Jump to content

Wall-Ε (2008)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Το καινούργιο της PIXAR: Wall-E Είναι sci-fi!

 

Edited by Dreamer
Προστέθηκε το trailer της ταινίας
Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο της PIXAR: Wall-E Είναι sci-fi!

 

http://www.youtube.com/watch?v=SWtDmY0yUTE

πολύ ωραίο φαίνεται!

μόνες ενστάσει, είναι συνεργασία με disney, οπότε δεν θα έχει χοντρές καφρίλες

και ο wall-e μοιάζει λιγάκι με το παιδί του ρομπότ από τις ταινίες 'και τα ρομπότ τρελάθηκαν' (ή όπως λεγόταν οι ταινίες αυτές τέλος πάντων...)

κατά τα άλλα, ανυπομονώ!

Link to comment
Share on other sites

μόνες ενστάσει, είναι συνεργασία με disney, οπότε δεν θα έχει χοντρές καφρίλες

και ο wall-e μοιάζει λιγάκι με το παιδί του ρομπότ από τις ταινίες 'και τα ρομπότ τρελάθηκαν' (ή όπως λεγόταν οι ταινίες αυτές τέλος πάντων...)

 

Η κριτική του Locus για την ταινία:

http://www.locusmag.com/2008/Westfahl_Wall-E.html

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει πάρα πολύ καλές κριτικές, οι περισσότεροι μιλάνε για αριστούργημα στο χώρο της ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είδα παρέα με τους γιους μου την ταινία: Wall-e.

Ξέχωρα ότι μου άρεσε από κάθε άποψη (μέχρις ενθουσιασμού), με γύρισε περί τα 30 χρόνια πίσω.

Τότε που είχα διαβάσει από τις εκδόσεις ΓΑΛΑΞΙΑ, μια συλλογή από διηγήματα επιστημονικής φαντασίας, με τίτλο «Φανταστικά διηγήματα». Ήταν μια από τις λιγοστές εκδόσεις εκείνης της εποχής.

Διαβάζω την ημερομηνία έκδοσης και είναι του 1961!!

Μέσα στην συλλογή υπήρχε και το «Ταξίδι δίχως τέλος» του ‘Ολιβερ Σάντ.

Το Wall-e μου θύμισε πολύ αυτό το διήγημα που μερικά χρόνια αργότερα, αφότου το διάβασα, το άκουσα σε διασκευή για το ράδιο από τον Μάκη Πανώριο με τον τότε τίτλο «Το πλοίο είναι αθάνατο».

Σας το συνηστώ..

 

Πληροφορίες για την ταινία.

Edited by The Phantom
Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ παρέα με το γιο μου. Είναι μια πολύ καλή ταινία επιστημονικής φαντασίας. Οι ανησυχίες των δημιουργών της για το μέλλον του πλανήτη και κατ’ επέκταση του ανθρώπου είναι κάτι παραπάνω από εμφανείς και όμορφα δοσμένες. Επειδή όμως η ταινία είναι και παιδική, πιστεύω πως ο ρυθμός θα έπρεπε να ήταν λίγο πιο γρήγορος. Ο Γουόλ-υ είναι πολύ αγαπησιάρικο ρομπότ και η Εύα συμπαθέστατη αν και στην αρχή είναι πολύ κίλλερ. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την ειδα ακόμη αλλα θα παω σίγουρα μια απ' τις επόμενες μερες...

 

Βεβαια με απωθούν πλέον οι καινούριες ταινίες της Disney, δεν έχουν τίποτα απ' τη μαγεία των ταινιών της δεκαετίας του 90 ή παλιότερα :first: . Ελπίζω αυτή να είναι διαφορετική...

Επίσης ελπίζω εσείς που έχετε παιδιά, να τους έχετε πάρει να δούνε τις κλασσικές του Disney!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είδα παρέα με τους γιους μου την ταινία: Wall-e.

 

Το είδα κι εγώ παρέα με το γιο μου.

