Jump to content

Cloverfield (2008)


Sileon
 Share

Recommended Posts

Αδράττω την ευκαιρία να ανοίξω το τόπικ, παρακινούμενος απο το σχόλιο του Νicosal για το έργο στο γενικό τόπικ των ταινιών.

Τελικά έχω καταλήξει πως όταν δεν ξέρεις τι να περιμένεις απο ένα έργο, είτε λογοτεχνικό είτε κινηματογραφικό, μόνο τότε μπορείς να πάρεις μια απόσταση ασφαλείας έχοντας απεμπλακεί απο οποιαδήποτε μορφή θετικών ή αρνητικών προκαταλήψεων οι οποίες διαμορφώνουν την ευχαρίστησή μας.

Έτσι συνέβει και με αυτό το έργο, το οποίο όταν το είδα δεν ήξερα πραγματικά τίποτα για αυτό. Πραγματικά, το ευχαριστήθηκα στο μέγιστο βαθμό. Κάθε παραπάνω σχόλιο είναι σπόιλερ.

 

Ωραία ανατροπή εκεί που νομίζεις οτι όλο το έργο περιστρέφεται γύρω απο ένα πάρτυ, αγχωτικοί ρυθμοί και τρόμος στο μέγιστο. Είχα πολύ καιρό να δω ταινία που να τεντώσει τα νεύρα μου (με εξαίρεση το REC). Το έργο δε πραγματοποίησε μια φαντασίωσή μου. Το πως θα αποτυπώνονται οπτικά εφέ σε ντοκιμαντερίστικη κινηματογράφηση ή σε μορφή ενός ντοκουμέντου προσωπικής χρήσεως. Δηλαδή, μπορείς να γυρίσεις μια σκηνή με ένα τέρας ή ενα διαστημόπλοιο που προσγειώνεται στην πολυκατοικία σου, σαν να το τράβηξες ερασιτεχνικά..

 

 

Το είδε κανείς?! Είναι σφφ, άντε.. (όλοι θέλουν το καρότο τους)

Edited by Dreamer
Προστέθηκε το trailer της ταινίας
Link to comment
Share on other sites

Eγώ είδα το Cloverfield και μου άρεσε πάρα πολύ!

Εξαιρετικές οι ερμηνείς των αγνώστων ηθοποιών (όπως και στο αντίστοιχο Rec) και πολύ καλή η σκηνοθετική προσέγγιση και τα μετρημένα special effects.

Θα μπορούσε κάλλιστα και στην Ελλάδα να γυριστεί μια εξίσου καλής ποιότητας, χειροποίητη ταινία!

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε κι εμένα. Αντίθετα με το Diary of the Dead, που έπρεπε να μου το χτυπάει εκνευριστικά κάθε τόσο το πως δικαιολογεί το συνεχές recording σε τέτοιες συνθήκες, το Cloverfield δεν το έκανε καν θέμα και ούτε που το πρόσεξα. Μου κράτησε το ενδιαφέρον και ήταν μια πολύ καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά βρίζω τον εαυτό μου που κάθισα και είδα αυτο το κινηματογραφικό έκτρωμα. Ακομα και το 1,80 ευρώ που έδωσα στο dvdάδικο ήταν υπέρπολυ αφού με τα ίδια λευτα μπορούσα κάλλιστα να αγοράσω σουβλάκι ή το Μίκυ Μάους. Δεν μπορω να καταλάβω γιατι η ασχετοσύνη καθενός ονομάζεται κινηματογράφος με άποψη. Ο σκηνοθέτης καλύτερα να ασχοληθεί με το ερασιτεχνικό πορνό, αφού η τεχνοτροπία του για εκεί κάνει.

Link to comment
Share on other sites

E?!!!

Κάτσε βρε άνθρωπε. Το γ&%σες και ψόφησε..

Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν έκανα τίποτα απο τα δύο. Το είδα, κοιμήθηκα στην μέση, ξύπνησα, είδα το τέλος και έβριζα τον εαυτο μου που δεν πήρε κάποιο άλλο έργο πχ το "Η πρώτη μου φορά νο.15".

Link to comment
Share on other sites

D'Ailleurs διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Σε βρίσκω πάρα πολύ λάθος. Το "Η πρώτη μου φορά νο.15" ήταν μια άθλια ταινία που βασίστηκε κυρίως στην δυναμική και την φήμη των προηγούμενων 14 ταινιών.

