Jump to content

Book Quotes


mariposa
 Share

Recommended Posts

«Ένα θεριό τυφλό, ασυνάρτητο που πεινάει και δεν τρώει, ντρέπεται να φάει,

που δεν έχει παρά να γνέψει στην ευτυχία που περνάει από τον δρόμο και πρόθυμη να σταθεί,

και δεν της γνέφει, κι ανοίγει τη βρύση κι αφήνει τον καιρό να τρέχει ανωφέλευτα σαν να ‘τανε νερό, και να χάνεται,

ένα θεριό που δεν ξέρει πως είναι θεριό είναι η νιότη.»

 

"Αναφορά στον Γκρέκο" Καζαντζάκης

Link to comment
Share on other sites

"Nothing's worse than saying goodbye.

It's a little like dying."

 

Marjane Satrapi, Persepolis, the story of a childhood.

Link to comment
Share on other sites

"Nothing's worse than saying goodbye.

It's a little like dying."

 

Marjane Satrapi, Persepolis, the story of a childhood.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αληθινή αγάπη, όπως οποιοδήποτε άλλο δυνατό και εθιστικό ναρκωτικό,είναι βαρετή· με το που λέγεται η ιστορία της συνάντησης και της ανακάλυψης,τα φιλιά καταντούν γρήγορα μπαγιάτικα και τα χάδια κουραστικά για όλους…εκτός,φυσικά,από αυτούς που μοιράζονται τα φιλιά,που δίνουν και παίρνουν τα χάδια ενώ κάθε ήχος και χρώμα του κόσμου μοιάζει να βαθαίνει γύρω τους.Όπως οποιοδήποτε άλλο δυνατό ναρκωτικό,η αληθινή πρώτη αγάπη δεν είναι ενδιαφέρουσα παρά μόνο για κείνους που είναι δεσμώτες της.

Και,όπως κάθε άλλο δυνατό και εθιστικό ναρκωτικό,η αληθινή πρώτη αγάπη είναι επικίνδυνη.

 

 

 

Ο Μαύρος Πύργος:Ο μάγος και η γυάλινη σφαίρα - Stephen King

Link to comment
Share on other sites

πως θέλει να πεθάνει ο Harry Dresden

 

"Ι want to be stepped on by an elephant while having sex with identical triplet cheerleaders"

 

Πόσο hardass :8): :8): :8):

 

edit: το research μου για την συγκεκριμένη ατάκα αποκάλυψε πως η φράση είναι φόρος τίμης στο Amber , αλλά και πάλι η προσθήκη του identical triplet cheerleaders δεν περνάει απαρατήτητη

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Η Άμπι ένιωσε την αμαρτία της, αυτή που πίστευε πως ήταν η μητέρα όλων των αμαρτιών.Ο πατέρας της αμαρτίας ήταν η κλοπή και οι δέκα Εντολές κατέληγαν στο ένα και το αυτό:<<Ου κλέψεις>>.Ο φόνος είναι η κλεψιά της ζωής ενός άλλου, η μοιχεία είναι η κλεψιά μιας συζήγου, η πλεονεξία είναι η κρυφή, ύπουλη κλεψιά που γίνεται στο σπήλαιο της καρδιάς.Η βλασφημία είναι η κλεψιά του ονόματος του Θεού, που λεηλατείται από τον Οίκο του Κυρίου και αποστέλνεται να περιδιαβαίνει στους δρόμους σαν πόρνη.Η ίδια ποτέ δεν υπήρξε μεγάλη κλέφτρα, άντε στη χειρότερη περίπτωση να βουτήξει κάτι μικρό.

Η μητέρα της αμαρτίας ήταν η περηφάνια.Η περηφάνια ήταν η θηλυκή πλευρά του Σατανά στο ανθρώπινο γένος, το σιωπηλό, αιώνια γόνιμο αυγό της αμαρτίας.Η Άμπι ήταν περίφανη γυναίκα..

 

Το Κοράκι - Stephen King

Link to comment
Share on other sites

"Nothing's worse than saying goodbye.

It's a little like dying."

 

Marjane Satrapi, Persepolis, the story of a childhood.

 

 

Ωραία ατάκα, αλλά δανεική.

 

"To say goodbye is to die a little."

 

Raymond Chandler, The Long Goodbye ;-)

Edited by Pixie
Link to comment
Share on other sites

η αρχή της ιστορίας Backup από την συλλογή διηγημάτων Side Jobs του Jim Butcher(πάλι!)