 

Καλά, δε ντρεπόσαστε να βάζετε τους γιους σας να βλέπουνε τις ταινίες που θέλετε να δείτε? Και καλά "σου πήρα μια φοβερή ταινία" :p :P :p

 

(Οκ, μη μου δίνετε σημασία είναι που έχω σκυλιάσει που δεν το έχω δει ακόμα. Από τη ζήλια μου τα λέω :p)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δε ντρεπόσαστε να βάζετε τους γιους σας να βλέπουνε τις ταινίες που θέλετε να δείτε? Και καλά "σου πήρα μια φοβερή ταινία" :p :P :p

 

(Οκ, μη μου δίνετε σημασία είναι που έχω σκυλιάσει που δεν το έχω δει ακόμα. Από τη ζήλια μου τα λέω :p)

 

χαχαχα η φριχτή πραγματικότητα είναι πως έχω βάλει τα παιδιά μου μπροστά και στο σινεμά αλλά και στο βιντεοκλάμπ. Μιλάμε για το τέλειο άλλοθι αλλά και τη χοντρή εκμετάλλευση. Το πιο όμορφο πάντως είναι πως διασκεδάζουν και εκείνα τουλάχιστον όσο και εγώ. Δεν τα άκουσα ποτέ να παραπονεθούν. Όταν θα έρθεις στη θέση μου θα δεις πόσο υπέροχο είναι να παρακολουθείς κινούμενο πλάι σε ανθρώπους που θα πιάσουν και θα ξεκαρδιστούν μαζί σου στην κάθε έξυπνη ατάκα ενώ οι «μεγάλοι» γύρω σας δεν θα καταλαβαίνουν το γιατί. :balance:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να έρθω στη θέση σου, έχω την άλλη πλευρά των πραγμάτων ;)

Κι εγώ με τη μαμά μου τα έβλεπα (κι ακόμα καμιά φορά δηλαδή... :p) και πάντα μου άρεσε που τα ευχαριστιότανε μαζί μου στ'αλήθεια. Άμα δε σου αρέσουν εσένα και δεν κάθεσαι να τα δεις με την καρδιά σου, νομίζω πως ούτε τα παιδιά σου μπορούν να τα εκτιμήσουν σωστά. Και είναι πανέμορφο που τα βλέπετε με τους γιους σας :)

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ δύο φορές τώρα, το λάτρεψα, κι ανήκει ήδη -γκουχ- στη συλλογή μου.

 

Το βίντεο που ο Wall-E έχει λιώσει να βλέπει όλα αυτά τα (700) χρόνια, είναι το Hello Dolly με την Barbra Streisand και τον Michael Crawford (Condorman, Phantom of the Opera).

 

Το τραγούδι: Put On Your Sunday Clothes.

 

Μου άρεσε και μπορείτε να το απολαύσετε κι εσείς εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=NKOH8u1kKdA

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συμπαθητική ταινία! Μου άρεσε πολύ η λεπτομέρεια με την οποία περιγράφουν το μέλλον με sci-fi στοιχεία. Όλα τα λεφτά ήταν το ρομποτάκι που προσπαθούσε να καθαρίσει!! Δε βρήκα καμία καινούρια-καινοτόμο ιδέα, από πλευράς ΕΦ, ούτε και ήταν ιδιαίτερα συγκινητική. Ήταν λίγο και από τα δύο. Good enough!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τη μαμά μου τα έβλεπα (κι ακόμα καμιά φορά δηλαδή... :p). :)

 

Κι ελεγα οτι η μανα μου που τρελαινεται για καρτουν στα 50+ της εχει παραξενιες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το είδα κι εγώ και το λατρεύω ήδη, από την πρώτη κιόλας φορά :)

Είναι εντυπωσιακό το πόσο εκφραστική έχουν καταφέρει να κάνουν την Εύα μόνο με το σχήμα των ματιών της και τους ήχους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είδα το Wall-E μαζί με τα μικρά αδερφάκια μου τα οποία με είχαν πρήξει στη κυριολεξία!! Το αποτέλεσμα; Σχεδόν έβαλα τα κλάμματα στο τέλος και ο ένας αδερφός μου πορώθηκε απίστευτα! Προσωπικά το θεωρώ αριστούργημα! Η Πίξαρ έκανε την καλύτερη ταινία της και μετέδωσε με πολύ ωραίο τρόπο ωραία και άκρως σημαντικά μηνύματα! Συγχαρητήρια στους δημιουργούς!

Link to comment
Share on other sites

Την είδα προχθές. Μία από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει ποτέ.

Η δύναμη της εικόνας και των ιδεών της, ήταν συγκλονιστική.

Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα καλλιτέχνες σαν τους δημιουργούς του Wall-E.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω χθες το ειδα. Επαθα πλακα, δεν περιμενα να μου αρεσει τοσο πολυ. Περιττο να αναφερω οτι το animation ειναι αψογο, δουλεια της Pixar ειναι...

