Jump to content

Fitz Chivalry Farseer


Farokh
 Share

Recommended Posts

Είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας σε όλα τα βιβλία που έχω διαβάσει!Άνοιξα το θέμα για να συζητήσουμε για τα βιβλία αυτά αλλά και για τον χαρακτήρα.Τώρα τελειώνω τον Β τόμο του "Ο λευκός προφήτης" απο την σειρά Tawny man δηλαδή το τελευταίο με τον συγκεκριμένο χαρακτήρα και ήδη έχω αρχίσει να νιώθω μια μελαγχολία...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου επιτρέψεις να έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στον Γωλοτοποιό!! Θέλω να πιστεύω πως θα διαβάσεις και το The Liveship Traders Trilogy!! Εκπληκτικό και αυτό, φοβερή η Hobb!! :thumbsup:

Να 'σαι καλά 0Nautilus0 με τισ επιλογές σου!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμ, για ποιό βιβλίο της μιλάτε? Ή καλύτερα, για ποιά σειρά της.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Εμ, για ποιό βιβλίο της μιλάτε? Ή καλύτερα, για ποιά σειρά της.

 

 

191382.jpg

 

Από την τριλογία (λέμε τώρα...) Ο ΧΡΥΣΑΦΕΝΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

 

Βιβλίο 1 Το Μυστικό των Φαρσιέρ

βιβλίο 2 Η Επιστροφή του Εκτελεστή

βιβλίο 3 Ο Λευκός Προφήτης

Link to comment
Share on other sites

Αααχά.

Είχα διαβάσει την πρώτη σειρά. Ο σακάτης επιστρεφεί, λοιπόν. Μιλάμε, ο πρωταγωνιστής πρέπει να κουβαλάει πολύ μίσος για όλη την ανθρωπότητα, μετά απο αυτά που έχει περάσει. Ελπίζω, στην καινούρια σειρά να έχει βάλει λίγο μυαλό και να μην είναι τόσο χαλβάς.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε ομως και δυο λόγια για τον χαρακτήρα :) Να μάθουμε κι εμείς που δεν ξέρουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είναι ενδιαφέρον χαρακτήρας, η Robin Hobb κατάφερε με αυτόν της το χαρακτήρα και με αυτήν της τη σειρά να με κάνει να συλλογιστώ πολύ έντονα το πως ένας αρκετά καλός συγγραφέας καταφέρνει να μαγαρίσει το ίδιο του το έργο, τελικά...

 

Άντρες στα όρια της απολύτου αποβλακώσεως, με κάτι περίεργα και από τις γυναίκες, αδύναμο έως κακό τέλος στην πρώτη τριλογία, κι έναν πρωταγωνιστή που από τη μία είναι κομμάτια και μετά περδίκι.

 

Κάπου το έχασε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου επιτρέψεις να έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στον Γωλοτοποιό!! Θέλω να πιστεύω πως θα διαβάσεις και το The Liveship Traders Trilogy!! Εκπληκτικό και αυτό, φοβερή η Hobb!! :thumbsup:

Να 'σαι καλά 0Nautilus0 με τισ επιλογές σου!!! ;)

 

Ομοίως με την φίλη μου την Κατερίνα πιστεύω ότι ο γελωτοποιός είναι όλα τα λεφτά. Ο καλύτερος χαρακτήρας της. Έχει πολύ βάθος και συμβολικότητα. Αν και στην αρχή που εμφανίζεται πιστεύω ότι απλά προβάλει κάποια γνωστά μοτίβα και αρχετυπικά στερεότυπα πάνω του, μετά τον εξελίσσει πάρα πολύ. Νομίζω είχα κάνει κάποια σχόλια παρουσίασει σε άλλο τοπικ για τα βιβλία, αλλά μάλλον πρέπει να ξανακάνουμε. Τα θεωρώ από τα καλύτερα στο χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν γιατρεύεται ποτέ από αυτά που έχει περάσει.Όσοι το έχουνε διαβάσει το ξέρουνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,αυτή την εποχή διαβάζω το "Στην Υπηρεσία του Βασιλία"(μου έχουν μείνει γύρω στις 200 σελίδες για να το ολοκληρώσω). Για να πω την αλήθεια περίμενα πολύ περισσότερα απο την Hobb..Σε πολλά sites και forums είχα διαβάσει πολύ καλές εώς φοβερές κριτικές για τα έργα της και ειδικά για την τριλογία των Φαρσίερ..Συνειδητοοιώ πως έχω διαβάσει 500 από τις 750 σελίδες του βιβλίου και η πλοκή έχει προχωρήσει ελάχιστα εώς καθόλου!!Η δράση εξελίσεται ουσιαστικα εντός των συνόρων της πόλης του Πύργου των Ελαφιών και κυρίως μέσα στον ίδιο τον Πύργο!!Η δράση είναι ελάχιστη ενώ ανακυκλώνονται συνεχώς ίδιες καταστάσεις. Ο κόσμος των Έξι Δουκάτων είναι από τους μικρότερους και πιό απλους που έχω συναντήσει.Η ιστορία παρουσιάζει αρκετά κενά επίσης. Ο Ρίγκαλ σκότωσε τον αδερφό της Κέτρικεν και αυτή το πήρε τόσο αψήφιστα ώστε να μοιράζονται ακόμη και το ίδιο τραπέζι, η χρήση της Ικανότητας δεν έχει διευκρινηστεί πλήρως,ακόμη και ενα 5χρονο θα καταλάβαινε ότι ο Ρίγκαλ συνομωτεί ενάντια στο στέμμα αλλά κανείς δεν αντιδρά για να βάλει αυτο το κακομαθημένο στη θέση του και άλλα(θα μπορούσα να μιλάω μέχρι αύριο)...Η μόνη ευχάριστη προσθήκη ήταν αυτή του Νυχτερίτη αλλά μετα από κάποιο σημείο εξαφανίζεται κ αυτός για μεγάλο διάστημα!Περσσότερο μου θυμίζει love story(κι αυτό πολύ βαρετό) παρά βιβλίο φαντασίας!Ελπίζω όλα αυτά να αλλάξουν στη συνέχεια...Ίσως να φταίει ο Μάρτιν, που ήταν το προηγούμενο ανάγνωσμα και ανέβασε τον πύχη πάρα πολύ ψηλά...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν γιατρεύεται ποτέ από αυτά που έχει περάσει.Όσοι το έχουνε διαβάσει το ξέρουνε καλά!

Δε θα το έλεγα: η φυσική του κατάσταση, παρότι υποτίθεται ότι έχει καταρρακωθεί, πηγαίνει σαν το ασανσέρ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Με λίγα λόγια, ένας υπέροχος χαρακτήρας.

Edited by anmuil
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..