Jump to content

SFFNoWriMo 2008 - Η παράδοση συνεχίζεται για 4η χρονιά!


Oberon
 Share

Recommended Posts

Στη 1 Νοεμβρίου θα ξεκινήσει για 4η συνεχή χρονιά το SFFNoWriMo (SFF Novel Writing Month) στο Εργαστήρι Συγγραφής του φόρουμ μας, όπως διεξάγεται παγκόσμια κάθε χρόνο το NaNoWriMo (το site είναι overloaded αυτή τη στιγμή).

Στο National Novel Writing Month (ΝaNoWriMo) όπως και στο - ανεπίσημο και unaffiliated - δικό μας, όσοι συγγραφείς θέλουν καλούνται να γράψουν ένα μυθιστόρημα 50.000 λέξεων σε έναν ακριβώς μήνα!

Δηλαδή θα έχουμε όλο το Νοέμβριο, μέχρι και τις 30 Νοεμβρίου τα μεσάνυχτα να γράψουμε ένα βιβλίο επιστημονικής φαντασίας, φαντασίας ή τρόμου το λιγότερο με 50000 λέξεις! (Παράταση δεν δίνεται επ'ουδενί στο συγκεκριμένο project). :atongue2:

 

Στο δικό μας, που ονομάζουμε SFFNoWriMo μπορούν να πάρουν μέρος όλοι οι συγγραφείς του φόρουμ αρκεί να έχουν πρόσβαση στο Εργαστήρι (Η πρόσβαση δίνεται σε όλους τους συγγραφείς, ζητώντας την με PM από τον γράφοντα admin Dain. Αν έχετε ήδη πρόσβαση στο Εργαστήρι Συγγραφής δεν χρειάζεται να ζητήσετε πάλι φυσικά).

 

Αν και για να γραφτεί το βιβλίο πρέπει κάποιος να γράφει 1666,66666666667 λέξεις κατά μέσο όρο την ημέρα, αυτό δεν είναι ούτε εύκολο, ούτε πολύ δύσκολο. Στα τρία προηγούμενα sffnowrimos υπήρξαν πάντα κάποια άτομα που ολοκλήρωσαν το βιβλίο τους.

Δεν νομίζω να χρειάζεται να πω πόσο καλό είναι αυτό, πόσο ωραία η συντροφικότητα στη διάρκεια του μήνα που όλοι προσπαθούν, η καλοπροαίρετη ανταγωνιστικότητα, η προσπάθεια να γράψεις κι άλλο λίγο, κι άλλο λίγο, η μαγεία που νιώθεις όταν ξαφνικά βλέπεις την ιστορία σου να κυλά από μόνη της, η απογοήτευση και η αγωνία όταν παθαίνουμε "writer's block", οι αμφιβολίες και οι φόβοι που βγαίνουν στην επιφάνεια, η καθημερινή συζήτηση για το "πού είμαστε", η βιασύνη να διορθώσεις κάτι ώστε να προχωρήσει η ιστορία (κι ας ξέρεις ότι είναι ένα πρώτο draft και μετά το τέλος θα μπορείς να διορθώσεις το κείμενό σου με την ησυχία σου), η ενθάρρυνση όλων από όλους, και τέλος, αν ολοκληρώσει κάποιος το project, αυτό το ανυπέρβλητο συναίσθημα ότι ξαφνικά έχεις γράψει ένα ολόκληρο βιβλίο!

Πέρισυ 4 άτομα κατάφεραν να ολοκληρώσουν το sffnowrimo, κάτι πρωτοφανές, και τα σχετικά τόπικς υπάρχουν φυσικά στο Εργαστήρι για να δει κανείς τι συνέβαινε από μέρα σε μέρα, από ώρα σε ώρα.

 

SFFNoWriMo - 2005

 

SFFNoWriMo - 2006

 

SFFNoWriMo - 2007

 

SFFNoWriMo - 2008

 

Ήδη η Sonya έχει ανοίξει το σχετικό τόπικ για το φετεινό sffnowrimo στο Εργαστήρι και είναι ανοιχτό για να "δηλωθούν" συμμετοχές. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω, το συναίσθημα της πίεσης, της αυτοπειθαρχίας, του ενθουσιασμού όταν ρέει νεράκι η ιστορία και της απογοήτευσης όταν έρχεται το αναπόφευκτο κόλλημα, αλλά κυρίως το "ουάου!" όταν ο μήνας τελειώνει και βρίσκεσαι ξαφνικά με μια νουβέλα στα χέρια, είναι κάτι που δεν περιγράφεται σε όποιον δεν το έχει ζήσει.

