Jump to content

Recommended Posts

ΟΛΗ Η ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ:

Αυτήν την επιστήμη την εξάντλησαν οι συγκεκριμένες ταινίες. Καμιά πρωτότυπη ιδέα; Που να είναι όσο γίνεται και πιο επιστημονική, ώστε να αξίζει να λέγεται επιστημονική φαντασία;

 

Κι όπως έλεγε κι ο Lawrence Durrell: Like all young men I set out to be a genius, but mercifully laughter intervened.

 

"When a true genius appears in this world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him", Jonathan Swift

 

Αν κάποιος πιστεύει ότι η συζήτηση περί χρονοταξιδιών είναι μάταιη ή ανούσια, μπορεί να καταθέσει τα επιχειρήματά του. Αν καταλαβαίνει τα πράγματα καλύτερα από όσους έχουμε ποστάρει μέχρι τώρα, μπορεί να μας προσφέρει λίγη διαφώτιση. Αν δεν τον ενδιαφέρει, μπορεί να ασχοληθεί με κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

@Dreamwhisperer και όποιος άλλος ενδιαφέρεται: η warp drive απλά διαστρεβλώνει τον χωροχρόνο γύρω από το διαστημόπλοιο. Δεν αλλάζει τίποτα στο υπόλοιπο Σύμπαν. Έχει περιορισμένη ισχύ. Κατά ένα τρόπο εκείνο που κάνει ώστε να μπορεί κανείς να ταξιδέψει στο διάστημα με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός, είναι να ακυρώνει, κατά κάποιο τρόπο, τις συνέπειες ενός ταξιδιού με την ταχύτητα του φωτός, και στρεβλώνει τον χωροχρόνο ουτοσώστε όση ταχύτητα και να έχει, να μην επηρρεάζεται ο χωροχρόνος στον οποίο υπάρχει το διαστημόπλοιο και οι επιβάτες του.

 

Λίγη σχετικότητα εδώ! Πέστε ότι εγώ φύγω από την γη στις 15 Σεπτεμβρίου 2009 ταξιδεύοντας με την ταχύτητα του φωτός για 10 χρόνια και μετά από αυτά τα χρόνια επιστρέψω στην γη. Τότε για μένα δεν θα έχει περάσει ούτε δευτερόλεπτο από την στιγμή που έφυγα; για την Γη όμως θα έχουν περάσει 10 χρόνια. Ενώ για μένα θα είναι ακόμα 15 Σεπτεμβρίου 2009, για την Γη θα είναι 15 Σεπτεμβρίου 2019.

 

Βέβαια υπάρχει και το άλλο: όταν ταξιδεύεις με την ταχύτητα του φωτός, τότε η μάζα σου γίνεται άπειρη!

 

Επίσης και η βαρύτητα επηρρεάζει τον χρόνο: όσο μεγαλύτερη είναι η βαρύτητα τόσο πιο αργά κυλάει ο χρόνος. Κοντά σε συστήματα με μεγάλες βαρύτητες όπως οι μαύρες τρύπες, υπάρχουν φαινόμενα χρονοδιαστολής. Δηλαδή εαν εμείς τώρα από την γη μπορούσαμε να δούμε ένα κομμάτι μάζας να πέφτει σε μία μαύρη τρύπα, τότε όσο περνούσε ο καιρός και βρισκόταν όλο και πιο κοντά στην μαύρη τρύπα, τόσο πιο αργά θα μας φαινόταν ότι έπεφτε. Αλλά εαν πέφταμε εμείς, τότε δεν θα καταλαβαίναμε την διαφορά. Για εμάς ο χρόνος θα κυλούσε κανονικά.

 

Η μεγάλη ανακάλυψη της σχετικότητας είναι ακριβώς ότι ο χρόνος είναι σχετικός.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

@Dreamwhisperer και όποιος άλλος ενδιαφέρεται: η warp drive απλά διαστρεβλώνει τον χωροχρόνο γύρω από το διαστημόπλοιο. Δεν αλλάζει τίποτα στο υπόλοιπο Σύμπαν. Έχει περιορισμένη ισχύ. Κατά ένα τρόπο εκείνο που κάνει ώστε να μπορεί κανείς να ταξιδέψει στο διάστημα με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός, είναι να ακυρώνει, κατά κάποιο τρόπο, τις συνέπειες ενός ταξιδιού με την ταχύτητα του φωτός, και στρεβλώνει τον χωροχρόνο ουτοσώστε όση ταχύτητα και να έχει, να μην επηρρεάζεται ο χωροχρόνος στον οποίο υπάρχει το διαστημόπλοιο και οι επιβάτες του.

