Jump to content

Y: The Last Man


trillian
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν, παρατήρησα ότι ενώ πολλοί τα έχουμε διαβάσει, δεν υπάρχει τόπικ γι' αυτή τη σειρά... Καιρός να το διορθώσουμε :)

 

Πρωτοάκουσα για τη σειρά πριν 3 χρόνια περίπου αν θυμάμαι καλά, και το θέμα ήταν περίεργο και πολλά υποσχόμενο: Μια ωραία πρωία, για άγνωστο λόγο, όλοι οι άντρες του πλανήτη πεθαίνουν. Και όχι μόνο οι άντρες, αλλά και όλα τα αρσενικά κάθε είδους - ό,τι διαθέτει χρομώσωμα Υ.

 

Όλοι εκτός από έναν: έναν νεαρό ονόματι Γιόρικ Μπράουν. Α, συγνώμη, και τη μικρή μαϊμού του Γιόρικ, έναν αρσενικό καπουτσίνο ονόματι Ambersand.

 

Τι προκάλεσε το θάνατο του αρσενικού πληθυσμού; Γιατί γλύτωσε ο Γιόρικ Μπράουν και μόνο αυτός; Και κυρίως... τι θα γίνει τώρα που it's not a man's man's world anymore?

 

Ο Γιόρικ τυχαίνει να είναι γιος μιας γερουσιαστή και όταν καταφέρνει να φτάσει στην Ουάσινγκτον, αποκτά δύο "σωματοφύλακες": μια μυστική πράκτορα που πρέπει να τον κρατήσει ζωντανό πάσει θυσία και μια επιστήμονα γεννετικής που ίσως καταφέρει να ανακαλύψει τι σκότωσε όλους τους άντρες και τι γλύτωσε τον Γιόρικ και τη μαϊμού του. Όμως αυτό δεν είναι τόσο εύκολο όσο ίσως ακούγεται, καθότι πολλοί κίνδυνοι καραδοκούν για έναν άντρα μόνο του...

 

Το σενάριο διαθέτει έντονο (και έξυπνο) κοινωνικό/πολιτικό προβληματισμό, σάτιρα, χιούμορ, inside jokes και πολλές πολλές αναφορές pop culture. Η σειρά ολοκληρώθηκε στα 60 τεύχη και κυκλοφορησε σε 10 άλμπουμ (από τα οποία δεν έχω διαβάσει το 10ο, γι' αυτό αν ξέρετε αν η αιτία της μάστιγας είναι αυτή που δίνει στο 9ο όντως, παρακαλώ να μη μου το πείτε.)

 

Μια σειρά που αξίζει πραγματικά, από έναν συγγραφέα που κάτι μου λέει ότι θα ακούγεται πολύ συχνά στο μέλλον - είναι επίσης ο συγγραφέας του καταπληκτικού Pride of Bagdad, ενός stand alone graphic novel .

 

Εμπρός, λοιπον: Discuss! :)

 

[Μια απο τις πολλές θεϊκές ατάκες:

- Oh my God! It's raining men!

- Hallelujah. :D :D :D ]

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέλειψα γύρω στο 50 τεύχος, δε θυμάμαι ακριβώς, γιατί η υπόθεση είχε τραβήξει πολύ σε μάκρος και είχε αρχίσει να "ξεχειλώνει". Γενικώς πολύ ενδιαφέρουσα η ιδέα, αν και το επιστημονικό βιολογικό υπόβαθρο είναι φτωχό και ατελές. Ρηχά σκεπτόμενος, κάθε αρσενικός θα ονειρευόταν να πλέει σε ένα πλανητικό νέφος γυναικείων ορμονών..., αλλά η πραγματικότητα (στο κόμικς) αποδείχτηκε σκληρή. Ενδιαφέρουσες τόσο από άποψη τέχνης (όσο και από ηδονοβλεπτική άποψη) οι σκηνές γυναικείας τρυφερότητας!

Μόλις διαβάσεις τον 10ο τόμο, σε παρακαλώ, πες μου το τέλος!!!

 

Το Pride of Bagdad είναι όντως έργο τέχνης!