Το σεναριο ειναι SF οσο δεν παει, πανεξυπνα δωσμενο απο την οπτικη ενος ρομποτ του οποιου η δουλεια ειναι να συμπιεζει σκουπιδια σε κυβακια, και να τα στοιβαζει σε πυργους...

Η εισαγωγη σε κανει να νιωσεις την μοναξια του Wall-e πολυ εντονα. Η επαφη του Wall-e με την Eva κυριολεκτικα με εκανε να χτυπιεμαι απο τα γελια (πρωτη ξεκαρδιστικη φαση το μανιταρι οταν τον ακουει που κρυβεται, δευτερη με τα καραβια που τσαντιστηκε, και τριτη με το χτυπητηρι. Το χτυπητηρι τα σπασε. Χρειαστηκε να κανω παυση για να ηρεμησω οταν το ειδα...)

Οντως, στο θεμα εκφραστικοτητας οι τυποι ειναι καλλιτεχνες. Μονο με τα ματια και μικρες κινησεις στην Eva, και στον Wall-e να βλεπεις τα συναισθηματα πεντακαθαρα, απλα απιστευτο.

Ομορφη ιστορια, τρυφερη και διασκεδαστικη.

 

Το μονο που με χαλασε ειναι το πως για μια ακομα φορα σε εσχατολογικο σεναριο, η ανθρωπινη φυλη παρουσιαζεται ως μια ηλιθια, αβουλη ρατσα που παχαινει σαν προβατα και καθεται χωρις να κανει τιποτα (επισημαινω πως η βαρεμαρα ειναι ενα σοβαρο προβλημα για την ψυχικη υγεια του ανθρωπου. Ακομα και η NASA εχει προβλημα με αυτο, στα πολυχρονα ταξιδια που σχεδιαζει, το πως να μην τρελαθουν οι αστροναυτες. Επισης, στις φυλακες, φροντιζουν να βαζουν δραστηριοτητες για να μην σκοτωνονται μεταξυ τους οι φυλακισμενοι). Αυτο συμβαινει πολλες φορες και στο Doctor Who (που επισης μου αρεσει παρα πολυ) και με ψιλοτσαντιζει. Δεν το θεωρω ρεαλιστικο να μην υπαρχει κανενα ανυσηχο πνευμα που να θελει να σπασει τους εκαστοτε δεσμους. Στο Doctor Who τουλαχιστον παντα υπαρχει καποιος απο τα προβατα που να ξυπναει, αλλα και παλι ολα πεφτουν στα χερια του Doctor. Αλλα ομως, αλλο να σωνει την ανθρωπινη φυλη ενας Time Lord, αλλο ενα σκουπιδορομποτ! Ναι ξερω,

αντιλογος σε αυτο ειναι η προσωπικη παλη του καπετανιου, αλλα και αυτος ηθελε να φτασουμε προς το τελος της ταινιας για να παρει μπρος. "They grow all kinds of food, like pizza!"

 

 

Ενα τεχνικο θεμα:

αφου ολοι ηταν κολλημενοι στις οθονες τους και δεν υπηρχε καμια φυσικη επαφη, τα παιδακια πως βγαινανε?

Ναι, δεν περιμενα να δω απαντηση σε παιδικη ταινια πανω σε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Ενα τεχνικο θεμα:

αφου ολοι ηταν κολλημενοι στις οθονες τους και δεν υπηρχε καμια φυσικη επαφη, τα παιδακια πως βγαινανε?

Ναι, δεν περιμενα να δω απαντηση σε παιδικη ταινια πανω σε αυτο...

 

Ίσως...

"Get a manicure-pedicure, your complimentary milk-shake and donate sperm today! All in one fun filled evening with the smallest inconvinience possible!"

 

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως το ελεγε αυτο, τοτε σορυ, δεν το παρατηρησα. Ασημαντο θεμα ετσι και αλλιως, η ταινια ειναι καταπληκτικη.

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως το ελεγε αυτο, τοτε σορυ, δεν το παρατηρησα. Ασημαντο θεμα ετσι και αλλιως, η ταινια ειναι καταπληκτικη.

 

:doh: Δεν το είπε! Αστειευόμουν. Βρε emoticon-o-κολλημένοι!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Wall-Ε (2008)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..