 

Dark, αυτό που λες δεν ακυρώνει, αλλά ενισχύει αυτό που λέω. Ακριβώς γι' αυτό το λόγο υπάρχει μία αλληλένδετη στρέβλωση του χρόνου με αυτόν του εκτός σκάφους.

 

Αν αντίθετα μπορούσε να μεταφέρει όλο το σύμπαν μαζί, τότε δεν θα υπήρχε στρέβλωση.

 

Ο χρόνος δεν είναι εννιαίος, αλλά εξαρτώμενος από το χώρο. Άλλο θα δείχνει το ρολόι στο εντερπράιζ, άλλο στη γή (π.χ.). Όπως το παράδειγμα με τα δύο ρολόγια και τα αεροσκάφη που κινούνται με ταχύτητα του ήχου.

 

Οι έννοιες είναι πολύ δύσκολες για να γίνουν αντιληπτές. Είναι σαν να σου λέω ότι θα κοιτάς το ρολόι σου και ο χρόνος που θα βλέπεις να περνάει θα είναι διάφορο μέγεθος. (Είναι καταπάτηση των βασικών αρχών της νευτώνειας φυσικής).

 

Προτείνω να συνεχιστεί η ωραία συζήτηση για το ταξίδι στο χρόνο. Γιατί δεν είμαι ειδικός για να εξηγήσω τη θεωρία της σχετικότητας και ότι και να πω θα αμφισβητείται (άσε που μπορεί να το ερμηνεύω και λάθος).

 

Σημείωση, η μάζα δεν είναι άπειρη όταν κινήσε με την ταχύτητα του φωτός, αλλά όταν αποπειραθείς να την ξεπεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Dream: κατ' αρχάς και κατ' αρχήν, δεν υπάρχει λόγος να αναφέρεσαι στο Σταρ Τρεκ στο δεύτερο πρόσωπο. Δεν είμαι εγώ ο δικηγόρος του, ούτε, βεβαίως, τίθεται ζήτημα υπεράσπισής του ή μη. Επίσης, το πόσο σοβαρά το παίρνω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος, αυτό είναι θέμα δικό μου και του οποιοδήποτε αυτού άλλου. Αναφέρομαι, προφανώς, στην τελευταία παράγραφο του προτελευταίου σου ποστ.

 

Δεύτερον, θα το πω άλλη μία φορά, και δεν θα ξαναπώ κάτι σχετικό: ο χώρος (και ο χρόνος, ναι) στρεβλώνεται μόνο γύρω από το αστρόπλοιπο και όχι και στο ίδιο το αστρόποιοιο, ή πέρα από τον προσεχή χώρο αυτού, που σημαίνει ότι το ίδιο το αστρόπλοιο και όσοι είναι μέσα δεν αποτελούν μέρος αυτής της στρέβλωσης, η οποία γίνεται μόνο στα εκάστοτε σημεία του προσεχούς περιβάλλοντα χώρου του πλοίου της εκάστοτε στιγμής του ταξιδιού. Δεν μιλάμε για κάτι όπως το μήλο από το δέντρο. Υπάρχει επίσης κάτι άλλο, ένας άλλος παράγοντας (φανταστικός αυτός), για το οποίο γίνεται λόγος και στο link που παρέθεσα πιο πάνω, το οποίο έχει να κάνει και με τις επικοινωνίες, το subspace.

 

Αυτά.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Dark, αυτό που λες δεν ακυρώνει, αλλά ενισχύει αυτό που λέω. Ακριβώς γι' αυτό το λόγο υπάρχει μία αλληλένδετη στρέβλωση του χρόνου με αυτόν του εκτός σκάφους.