Λοιπόν, παρατήρησα ότι ενώ πολλοί τα έχουμε διαβάσει, δεν υπάρχει τόπικ γι' αυτή τη σειρά... Καιρός να το διορθώσουμε :)

 

Πρωτοάκουσα για τη σειρά πριν 3 χρόνια περίπου αν θυμάμαι καλά, και το θέμα ήταν περίεργο και πολλά υποσχόμενο: Μια ωραία πρωία, για άγνωστο λόγο, όλοι οι άντρες του πλανήτη πεθαίνουν. Και όχι μόνο οι άντρες, αλλά και όλα τα αρσενικά κάθε είδους - ό,τι διαθέτει χρομώσωμα Υ.

 

Όλοι εκτός από έναν: έναν νεαρό ονόματι Γιόρικ Μπράουν. Α, συγνώμη, και τη μικρή μαϊμού του Γιόρικ, έναν αρσενικό καπουτσίνο ονόματι Ambersand.

 

Τι προκάλεσε το θάνατο του αρσενικού πληθυσμού; Γιατί γλύτωσε ο Γιόρικ Μπράουν και μόνο αυτός; Και κυρίως... τι θα γίνει τώρα που it's not a man's man's world anymore?

 

Ο Γιόρικ τυχαίνει να είναι γιος μιας γερουσιαστή και όταν καταφέρνει να φτάσει στην Ουάσινγκτον, αποκτά δύο "σωματοφύλακες": μια μυστική πράκτορα που πρέπει να τον κρατήσει ζωντανό πάσει θυσία και μια επιστήμονα γεννετικής που ίσως καταφέρει να ανακαλύψει τι σκότωσε όλους τους άντρες και τι γλύτωσε τον Γιόρικ και τη μαϊμού του. Όμως αυτό δεν είναι τόσο εύκολο όσο ίσως ακούγεται, καθότι πολλοί κίνδυνοι καραδοκούν για έναν άντρα μόνο του...

 

Το σενάριο διαθέτει έντονο (και έξυπνο) κοινωνικό/πολιτικό προβληματισμό, σάτιρα, χιούμορ, inside jokes και πολλές πολλές αναφορές pop culture. Η σειρά ολοκληρώθηκε στα 60 τεύχη και κυκλοφορησε σε 10 άλμπουμ (από τα οποία δεν έχω διαβάσει το 10ο, γι' αυτό αν ξέρετε αν η αιτία της μάστιγας είναι αυτή που δίνει στο 9ο όντως, παρακαλώ να μη μου το πείτε.)

 

Μια σειρά που αξίζει πραγματικά, από έναν συγγραφέα που κάτι μου λέει ότι θα ακούγεται πολύ συχνά στο μέλλον - είναι επίσης ο συγγραφέας του καταπληκτικού Pride of Bagdad, ενός stand alone graphic novel .

 

Εμπρός, λοιπον: Discuss! :)

 

[Μια απο τις πολλές θεϊκές ατάκες:

- Oh my God! It's raining men!

- Hallelujah. :D :D :D ]

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όντως ξεχειλώνει κάπως προς το τέλος, και κυρίως με χάλασε η εξήγηση της μάστιγας που δίνει στον 9ο τόμο.

Αλλά μετά σκέφτηκα το εξής: To αρχικό εύρημ στο οποίο βασίζεται η ιστορία - πεθαίνουν όλοι οι άντρες - είναι απλά το πρόσχημα, το driving vehicle της πλοκής, για να μπορέσει ο συγγραφέας να εκφράσει όλες αυτές τις ενδιαφέρουσες χμμ όχι απόψεις ακριβώς... περισσότερο ερωτήματα θέτει, και τροφή για σκέψη. Ως τέτοιο λοιπόν, και δεδομένου του απίθανου της ιδέας, καμία εξήγηση δε θα είναι ποτέ αρκούντως ικανοποιητική.

 

Συνεπώς, αποφάσισα να το "αγνοήσω" το πόσο κουφή μού φάνηκε εμένα η εξήγηση που (φαίνεται να) δίνει, εφόσον ήδη αυτή η ιδέα μου χάρισε αρκετούς προβληματισμούς.