Link to comment
Share on other sites

Είδα σε dvd το Cloverfield. Αν θυμάμαι καλά, έχει αναφέρει ότι το είδε και του άρεσε ο Σίλεον, στο γενικό τόπικ των ταινιών. Η ταινία είναι μικρή, δεν ξεπερνά τα 70 λεπτά. Μια παρέα συμμετέχει σε ένα πάρτι αποχαιρετισμού και κάποιος αποθανατίζει τα πάντα με την ερασιτεχνική του βιντεοκάμερα. Ξαφνικά όμως

το κτίριο τρίζει σαν να έγινε σεισμός, βγαίνουν όλοι στην ταράτσα, βλέπουν κτίρια να εκρήγνυνται και να καταρρέουν. Αυτό που έχει συμβεί είναι μια εξωγήινη εισβολή στο κέντρο της Νέας Υόρκης, κάτι σαν την Ομίχλη που είδαμε επίσης πρόσφατα.

Το χαρακτηριστικό της ταινίας είναι ότι τα πάντα είναι τραβηγμένα με την ερασιτεχνική υποτίθεται βιντεοκάμερα. Κάτι σαν το Blair Witch Project, αν το θυμάστε, με λίγο καλύτερο προϋπολογισμό.

 

Εντυπώσεις:

  • Καλή ιδέα, καλή εκτέλεση.
  • Ενδιαφέροντα εφέ, εκτός από τη στιγμή που
    το τέρας έρχεται πάνω από τον κάμεραμαν, προς το τέλος, και τον αρπάζει. Εκεί ήταν τελείως αναληθοφανές, ενώ ως εκείνο το σημείο η ταινία προσπαθούσε να τα έχει καλά με την πραγματικότητα (στο βαθμό που αυτό είναι δυνατό σε μια ταινία εφ).
     
  • Πολύ κουραστικό το "σύστημα βιντεοκάμερα". Μετά τα 30 λεπτά αρχίζεις και κουράζεσαι.
  • Πάντως με την κατάλληλη παρέα, την ταινία θα την ξανάβλεπα!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Μα πότε στην ευχή άνοιξε αυτό το τόπικ ο Σίλεον και δεν το πήρα είδηση; Χεχε σόρι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

H ταινία είναι ένα μπλοκμπάστερ 'κρυμένο' πίσω απ'το mocumentary (ετσι λέγεται αυτό το είδος κινηματογράφησης). Δεν καταλαβαίνω γιατί οποιαδήποτε απόπειρα για κάτι καινούργιο και διαφορετικό που ξεφεύγει απ'τα στερεότυπα πρέπει να είναι κατακριτέα. Δηλαδή αν είχε κανονική κινηματογράφιση θα ήταν 'εντάξει' η ταινία? Δε θα ήταν δηλαδή άλλο ένα Γκοτζίλα? Και ας έχουμε και υπόψιν μας ότι τέτοιο είδος κινηματογράφησης δεν είναι εύκολο να γίνει. Δεν είναι πέρνω μια κάμερα και ότι βγει. Οι σκηνές είναι πολύ μελετημένες από πίσω, για το πως θα σου δείξουν κάποια πράγματα και πως θα δείξουν ρεαλιστικά. Έλεος! κάποια άτομα έχουν μια ξεχωριστή ιδέα και κάνουν μια προσπάθεια, μη τα ισοπεδώνουμε όλα!

 

Να αναφέρω πως στην τελευταία σκηνή της ταινίας που δειχνει τους 2 ηθοποιούς κάπου παραθαλάσσια, η κάμερα γυρνάει για έλάχιστα δευτερόλεπτα προς τη θάλασσα και στα δεξια στο βάθος, φαινεται 'κατι' να πέφτει στη θάλασσα απ'τον ουρανό. Αν αυτό το συγκρίνουμε με ένα βιντεάκι που είχαν βγάλει οι δημιουργοί στο ίτερνετ και δείχνει μια θαλάσσια δεξαμενή πετρελαίου να βουλιάζει, χτυπημένη από κάτι, σε βάζει σε σκέψεις για την προέλευση του πλάσματος.

 

Ετοιμάζεται και 2. :thmbup: :stars:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ακόμη δεν το έχω δει αυτό. Βλέπω αντικρουόμενες απόψεις, πρέπει να το δω κάποια στιγμή. Ε, JJ είναι, πρέπει να το δω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ακόμη δεν το έχω δει αυτό. Βλέπω αντικρουόμενες απόψεις, πρέπει να το δω κάποια στιγμή. Ε, JJ είναι, πρέπει να το δω! ;)

 

Ε, ναι, ο άνθρωπος έχει κάποιες καλές ιδέες και είναι μάστορας στα τεχνάσματα. Δες το (νύχτα κατα προτίμηση). Είναι πολύ αγχωτικό.

cheers

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη ταινία δυστυχώς την έχασα στο σινεμά γιατί φαντάζομαι θα άξιζε για μία τέτοια θέαση αλλά ευτυχώς την είδα σε πολύ καλό home cinema ενός φίλου και μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος.