 

Το όλο κλίμα που δημιουργείται για τριάντα μέρες στο εργαστήρι, είναι υπέροχης άμιλλας, συναγωνισμού και ενθάρρυνσης του ενός στον άλλο. Όποιοι μπορούν και θέλουν να συμμετάσχουν σ' αυτό, είναι ευπρόσδεκτοι! :D

Link to comment
Share on other sites

Dain, μ'έκανες να τρέχουν τα σάλια μου. Παρά τους πόνους που τράβηξα πέρσι και τους όρκους που πήρα κατά, ζηλεύω και θα ήθελα να παίξω κι εγώ. Τι έχω να φοβηθώ παρά την αποτυχία. Αυτή τη στιγμή το πρόβλημα είναι πως δεν έχω καμία ιδέα για ολόκληρο βιβλίο. Από αυτά που σχεδιάζω θα ήθελα να τα αφήσω εκτός νανορίμο γιατί θέλω να τα πηγαίνω με τους δικούς μου ρυθμούς. Θα πρέπει, ξανά, να σκεφτώ κάτι έξτρα για το συγκεκριμένο σπριντ.

 

Με τη σάρκα διστακτική, και το μυαλό πανικόβλητο, λέω να πω το okay.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία σου φράση Ντίνο περιγράφει μάλλον το πώς αισθάνομαι και γω. Βέβαια στο 1ο sffnowrimo κατάφερα να τελειώσω, αλλά στα επόμενα δεν τα πήγα και τόσο καλά.

Ούτε και γω έχω καμμια ιδέα, και δεν θέλω να γράψω κάτι από όσα ήδη γράφω. Ή μάλλον... κάτι μου έρχεται στο νου αλλά εντελώς αδιαμόρφωτο ακόμα.

Πάντως θα πάρω μέρος σίγουρα. Και ό,τι βγει. Για την εμπειρία ρε γαμώτο! ;)

 

Eπαναλαμβάνω πως όσοι γράφουν, όσοι συγγραφείς δηλαδή, δεν έχουν πρόσβαση στο Εργαστήρι, μπορούν να την αποκτήσουν στέλνοντάς μου ένα ΠΜ.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, έχω ιδέες. Στο δέυτερο νανόριμο (το πρώτο για μένα) όλα ήταν εύκολα, είχα ΜΙΑ ιδέα, την είχα δουλέψει σαν σκελετό και χαρακτήρες και κόσμο και βγήκε ωραία και καλά (όχι, βγήκε με πίεση και ζόρι και ξενύχτια με καφέ και τσιγάρο, αλλά βγήκε, οπότε όλα ωραία και καλά).

 

Τώρα έχω ΤΕΣΣΕΡΙΣ ιδέες και τις κοιτάω σαν χάνος. Έλυσα μέρος του προβλήματός μου κάνοντας γκάλοπ ανάμεσα στους γνωστούς, (το οποίο λήγει την Κυριακή, οπότε και θα πάρω την οριστική μου απόφαση) και θα περάσω τον υπόλοιπο μήνα σκιαγραφώντας χαρακτήρες και κάνοντας πλάνο.

 

Προνόησα να πάρω τις τρεις απ' τις τέσσερις βδομάδες του Νοεμβρίου άδεια (και πριν με δείρετε, δεν είχα πάρει το καλοκαίρι για να την κρατήσω για το νανόριμο), οπότε θα το έχω full time.

 

I can't wait! Ντίνο, κι εγώ είχα πει "ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ!", αλλά μια φορά δε συμμετείχα και μου 'λειψε τρελά.

Link to comment
Share on other sites

Προνόησα να πάρω τις τρεις απ' τις τέσσερις βδομάδες του Νοεμβρίου άδεια (και πριν με δείρετε, δεν είχα πάρει το καλοκαίρι για να την κρατήσω για το νανόριμο), οπότε θα το έχω full time.