 

Let's get something clear right up front. I'm not Harry Dresden. Harry's a wizard. A genuine, honest-to-goodness wizard. He's Gandalf on crack and an IV of Red Bull, with a big leather coat and a .44 revolver in his pocket.

 

έχω λιώσει με το Gandalf on crack

 

 

πραγματικά ο άνθρωπος πρέπει να είναι καμμένος

 

 

Link to comment
Share on other sites

<<Μία ένοχη συνείδηση μας κάνει όλους δειλούς>>

 

Stephen King - Ο Μαύρος Πύργος:Οι λύκοι της Κάλα

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

<<Ο δειλός κρίνει ό,τι βλέπει σύμφωνα μ' ό,τι είναι ο ίδιος.>>

 

Stephen King - Ο Μαύρος Πύργος:Οι λύκοι της Κάλα

Link to comment
Share on other sites

<<Ο θυμός είναι το πιο άχρηστο συναίσθημα, καταστροφικός για το νου και επιζήμιος για την καρδια.>>

 

<<Ο θάνατος είναι το δώρο που δε χάνεται ποτέ.Ο θάνατος σαν τα διαμάντια είναι παντοτινός.>>

 

Stephen King - Ο Μαύρος Πύργος:Το τραγούδι της Σουζάνας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

<<Μία ένοχη συνείδηση μας κάνει όλους δειλούς>>

 

Stephen King - Ο Μαύρος Πύργος:Οι λύκοι της Κάλα

 

Αυτό μου θυμίζει λίγο το

"El miedo es capaz de transformarnos en complices de cuanto malo hay en el mundo"

Antonio Gala

 

δηλαδή:

"Ο φόβος είναι ικανός να μας μετατρέψει σε συνεργούς όλου του κακού που υπάρχει στον κόσμο"

 

(αν και τώρα που το σκέφτομαι είναι λίγο άσχετο, τεσπά)

 

και να προσθέσω άλλο ένα:

 

"Αν περισσότεροι από μας εκτιμούσαν το καλό φαΐ, το κέφι και το τραγούδι πιο πολύ απ' το χρυσάφι, ο κόσμος θα 'ταν πιο χαρούμενος"

 

"Χόμπιτ", Τζ. Ρ.Ρ.Τόλκιν, σελ. 358. Τότε που δεν είχε γίνει ακόμα κλισέ αυτή η άποψη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

<<Μία ένοχη συνείδηση μας κάνει όλους δειλούς>>

 

Stephen King - Ο Μαύρος Πύργος:Οι λύκοι της Κάλα

 

Αυτό μου θυμίζει λίγο το

"El miedo es capaz de transformarnos en complices de cuanto malo hay en el mundo"

Antonio Gala

 

δηλαδή:

"Ο φόβος είναι ικανός να μας μετατρέψει σε συνεργούς όλου του κακού που υπάρχει στον κόσμο"

 

(αν και τώρα που το σκέφτομαι είναι λίγο άσχετο, τεσπά)

 

και να προσθέσω άλλο ένα:

 

"Αν περισσότεροι από μας εκτιμούσαν το καλό φαΐ, το κέφι και το τραγούδι πιο πολύ απ' το χρυσάφι, ο κόσμος θα 'ταν πιο χαρούμενος"

 

"Χόμπιτ", Τζ. Ρ.Ρ.Τόλκιν, σελ. 358. Τότε που δεν είχε γίνει ακόμα κλισέ αυτή η άποψη...

Ναι διαφέρουν λίγο.. Στην αρχή βλέπω τα ισπανικα και λέω, τι μου λέει τώρα;;; :rofl:

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οκέι, τη βρήκα την απάντησή μου:

 

"[...] υπάρχουν δύο λόγοι για τους οποίους οι άνθρωποι αποφεύγουν να γράψουν βιβλία: είτε γιατί έχουν επίγνωση ότι δεν έχουν τίποτε να πουν είτε γιατί έχουν επίγνωση ότι είναι ανίκανοι να το πουν".

