Jump to content

Book Quotes


mariposa
 Share

Recommended Posts

Όταν άνοιγα τα μάτια μου, έπεφταν πάνω τους οι ηλεκτρομαγνητικές ακτίνες που ονομάζουμε φως. Οι ακτίνες ερμήνευαν μπροστά μου τα χρώματα με έναν τρόπο που ποτέ δν μπορούσα να είμαι σίγουρη ότι μοιράζομαι με τους άλλους αθρώπους. Όμως, αυτό που ονόμαζα εγώ κόκκινο και το έβλεπε σαν θερμό και παλλόμενο, δεν αποκλείεται να το έβλεπαν οι άλλοι διαφορετικά. Είχαμε απλώς συμφωνήσει να χρησιμοποιούμε τις ίδιες ονομασίες στα χρώματα, μα η αντίληψή τους δεν αποκλείεται να ήταν εντελώς διαφορετική για τον καθένα.

 

Ολυμπιακή έκρηξη - Liza Marklund

Link to comment
Share on other sites

“There is no sound more annoying than the chatter of a child, and none more sad than the silence they leave when they are gone.” ― Mark Lawrence, King of Thorns

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

“There is no sound more annoying than the chatter of a child, and none more sad than the silence they leave when they are gone.” ― Mark Lawrence, King of Thorns

:eek:

(Μερικές φορές δεν έχω να πω τίποτα. )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γιατί ένα αληθινό ΖΟΜΠΙ δε θα μπορούσε να πει ένα πράγμα που δεν είναι, μόνο ένα πράγμα που είναι. Τα μάτια του θα ήταν ανοιχτά & διαυγή αλλά δεν θα υπήρχε τίποτα μέσα τους που να βλέπει. & τίποτα πίσω τους που να σκέφτεται. Τίποτα που να κρίνει.

& δε θα υπήρχε ούτε τρόμος στα μάτια του ΖΟΜΠΙ μου. Ούτε ανάμνηση. Γιατί χωρίς την ανάμνηση δεν υπάρχει τρόμος.

 

Joyce Carol Oates, ΖΟΜΠΙ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.buzzfeed.com/donnad/discworld-quotes-about-life-the-universe-and-everything?utm_term=3k2jaaf&sub=2214518_1187123#.aeKdDgZ0R1

 

"Time is like a drug: too much of it kills you" (αυτό μοιάζει με μια ατάκα από τη "Μόμο" του Μίχαελ Έντε: "Υπάρχουν πλούτη που μπορούν να σε καταστρέψουν αν δεν τα μοιραστείς με άλλους")

"You can't go around building a better world for people. Only people can build a better world for people. Otherwise it's just a cage" (Εξαιρετικό)

Link to comment
Share on other sites

"I wanted to be a hero. And look how that worked out."

 

Blood Reaver - Aaron Dembski-Bowden

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήκωσα το χέρι μου αργά, και το κύμα - ή, μάλλον, μια προέκταση του κύματος - σηκώθηκε ταυτόχρονα και αγκάλιασε το χέρι μου μέσα σε μια διαυγή κύστη με πρασινωπή απόχρωση. Σηκώθηκα όρθιος, για να  μπορέσω να υψώσω κι άλλο το χέρι μου, και η μεμβρανώδης ουσία τέντωσε σαν σκοινί, αλλά δεν έσπασε. Το κυρίως σώμα του κύματος παρέμενε ακίνητο γύρω από τα πόδια μου, χωρίς να τα αγγίζει, σαν κάποιο παράξενο ζώο που περίμενε υπομονετικά να τελειώσει το πείραμα. Από τον ωκεανό βγήκε ένα λουλούδι, και ο κάλυκάς του είχε το σχήμα των δαχτύλων μου. Έκανα ένα βήμα πίσω. Το κοτσάνι τρεμούλιασε, έκανε μερικές αβέβαιες κινήσεις κι έπειτα το λουλούδι ξανάπεσε πίσω στο κύμα, που το δέχτηκε και ύστερα οπισθοχώρησε.

 

Σολάρις - Stanislaw Lem

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

"Η ιστορία", έγραψε ο Ντνουμπιέτνα, "είναι μια βηματική συνάρτηση". -V., Pynchon Thomas.

 

Έγραψε πάλι ο Pynchon (αν και με έκανε να ανατριχιάσω, μπορώ να πω)!