 

Βέβαια, δεν ξέρω και τι γίνεται στο τέλος - Κε Τέταρτε; Λέγατε ότι το τελειώσατε, μήπως θέλετε να μας διαφωτίσετε; :)

 

(Σημ: Tα Λιοντάρια της Βαγδάτης έχουν εξίσου έντονο πολιτικο-κοινωνικό προβληματισμό, που ελπίζω να διατηρήσει ο συγγραφέας και στη συνέχεια της καριέρας του).

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει κι αλλού, το Y:The Last Man μου άρεσε πολύ. Αν και κατέρριψε την φαντασίωσή μου να είμαι αυτός (τώρα δε θα ήθελα με τίποτε να ήμουν στη θέση του), είχε, όπως λέει και η Trill πολλές αφορμές για φιλοσοφικούς συλλογισμούς. Επίσης προσφέρει μερικές σοβαρές κοινωνικοπολιτικές προβλέψεις για το τι θα συνέβαινε σε μια τέτοια περίπτωση, που αποτελούν, ουσιαστικά, σχόλια για το τι έχουμε (ή ίσως εσείς οι γυναίκες έχετε) μέσα μας/σας. Αυτό είναι τελικά και το κύριο νόημα του κόμικ.

 

Σε σχέση με την εξήγηση μπορώ να πω ότι προσφέρονται αρκετές κατά τη διάρκεια του κόμικ, μερικές από τις οποίες τις ξεχνά κανείς. Οι ίδιοι οι συγγραφείς λένε ότι ΔΕΝ έχουν προσφέρει καμία οριστική απάντηση στο ερώτημα γιατί. Υπάρχουν 6 πιθανές απαντήσεις. Όποιος ενδιαφέρεται για συζήτηση...

 

Τώρα, σε σχέση με το τέλος. Προσφέρεται μια ακόμα εξήγηση (η 6η) αλλά το κόμικ εστιάζει πολύ περισσότερο στους χαρακτήρες και στη σχέση μεταξύ τους, προσφέροντας ένα παράξενο κλείσιμο στην ιστορία, που για τα γούστα μου, απείχε αρκετά από το happy ending.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ για να δούμε λίγο τις εξηγήσεις:

 

1η: Τους σκότωσε η μητέρα φύση γιατί είναι παράσιτα και δεν θα έπρεπε να υπάρχουν εξαρχής (=γνώμη των Αμαζόνων)

2η: Τους σκότωσε η μητέρα φύση γιατί έγινε η πρώτη κλωνοποίηση και συνεπώς δεν είναι πλέον απαραίτητοι

χμμμ μετά; Μού έρχεται τώρα μόνο η

 

5η: Τους σκότωσε.... χμ αυτό είναι spoiler :tongue: Αλλά και πάλι έχει να κάνει με γεννετική και διαδικασία φυσικής επιλογής κτλ.

 

Ποιες άλλες; Έχω και καιρό που τα έχω διαβάσει...

 

Αλλά, ναι, φυσικά το ενδιαφέρον του κόμικ είναι αυτό: Τι θα έκαναν οι γυναίκες αν εξαφανίζονταν όλοι οι άντρες; Τολμώ να πω ότι... ναι, κατά τη γνώμη μου, αυτό ακριβώς θα έκαναν:

 

Άλλες θα τρελαίνονταν, άλλες θα χαίρονταν, άλλες θα κρατούσαν την ψυχραιμία τους και θα προσπαθούσαν να τα βγάλουν πέρα... Οι πολιτικές/κοινωνικές/φιλοσοφικές ιδέες θα παρέμεναν φυσικά, όλες οι ιδέες του "προηγούμενου" κόσμου, που περιελάμβανε και το άλλο φύλο. Οι άνθρωποι -δηλαδη... οι γυναίκες- θα συνέχισαν να αλληλοσφάζονται, όπως σφάζονται σήμερα και οι... άντρες (αν το θέσει κανείς στο πλαίσιο ότι "οι άντρες κατέχουν σχεδόν όλες τις θέσεις εξουσίας κι εκείνοι κάνουν κουμάντο).

