Jump to content

Η ιστορία της ΕΦ


Αγαπημένη περίοδος ΕΦ  

14 members have voted

  1. 1. Ποια περίοδος έδωσε τα καλύτερα έργα κατά τη γνώμη σας;

    • Η "πρωτόγονη":Βερν,Σέλεη,Γουέλς κτλ
      1
    • Η "pulp":Κλασικά ονόματα πριν χαλάσουν από φήμη και χρήμα στη μεταπολεμική περίοδο
      1
    • Η "χρυσή εποχή":Asimov,Clarke,Heinlein...Θέλει και ερώτημα;
      4
    • Η "new wave":Όταν η ΕΦ ωρίμασε.Ζελαζνυ,Λεγκεν,Σπινραντ..η λίστα είναι μεγάλη
      6
    • H "σύγχρονη":(post/)Cyberpunk,new space opera... Η εξέλιξη του είδους σε Λογοτεχνία
      2


Recommended Posts

Ψηφίστε και αιτιολογείστε την ψήφο σας.Ένα ενδιαφέρον άρθρο πάνω στην ιστορία της επιστημονικής φαντασίας δίνεται παρακάτω.

http://www.nvcc.edu/home/ataormina/scifi/h...y/goldenage.htm

 

Θα σχολιάσω αργότερα.

Edited by nikosal
μικρό ορθογραφικό στον τίτλο
Link to comment
Share on other sites

Θέλει και ρώτημα; ;)

Και αυτή τη στιγμή το 100% των ψήφων (=1) συμφωνούν μαζί μου :D

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να επιλέξω μία εποχή;

 

Προσωπικά διαβάζω διάφορα, από Verne μέχρι Hamilton...

Link to comment
Share on other sites

Όλοι διάφορα διαβάζουν,αλλά κάτι πρέπει να ψηφίσεις.Δεν έχει μέση λύση τύπου Δεν ξέρω/Δεν απαντώ!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε heiron... Και αυτή που δεν έχουν σχηματισμένη άποψη και θέλουν είτε το ΔΓ/ΔΑ είτε να βάλουν σε δυο-τρεις, τί θα βάλουν; :aunsure:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μην γελιώμαστε... Η απάντηση είναι μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να επιλέξω. Επειδή έχω αγαπημένους από πολλές εποχές... Οπότε count me out από το voting.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να επιλέξω. Επειδή έχω αγαπημένους από πολλές εποχές... Οπότε count me out από το voting.

Ditto: τί μανία είναι αυτή, ρε παιδιά;

 

Φανταστείτε πόσο λογική θα ήταν το αντίστοιχο, αλλά σε: «Η ιστορία της ζωγραφικής/μουσικής/κ.λ.π.» Τί, δηλαδή, ή Μπαχ ή Στραβίνσκυ, ας πούμε, δεν έχει και τα δύο;! :tease:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και γω μπορώ να ψηφίσω αν και θα έτεινα προς τη "χρυσή εποχή" για συναισθηματικούς λόγους. Όμως δεν αρκούν!

Και επίσης διαφωνώ με τη διατύπωση της τελευταίας επιλογής. Η ε.φ. έδειξε "σημάδια" πως είχε ήδη "λογοτεχνική αξία" (έμφαση στα εισαγωγικά) από το 50 και όχι μόνο στην Αμερική.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι.Αλλά οι επιλογές εκφράζουν απόψεις,όχι την πραγματικότητα.Και εδώ που τα λέμε,άλλο η space opera του 40 κι άλλο η σημερινή.

Link to comment
Share on other sites

To είδος εξελίσσεται οπότε φυσικά τα δείγματα κάθε υποείδους θα είναι διαφορετικά με τα χρόνια. Τα βασικά χαρακτηριστικά τους όμως παραμένουν λίγο πολύ ίδια.

 

Δε διαφωνώ πως οι επιλογές σου για το πολλ εκφράζουν την άποψή σου φυσικά, αν και δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς "όχι την πραγματικότητα". Anyways...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι κάθε επιλογή είναι μια από τις απόψεις που έχω πετύχει κατά καιρούς.Δεν ψάχνουμε για την "σωστή".Αυτό εννοώ με την πραγματικότητα.Είναι θέμα γούστου.Πάντως απορώ γιατί νομίζεις ότι είμαι υπέρ της τελευταίας επιλογής.Νομίζω είναι προφανές τόσο καιρό ότι δεν πολυασχολούμαι με ΕΦ βιβλία που γράφτηκαν τα τελευταία 20 χρόνια.Κι ότι έχω διαβάσει δεν με έχει ενθουσιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως είσαι υπέρ της τελευταίας επιλογής. Απλά αυτό που λες στην επεξήγηση μέσα στην τελευταία επιλογή, περί "Λογοτεχνίας", το βρίσκω ανακριβές. C'est tout! ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απαντώ ακριβώς στην ερώτηση του χείρωνα, χωρίς επεκτάσεις: Ποια περίοδος έδωσε τα καλύτερα έργα, όπως φυσικά το αντιλαμβανόμαστε και το κρίνουμε σήμερα, γνωρίζοντας όλες τις περιόδους.

