Jump to content
Sign in to follow this  
mman

Ένα διήγημα... 0 λέξεων

Recommended Posts

mman

Το βράδυ της 31ης Αυγούστου του 2005, ήμουν διακοπές. Χωρίς internet, με τον laptop ανοιχτό, χάζευα την λευκή σελίδα word μπροστά μου. Δεν θυμάμαι πώς, ίσως να έφταιγε κι εκείνη η δεύτερη μπύρα, αλλά μου πέρασε ξαφνικά απ' το μυαλό η σκέψη «Πώς να είναι το μικρότερο δυνατό short – short story;»

«Μία πρόταση!», σκέφτηκα.

Άρχισα λοιπόν να παίζω προσπαθώντας να βρω ένα ικανοποιητικό punchline που θα ήταν συγχρόνως από μόνο του, ή θα υπονοούσε τουλάχιστον, μια ολόκληρη ιστορία. Μετά από δεκατρείς (αριθμητικώς: 13) τέτοιες πολύ μέτριες προσπάθειες, και μετά από είκοσι τέσσερεις ώρες, (ίδιο σκηνικό, νύχτα, μπύρα, laptop) συνειδητοποίησα ότι το μικρότερο δυνατό short story πρέπει να είναι μικρότερο κι από μία πρόταση – ξέρω, είμαι γρήγορος.

«Μια λέξη!» αναφώνησα ο Αρχιμήδης.

Οπότε άρχισα να αναζητώ εκείνη τη μαγική λεξούλα που θα συγκέντρωνε μέσα σε λίγα γράμματα, εντυπωσιακή ιδέα, ενδιαφέρουσα πλοκή, αναπάντεχη εξέλιξη και αξέχαστο τέλος.

Φιλόδοξο; Όχι αρκετά… Έτσι κι αλλιώς δεν βρήκα τίποτα, χώρια που είχα κάποια προβλήματα με την ανάπτυξη των χαρακτήρων…

Ευτυχώς δεν χρειάστηκα τρίτη νύχτα. Μετά από μερικές ώρες, θυμήθηκα σε χρόνο μηδέν, ότι μια ιστορία περιέχει πληροφορία και στον τίτλο της (σπίρτο μοναχό…). Οπότε οι ελάχιστες απαιτούμενες λέξεις του μικρότερου δυνατού short story, είναι απλώς… μηδέν.

Αμέσως, εκτός από τη δεύτερη μπύρα ρίχτηκα στην αναζήτηση του μικρότερου δυνατού τίτλου που όχι μόνο θα περιείχε το Σύμπαν, τη Ζωή και τα Πάντα, αλλά και θα είχε άμεση σχέση και θα δικαιολογούσε απόλυτα τις ανύπαρκτες λέξεις του διηγήματος. Αρκετά μεγαλεπήβολο, ε; Σας εγγυώμαι ότι τίποτα δεν είναι φαίνεται αρκετά μεγαλεπήβολο μετά το τρίτο μπουκάλι μπύρα.

Αυτή τη φορά χρειάστηκα λιγότερες προσπάθειες. Στην πραγματικότητα βρήκα κάτι με την πρώτη, αλλά απλώς πέρασε αρκετή ώρα μέχρι να απορρίψω δυο άλλες ιδέες και να συνειδητοποιήσω ότι η πρώτη πραγματικά μου κάνει.

Μετά από αυτόν τον κουραστικό αλλά απαραίτητο πρόλογο, μπορείτε να κρίνετε την ποιότητα της μπύρας μου από το αποτέλεσμα στο συνημμένο αρχείο.

Δημοσιεύτηκε στο τεύχος 8 του περιοδικού «Φανταστικά Χρονικά» και υπάρχει μια πολύ καλή πιθανότητα να είναι το μικρότερο διήγημα που έχει γραφτεί ποτέ.

