Jump to content

Naval Literature


0Nautilus0
 Share

Recommended Posts

Από μικρός είχα και έχω μια τεράστια και συνεχή αγάπη με τη θάλασσα και τις ναυτικές ιστορίες. Ισώς φταίει το ότι μεγάλωσα στο λιμάνι, ίσως το οτι παππούς μου που ήταν ναυτικός μου έλεγε ιστορίες, όταν ήμουνα μικρός, ισως πάλι ο πατερας μου που είχε το μια τρέλα με το ψάρεμα και με έπερνε μαζί του. Δεν ξέρω και δεν έχει σημασία. Το γεγονός είναι ότι η θάλασσα μπορεί να ασκήσει μια τεράστια έλξη σε ορισμένους ανθρώπους. Όπως ο Λέγκολας του Τόλκιν έτσι και 'γω ονειρεύομαι το τραγούδι των γλάρων και μαζί με 'μένα είναι αρκετοί αυτοί, που δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στην γοητεία της θάλασσας. Άπειρες ιστορίες έχουν γραφτεί, τραγούδια και ταινίες. Πιστεύω ότι είναι σημαντικό να υπάρχει ένα τοπικ για τη συγκεκριμένη κατηγορία λογοτεχνίας. Μερικά από τα σχετικά έργα που έχουν μείνει χαραγμένα στη μνήμη μου είναι (η σειρά αναφοράς είναι τυχαία):

 

Η μπαλάντα του γέρο ναυτικού - The rime of the ancient Mariner - S.T.Colleridge

 

-χωρίς σχόλια, δεν τα χρειάζεται εξάλλου. Απλά ένα απόσπασμα

 

Day after day, day after day,

 

We stuck, nor breath nor motion ;

 

As idle as a painted ship

 

Upon a painted ocean.

 

Ο ναυτιλιακός χάρτης "La carta esférica" - Arturo Pérez-Reverte

 

Μια ιστορία για ένα κυνήγι θησαυρού, ένα ίμιο ναυτικό και μια γυναίκα παγίδα. Τι άλλο να θέλει κανεις? Ίσως από τα καλύτερα έργα του συγγραφέα, ο οποίος όπως πάντα σε μαγεύει με το βάθος της έρευνας που έχει κάνει και τους χαρακτήρες του.

 

Captain Horatio Hornblower by C. S. Forester

 

Το οποίο μόλις πρόσφατα ολοκλήρωσα ως μίνι τηλεοπτική σειρά και ξετρελάθηκα.

* Σε κάποια στιγμή ο καπετάνιος Πέλετ αναφέρει αυτό ακριβώς το απόσπασμα που έγραψα από Colleridge

:book:

 

Fata Morgana (Μουσική, τραγούδι: Μαρίζα Κωχ)-Νίκος Καββαδίας

 

Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό

 

στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου

 

σε τάσι αρχαίο, μπακιρένιο αλγερινό,

 

που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν....

 

Corto Maltese - Ο περιφημός χάρτινος ήρωας του Hugo Pratt. Γεννημένος στη Μαλτα από ένας άγγλο ναυτικό και μια ανδαλουσιανή πόρνη, μας ταξιδεύει στις άκρες του κόσμου σε κόσμους γεμάτους μυστήριο, πολιτικές ίντριγκες περιπέτειες, όμορφες γυναίκες και μαγεία...

 

Moby-Dick by Herman Melville.

 

Πολύ κλασσικό βιβλίο, και ωραία μεταφορά στο cinema 1956 και στο γυαλί 1998

 

Τριλογία Liveship traders - Robin Hobb

 

Γιατί μερικές φορές τα πλοία έχουν τη δική τους ψυχή.

 

 

 

 

φυσικά αυτά είναι τα λίγα, που μου ήρθαν στο μυαλό την ώρα που έγραφα αυτό το ποστ. Φαντάζομαι όλοι θα έχουν να προσθέσουν μερικές θαλασσινές καλές ιστορίες, που άκουσαν κάποια στιγμή....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λόγια της Πλώρης του Α. Καρκαβίτσα. Μια συλλογή θαλασσινών διηγημάτων που γράφτηκε το 1899(!) και που, όταν ήμουν μικρός, την διάβαζα και την ξαναδιάβαζα και δεν τη χόρταινα...