 

Και όμως ακυρώνει. Ακυρώνει τις συνέπειες διότι ούτε άπειρη μάζα έχει το Enterprise, ούτε μένει στάσιμο στον χρόνο. Δεν κάνει στρέβλωση σε όλο το Σύμπαν αλλά μόνο στο ίδιο το σκάφος καθώς ταξιδεύει. Εκτός σκάφου, εκτός warp bubble δεν συμβαίνει τίποτε. Εντάξει, ΕΦ είναι, βρήκαν έναν τρόπο να παρακάμψουν κάποιους νόμους της φυσικής για να μπορέσουν να έχουν ταξίδι με ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός.

 

Αν αντίθετα μπορούσε να μεταφέρει όλο το σύμπαν μαζί, τότε δεν θα υπήρχε στρέβλωση.

 

Eδώ σωστά το λές.

 

Ο χρόνος δεν είναι εννιαίος, αλλά εξαρτώμενος από το χώρο. Άλλο θα δείχνει το ρολόι στο εντερπράιζ, άλλο στη γή (π.χ.). Όπως το παράδειγμα με τα δύο ρολόγια και τα αεροσκάφη που κινούνται με ταχύτητα του ήχου.

 

Όχι από τον χώρο. Από την ταχύτητα, την ενέργεια και την μάζα. Ο χώρος δεν παίζει ρόλο εδώ. Όπως είπες στα αεροπλάνα με υπερηχητικές ταχύτητες τα ρολόγια μετράνε ελάχιστα πιο αργά τον χρόνο. Και η warp drive στο Enterprise σταματάει αυτή την επίπτωση. Δηλαδή τα ρολόγια στο Enterprise και στην Γη κυλάνε με την ίδια ταχύτητα.

 

Οι έννοιες είναι πολύ δύσκολες για να γίνουν αντιληπτές. Είναι σαν να σου λέω ότι θα κοιτάς το ρολόι σου και ο χρόνος που θα βλέπεις να περνάει θα είναι διάφορο μέγεθος. (Είναι καταπάτηση των βασικών αρχών της νευτώνειας φυσικής).

 

Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλά καταλαβαίνω απόλυτα αυτές τις έννοιες. Άλλωστε στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο της Αγγλίας, κβαντομηχανική και αστρονομία θέλω να τελειώσω, οπότε αυτές οι έννοιες δεν μου φάινονται τόσο παράξενες. Η σχετικότητα είναι ίσως λιγότερο παράξενη από άλλα φαινόμενα στην κβαντομηχανική.

 

Προτείνω να συνεχιστεί η ωραία συζήτηση για το ταξίδι στο χρόνο. Γιατί δεν είμαι ειδικός για να εξηγήσω τη θεωρία της σχετικότητας και ότι και να πω θα αμφισβητείται (άσε που μπορεί να το ερμηνεύω και λάθος).

 

H θεωρία της σχετικότητας δεν αμφισβητείται, αντίθετα κάθε μέρα όλο και περισσότερες παρατηρήσεις και πειράματα την επιβεβαιώνουν.

Και ναι εγώ απλώς κλέινω με αυτές τις παρατηρήσεις ως προς την έννοια του χρόνου.

 

Σημείωση, η μάζα δεν είναι άπειρη όταν κινήσε με την ταχύτητα του φωτός, αλλά όταν αποπειραθείς να την ξεπεράσεις.

 

Aπό την wikipedia.

 

In special relativity, as in Lorentz's ether theory, an object that has a mass cannot travel at the speed of light. As the object approaches the speed of light, the object's energy and momentum increase without bound. Momentum p= m*v! Οπότε θεωρητικά η μάζα ενός αντικειμένου αυξάνεται στο άπειρο αφού η ταχύτητα έχει οριοθετηθεί. Αυτό έχει σχέση και με τις εξισώσεις για την σχετιστική μάζα, όπου εαν η ταχύτητα ξεπεράσει την ταχύτητα του φωτός τότε πάς σε αρνητικά δεδομένα και σε φυσική με complex numbers. (Complex numbers είναι οι αριθμοί με την τετραγωνική ρίζα του -1 ή i. Δεν θυμάμαι τον ελληνικό όρο).

 

Επίσης ας μην ξεχνάμε βέβαια και τα θεωρητικά ταχυόνια, τα οποία είναι σωματίδια που κινούνται με ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός. Αλλά δεν μπορούν να σταματήσουν ποτέ! Τουλάχιστον σύμφωνα με τις σχετικές θεωρίες...

