Jump to content

Merlin (2008-2012)


lizbeth_covenant
 Share

Recommended Posts

Έχει δει κανείς το Merlin 2008 του BBC? Εγώ είδα σήμερα το πρώτο επεισόδιο, the dragon's call και φυσικά αποφάσισα να το παρακολουθήσω! Εδώ ο Merlin είναι νέος, όπως κι ο Αρθούρος και η Γκουίνιβερ είναι υπηρέτρια της Μοργκάνα! :frown:

 

Δεν πρόσεξα κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί αλλά μια σειρά με δράκους, μάγους και μάγισσες, ιππότες, έρωτες και φυσικά Κάμελοτ είναι σίγουρα αξιοπρόσεχτη! :witch:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανείς το Merlin 2008 του BBC? Εγώ είδα σήμερα το πρώτο επεισόδιο, the dragon's call και φυσικά αποφάσισα να το παρακολουθήσω! Εδώ ο Merlin είναι νέος, όπως κι ο Αρθούρος και η Γκουίνιβερ είναι υπηρέτρια της Μοργκάνα! :frown:

 

Δεν πρόσεξα κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί αλλά μια σειρά με δράκους, μάγους και μάγισσες, ιππότες, έρωτες και φυσικά Κάμελοτ είναι σίγουρα αξιοπρόσεχτη! :witch:

 

Αυτό, θα το δω σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχει δει κανείς το Merlin 2008 του BBC? Εγώ είδα σήμερα το πρώτο επεισόδιο, the dragon's call και φυσικά αποφάσισα να το παρακολουθήσω! Εδώ ο Merlin είναι νέος, όπως κι ο Αρθούρος και η Γκουίνιβερ είναι υπηρέτρια της Μοργκάνα! :frown:

 

Δεν πρόσεξα κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί αλλά μια σειρά με δράκους, μάγους και μάγισσες, ιππότες, έρωτες και φυσικά Κάμελοτ είναι σίγουρα αξιοπρόσεχτη! :witch:

 

Xm.. το merlin είναι σχετικά καλο... Αν δεν ήμουν παθιασμένος με μάγους και ιππότες, βεβαια, σίγουρα δεν θα το έβλεπα. Δεν έχει κάτι αξιοπρόσεκτο ούτε σαν story ούτε σαν εφέ. Είναι απλά για τους παθιασμένους του είδους να χαρούν ότι οπτικοποιείται μπροστά τους μια fantasy ιστορία.

Πάντως μου αρέσει που οι χαρακτήρες δεν είναι ντυμένοι με τίποτα φανταχτερές ενδυμασίες αλλα προσπαθούν να "πιασουν" τον μεσαίωνα. Πολύ μου αρέσουν τα ρούχα του Αρθούρου, κυρίως.

 

Όσο για την Γκουέν, εκεί το τράβηξαν λίγο... Μα υπηρέτρια της Μοργκάνα?! Επίσης μελαμψούλα και ερωτεύονται με τον merlin..? (μέχρι και το τρίτο επεισόδιο εκεί το πάει). Εντάξει, ο πρωταγωνιστής παίρνει το κορίτσι συνήθως, αλλα τον μπλέκει τον μύθο.

 

Εγώ όπως είπα, τα κατεβάζω και τα βλέπω τα επεισόδια, αλλα όλοι οι υπόλοιποι στο σπίτι (φίλοι, γυναικα) σηκώνονται και φεύγουν εκείνη την ώρα... :p

Link to comment
Share on other sites

Xm.. το merlin είναι σχετικά καλο... Αν δεν ήμουν παθιασμένος με μάγους και ιππότες, βεβαια, σίγουρα δεν θα το έβλεπα. Δεν έχει κάτι αξιοπρόσεκτο ούτε σαν story ούτε σαν εφέ. Είναι απλά για τους παθιασμένους του είδους να χαρούν ότι οπτικοποιείται μπροστά τους μια fantasy ιστορία.

Πάντως μου αρέσει που οι χαρακτήρες δεν είναι ντυμένοι με τίποτα φανταχτερές ενδυμασίες αλλα προσπαθούν να "πιασουν" τον μεσαίωνα. Πολύ μου αρέσουν τα ρούχα του Αρθούρου, κυρίως.