Μπορεί να μην ήταν τίποτα το σπουδαίο, να υστερούσε σε αρκετά σημεία αλλά εμένα δεν με κούρασε καθόλου ούτε η κάμερα και το βρήκα αρκετά αληθοφανές. Τέτοιες ταινίες καταστροφής και post-apocalyptic είναι καλό να μην τις κατακρίνουμε σοβαρά γιατί περιγράφουν ένα θέμα το οποίο έχει καλυφθεί πολλές φορές μεν αλλά ελάχιστες από αυτές τις προσπάθειες ήταν καλές.

Ας δούμε τι έχει να μας πει και το δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη ταινία δυστυχώς την έχασα στο σινεμά γιατί φαντάζομαι θα άξιζε για μία τέτοια θέαση αλλά ευτυχώς την είδα σε πολύ καλό home cinema ενός φίλου και μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος.

 

 

Ναι όντως, είδα μεγάλη διαφορά στο σινεμά(την είδα 3 φορές) απ'το dvd σε θέμα ήχου. Παρόλο που έχω home cinema ο ήχος μου φάνηκε πολύ κατώτερος σε σχέση με αυτό που βίωσα στο σινεμά. Ίσως γιατί με το δυνατό γούφερ που έχει εκεί έτρεμαν και τα καθίσματα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις χτες είδα το Cloverfield. Ωραία ταινιούλα, δεν λέω. Αλλά η χρήση της amateur camera / first person narrative δεν προσέφερε τίποτα ιδιαίτερο στην αφήγηση, την παρεμπόδισε θα έλεγα. Να μην πω ότι εδώ ο κόσμος χανόταν κι αυτός κατέγραφε - καθόλου πειστικό. Αυτό πάντως που ήταν ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ ήταν η μουσική που έπαιζε στους τίτλους τέλους (και για τα υπόλοιπα 10 λεπτά, μέχρι να τελειώσουν όλοι οι τίτλοι και λέγεται "Roar! (Cloverfield Overture)" από τον Michael Giacchino). Τέλος, υπήρχε μόνο ένα στοιχείο που δικαιολογούσε την χρήση της amateur camera: το παιχνίδι με την ξαναγραμμένη κασέτα. Μάλιστα στην τελευταία σεκάνς διάβασα ότι μπορεί να δει κανείς για λίγες στιγμές η προέλευση του τέρατος

έρχεται από το διάστημα και πέφτει στην θάλασσα

- αλλά δεν κατάφερα να το διακρίνω, παρά μόνο μετά από πολλές προσπαθειες και συγκεκριμένες οδηγίες...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

υστερα απο πληροφοριες ετοιμαζεται κ το ΝΟ2!!!

 

 

 

ωχ ωχ ωχ ωχ............

Link to comment
Share on other sites

υστερα απο πληροφοριες ετοιμαζεται κ το ΝΟ2!!!

 

 

Ναι!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

υστερα απο πληροφοριες ετοιμαζεται κ το ΝΟ2!!!

 

 

 

ωχ ωχ ωχ ωχ............

 

Μάλλον με σένα θα συμφωνήσω. :tease:

 

Μου θύμισε το Blair Witch Project όπου αντί για μάγισσα είχε για τέρας το Γκοντζίλα.

Τι να πω, το είχα δει στο σινεμά και είχα ξενερώσει με την ιστορία.

Ωραία ήταν τα εφέ και το να βλέπεις μέσα στο σινεμά, αλλά σαν ιδέα δεν μου άρεσε.

Συνέχεια σηκωνόταν κόσμος και έφευγε μέσα στο σινεμά. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει καποιο καιρο τωρα. Το βρηκα απολαυστικοτατο, μου αρεσε που δεν εξηγουσε και πολλα πολλα, επιανε δλδ την ιστορια απο τον μεσο ανθρωπο που δεν συνανταει καποιον τρελο επιστημονα (οπως συνηθιζεται) για να του δωσει ολες τις εξηγησεις. Για την κινηματογραφιση, επειδη το ειδα και 2η φορα για να προσεξω καποια πραγματα, νομιζω πως ειναι υποδειγματικη. Απο τη στιγμη που εχει γινει επιλογη να γινει ολη η ταινια σα να την τραβαει ερασιτεχνης (αυτο το παιρνουμε σα δεδομενο), ο χειρισμος της καμερας ηταν αψογος ωστε να μπερδευει/ζαλιζει οσο το δυνατο λιγοτερο και μπραβο τους.

 

@ Sileon : αν σου αρεσουν οι εκπληξεις δες το Los Cronocrímenes (Timecrimes). Μην διαβασεις υποθεση και ΜΗΝ ΔΕΙΣ ΤΡΕΗΛΕΡ (η μιση ταινια).

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Cloverfield (2008)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..