 

Αγαπημένη μου ιστορία, "Ο κάτω κόσμος", όπου ο πανούργος ναύτης μαλώνει τόσο με τον διάβολο όσο και με με τους αγίους, οπότε επειδή δεν έχει που να πάει, ούτε στον Παράδεισο ούτε στην Κόλαση

διαβάστε το, για να δείτε τι έκανε

!

 

Πολλές ιστορίες, όπως ο "Καβομαλιάς", "η Γοργόνα", "Τελώνια" και, βέβαια, "Ο κάτω κόσμος" έχουν έντονο το στοιχείο του φανταστικού. Επίσης, σημαντικό ρόλο σε πολλές ιστορίες παίζει η γυναίκα. Και όλες έχουν ένα πολύ ευχάριστο, νατουραλιστικό στυλ με, πολλές φορές, υποφώσκουσα ειρωνία.

 

Η πρώτη ιστορία, "Η θάλλασα" αρχίζει ως εξής:

Ο πατέρας μου -μύρο το κύμα που τον τύλιξε- δεν είχε σκοπό να με κάμει ναυτικό.

"Μακριά" έλεγε, "μακριά, παιδί μου απ' τ' άτιμο στοιχειό! Δεν έχει πίστη, δεν έχει έλεος. Λάτρεψέ την όσο θες, δόξασέ την - εκείνη, το σκοπό της. Μην κοιτάς που χαμογελά, που σου τάζει θησαυρούς. Αργά γρήγορα, θα σου σκάψει το λάκκο ή θα σε ρίξει πετσί και κόκαλο, άχρηστο στον κόσμο. Είπες θάλασσα, είπες γυναίκα, το ίδιο κάνει".

 

Σ' ευχαριστώ Ναυτίλε, που μου θύμησες αυτό το τόσο ευχάριστο πρώιμο ανάγνωσμά μου! Καιρός για μια γρήγορη επαναληψούλα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καιρός να ξεκοκαλίσω και 'γω τον Καρκαβίτσα. Έχω διαβάσει πολύ λίγα και μάλλον θα το βάλω στο πρόγραμμα να διαβάσω πάλι λίγο Έλληνες συγγραφείς ("μου άνοιξες την ορεξη" tetartos).

Μερικά λινκσ για το συγγραφέα είναι η παρακάτω για όσους ενδιαφέρονται

http://roumeliotikiestia.blogspot.com/2006...og-post_11.html

http://www.phys.uoa.gr/~nektar/arts/tribut...as_karkabitsas/

 

Γενικό λινκ με κείμενα Ελλήνων συγγραφέων

http://www.sarantakos.com/nkk.html

Link to comment
Share on other sites

Καιρός να ξεκοκαλίσω και 'γω τον Καρκαβίτσα. Έχω διαβάσει πολύ λίγα και μάλλον θα το βάλω στο πρόγραμμα να διαβάσω πάλι λίγο Έλληνες συγγραφείς ("μου άνοιξες την ορεξη" tetartos).

 

Χεχε, αυτή ήταν η πρόθεσή μου! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λόγια της πλώρης indeed. Και γενικά ο Καρκαβίτσας ήταν καταπληκτικός συγγραφέας. Από το τίποτα σου έφτιαχνε φοβερές ιστορίες. Βασικά δεν μπορώ να σκεφτώ να χω διαβάσει κάτι άλλο που να χει σχέση με τη θάλασσα...

Link to comment
Share on other sites

Λόγια της πλώρης indeed. Και γενικά ο Καρκαβίτσας ήταν καταπληκτικός συγγραφέας. Από το τίποτα σου έφτιαχνε φοβερές ιστορίες. Βασικά δεν μπορώ να σκεφτώ να χω διαβάσει κάτι άλλο που να χει σχέση με τη θάλασσα...