 

--Μια αυτοβιογραφία, R.G. Collingwood, μετάφραση Ξενοφών Κομνηνός, Εκδόσεις Ίνδικτος

 

Δύο στα δύο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Για κάποιο μυστηριώδη λόγο, πριν σαράντα χρόνια έτρεχα πιο γρήγορα"

Stefano Benni, από το διήγημα "Solitudine e rivoluzione del terzino Poldo"(μετάφραση δική μου)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

"Αν περισσότεροι από μας εκτιμούσαν το καλό φαΐ, το κέφι και το τραγούδι πιο πολύ απ' το χρυσάφι, ο κόσμος θα 'ταν πιο χαρούμενος"

 

"Χόμπιτ", Τζ. Ρ.Ρ.Τόλκιν, σελ. 358. Τότε που δεν είχε γίνει ακόμα κλισέ αυτή η άποψη...

 

 

 

Ωωω, η αγαπημένη μου ατάκα από το χόμπιτ. Την είχα ξεχωρίσει από την πρώτη φορά που το διάβασα. Και μάλιστα, όσο σκεφτόμουν ότι αυτός που την είπε ήταν ο Θόριν, που σε όλο το βιβλίο μας είχε πρήξει ελαφρώς με το θησαυρό του, τόσο τη λάτρευα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Οι μεγάλοι του Καλού και του Κακού, αποφεύγουν τις ατελείς αντιγραφές και πάντα στρέφονται προς τα τέλεια πρότυπα και τα αυθεντικά. Δεν έχω καμία αμφιβολία πως πολλοί από τους μεγαλύτερους άγιους δεν έχουν κάνει ούτε μια καλή πράξη με τη συνηθισμένη έννοια της λέξης... Και από την άλλη μεριά, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν βουτήξει στις πιο βαθιές αβύσσους της αμαρτίας, και σε ολόκληρη τη ζωή τους δεν έχουν κάνει ούτε μια κακή πράξη..."

 

 

[...]

 

"Και τότε... τί είναι Αμαρτία;" είπε ο Κόντγκραβ.

"Νομίζω πως πρέπει να απαντήσω στην ερώτησή σας με ερωτήσεις. Σοβαρότατα, πώς θα αισθανόσασταν αν ξαφνικά η γάτα ή ο σκύλος σας, άρχιζαν να σας μιλούν με ανθρώπινη φωνή; Αν τα τριαντάφυλλα του κήπου σας άρχιζαν να τραγουδούν ένα παράξενο τραγούδι;" [..]

 

 

Συγγραφέας : Άρθουρ Μάχεν

Τίτλος διηγήματος: Ο Λευκός Λαός

Link to comment
Share on other sites

ένα απόσπασμα από του βιβλίο του Μίλτου Πασχαλίδη(Δύο νύχτες στο Σαράντι) , που με άρεσε. Και το καλύτερο είναι πως , όπως και κάθε τι μες το βιβλίο,(καλά, ενδεχομένως να υπάρχει και κάνα ψεματάκι ,αν και δεν νομίζω:p) είναι αλήθινη ιστορία(true story που θα'λέγε και ο barney)

 

"Πως την έλεγες την βάρκα;"

Όλες οι βάρκες έχουν ένα όνομα,συνήθως γυναικείο κι αγαπημένο,ποντάρω στο Αγγελική ή Κική

"Την έλεγα Μουρμούρα"

ΟΚ.Παίξαμε και χάσαμε

"Απ'το ψάρι;"

"Όχι,παιδί μου.Απ'τη μουρμούρα.Μαζευτήκαμε τέσσερις φίλοι Στο σαράντι και είπαμε να βάζουμε κάθε μήνα στην άκρη μερικά λεφτουδάκια,αν θυμάμαι καλά πενηντα δραχμές τη βδομάδα,να μαζευτούν σιγά σιγά και ν'αγοράσουμε μια βάρκα.Η κυρία από δω"-και δείχνει τη σύζυγο-"και οι άλλες τρεις σύζυγοι είχανε λυσσάξει στην μουρμούρα,που τι τη θέλετε τη βάρκα,που θα μπλέξετε,που θα πνιγείτε ,κι εσείς δεν ξέρετε απ'αυτά ,μας είχαν σκοτίσει, τέλος πάντων , οι άλλοι δύο βαρέθηκαν τη γκρίνια κι αποσύρθηκαν, μείναμε εγώ και ο Ιούλιος,οι γυναίκες μας το βιολί τους, τι να την κάνετε την βάρκα,εκατό δραχμές το μήνα είναι ένα σωρό λεφτά, μόνο η βάρκα μας έλειπε, και τέτοια.Ε, μετά από κάνα χρόνο μόλις επιτέλους την πήραμε,του λέω, Ιούλιε δεν αντέχω,με πρήξανε θα τηνε βγάλω μουρμούρα"