 

Δε δείχνει δηλαδή μόνο τις διαφορές που μπορεί να έχουν τα δύο φύλα, κατά έναν παράδοξο τρόπο δείχνει και τις ομοιότητες...

 

Να μια ιδέα: Τι θα γινόταν αν εξαφανίζονταν όλες οι γυναίκες;

Link to comment
Share on other sites

Να μια ιδέα: Τι θα γινόταν αν εξαφανίζονταν όλες οι γυναίκες;

Sorry tril! Αυτό είναι off-topic! Εδώ μιλάμε για Ε.Φ. Όχι για τρόμο! :death: :eek: :rudolph: :wtf: :stretcher: :shock: :tease: :heat: :mf_surrender: :bye2:

 

Να εξαφανίζοντσν όλες οι...;;; Μπρρρ!!

Δεν θα φτάνατε μέχρι εκεί, ε; Ε;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ για να δούμε λίγο τις εξηγήσεις:

 

1η: Τους σκότωσε η μητέρα φύση γιατί είναι παράσιτα και δεν θα έπρεπε να υπάρχουν εξαρχής (=γνώμη των Αμαζόνων)

2η: Τους σκότωσε η μητέρα φύση γιατί έγινε η πρώτη κλωνοποίηση και συνεπώς δεν είναι πλέον απαραίτητοι

χμμμ μετά; Μού έρχεται τώρα μόνο η

 

5η: Τους σκότωσε.... χμ αυτό είναι spoiler :tongue: Αλλά και πάλι έχει να κάνει με γεννετική και διαδικασία φυσικής επιλογής κτλ.

3η: Το amulet of Helen το θυμάστε;

4η: Οι Αυστραλοί ιθαγενείς τι εξήγηση θα δίνανε / εμμέσως έδωσαν;

6η: Αυτήν τη λέει στο τεύχος 59

 

Να μια ιδέα: Τι θα γινόταν αν εξαφανίζονταν όλες οι γυναίκες;

Τι θα κάναμε, οι άντρες, αν εξαφανίζονταν όλες οι γυναίκες; Die in peace? :atongue:

Link to comment
Share on other sites

To amulet of Helen - πώς το ξέχασα; :doh:

 

Αλλά με τους αβορίγινες, πραγματικά δε θυμάμαι τώρα... (και δεν τα έχω κιόλας, τα έχω δανείσει επί του παρόντος).

 

Να εξαφανίζοντσν όλες οι...;;; Μπρρρ!!

Δεν θα φτάνατε μέχρι εκεί, ε; Ε;

 

Γιατί δηλαδή, το ότι πεθαίνουν όλοι οι άντρες είναι λιγότερο τρομακτικό; Τι ιδεοσεξισμός είναι αυτός; :tongue:

 

Τι θα κάναμε, οι άντρες, αν εξαφανίζονταν όλες οι γυναίκες; Die in peace? atongue.gif

 

Γιατί κάτι μου λέει ότι θα ήταν ακριβώς το αντίθετο; :hmm: (το αντίθετο του peace δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

To amulet of Helen - πώς το ξέχασα; :doh:

Αλλά με τους αβορίγινες, πραγματικά δε θυμάμαι τώρα... (και δεν τα έχω κιόλας, τα έχω δανείσει επί του παρόντος).

Να σου θυμήσω τα ταξιδάκια της Beth στον ονειρόκοσμο...

 

Γιατί κάτι μου λέει ότι θα ήταν ακριβώς το αντίθετο; :hmm: (το αντίθετο του peace δηλαδή)
Να το θέσω αλλιώς: ποιος ο λόγος να πολεμάμε, αν δεν υπάρχουν γυναίκες; Δες κι εδώ!
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, είναι και τα δύο το ίδιο τρομακτικά. Απλά στην μία περίπτωση δεν θα ήμουν εκεί να το ζήσω, οπότε ή άλλη φαντάζει ακόμα χειρότερη. :rolleyes:

Και χωρίς γυναίκες, εκτός από πόλεμο, δεν θα κάναμε πολλά άλλα πράγματα. Θα ήταν πολύ καταθλιπτικά νομίζω, αφού ένα κάρο καταστάσεις θα έχαναν κυριολεκτικά το νόημά τους. Χμμ, αλήθεια είναι ενδιαφέρουσα ιδέα... (Βέβαια υπάρχει κάτι σχετικό: "Η λύση της μαγιόμυγας" σε έναν παλιό Απαγορευμένο Πλανήτη, αλλά δεν ήταν ακριβώς αυτό.)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, είναι και τα δύο το ίδιο τρομακτικά. Απλά στην μία περίπτωση δεν θα ήμουν εκεί να το ζήσω, οπότε ή άλλη φαντάζει ακόμα χειρότερη. :rolleyes:

Και χωρίς γυναίκες, εκτός από πόλεμο, δεν θα κάναμε πολλά άλλα πράγματα. Θα ήταν πολύ καταθλιπτικά νομίζω, αφού ένα κάρο καταστάσεις θα έχαναν κυριολεκτικά το νόημά τους. Χμμ, αλήθεια είναι ενδιαφέρουσα ιδέα... (Βέβαια υπάρχει κάτι σχετικό: "Η λύση της μαγιόμυγας" σε έναν παλιό Απαγορευμένο Πλανήτη, αλλά δεν ήταν ακριβώς αυτό.)

 

Μην ανησυχείς, Μιχάλη. Είναι ένα κόμικ μόνο. Θα μπορούσες όμως να ήσουν εσύ ο "Y the last mman:lol: (Sorry, couldn't resist).

 

Ειλικρινά δεν ξέρω αν θέλω να διαβάσω αυτό το κόμικ. Από τη μία ακούγεται απίστευτα ενδιαφέρον, από την άλλη έχω την εντύπωση πως θα εκνευριστώ. Δεν ξέρω όμως γιατί...

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δε μπορώ να φανταστώ κάτι που να σε εκνεύριζε, Διονύση... Παρουσιάζει πάρα πολλές τάσεις σε ίσες δόσεις, και κάτι που ίσως ξεχάσαμε να αναφέρουμε είναι ότι κεντρικό θέμα είναι ο ίδιος ο ήρωας και τι περνάει - πώς βιώνει την αλλαγή ο "τελευταίος άντρας" και τι επιλογές κάνει.

 

Θα μπορούσε παραδείγματος χάριν να μείνει κλεισμένος σε μια πτέρυγα και να φροντίσει για την αναπαραγωγή του είδους :tongue: Ή θα μπορούσε να κάνει την φαντασίωση που έλεγαν τα παιδιά πιο πάνω πραγματικότητα - και πάλι δεν το κάνει. Θα μπορούσε να αυτοκτονήσει ή θα μπορούσε να μείνει κρυμμένος για πάντα.

 

Κατά πολλούς τρόπους, είναι ένα κόμικ για το ποιες επιλογές κάνεις όταν έχεις φτάσει στα όριά σου - άντρες και γυναίκες, δεν έχει σημασία το φύλο. Η αδερφή του ήρωα - ονόματι... Hero- η οποία goes over the edge και μπαίνει στις Αμαζόνες είναι εξίσου σημαντικός χαρακτήρας με τον Γιόρικ. Η γερουσιαστής μητέρα του το ίδιο, όπως και η νέα Πρόεδρος των ΗΠΑ, όπως και η ισραηλίτισσα στρατιωτίνα, όπως και η κοπέλα του Γιόρικ όπως και... όλοι οι χαρακτήρες που εμφανίζονται βασικά.

 

Όσο για την αντίστροφη περίπτωση: Ας αντιστρέψουμε λίγο τις επιπτώσεις που δίνει το κόμικ:

 

- Δεν θα κατέρρεαν οι τηλεπικοινωνίες και τα μέσα μεταφοράς (κάτι που παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην αντίστροφη περίτπωση του κόμικ, εφόσον οι μετακινήσεις και η επικοινωνία έχουν καταρρεύσει σχεδόν εντελώς. Μετά συνέρχονται κάπως βέβαια).

- Δεν θα κατέρρεαν οι στρατοί - επίσης πολυ σημαντικό.

- Δεν θα κατέρρεε η διοίκηση.