 

Δοκίμασε να διαβάσεις κάποιο από αυτά που έχω γράψει στην αρχή του ποστ. Όλα εκτός από του Forester έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά, αλλιώς στα αγγλικά μερικά τα βρίσκεις και on line. Επίσης εντόπισα το παρακάτω.

http://www.psichogios.gr/book.asp?cid=21662

του Πατρικ ο Μπριαν, ο οποίος είναι επίσης πολύ γνωστός στο είδος, αν και δεν έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο του.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για αυτό το τόπικ. Ειλικρινά, ευχαριστώ :)

 

Τις λατρεύω κι εγώ από παιδί αυτές τις ιστορίες και τα ποιήματα του Καββαδία αλλά και ο Καρκαβίτσας ήταν πάντα από τους αγαπημένους μου.

 

Εμένα από τα Λόγια της Πλώρης μου αρέσει νομίζω περισσότερο το Γιούσουρι κι από τον Καββαδία το Λη, το οποίο είναι πεζό και σχετικά άγνωστο, αλλά είναι ένα πανέμορφο διήγημα και το λατρεύω.

 

Για να βάλω κι ένα λιθαράκι στο τόπικ, υπάρχει μια σειρά που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Νάρκισσος κι έχει μέσα κυρίως αποσπάσματα από πάρα πάρα πολλές ιστορίες, από συγγραφείς κάποιας συγκεκριμένης χρονικής περιόδου. Τη λένε Θαλασσινές ιστορίες. Ο πρώτος τόμος (16ος - 19ος αιώνας) έχει από Πόε, Μέλβιλ μέχρι Θορό και Χώθορν. Γενικά είναι μια πολύ ωραία συλλογή.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ευχαριστώ, ελπίζω να μοιραστούν και άλλοι αυτή την τρέλα με τι θαλασσο-ιστορίες

 

Θα ψάξω να βρώ αυτή τη σειρά που λές και θα σου πω τη γνώμη μου. Από όσα λες πάντως ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

 

Επίσης θυμήθηκα και μια ταινιούλα τρόμου το Dagon βασισμένη σε κάποια κείμενα του H.P. Lovecraft "Dagon" και "The Shadow Over Innsmouth" . Η ταινιούλα είναι σχετικά παλιά και μιλάει για ένα ψαροχώρι που οι κάτοικοι προκειμένου να έχουν καλές ψαριές το γυρίσανε στη λατρεία κάποιων καταχθόνιων θαλασσινών θεών, με το ανάλογο τίμημα βέβαια.

Μπορεί να μην είναι και η τοπ ταινία αλλά περνάει το σκοτεινό κλίμα που χρειάζεται για μια τέτοια ιστορία. Κάποια στιγμή θέλω να διαβάσω και το πρωτότυπο κείμενο φαντάζομαι θα είναι τέλειο....

Link to comment
Share on other sites

Θαλασσο-ιστορίες ε; Πράγματι ωραία ιδέα.

 

Εγώ θα πώ "The Old Man and the Sea" (Ο Γέρος και η Θάλασσα) του Ernest Hemingway

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Αγαπημένο θέμα η θάλασσα και επιτρέψτε μου να ανασύρω το παρόν topic από τα βάθη του ωκεανού :marinheiro: .

 

Πλάι -πλάι στο Μόμπυ Ντικ έχω στο ράφι μου και το 'Η Αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πυμ από το Ναντακέτ'  του μέγιστου Πόε.  Αλλά και το 'Η σφίγγα των πάγων' του Βερν είναι αρκετά καλό και θεωρείται συνέχεια του πρώτου. 

Πολλά έργα σχετικά με τη θάλασσα έχει γράψει και ο Jack London και ότι έχω διαβάσει ήταν πολύ καλό. 

 

Τέλος ο Φαίδων Ταμβακάκης με το 'Ναυαγοί της Πασιφάης' μου είχε κάνει τότε πολύ καλή εντύπωση αν και δεν μπορώ να το ανακαλέσω πια στη μνήμη μου.

 

ΥΓ,  Κάποτε πρέπει να καταφέρω να διαβάσω Παπαδιαμάντη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μερικά σημεία στον Παπαδιαμάντη πραγματικά αριστουργηματικά που μιλάει για τη θάλασσα.