Edited by joidv
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Ο προ-πάππους του πέθανε από το πολύ αλκοόλ. Ο παππούς του ήταν εθισμένος στα παραισθησιογόνα. Ο πατέρας του επισκεπτόταν κάθε τόσο φτηνά ινστιτούτα επιλεκτικής ανάμνησης*. Ο Τομ Δυο Κορδέλες ξέρει πως χαλάει μια οικογενειακή παράδοση, μα δεν έχει ακόμα βρει τη δική του μέθοδο αυτοκαταστροφής."

Από το διήγημα "Ο χορός του ήλιου" του Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ, Ωρόρα Νο 59(μετάφραση Θωμάς Μαστακούρης).

 

*κάτι μέρη όπου διαλέγεις ποιες αναμνήσεις θέλεις να σου σβήσουνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"...Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, έτσι δεν είναι παιδί μου; Η ζωή ήταν ανέκαθεν το σύνολο των ψεμάτων που λέμε στον εαυτό μας.

Ως αγόρια, έφηβοι, γέροι. Ως κορίτσια, κοπέλες, γυναίκες. Ψευδολογούμε και αποδεικνύουμε ότι το ψέμα είναι αλήθεια.

Υφαίνουμε τα όνειρά μας και πίσω απ' αυτά τοποθετούμε το μυαλό και τις ιδέες και τη σάρκα και το πραγματικά γνήσιο.

Τα πάντα, τελικά, είναι μια υπόσχεση. Αυτό που φαίνεται ψέμα είναι μια ετοιμόρροπη ανάγκη που λαχταράει να γεννηθεί.

Εδώ. Έτσι."

 

Ray Bradbury, Το Μεγάλο Ταξίδι Στο Χρόνο.

 

Από τον αγαπημένο μου συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Μη με μαλώνετε γι αυτή μου την αγάπη Λισαβέτα. Είναι καλή και γόνιμη. Κρύβει μέσα της νοσταλγία, έναν μελαγχολικό φθόνο, λίγη περιφρόνηση και πολλή αγνή ευτυχία.”

 

Τόμαν Μαν, Τόνιο Κρέγκερ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

"Ρωτήστε τους νεκρούς ποια ήταν η πλευρά που κέρδισε τον πόλεμο"

Καρλ Έντουαρντ Βάγκνερ "Το τίμημα για τη Λινόρτις"(διήγημα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[...] τόσο τα μαθηματικά όσο και ο θάνατος δεν κάνουν ποτέ λάθος.

 

Γιεβγκιένι Ζαμιάτιν - "Εμείς"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια συνεισφορά στη συλλογή του mman με αποφθέγματα περί λογοτεχνίας και τέχνης γενικά, αν του αρέσει:

 

"An author in his book must be like god in the universe: present everywhere and visible nowhere".

Gustave Flaubert

 

Και μια καταπληκτικά αντι-οικολογική θεωρία(που είναι γραμμένη με πολλές σάλτσες και πιάνει τρεισήμισι σελίδες, οπότε θα αντιγράψω μόνο το ζουμί):

 

"[...]τα θροΐζοντα δέντρα σας, τα πυκνά δάση, τα μαγευτικά φυλλώματα, τα κελαρυστά ποτάμια[...] και όλα τα συναφή. Για μένα, όλες αυτές οι πρώτες ύλες έχουν νόημα και δικαιώνονται μόνο αν περνούν από την κρησάρα του αστικού πολιτισμού, δηλαδή αν τις επεξεργάζεται και τις μεταποιεί - [...]'τις εξανθρωπίζει' - το βιβλίο, ο ζωγραφικός πίνακας, ο κινηματογράφος ή η τηλεόραση. [...] Η φύση που δεν έχει περάσει από την τέχνη ή τη λογοτεχνία, η φυσική Φύση, η γεμάτη μύγες, κουνούπια, λάσπη, βατράχια και κατσαρίδες, είναι ασύμβατη με εκλεπτυσμένες απολαύσεις όπως η σωματική υγιεινή και η ενδυματολογική κομψότητα".

 

Μάριο Βάργκας Λιόσα, "Τα τετράδια του Δον Ριγοβέρτο", 1997, εκδ. Καστανιώτη, σελ. 42-43

(:p)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..