Link to comment
Share on other sites

[Αφηγείται ένα εξωγήινος και προηγείται μια απλή αλλά εντυπωσιακή μαθηματική ανάλυση που αποδεικνύει πόσο απίθανο είναι να υπάρχει ο κάθε συγκεκριμένος άνθρωπος. Π.χ. η πιθανότητα να γεννηθεί οποιοσδήποτε από μας με δεδομένους τους γονείς μας είναι μία προς 5*10^17 ή 1 / 500.000.000.000.000.000, δηλαδή, πρακτικά μηδέν.] 

 

"Άρα, για να συνοψίσω, από μαθηματική άποψη, ήταν απίθανο να υπάρξει η Ίζομπελ Μάρτιν. Οι πιθανότητες ήταν μηδέν στη δέκατη δύναμη του απείρου. Κι όμως, ήταν εδώ, μπροστά μου, κι εγώ ένιωθα πραγματικά σαστισμένος με όλο αυτό, ειλικρινά. Ξαφνικά συνειδητοποίησα γιατί η θρησκεία ήταν τόσο σημαντική εδώ πέρα. Επειδή, ναι, βέβαια, πιθανόν να μην υπήρχε θεός. Κάτι ανάλογο όμως ίσχυε και για τους γήινους. Άρα αν πίστευαν στον εαυτό τους -λέγοντας ταυτόχρονα αντίο στη λογική- γιατί να μην πιστεύουν και σε κάτι ελάχιστα πιο απίθανο;"

 

Matt Haig, "Οι Γήινοι" (Κλειδάριθμος, 2014)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

“The news channels, of course, are state-dominated ever since the Rescue that put the United States under military rule. What was supposed to be rescued was the economy, but of course it hadn’t been, except for those who already had enough. They just ended up with more.”

Nancy Kress – More (short story) - 2013

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Nothing of real worth can ever be bought. Love, friendship, honour, valour, respect. All these things have to be earned."

Shield of Thunder - Gemmell

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Αυτό δεν ξέρω πού να το βάλω, αλλά είναι κρίμα να το χάσετε εσείς οι μη εγγεγραμμένοι στο νανοριμοφόρουμ)

 

Ξέρεις ότι γράφεις νανόριμο όταν λες στον σύντροφο «φως και χαρά της ζωής μου, τώρα που τα βήματά σου θα σε οδηγήσουν έξω από αυτήν την πόρτα, μακριά από εμένα, στον κρύο αλλά ηλιόλουστο έξω κόσμο, κοίτα να μην ακολουθήσεις μόνο την καρδιά σου αλλά και τον συγκεκριμένο δρόμο που οδηγεί στο ναό του Μαμωνά, εκείνο το κέντρο της αχαλίνωτης κατανάλωσης, το απατηλό και χρηματοκτόνο σούπερ μάρκετ, και αντάλλαξε ορισμένα από τα με κόπο και μόχθο κερδισμένα σου λεφτά, με κάποιον φρέσκο και λαχταριστό καρπό οπωροφόρου δέντρου, όλο ζουμί και βιταμίνη σε» αντί να πεις «ρε άμα βγεις πάρε κάνα φρούτο».

 

by KELAINO

 

:winner_first_h4h: :rofl2: :worshippy:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το Κόμμα δε δεχόταν την ελεύθερη βούληση του ατόμου. Κι αυτό, την ίδια στιγμή που απαιτούσε από το άτομο τη συνειδητή του θυσία. Δε δεχόταν τη δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε δυο εναλλακτικές, αλλά την ίδια στιγμή απαιτούσε να διαλέγεις πάντα το σωστό. Δε δεχόταν τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ καλού και κακού, αλλά την ίδια στιγμή μιλούσε με πάθος για ενοχή και προδοσία. Το άτομο, γρανάζι σ' έναν ωρολογιακό μηχανισμό που είχε κουρδιστεί μια για πάντα και που δεν μπορούσες ούτε να τον σταματήσεις ούτε να τον επηρεάσεις, βρισκόταν κάτω απ' τον αστερισμό της οικονομικής αναγκαιότητας. Κι όμως, το Κόμμα απαιτούσε απ' το γρανάζι να εξεγερθεί κατά του ωρολογιακού αυτού μηχανισμού και να αλλάξει την πορεία του. Κάπου υπήρχε λάθος στον υπολογισμό. Η εξίσωση έπασχε.

 

-Το Μηδέν και το Άπειρο, Καίσλερ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η πραγματικότητα είναι εκείνο που, όταν πάψεις να πιστεύεις σε αυτό, δεν παύει να υπάρχεi.