Αχέμ... Sonya, υποσχέσου μου ότι θα το κοιτάξεις αυτό, ε; Γιατί φαίνεται ανησυχητικά σοβαρό. Μετά το SFFNoWriMo βέβαια, αλλά θα το κοιτάξεις, ε;

 

Κάποιος που έχει μέσο όρο 20.000 - 30.000 λέξεις ανά έτος και στις τρελές φόρμες του (δηλαδή τη βδομάδα που δεν έχει Σαββάτο) γράφει μέχρι και 15.000 λέξεις σε ένα μήνα, σας εύχεται καλή επιτυχία (για το "καλή διασκέδαση" ούτε κουβέντα -αυτό είμαι σίγουρος ότι είναι σίγουρο) και επιβεβαιώνει μόνο ένα πράγμα:

Δεν πάει στα βουνά. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το 'χω κοιτάξει. :Ρ

 

Αλλά δε μ' αρέσει ο ήλιος, ούτε η βαβούρα, ούτε τα νησιά το καλοκαίρι, ούτε το καλοκαίρι το ίδιο, στο οποίο η Αθήνα είναι άδεια κι υπέροχη, χωρίς κίνηση και χωρίς κόσμο, οπότε προτιμώ μια βδομαδούλα στις αρχές του καλοκαιριού (που πήγα στο Βέλγιο φέτος) και μετά κανονική άδεια χειμώνα (που μοιράζεται ανάμεσα σε χειμωνιάτικη φασία, Σαββατοκύριακα στα χιόνια και νανόριμο).

 

Είδες που δεν χρειάζομαι ψυχίατρο, after all? :p

Link to comment
Share on other sites

[...] Είδες που δεν χρειάζομαι ψυχίατρο, after all? :p

Εεε... ναι. Ας το κλείσουμε εδώ γιατί φοβάμαι ότι με κάθε νέο post επιβαρύνεις συνεχώς τη θέση σου... :beach:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο φορυμ είμαι κάπως νέος και δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις για τον διαγωνισμό. Μου έχουν γεννηθεί η εξής απορίες:

 

1. Θα μας δωθεί κάποιο θέμα την πρώτη Νοεμβρίου ή ελεύθερο, χωρίς θέμα;

2.Αν κάποιος δηλώσει ότι θα πάρει μέρος και στο τέλος δεν καταφέρνει να συμπληρώσει 50 000 λέξεις πειράζει;

3.Που θα μπουν οι ιστορίες; στην συνγραφη ή στο εργαστήρι;

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις:

 

1. Είναι ελεύθερο, αρκεί - στο δικό μας φόρουμ - η ιστορία να είναι ε.φ, φαντασίας ή τρόμου.

 

2. Τι να πειράζει; Δεν πειράζει σε τίποτα, εκτός ίσως από την απογοήτευση να μην τελειώσεις.

 

3. Αρχικά στο Εργαστήρι θα μπουν. Μετά ο καθένας τις κάνει ό, τι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο φορυμ είμαι κάπως νέος και δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις για τον διαγωνισμό. Μου έχουν γεννηθεί η εξής απορίες:

 

1. Θα μας δωθεί κάποιο θέμα την πρώτη Νοεμβρίου ή ελεύθερο, χωρίς θέμα;

2.Αν κάποιος δηλώσει ότι θα πάρει μέρος και στο τέλος δεν καταφέρνει να συμπληρώσει 50 000 λέξεις πειράζει;

3.Που θα μπουν οι ιστορίες; στην συνγραφη ή στο εργαστήρι;

 

 

1. Δεν σου δίδεται κανένα θέμα, είσαι ελεύθερος να γράψεις ό,τι θέλεις (καλύτερα φαντασία, Ε.Φ ή τρόμο, για να είμαστε και μέσα στο κλίμα του φόρουμ ;) )

 

2. Όχι, δεν πειράζει, το όλο θέμα του "διαγωνισμού" είναι να νικήσει ο καθένας τον εαυτό του, την τεμπελιά του, το κόλλημα που θα φάει (αναπόφευκτα) κάποια στιγμή κι όλα όσα τον εμποδίζουν απ' την ολοκλήρωση μιας δουλειάς. Αν δεν τα καταφέρεις (κι αν δεις στα προηγούμενα χρόνια πολλοί δήλωσαν και λίγοι ολοκλήρωσαν τις προσπάθειές τους) κερδίζεις την εμπειρία και την αναγνώριση αυτών που σε εμπόδισαν να τελειώσεις το έργο σου. Επιπλέον, θα υπάρξει και πέμπτο και έκτο κ.ο.κ νανόριμο, στο οποίο μπορείς να ξαναδοκιμάσεις (μπορείς και μόνος σου, βέβαια, εκτός διαγωνισμού :) )

 

3. Οι ιστορίες μπαίνουν αρχικά στο Εργαστήρι, όταν ολοκληρώνονται μέσα στον προκαθορισμένο χρόνο. Έχεις μετά όσο καιρό θέλεις να διορθώσεις, να κόψεις, να ράψεις και να τελειοποιήσεις το έργο σου (ή και να μην κάνεις τίποτα απ' αυτά). Δεν σε εμποδίζει τίποτα και κανείς να το ανεβάσεις και στην βιβλιοθήκη.

