσι είναι...Πάντως ξέρετε ότι το βγάζουν σε r.p.g? Καλή ιδέα θα ναι, άντε να δουμε...Επίσης συνιστώ όποιος δεν έχει δει τις ταινείες του Jodorovski να τις δει..El topo, Santa Sangre και Holly Mountain. Πρέπει να έχει βγάλει κάνα δυο ακόμα αλλά δείτε αυτές και μάλλον δεν θα χρειαστεί να ξαναδείτε ταινεία για πολλά χρόνια...

 

 

 

metabarons.jpg

Edited by Meinard
Link to comment
Share on other sites

Guest Meinard

Και πραγματικά αν κάποιος ξέρει γιατο τι έγινε στο 5ο άλμπουμ (όπου υποθέτω ότι είναι για τον Ανονόμαστο γιατί έτσι τελέιώνει η Aghora όπου την βοηθάει ο No Name ως μωρό να νικήσει τους Sabda-hdough) ας μας πει εδώ στο forum γιατί είμαι πολύ περίεργος...

 

Και ξες ε, δεν είναι ανάνγκη, με δυο πινελιές αν είναι δυνατόν...τα ενδιαφέροντα σημεία....

 

...και με τα ρομποτάκια θέλω να μάθω τι έγινε, ο Τόντο ζει; ...ο άλλος άρχιζε να τον ψιλοπλακώνει προς το τέλος της Aghoras...

 

..τέτοια πράγματα...

 

cheers

Edited by Meinard
Link to comment
Share on other sites

"Δεν ξέρω πότε θα βγει το άλμπουμ, αλλά μια καλή ιδέα θα ήταν να έστελνες mail στο 9"

Ωραιο αστειο!Εχεις δει τις απαντησεις που δινουν?!?

Ρε παιδια,στο 9 εχουν δημοσιευσει πολλες ιστοριες του Ακατανομαστου.Εχετε μεινει εκει που ηταν μωρο ακομα?Διαβασα μεχρι ενος σημειου που λενε οι Jodorowsky-Jimenez οτι εδω τελειωνει η ιστορια η κατι τετοιο.Και δεν παρουσιαζουν καποιον επομενο μεταβαρονο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως το 9 έχει δημοσιεύσει όλες τις ιστορίες των Μεταβαρόνων...

Θέλει λίγο ψάξιμο στο αρχείο μου :p

Θα το βρω όμως.

Πάντως ενώ οι Μεταβαρόνοι μου άρεσαν στην αρχή, τους βαρέθηκα μετά με όλα αυτά τα "παλαιο..κάτι" τους.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ήταν ωραίο, με την έννοια του πώς άλλαξε η γλώσσα στο μέλλον. Αν λάβουμε υπόψη τα χιλιάδες χρόνια και τις ιστοικές εξελίξεις, η ομιλία των χαρακτήρων είναι μία ελεύθερη μετάφραση στην γλώσσα μας!

Εμένα με τσάντισαν βέβαια οι υερδυνα΄μεις τους, όμως θυμάμαι πως έμενα με το στόμα ανοιχτό ειδικά στο σημείο που η Άγκορα γκαστρώθηκε μόνη της!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το σιδεροκέφαλο το είχα λατρέψει. Μετά το σενάριο άρχισε να χωλαίνει περισσότερο. Δεν ξέρω πότε θα βγει το άλμπουμ, αλλά μια καλή ιδέα θα ήταν να έστελνες mail στο 9

 

Και ιδού η απάντηση που θα έπερνε: "... πρίν ετοιμαστεί το site του 9 θα βγεί το άλμπουμ ..."

Να συμφωνήσω με τους παραπάνω: Στην αρχή ήταν εκπληκτικό. O Jodorofsky είναι εκπληκτικός. Έλεγα ότι ήταν το αγαπημένο μου (άχ πόσσες φορές το έχω πεί αυτό...) αλλά μετά μας τα κσατωσε. Μου την έσπασε η γλώσσα με τα "παλιό" μπροστά από κάθε τι (δεν μεταλλάσονται έτσι οι γλώσσες... όλες οι γλώσσες έχουν εξελιχθεί, καμία δεν κράτησε στοιχεία από τις προηγούμενες ορίζοντας τα ως τέτοια μέσα στην γλώσσα), τις απίστευτες δυνάμεις τους, το γεγονός ότι ήταν ανίκητοι... μπλιάχ στο τέλος....

 

πτού κακά....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..