0_Λέξεις.doc

heiron

Είχα πάρει εκείνο το τεύχος,το θυμάμαι που για λίγο περίμενα να διαβάσω την ιστορία στην άλλη σελίδα.Πάντως το θέμα στο τόπικ ξεκίνησε από ανεξάρτητη συζήτηση με τον Βολσύνγκιο και ουδεμία διάθεση για λογοκλοπή είχαμε.Τώρα αν υπάρχει μια κάποια ομοιότης σε πλοκή,χαρακτήρες κτλ μεταξύ κάποιων ιστοριών..ε,συμβαίνουν αυτά.

Πάντως ήθελε ένα χτένισμα η ιστορία. :ph34r:

Sylook

Θυμάμαι που το είχα διαβάσει στο περιοδικό...

Νομίζω ότι πρέπει να σε προτείνουμε στο Guinness Book of Records :D

odesseo
υπάρχει μια πολύ καλή πιθανότητα να είναι το μικρότερο διήγημα που έχει γραφτεί ποτέ.

Τέλειο: σύντομο (ακαριαίο), περιεκτικό (καθώς υπαινίσσεται τα πάντα χωρίς να λέει τίποτε). Θα μπορούσα να συνεχίσω να γράφω για μέρες σχολιάζοντας τις αρετές του.

Εύγε!

Oberon

Πανέξυπνο και απλά...τέλειο! Ή μάλλον όχι ακριβώς τέλειο. Απλά...Ζεν! ;)

tetartos

Μιχάλη, συγχαρητήρια! Το είχα διαβάσει στα ΦΧ αλλά δεν σε "ήξερα" τότε. Well done!

kitsos

Αν εξαιρέσεις ορισμένα σημεία που κάνει κοιλιά, η ιστορία είναι πολύ καλή. :)

mman

Ευχαριστώ άπαντες -αν και κανείς δεν επαίνεσε την ανυπέρβλητη ανάπτυξη των χαρακτήρων μου (εκεί εγώ...).

@heiron:

Καμία παρεξήγηση με μένα φίλε μου -αλλά ο δικηγόρος μου είναι λίγο εργασιομανής και το όνομά του αρχίζει από Αλέξανδρος και τελειώνει σε Λυκουρέζος. :whistling: [Πέραν της πλάκας, φυσικά και θυμήθηκα αυτό το διήγημα από αυτή την κουβέντα που ανέφερες στο άλλο τοπίκιο, οπότε δεν μπορώ παρά να σας ευχαριστήσω.]

Και το χτένιζα δυο ολόκληρες μέρες!...

@Sylook:

Λίγους μήνες μετά την συγγραφή αυτού εδώ, έπεσα πάνω σε ένα άλλο διήγημα 0 λέξεων. Το είχε γράψει ο Edward Wellen και είχε τίτλο "If Eve Had Failed To Conceive". Εφόσον μπορώ να (ΑΧΕΜ!) περηφανευτώ ότι το δικό μου είναι πολύ πιο... ολοκληρωτικό και αρκετά πιο σύντομο(!), τότε, όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία, αλλά αλήθεια μπορεί να είχε κάποια τύχη ακόμα και για ρεκόρ Guinness.

@odesseo:

Δεν χρειάζεται να λέμε πολλά. Αν εξαιρέσουμε την... κοιλιά που πολύ σωστά επισήμανε ο kitsos, το διήγημα κλέβει ξεδιάντροπα τις ιδέες, τους ήρωες, την πλοκή, και τις τελικές ανατροπές όλων των πραγματικών αλλά και των φανταστικών ιστοριών που γράφτηκαν ή θα γραφούν ποτέ. Δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι περήφανος γι αυτό. Απλώς δεν μπορούσα να αντισταθώ στον πειρασμό.

Guest roriconfan

Everything is nothing.

The world is a dream within a dream.

The perception of reality is fake by itself.