- Δε νομίζω ότι θα έβγαινε κάποιος άντρας να πει ότι "καλά τους έκανε η μητέρα φύση" ή "καλά ξεκουμπίδια" :tongue:

 

Τα παραπάνω μάλλον θα οδηγούσαν αφενός σε λιγότερους νεκρούς και κυρίως σε μια εικόνα χμμμ όχι τόσο "Αποκάλυψης". Νομίζω δηλαδή. Από τη στιγμή που σε επίπεδο διοικησης δεν καταρρέουν τα πάντα, όπως και να το κάνεις δεν έχει το ίδιο impact.

 

Και απο τη στιγμή που η διοίκηση θα παρέμενε σχεδόν όπως έχει, νομίζω ότι αναπόφευκτα δε θα ήταν τόσο ήρεμα τα πράγματα. Ένα σενάριο του στυλ "Η αλ-κάιντα το έκανε" ή "η Ρωσία το έκανε" ή "η Κίνα το έκανε", και, δεδομένης της κατάστασης, μπορώ να φανταστώ πολύ εύκολα μια μαζικότατη σύρραξη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μόνο μια επιφύλαξη trill με τις προβλέψεις σου, όπως και του κόμικ. Δεν μπορώ να αναλογιστώ τις ψυχολογικές επιπτώσεις που θα είχε μια τέτοια φυλο-κτονία. Για δες, για πλάκα το είπες και ο mman λούστηκε με κρύο ιδρώτα! Πιθανότατα λοιπόν να κατέρρεαν πολλά πράγματα, μια και θα βρίσκονταν άντρες σωματικά αλλά όχι ψυχολογικά ικανοί να τα λειτουργήσουν. Ας μην ξεχνούμε ότι

 

-υπάρχουν ενδείξεις ότι οι άντρες είναι πιο ψυχολογικά ευαίσθητοι σε τέτοιου είδους απώλειες

-την φροϋδιανή θεώρηση, περί του τι πραγματικά makes the world go round.

 

Βέβαια, όλα αυτά είναι σενάρια τόσο ακραία, που δεν μπορείς να μιλήσεις ούτε με ψήγμα σιγουριάς

 

Υ.Γ. Πολύ ενδιαφέρων και σημαντικός χαρακτήρας ήταν και η 355. Μην την ξεχνάτε, μην την ξεχνάτε... (χιχιχι)

Link to comment
Share on other sites

Μα γι' αυτό το ψυχολογικό κάνω τις προβλέψεις που κάνω:

 

Ως γνωστόν, όταν κάτι συμβαίνει, η αυθόρμητη αντίδραση των περισσότερων γυναικών είναι να κάτσουν στη γωνία και να κλαίγονται στην αρχή και να συνέλθουν μετά, ενώ των αντρών είναι να το παίξουν σαν να μην έχει συμβεί τίποτα και να βγουν να σπάσουν κάποιον στο ξύλο και να καταρρεύσουν μετά :tongue:

 

(οκ, αυτή ήταν η χειρότερη υπεραπλούστευση της περισσότερο απλοποιημένης θεωρίας ψυχολογίας φύλου :tongue:)

Link to comment
Share on other sites

OK, με πείσατε! Θα το διαβάσω! (Η δήλωση του αιώνα. Να διαβάσω κόμικς δηλαδή!) :atongue2:

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν, όταν κάτι συμβαίνει, η αυθόρμητη αντίδραση των περισσότερων γυναικών είναι να κάτσουν στη γωνία και να κλαίγονται στην αρχή και να συνέλθουν μετά, ενώ των αντρών είναι να το παίξουν σαν να μην έχει συμβεί τίποτα και να βγουν να σπάσουν κάποιον στο ξύλο και να καταρρεύσουν μετά :tongue:

 

Υπάρχουν ολόκληροι επιστημονικοί κλάδοι της ιατρικής, της ψυχολογίας και άλλων ανθρωπιστικών επιστημών που ασχολούνται ακριβώς με το τι συμβαίνει στους ανθρώπους σε περίπτωση μαζικών καταστροφών (disaster medicine, disaster psychology, disaster research centers) Γιατί; Επειδή οι άνθρωποι δεν συμπεριφέρονται με τον γνωστό τους τρόπο σ' αυτές τις ακραίες συνθήκες.