 

Ελπίζω να καλύφθηκες και να το πάρεις απόφαση να συμμετάσχεις! :D

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι ελεύθερο, αρκεί - στο δικό μας φόρουμ - η ιστορία να είναι ε.φ, φαντασίας ή τρόμου.

 

Δεν θέλω να ενοχλήσω αλλά σε αυτό το σημείο υπάρχει λάθος. Όλοι ξέρουμε πως ο διαγωνισμός γίνεται Νοέμβριο και πως το δεν υπάρχει θέμα μερικοί μπορεί να έχουν ξεκινήσει το γράψιμο χαλαρά και ωραία και όταν έρθει ο Νοέμβρης να κάνουν τους πιεσμένους και τους ανγχωμένους και τσουπ να μας βάλουν μια ιστοριούλα της τάχα τελευταίας στιγμής. Για σκεφτείτε το καλά

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύει αυτό, αλλά είναι τελείως χαζό να το κάνει κάποιος, την στιγμή που δεν υπάρχει κανένα έπαθλο, παρά μόνο η προσωπική και ηθική ικανοποίηση. Τώρα, αν κάποιος θέλει να το παίξει πολύ γρήγορος και γαμάτος συγγραφέας κλέβοντας, δεν κάνει κακό σε κανέναν εκτός απ' τον εαυτό του. :)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι αγώνας για να βγει νικητής. Είναι ένα είδος "δοκιμάζω-τις-δυνατότητές-μου-και-τις-αντοχές-μου". Για να εξαπατήσει κάποιος;

 

Sonya βγές από το μυαλό μου :Ρ

Edited by mariposa
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύει αυτό, αλλά είναι τελείως χαζό να το κάνει κάποιος, την στιγμή που δεν υπάρχει κανένα έπαθλο, παρά μόνο η προσωπική και ηθική ικανοποίηση. Τώρα, αν κάποιος θέλει να το παίξει πολύ γρήγορος και γαμάτος συγγραφέας κλέβοντας, δεν κάνει κακό σε κανέναν εκτός απ' τον εαυτό του. :)

 

Όντως έχεις δίκαιο.

 

Λοιπόν μου αρέσει ο ανταγωνισμός ασχέτος αν είμαι πολύ πιο αδύνατος θα πάρω μέρος και με σιγουριά σας λέω όσο και να το θέλω δεν μπορώ να γράψω 50 000 λέξεις σε ένα μήνα. Τώρα έχουν ανοίξει τα σχολεία (μην ξεχνάτε πως έχετε και ένα μαθητή ανάμεσα σας) και γράφω και πάρα πολύ αργά.

 

Η γιαγιά μου πάντα έλεγε να προσπαθώ όσο μπορώ και αν έρθει αποτυχία τότε να χαμογελάσω και να μην με πάρει αποκάτω

Link to comment
Share on other sites

Λερναία Ύδρα θα γίνουμε σε λίγο με τόσα κεφάλια! :lol:

 

cesar, θα μάθεις πολλά - όπως έμαθα και γω - από τη συμμετοχή, έστω κι αν δε γράψεις 50000 λέξεις. Θα δεις πού είσαι συγγραφικά, πώς λειτουργείς, πού "κολλάς", πού ΔΕΝ κολλάς κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω και εγώ συμμετοχή και αν όλα πάνε καλά ελπίζω στο τέλος του Νοεμβρίου να έχουν τελειώσει οι Ονειροψιθυριστές νούμερο 2 μέσο του sffnowrimo 2008...

 

Καλή επιτυχία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω και εγώ συμμετοχή και αν όλα πάνε καλά ελπίζω στο τέλος του Νοεμβρίου να έχουν τελειώσει οι Ονειροψιθυριστές νούμερο 2 μέσο του sffnowrimo 2008...

 

Καλή επιτυχία σε όλους.