Και άλλα πολλά που μου περάσανε από το μυαλό διαβάζοντας αυτό το κείμενο.

odesseo
@odesseo:

Δεν χρειάζεται να λέμε πολλά. Αν εξαιρέσουμε την... κοιλιά που πολύ σωστά επισήμανε ο kitsos, το διήγημα κλέβει ξεδιάντροπα τις ιδέες, τους ήρωες, την πλοκή, και τις τελικές ανατροπές όλων των πραγματικών αλλά και των φανταστικών ιστοριών που γράφτηκαν ή θα γραφούν ποτέ. Δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι περήφανος γι αυτό. Απλώς δεν μπορούσα να αντισταθώ στον πειρασμό.

Ούτε εγώ μπορούσα να αντισταθώ. Και ιδού το sequel - Χωρίς πολλά λόγια, μόνο το απαραίτητο twΙΙst που δικαιολογεί την ύπαρξη του sequel. 0.II_Λέξεις.doc

Edited by odesseo

mman
Ούτε εγώ μπορούσα να αντισταθώ. Και ιδού το sequel - Χωρίς πολλά λόγια, μόνο το απαραίτητο twΙΙst που δικαιολογεί την ύπαρξη του sequel. 0.II_Λέξεις.doc

Είναι μόλις η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει αυτό. Κολακευμένος. :blush-anim-cl:

Arachnida

Εντάξει, νομίζω το sequel ξεκαθάρισε κάποια πράγμα. Αλλά έμειναν και κενά.

Ίσως πρέπει να σκεφτείς να το κάνεις τριλογία.

Sileon

Πάντως, κάπου στο τέλος του 2 το έχασα. Μάλλον, πρέπει να το διαβάσω πάλι.

Υ.Γ. Όντας σπαστικός στις λεπτομέρειες, θα αναγκαστώ πρώτα να ξαναδιαβάσω το 1 (ίσως κάτι μου έχει ξεφύγει)..

Glowleaf

Δε, δε, κατι δεν μου αρεσει. Βαρετες περιγραφες και το σεναριο ξεκαθαρα κλεμμενο απο τους πλαστικους χειρουργους. Ειναι τοσο κλεμμενο που εχεις κρατησει ακομα και την ακαμψια του Κριστιαν Τροϊ που τον Τροϊ. Ειδικα εκει με τον τυπο και την τυπισσα και το αμαξι, κλεψια σκετη.

mman
Δε, δε, κατι δεν μου αρεσει. Βαρετες περιγραφες και το σεναριο ξεκαθαρα κλεμμενο απο τους πλαστικους χειρουργους. Ειναι τοσο κλεμμενο που εχεις κρατησει ακομα και την ακαμψια του Κριστιαν Τροϊ που τον Τροϊ. Ειδικα εκει με τον τυπο και την τυπισσα και το αμαξι, κλεψια σκετη.

Όχι, όχι, ειλικρινά! Θα με πιστέψεις αν σου πω ότι δεν πραγματικά δεν ξέρω για ποιους πλαστικούς και ποιον Τρόι μιλάς; Αλήθεια, δεν μπορεί να έχω επηρεαστεί από αυτό -αν και για τις περιγραφές θα συμφωνήσω με κάθε κοκκίνισμα και ντροπή: Ναι, οι περιγραφές αυτού του διηγήματος είναι αθεράπευτα βαρετές. Αλλά δεν σκοπεύω να τις διορθώσω.

heiron

Να συμπληρώσω ότι το #2 εισάγει πολλά άχρηστα στοιχεία που τελικά κουράζουν και μπερδεύουν τον αναγνώστη.Γενικά μου έδωσε την εντύπωση ότι γράφτηκε χωρίς πολλές φρέσκιες ιδέες και απλά αναμασά τα ίδια πράγματα.Μοιάζει με μια αρπαχτή που εκμεταλλεύεται την επιτυχία του ορίτζιναλ,παρά το γεγονός ότι ο λόγος ρέει και το στυλ γραφής παραμάνει στα γνωστά υψηλά επίπεδα.

panwraia
dazzled.gif Διάβαζα τον πρόλογο...και νόμιζα ήταν το διήγημα! λολ!!!

Stanley

Δεν ξέρω τι λέτε, εγώ πάντως δεν κατάφερα να το τελειώσω