 

Αλλά, βέβαια, το κόμικ δεν είναι γι' αυτό. Είναι μια πραγματεία πάνω στις απόψεις των δημιουργών του για τη σημασία μερικών πραγμάτων (από το προφανές, τις διαφυλικές σχέσεις, μέχρι την σημασία και τον ρόλο της τέχνης στη ζωή των ανθρώπων!) εμπλουτισμένο με εικόνες από όμορφες γυναίκες (άντε και άντρες), περιπέτεια και δράση, χιούμορ (σημαντικό αυτό) και αισθηματικά μπερδέματα! Τέλεια συνταγή!

Link to comment
Share on other sites

/spam Υπήρχε μία θεωρία (τρόμου) όπου επιστήμονες υποστήριζαν ότι το χρωμόσωμα Υ φθείρονταν συνεχώς στην πορεία της εξέλιξης, μέχρι τελικά να αχρηστευτεί. Είχαν μάλιστα υπολογίσει ότι το Υ θα εξαφανιζόταν σε διάστημα πέντε εκατομμυρίων ετών.

Τελευταίες όμως έρευνες έδειξαν ότι το Υ διαθέτει μηχανισμό αυτοεπιδιόρθωσης, αν και όχι πολύ ακριβή, ο οποίος ονομάζεται «μεταστροφή γονιδίων».

Οπότε δεν τους γλυτώνουμε τους άντρες :tongue: spam/

Link to comment
Share on other sites

/spam Υπήρχε μία θεωρία (τρόμου) όπου επιστήμονες υποστήριζαν ότι το χρωμόσωμα Υ φθείρονταν συνεχώς στην πορεία της εξέλιξης, μέχρι τελικά να αχρηστευτεί. Είχαν μάλιστα υπολογίσει ότι το Υ θα εξαφανιζόταν σε διάστημα πέντε εκατομμυρίων ετών.

Τελευταίες όμως έρευνες έδειξαν ότι το Υ διαθέτει μηχανισμό αυτοεπιδιόρθωσης, αν και όχι πολύ ακριβή, ο οποίος ονομάζεται «μεταστροφή γονιδίων».

Οπότε δεν τους γλυτώνουμε τους άντρες :tongue: spam/

Ευτυχώς για σας. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, Μιχάλη. Είναι ένα κόμικ μόνο. Θα μπορούσες όμως να ήσουν εσύ ο "Y the last mman" :lol: (Sorry, couldn't resist).

:thmbup:

Νομίζω ότι η ανδρική ιδιοσυγκρασία μπορεί να... εγγυηθεί ότι σε περίπτωση εξαφάνισης όλων των γυναικών, οι αυτοκτονίες θα χτυπάγανε τρελά νούμερα. Φαντάζομαι τα λέμμινγκς να μας κοιτάνε να βουτάμε απ' τα παράθυρα και να κουνάνε απορημένα το κεφάλι τους: "Τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε;"

(Αλήθεια πάντως, έχω αρχίσει να ψήνομαι με την ιδέα... Thx trillian, νομίζω βρήκα τι θα σκέφτομαι τις επόμενες 2-3 βδομάδες!)

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

(Αλήθεια πάντως, έχω αρχίσει να ψήνομαι με την ιδέα... Thx trillian, νομίζω βρήκα τι θα σκέφτομαι τις επόμενες 2-3 βδομάδες!)

 

Ίσως σε προλάβω και φτάσω πρώτος στον συμβολαιογράφο για να κατοχυρώσω την ιδέα. Φτάνει βέβαια να αποφασίσω γρήγορα...διήγημα ή μυθιστόρημα; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, glad to be of service :)

 

Έχετε υπόψη σας πάντως ότι α) θα είμαι αυστηρή με τις ιστορίες σας :tongue: και β) καλού κακού βάλτε καμία υποσημείωση για το Υ, γιατί δε σας βλέπω καλά :tongue:

 

Σοβαρά, τώρα, όμως... πραγματικά θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε πώς θα αντιμετωπίζατε μια τέτοια προοπτική συγγραφικώς, οπότε... get to work ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..