 

Αυτό θα ήταν πραγματικά πολύ καλό. Εύχομαι να το πετύχεις. :)

Link to comment
Share on other sites

post-1004-1223062831_thumb.jpg

Μέχρι στιγμής, έστω και στα λόγια, έχουμε έναν εντυπωσιακό αριθμό δηλωμένων αγωνιστών:

Sonya

Dain

Naroualis

Nienor

Eroviana

Dreamwhisperer

Nova

cesar_cy

DinoHajiyorgi

Άλλος;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Xμμ, Ντίνο πρόσθεσε και τον cesar_cy που είπε πως μάλλον θα συμμετάσχει.

 

Anyway, η ιδέα είναι να ξεκινήσει κάποιος μια νουβέλα από την αρχή, όχι να συνεχίσει κάποια που ήδη έχει αρχίσει. Εκτός αν είναι πολύ στην αρχή οπότε, αν το μέγεθος ταιριάζει, απλά βάζει σαν στόχο τις 52000 λέξεις αν έχει π.χ. ήδη γράψει 2000. Αλλά αν έχει γράψει 20000 λέξεις, ε. Δεν είναι σύμφωνο με την ιδέα πίσω από το nanowrimo oύτε το επίσημο, ούτε το δικό μας, ο στόχος των 50000 λέξεων σε ένα μήνα, αφού ουσιαστικά θα γράψει, στην καλύτερη περίπτωση, μόνο τις υπόλοιπες.

Διευκρινιστικά τα παραπάνω.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα τα «μπλόκα» υπάρχουν και τα προσωπικά, αυτά που συνήθως σου βραχυκυκλώνουν το πιο σημαντικό σου εργαλείο, το μυαλό.

 

Το βραχυκύκλωμα.

 

Οπότε, «γιατί γράφεις Ντίνο; Το nanowrimo σε μάρανε!!»

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμμετάσχω και στο 4ο, αλλά η μαμά πατρίδα μάλλον δε μου το επιτρέπει. ΙΣΩΣ να δοκιμάσω να κάνω Nanowrimo τον Μάρτιο ή τον Απρίλιο (αν και τότε θα έχω και άλλα τρεχάματα). Έχω 3-4 ιδέες στην μπάντα, μία επικής φαντασίας, μία σκοτεινής, ένα τρόμου και κάτι προς το slipstream. Αλλά θα δω τι τελικά θα κάνω, αφού έχω να ρίξω και δουλειά στη διόρθωση του περσινού ντράφτ και έχω ψιλοαρχίσει να γράφω κούτσα κούτσα και τη συνέχεια του.

 

Και, για όσους διστάζουν, ούτε εγώ κατάφερα να φτάσω μακριά τις δύο πρώτες φορές, ενώ την τρίτη τα κατάφερα κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Είναι όμως καλή ευκαιρία να στρώσετε κώλο να γράψετε και να μάθετε στην πράξη πάνω σε τι δυσκολεύεστε και πώς να δουλεύετε αποδοτικότερα όταν γράφετε.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ...οκ, λοιπόν τον Νοέμβρη πρέπει να παραδώσω μία μετάφραση, η οποία δεν ξέρω καν αν θα προλάβει να ολοκληρωθεί μέχρι τότε. Επίσης μετά πρέπει να ξεκινήσω διαβάσματα για τον ΑΣΕΠ του Γενάρη που ελπίζω οτι θα γίνει, επομένως, μένω με 0 χρόνο για να γράψω μία νουβέλα 50,000 λέξεων σε ένα μήνα...έχω ήδη δύο μισοτελειωμένες, αλλά δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να τις 'δουλέψω' μ'αυτόν τον τρόπο (και την μία τουλάχιστον την ξέρει και μία ψυχή απο δώ μέσα...μεγάλη ξεφτίλα λοιπόν), άλλη ιδέα δεν έχω αυτή την στιγμή, αν και σε περιόδους τρέλας όπως τώρα, όλο και κάτι μου κατεβαίνει, επομένως.....ΝΑΙ ΟΚ, δηλώνω κι εγώ, το πολύ πολύ να μην γράψω ούτε 1000 λέξεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα με το sffnowrimo είναι πως μπορεί κάποιος να πιστεύει πως είναι πανέτοιμος να γράψει 50000 λέξεις και να μην μπορέσει τελικά, ενώ άλλος να λέει από την αρχή "αποκλείεται να τα καταφέρω" και να κυλήσει νεράκι η φάση, ώστε στο τέλος να βγει με καινούργιο βιβλίο! You never know until "the fat lady sings". ;)

Σε μένα έχουν συμβεί αμφότερα πάντως.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..