Jump to content

Το Βιογραφικό


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Ψαχουλεύοντας στον πάτο ενός συρταριού ανακάλυψα κάτι που είχα ξεχάσει τελείως:

 

Το 1988, όταν γύρισα στην Ελλάδα με Bachelor of Fine Arts in Film, άρχισα να ψάχνω για δουλειά ανοίγοντας τον Χρυσό Οδηγό στο «Κινηματογραφικαί Παραγωγαί».

 

Έστειλα αρκετά βιογραφικά και είχα μία μόνο θετική απόκριση, από τον Γιάννη Τυπάλδο για να συνεργαστούμε στο σενάριο του. Το πράγμα όμως τραβούσε χωρίς να πηγαίνει πουθενά, και φυσικά δεν έβγαζα χρήματα για να μπορώ να ζω ανθρώπινα.

 

Δεν ξέρω πως μου την έδωσε μια μέρα, κάθισα και έφτιαξα το ακόλουθο πακέτο σαν νέο βιογραφικό και το έστειλα σε πάρα πολλές διευθύνσεις. Ίσως είχα μια τσαντίλα που είχα χάσει το αγαπημένο μου L.A. και ήμουν πίσω στη barbarian Αθήνα. «Για να δω ποιοι έχετε αίσθηση του χιούμορ» θα σκέφτηκα πάνω στον εκνευρισμό μου.

 

Είχα μόνο μία θετική απάντηση, καθώς ο κύριος ζήτησε να με γνωρίσει από κοντά. Δεν θυμάμαι δυστυχώς το όνομα του. Ήταν όμως μια επιχείρηση που μεταγλώττιζε τηλεοπτικά καρτούν και έψαχναν για μεταφραστή, με πενιχρή φυσικά πληρωμή. Πριν προλάβει να κάτσει η κατάσταση ξεκίνησαν επιτέλους τα γυρίσματα της ταινίας του Τυπάλδου στη Ρωσία και έτσι πήρα άλλον δρόμο.

 

Το Βιογραφικό μου, 20 χρόνια μετά, ακόμα με εκφράζει, αν και δεν θα είχα το θάρρος να το στείλω σήμερα ως έχει.

 

Το ποστάρω εδώ γιατί τα σκίτσα είναι δικά μου.

 

1.

post-1004-1220278545_thumb.jpg

2.

post-1004-1220278585_thumb.jpg

3.

post-1004-1220279203_thumb.jpg

4.

post-1004-1220279257_thumb.jpg

5.

post-1004-1220279367_thumb.jpg

 

Συνεχίζεται

Link to comment
Share on other sites

11.

post-1004-1220279884_thumb.jpg

12.

post-1004-1220279929_thumb.jpg

13.

post-1004-1220279971_thumb.jpg

Η ανωτέρω διεύθυνση (και οι πρωινές ώρες)

ήταν η Βιοτεχνία Χρωμάτων (οικογενειακή

επιχείρηση που είχαμε τότε) στην οποία δούλευα.

14.

post-1004-1220280022_thumb.jpg

 

 

Τέλος

Link to comment
Share on other sites

Πρωτότυπο, κατατοπιστικό, χιουμοριστικό, απίθανα σκίτσα, έξυπνος λόγος, one of a kind.

Ξεχειλίζει από ταλέντο.

Κακώς που δεν το εκτιμήσανε.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτότυπο, κατατοπιστικό, χιουμοριστικό, απίθανα σκίτσα, έξυπνος λόγος, one of a kind.

Ξεχειλίζει από ταλέντο.

Κακώς που δεν το εκτιμήσανε.

 

Εχω πεσει εδω και 4,5 χρονια στο μαγγανοπηγαδο των βιογραφικων (αρχικα τα μοιραζα, τωρα πλεον τα διαβαζω-ψαχνω ασκουμενο) κι ομολογουμενως επηξα να διαβαζω στεγνες και ανοστες λιστες πτυχιων και λοιπον προσοντων. Το βιογραφικο του Ντινου ειναι κατι διαφορετικο, κι οχι μονο για τη δουλεια στην οποια στοχευε. (Ειλικρινα, αμα μου ερθει κανενας με βιογραφικο σε τετοιο στυλακι και ζητησει να τον παρω για ασκηση ή για γραμματεα, προσεληφθη με κλειστα ματια! Ντινο μου η προταση ισχυει και για σενα :rolleyes: , αν αποφασισεις ποτε να κανεις κατι τετοιο δηλαδη) Εχει προσωπικοτητα, απιστευτο χιουμορ και αποτελει απο μονο του αμαχητο τεκμηριο της ορεξης του συντακτη του να δουλεψει (εφοσον επενδυσε χρονο και φαια ουσια δημιουργωντας κατι καταπληκτικο, στη δουλεια θα ειναι σιγουρα αστερι). Σε γενικες γραμμες πλασαρει τον εαυτο του 100% επιτυχημενα

Link to comment
Share on other sites

ωραίο το βιογραφικό. μ' άρεσε πολύ η εικόνα στην πρώτη σελίδα. αλλά γιατί δε θα είχες το θάρρος να το στείλεις σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή Ντίνο. Σε 70 χρόνια όπου θα έχεις γίνει διάσημος και όλοι στην Ελλάδα και στο εξωτερικό θα μιλάνε για εσένα, αυτό το βιογραφικό όπως και τα ποστ του μικρού μας αθέατου site θα θεωρούνται συλλεκτικά και ανεκτίμητης αξίας. Κάνε λίγο υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή Ντίνο. Σε 70 χρόνια όπου θα έχεις γίνει διάσημος και όλοι στην Ελλάδα και στο εξωτερικό θα μιλάνε για εσένα, αυτό το βιογραφικό όπως και τα ποστ του μικρού μας αθέατου site θα θεωρούνται συλλεκτικά και ανεκτίμητης αξίας. Κάνε λίγο υπομονή!

Post Mortem μεγαλεία δηλαδή. :draculabed:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Post Mortem μεγαλεία δηλαδή. :draculabed:

 

 

Μηπως να το σκεφτοσουν και να βρικολακιαζες βρε πουλι μου? Κι αμα το κανεις, κανε εναν κοπο να' ρθεις και κατα Θεσσαλονικη μερια οσο προλαβαινουμε! (Σημερα ανακαλυψα τις πρωτες μου ασπρες τριχες!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..