 

(Ναι, αυτό το είπε αυτός που νομίζετε)

 

Philip K. Dick

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

“Bow down: I am the emperor of dreams;

I crown me with the million-colored sun

Of secret worlds incredible, and take

Their trailing skies for vestment when I soar,

Throned on the mounting zenith, and illume

The spaceward-flown horizons infinite.”

-Clark Ashton Smith

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Οι Αναγνώστες, με τη λευκή μακριά τους ρόμπα, στη δεξιά πάνω τσέπη της οποίας διακρινόταν η εικόνα μιας γαρίδας(σύμβολο των Αναγνωστών), διάβαζαν λαίμαργα με τα κατακόκκινα μάτια τους τις σελίδες. Βοηθοί, κρατώντας μπουκαλάκια με κολλύριο στα χέρια, κινούνταν αθόρυβα ανάμεσά τους και ενστάλαζαν φάρμακο στα ακίνητα μάτια. Το μόνο που άκουγε κανείς στη σιωπηλή αίθουσα ήταν το «σπλιτς» που έκανε το κολλύριο...

 

Το Μυστικό Νερό – Ιωάννα Μπουραζοπούλου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"O τρόπος με τον οποίο αποκτά κάποιος περιουσία, καθορίζει αν είναι ή δεν είναι απεχθής. Eγώ αρνούμαι να έχω οποιαδήποτε σχέση με την απόκτηση χρήματος αν η διαδικασία που ακολουθείται δεν υπακούει σε δύο χρυσούς κανόνες. Πρώτον, ότι πρέπει να το διασκεδάζω τρομερά. Kαι δεύτερον, ότι πρέπει να δίνω μεγάλη ευχαρίστηση σ' αυτούς που τους τα παίρνω. Aυτή είναι μια πολύ απλή φιλοσοφία και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους μεγιστάνες, διευθυντές καζίνων, διευθυντές προϋπολογισμού, υπουργούς Oικονομικών, όπου κι αν βρίσκονται"

 Roald Dahl, Ο θείος Όσβαλντ

 

Και ναι, είναι εφ (οριακά) και είναι για ενηλίκους. Οπότε δεν έχετε καμία δικαιολογία να μην το διαβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

«Κάθε φορά που ένας ποιητής, ένας ιεροκήρυκας, ένας αρχηγός, ένας μάγος ξεστομίζει ασυναρτησίες, η ανθρωπότητα ξοδεύει αιώνες αποκρυπτογραφώντας το μήνυμα»

 

http://www.protagon.gr/epikairotita/o-ouberto-kai-ta-apofthegmata-tou-44341060036

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

“Nothing changes instantaneously: in a gradually heating bathtub, you'd be boiled to death before you knew it. There were stories in the newspapers, of course, corpses in ditches or the woods, bludgeoned to death or mutilated, interfered with, as they used to say, but they were about other women, and the men who did such things were other men. None of them were the men we knew. The newspaper stories were like dreams to us, bad dreams dreamt by others. How awful, we would say, and they were, but they were awful without being believable. There were too melodramatic, they had a dimension that was not the dimension of our lives. We were the people who were not in the papers. We lived in the blank white spaces at the edges of print. It gave us more freedom.”

 

The Handmaid's Tale - Margaret Atwood

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ήθελε να προσευχηθεί, μολονότι ήξερε ότι, σε αντίθεση με όσα διδάσκει η θρησκεία, έβαζε και ο Θεός σε πειρασμό, όχι μονάχα ο διάβολος.

 

Η Κλάρα στο Μισοσκόταδο - Χοσέ Κάρλος Σομόθα (μετ. Χριστίνα Θεοδωροπούλου)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

«Ψάξε καλύτερα για τη σκιά που ρίχνει κάποιο σύννεφο καθώς κρύβει το φεγγάρι.»

 

Ρόμπερτ Χάουαρντ - "Ο Μαύρος Άγνωστος"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

“As she lay under the blanket, she finally heard the owl outside her window, low and mournful,

surely the loneliest sound this side of the grave.” 

Nancy Kress -Steal across the sky

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

“Those who struggle mightily against enslavement can best savor their success by enslaving others. Read your history.”
Charles L. Harness – The paradox men (1953)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

“He is so narrow-minded he can look through a keyhole with both eyes.”
(και παρακάτω, για το ίδιο πρόσωπο):
“He’ll make a ton of money for you. He’s so tight-fisted his palms have never seen the light of day.”
Ben Bova - Moonrise

Edited by Old man & SiFi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..