 

Η τέταρτη περίοδος, των ΛεΓκεν, Μπέστερ, Χάντελμαν και άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω.Μεγαλύτερη σημασία είχε η 3η και επιπλέον τα έργα της θεωρούνται κλασικά,αλλά εκεί από τα μέσα της δεκαετίας 60 και για μερικά χρόνια ακόμη ήταν η καλύτερη περίοδος για μένα.Ακόμη και οι παλιότεροι επηρρεάστηκαν και έγραψαν καλύτερα έργα τότε(πχ ο Κλαρκ το 2001 κι ο Ασίμοφ το "Ακομη και οι Θεοι").Μπορεί να πει κανείς ότι μεγάλωσε ο ανταγωνισμός.Άλλο ο Κλαρκ κι ο Ασίμοφ να βγάζουν νοκ άουτ τον Van Vogt(?) κι άλλο να βλέπουν Ζελάζνυ,Λεγκέν και Ντικ να βγάζουν αριστουργήματα.

 

Πάντως τότε δόθηκε μια νέα πνοή που είχε και μαζική ανταπόκριση.Τη δεκαετία 60 οι φοιτητές ήταν must να διαβάζουν ορισμένα βιβλία ΕΦ.Καλή και Χρυσή η προηγούμενη εποχή που έβγαλε την ΕΦ από τα φθηνά περιοδικά που διάβαζαν παιδιά και έφηβοι αλλά προτιμώ την αμέσως επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνω την απαραίτητη διόρθωση:

 

Η "new wave":Όταν η ΕΦ ωρίμασε.Ζελαζνυ,Λεγκεν,Σπινραντ, ΝΤΙΚ..η λίστα είναι μεγάλη

 

Ψήφισα αυτό, αλλά δίνω 2 honourable mentions: Στην τρίτη περίοδο γιατί έδωσε τις πλάτες γιγάντων πάνω στις οποίες στηρίχθηκαν οι συγγραφείς της 4ης περιόδου και στην "σύγχρονη" ΕΦ γιατί τα πάει μια χαρά νομίζω.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρόσθεσα Μπέστερ, Χάλντεμαν Τοτ Τον... Και ναι, φυσικά έχεις δίκιο που προσθέτεις το Ντικ...

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως λόγω Ντικ ψήφισα 3.Απλά δεν είναι κύριος εκφραστής του new wave.Ο Μπέστερ πάει στους πιο παλιούς(2η επιλογή)νομίζω αφού τα 2 σπουδαία μυθιστορήματά του ήταν δεκαετίας 50 νομίζω.Βέβαια το στυλ του θυμίζει κυβερνοπανκ κτλ,ήταν μπροστά για την εποχή του με άλλα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η ψήφος μου στο new wave. Θεωρώ ότι είναι πιο κοντά όχι τόσο στα γούστα μου, αλλά σε αυτό που καταλαβαίνω. Η πρώτη περίοδος δε με πολυεκφράζει, τη δεύτερη τη θεωρώ εντελώς αφελή, η σύγχρονη εφ μου μοιάζει κάπως "ζουλιγμένη" να χωρέσει στα διεθνή στάνταρ. Πάλεψα πολύ καιρό ανάμεσα στη χρυσή εποχή, γιατί Χέρμπερτ, Χέιλαιν και Νίβεν είναι πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου. Αλλά τελικά δεν την επέλεξα, διότι δεν έχω πρακτικά καμμιά επαφή με τους δύο μεγάλους της, Ασίμοφ και Κλαρκ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα δεν ψηφίζω και δεν πρόκειται να ψηφίσω. Δεν μπορώ να επιλέξω μία εποχή την στιγμή που τα δικά μου γούστα επεκτείνονται σε όλες τις εποχές, και σε κάθε εποχή έχω και τουλάχιστον έναν αγαπημένο συγγραφέα.

 

Θα έπρεπε να υπάρχει και επιλογή για όλες τις εποχές. Όπως είδαμε αρκετοί ψήφισαν κάποια εποχή αλλά έχουν αγαπημένους και σε άλλες εποχές. Και μερικοί ακόμα δεν μπορούν να επιλέξουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..