Link to comment
Share on other sites

Αυστηρά μιλώντας, αυτό δεν είναι ταξίδι στο χρόνο. Είναι ταξίδι σε άλλον κόσμο. Αν δεχτείς την θεωρία των πολλαπλών συμπάντων/πραγματικοτήτων, τότε ο χρόνος αλλάζει ριζικά έννοια.

 

Ελπίζω να μη θυμώσειςtongue.gif άλλά θα πρέπει να πω ότι αυστηρά μιλώντας τα παράλληλα σύμπαντα έχουν να κάνουν με την 4διαστατική θεωρία άρα κατ επέκταση κ με τα ταξίδια στο χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα σχετικά με την σχετιστική μάζα (relativistic mass): η σχετιστική μάζα είναι η μάζα που λαμβάνεις υπ'όψιν όταν μιλάς για μεγάλες ταχύτητες. Η μάζα αυτή έχει την εξής εξίσωση:

 

post-46-1220979310_thumb.png

 

(Thanks to wikipedia)

 

Όπως φαίνεται όταν η ταχύτητα είναι ίση με την ταχύτητα του φωτός, το κάτω μέρος ισούται με μηδέν. Δηλαδή όσο ανεβαίνει η ταχύτητα τόσο ανεβαίνει και η μάζα με αποκορύφωμα την ταχύτητα του φωτός όπου απ'ότι φαίνεται έχουμε άπειρη μάζα.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Dream, το θέμα είναι ότι το σκάφος δεν κινείται με την ταχύτητα του φωτός... θα μου πεις: «Πώς;»

 

Το πράγμα είναι απλό: ταχύτητα ενός σώματος καλείται η διαφορά της απόστασης που καλύπτει ως προς τη διαφορά του χρόνου στην οποία το έκανε. Το διαστημόπλοιο, λοιπόν, δεν κινείται πιο γρήγορα απ' όταν δεν έχει στρεβλώσει το χώρο, αφού το μόνο που έχει στρεβλωθεί στο χωροχρόνο είναι η δομή του χώρου. Για να σου δώσω ένα πιο απλό παράδειγμα, φαντάσου ένα tape medium με χωρητικότητα 500 GB (όχι GiB, παρεμπιπτόντως)... Σε αυτό χωράνε 12 500 000 εικόνες με μέγεθος 40 kB... Αν, όμως, διαμορφώσω τη συμπίεση των εικόνων ούτως ώστε να κυμαίνονται από τα 4 kB στα 400 kB και τις διατάξω στη μαγνητοταινία κατ' αύξουσα σειρά μεγέθους, φθάνοντας στη μέση της πομπίνας θα βρίσκεσαι μετά το 6 250 000ό αρχείο!

 

Ο λόγος έγκειται στ' ότι, ενώ η κίνηση στην ταινία δε θα έχει αλλάξει, η «πυκνότητα» του «ταξιδιού» στην πομπίνα έχει αλλάξει άρδην· εφόσον μπορεί κανείς να επιτύχει την επιτόπια στρέβλωση κι επαναφορά, το φαινόμενο που προκύπτει θα είναι αυτό ακριβώς! Πιο μεγάλο πρόβλημα, επί του παρόντος, αποτελεί το γεγονός ότι η ενέργεια που απαιτείται για κάτι τέτοιο είναι (κυριολεκτικά) αστρονομική...

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ την συζήτηση με κάποιο ενδιαφέρον. Όντας φυσικός, κρατάω μια διακαιολογημένη στάση αμφισβήτησης για όλα αυτά. Πάρα ταύτα, είναι μια κουβέντα η οποία μπορεί να πάρει μέρες, στηριζόμενη σε ένα θέμα για το οποίο ο μέσος ανθρώπινος νους δεν έχει καθημερινές παραστάσεις και απτά παραδείγματα.