 

Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα την σειρά με τις περιπέτειες του πλοιάρχου Όμπρι από τον Πάτρικ Ο Μπράιαν που αναφέρθηκε, το Θαλασσόλυκο του Λόντον και φυσικά Βερν που έχει αρκετές περιπέτειες στο υγρό στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

+1 και από εμένα για Τζακ Λόντον και ''Ο Θαλασσόλυκος''. Το διάβασα πριν από λίγους μήνες και μου άρεσε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Διακόπτω την ανάγνωση και το γράφω.  Ο Καραγάτσης προς το τέλος της ιστορίας του Γιούγκερμαν (Γιούγκερμαν και τα στερνά του) γράφει ένα σπάνιας ομορφιάς και λογοτεχνικής αξίας θαλασσινό κείμενο με έντονο το στοιχείο του φανταστικού.   

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα.

 

Τελευταία διάβασα Thrilling Narratives of Mutiny, Murder and Piracy by Anonymous

http://www.gutenberg.org/ebooks/25982

 

Πολύ ωραίες ιστορίες για ναυάγια,καταστροφές και περιπέτειες από τον 18ο-19ο αιώνα.

Όλες αληθινές.

 

Ωραίες είναι και οι περιπέτειες του Βερν, το Σανσελλόρ π.χ. που το διάβασα το καλοκαίρι.

http://www.gutenberg.org/ebooks/40296

 

Από πιο σύγχρονα είναι ωραίες οι σειρές βιβλίων του Joe Buff που γράφει για υποβρύχια στο κοντινό μέλλον.

 

 

Εάν θυμηθώ και άλλα θα τα γράψω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα.

 

Τελευταία διάβασα Thrilling Narratives of Mutiny, Murder and Piracy by Anonymous

http://www.gutenberg.org/ebooks/25982

 

Πολύ ωραίες ιστορίες για ναυάγια,καταστροφές και περιπέτειες από τον 18ο-19ο αιώνα.

Όλες αληθινές.

 

wow!!! :o Πραγματικά καταπληκτικό link μιας και τέτοιο υλικό είναι πολύ του γούστου μου. Παρ' όλο που δεν θέλω να διαβάζω καθόλου στον h/y, αποθήκευσα ωστόσο το συγκεκριμένο για μελλοντική ανάγνωση.

 

Για non fiction να πω ότι υπάρχει αυτό το πολύ φθηνό βιβλίου του Γιώργου Μπαλάνου. Δεν ξέρω τι παίζει μιας και δεν το έχω διαβάσει ακόμη, θα το πιάσω όμως κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μερικές non fiction προτάσεις:

- Θορ Χέιερνταλ: Κον Τίκι (Εστία)

- Τζόσουα Σλόκουμ: Ο Πρώτος μοναχικός περίπλους της Γης (Φιλύρα)

- Κωνσταντίνος Ποταμιανός: Θαλάσσια μυστήρια στην αρχαιότητα- Μύθοι, θρύλοι και παραδόσεις των Ελληνικών θαλασσών (Ελεύθερη Σκέψις)

- Άντζελο Ραποπόρ: Οι Κόσμοι της θάλασσας- Ιστορίες και μύθοι από τους ωκεανούς και τα πελάγη (Ιάμβλιχος)

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Herman Melville - The Encantadas, or Enchanted Isles/Τα Μαγεμένα Νησιά (Εκδόσεις Ποικίλη Στοά)
Πρώτο βιβλίο του Melville που διάβασα και δεν μου άρεσε καθόλου. Βασικά δεν θα το έλεγα καν μυθιστόρημα/νουβέλα, που υποτίθεται ότι είναι. Πρόκειται στην ουσία για δέκα μικρά κείμενα για τα νησιά Γκαλαπάγκος, εκ των οποίων τα περισσότερα δεν έχουν αφηγηματική δομή, αλλά είναι απλές περιγραφές. Υπάρχουν και δυο-τρια κοίμενα που ας πούμε ότι έχουν υπόθεση, αλλά ούτε αυτά μου είπαν κάτι.
Το μόνο που ήταν πραγματική ωραίο, ήταν η πρόζα του Melville, αλλά η πρόζα από μόνη της δεν μου λέει κάτι.

Ξεκίνησα να διαβάσω και το Benito Cereno, μετά από αυτό για να δω τον Melville σε κάτι που όντως έχει "κανονική" δομή, αλλά το βαρέθηκα αφόρητα και τα παράτησα στη σελίδα 50/172.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..