 

Νομίζω όμως πως χειρίζεστε έννοιες χωρίς να καταλαβαίνετε την βαρύτητά τους. Λέτε, στρεβλώνεται ο χώρος μόνο γύρω απο το πλοίο. Υπάρχει πλοίο που να μπορεί να φέρει με κάποιο τρόπο τεχνολογία για την παραγωγή τόσο μεγάλης ενέργειας? Αλλά, και να υποθέσω πως όλη αυτή η τεχνολογία υφίσταται. Τι είναι αυτό που δημιουργεί? Μια τρόπω τινά, "κατηφόρα" για το ίδιο, ανάμεσα στην θέση του και στον προορισμό του? Αν ανάμεσα στο πλοίο και τον προορισμό βρεθεί και άλλο ένα πλοίο, δεν θα μπορέσει να εκμεταλλευθεί αυτόν τον εξυπηρετικότατο διάδρομο και να κινηθούν εν συρμώ?

Τέλος πάντων, στρεβλώνει άκουσα την δομή του χώρου. Δηλαδή θέλετε να πείτε τι? Πως μικραίνει η ενδοατομική απόσταση? Ή κατά αναλογία και κατά απόλυτη συμμετρία, κάθε τι υφίσταται συρρίκνωση? Μια συμπύκνωση δηλαδή? Αν συμβεί αυτό γνωρίζετε πως το φως που θα εισέρχεται σε εκείνη την περιοχή θα τρελένεται, αδυνατώντας να αλληλεπιδράσει με μια διαφορετική μορφή ύλης, απίστευτα μικρών διαστάσεων. Ή, με το που θα είσέρχεται το φως στον υπο στρέβλωση χώρο, εξ΄ορισμού θα υφίσταται - λέμε τώρα- την στρέβλωση του χώρου? Τότε, προφανώς, έχω και την απάντηση για το, εν τέλει άτυχο όχημα που εισέρχεται στον υπο συνεχή στρέβλωση χώρο.

Επαναλαμβάνω, η περιορισμένη αντίληψη του καθημερινού νου, καθώς και ενός ανθρώπου με μέτρια επαφή έχει ένα περιορισμένο πεδίο στο οποίο καλείται να παίξει με αυτές τις έννοιες, χωρίς να καταφύγει σε αμφίβολης εγκυρότητα τερτίπια. Μόνο αν βάλεις κάτω την φυσική και τα μαθηματικά που την διέπουν, μπορείς να καταλήξεις κάπου.

Βέβαια, με οδηγό την διαίσθηση, αυτή η κουβέντα μπορεί να συνεχίζεται επ' άπειρον!

 

Υ.Γ.1 Συνεπως, μάλλον η σωστή κατεύθυνση δεν είναι αυτή της στρέβλωσης του χώρου, απο άποψη παρέμβασης στην ύλη. Μόνο ένας θεός θα το έκανε αυτό, ίσως με τραγικά για το σύμπαν αποτελέσματα, αφού απο ένα σημείο και μετά, έχεις αλυσωτά φαινόμενα. Οπότε, αυτό το πλοίο δημιουργεί μια σκουληκότρυπα. Καμπυλώνει τον χώρο και φτάνει εκεί που θέλει, ακολουθώντας πορεία μη ευκλίδειας Γεωμετρίας.

Υ.Γ.2 Προς Θεού, δεν έχρισα τον εαυτό μου ως έχοντα την απαραίτητη επιστημονική αντίληψη!

 

εδιτ: πως νόμιζα οτι είχα βάλει το Υ.Γ.1 !

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, Sileon, αλλά αυτά δεν τα λέμε εμείς· έχεις διαβάσει μελέτες και παρουσιάσεις επί του θέματος στο χώρο;

 

Μου φαίνεται περίεργο που δεν πρόσεξες και αυτό που είπα νωρίτερα:

Πιο μεγάλο πρόβλημα, επί του παρόντος, αποτελεί το γεγονός ότι η ενέργεια που απαιτείται για κάτι τέτοιο είναι (κυριολεκτικά) αστρονομική...

Ρίξε μια ματιά με το Google (και ειδικά το Google Scholar) και, αν δε βρεις κάτι, θα ψάξω κι εγώ (έχω χάσει τα bookmarks μου) να βάλω κάτι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι τα βγάλατε απο το μυαλό σας, απλά πως χρειάζετε προσοχή στον χειρισμό των εννοιών. Ναι, έχω κάποια ιδέα για τον μηχανισμό.

Απλά για το ξεκαθάρισμα της υπόθεσης, και για να τελειώνω, αφού αυτή ήταν η διαφωνία, η αντίληψη πως δεν κινείσαι γρηγορότερα απο το φως είναι σωστότατη, σε περίπτωση που αυτό το πράγμα μπορούσε να εφαρμοσθεί. Κινείσαι όχι σε έναν χώρο, αλλά μαζί με τον χώρο, ο οποίος συνεχώς παραμορφώνεται βαρυτικά. Αυτήν την διακύμανση ακολουθεί και το σκάφος, σαν να καβαλάει κύμα. Τα φώτα μέσα στο πλοίο μια χαρά θα δουλεύουν, όπως επίσης, οποιοδήποτε φως διαδοθεί μέσα στην περιοχή. Το σκάφος δεν θα κινείται πιο γρήγορα απο το φως. Ποιο φως όμως? Μια ακτίνας που διαδίδεται στον χώρο εκείνο. Όχι της εκτός στρέβλωσης.

"Έκοψε" δρόμο, που λέμε.

ΑΝ βέβαια πεις οτι έχεις την απαραίτητη ενέργεια-ναι, το πρόσεξα Rasp, αλλά επειδή είναι πρωτευούσης σημασίας, επιμένω να το τονίζω.

 

Τέλος πάντων, η όλη φάση μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον Εβραίο, " Εγώ *@#$γα Σάββατο, και γύρω παντού Κυριακή".. :tongue:

 

Υ.Γ. Στο περίπου και επιγραμματικά, κατέθεσα την περιγραφή του μηχανισμού, χωρίς να προσέξω ιδιαίτερα την διατύπωσή της, ρισκάροντας να προκαλέσω ένα σωρό απο διευκρινιστικά ποστς περί σωστής λειτουργίας στο όνομα του δημιουργού, της σειράς, του επιστήμονα, της φύσης και εγώ δεν ξέρω τι άλλο.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για κάποια διαφωνία παιδιά, αλλά και τα ποστς του Sileon και των υπόλοιπων τα βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Αν και έχω κάποιες τυπικές γνώσεις αστρονομίας κλπ, και συχνά μπορώ να παρακολουθήσω μια συζήτηση, δεν μπορώ να προσφέρω κάποια θέση, αντίθεση ή και σύνθεση στα λεγόμενά σας. Όμως είναι πολύ διαφωτιστικές τέτοιες συζητήσεις - και ελπίζω να συνεχιστεί η συζήτηση και για τα ταξίδια στο χρόνο - μια που με ενδιαφέρουν πολύ οι πληροφορίες που δίνετε, τόσο για συγγραφικούς λόγους, όσο και από ενδιαφέρον γι'αυτά τα θέματα.

Μπράβο για ένα πολύ ωραίο τόπικ. Με διαφωνίες ή χωρίς! :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα, Sileon, είναι ότι η παραμόρφωση αφορά στο χώρο, αλλά δεν είναι... "instantaneous duration effect." :atongue2: Τουναντίον, η στρέβλωση είναι συνεχώς επιβαλλόμενη (i.e. είναι σαν το warp drive να κρατάει... τεντώμενο σε κάποια σημεία το χώρο και αλλού να τον συμπυκνώνει), με αποτέλεσμα το φως που θα μπει σε αυτόν να ακολουθήσει την ίδια διαδρομή, κι αυτό, όπως το σκάφος.

 

Με άλλα λόγια, το φως μέσα στη «φούσκα» μοιάζει να κινείται με διαφορετική ταχύτητα από το φως έξω από αυτήν. :awink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, προφανώς "μοιάζει" να κινείται γρηγορότερα. Όπως και το όχημα, και αυτό ακολουθεί τον καινούριο αυτό δρόμο, που ενώ ενώνει τα ίδια σημεία, και όμως, είναι μικρότερος απο την ευθεία! Φως και όχημα, στο καινούριο αυτό σύστημα αναφοράς (της φούσκας), είναι καθ' όλα φυσιολογικά. .

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. :awink: (άλλο ανέκδοτο αυτό :alaugh:)

 

Υ.Γ.: Και μιας και τα λέμε αυτά, ο Ραββίνος στο ανέκδοτο λέει ότι ήταν παντού γύρω Σάββατο, αλλά σε αυτόν Κυριακή. :atongue2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..