 

Όσο για την Γκουέν, εκεί το τράβηξαν λίγο... Μα υπηρέτρια της Μοργκάνα?! Επίσης μελαμψούλα και ερωτεύονται με τον merlin..? (μέχρι και το τρίτο επεισόδιο εκεί το πάει). Εντάξει, ο πρωταγωνιστής παίρνει το κορίτσι συνήθως, αλλα τον μπλέκει τον μύθο.

 

Εγώ όπως είπα, τα κατεβάζω και τα βλέπω τα επεισόδια, αλλα όλοι οι υπόλοιποι στο σπίτι (φίλοι, γυναικα) σηκώνονται και φεύγουν εκείνη την ώρα... :p

 

 

Κι εγώ μετά τα πρώτα επεισόδια μπορώ να πω ότι δεν ενθουσιάστηκα τελικά. Αλλά θα συνεχίσω να το βλέπω γιατί μ' αρέσει αυτό το περιβάλλον και ο Μεσαίωνας φυσικά! Δεν είναι κακό αλλά νομίζω οι ιστορίες είναι λίγο... παιδικές να το πω;

 

Όσο για τη Γκουέν έχω την αίσθηση πως δε θα ερωτευτούν τελικά με τον Μέρλιν αν και η ιστορία προς τα εκεί γέρνει. Ελπίζω να υπάρχει κάποια έκπληξη πάνω στο θέμα. Θα ήταν ας πούμε πιο ενδιαφέρον να ερωτευτεί ο πρίγκιπας Αρθούρος την υπηρέτρια Γκουέν και ο Μέρλιν να καταλήξει με την Μοργκάνα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Aloha to all!

 

Διαβάζοντας τα σχεδόν άπειρα posts μέσα σε αυτόν το ισότοπο που για εμένα είναι πραγματικά θησαυρός ανακάλυψα και το συγκεκριμένο για τον αγαπημένο μας σε όλους melin και την ομώνυμη σειρά του BBC.

 

Παρατήρησα λοιπόν ότι τα σχόλια σταμάτησαν πολύ νωρίς, το 2008, και ενώ η σειρά ήταν ακόμα σε πολύ πρώιμο στάδιο, έτσι λοιπόν θα ήθελα να παροτρύνω τους λάτρες του είδους να συνεχίσουν την παρακολούθηση των επεισοδίων, διότι ειλικρινά η σειρά φτιάχνει πολύ στην συνεχεία και από άποψη γραφικών, character development αλλά και story line.

 

Ο μύθος έχει αρχίσει να ξετυλίγετε για τα καλά πλέον (μιας και η σειρά μετρά τρεις κύκλους) ενώ όσο περνάει ο καιρός τα επεισόδια στο σύνολο τους γίνονται όλο και καλύτερα.

 

Δεν θα αποκρύψω το γεγονός ότι ένας πεπειραμένος μελετητής του fantasy και δει της ιστορίας του Αρθούρου μπορεί κάλλιστα να απηυδήσει αμέτρητες φόρες, αλλά ας μην κρυβόμαστε, είναι μια από τις λίγες σειρές fantasy που έχουν απομείνει (Μάγοι, ιππότες, δράκοι και ο αξιαγάπητος σε όλους μας mrelin κατά τα εφηβικά του χρόνια!)

 

Αξίζει την προσοχή σας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Xm.. το merlin είναι σχετικά καλο... Αν δεν ήμουν παθιασμένος με μάγους και ιππότες, βεβαια, σίγουρα δεν θα το έβλεπα. Δεν έχει κάτι αξιοπρόσεκτο ούτε σαν story ούτε σαν εφέ. Είναι απλά για τους παθιασμένους του είδους να χαρούν ότι οπτικοποιείται μπροστά τους μια fantasy ιστορία.

Πάντως μου αρέσει που οι χαρακτήρες δεν είναι ντυμένοι με τίποτα φανταχτερές ενδυμασίες αλλα προσπαθούν να "πιασουν" τον μεσαίωνα. Πολύ μου αρέσουν τα ρούχα του Αρθούρου, κυρίως.

 

Όσο για την Γκουέν, εκεί το τράβηξαν λίγο... Μα υπηρέτρια της Μοργκάνα?! Επίσης μελαμψούλα και ερωτεύονται με τον merlin..? (μέχρι και το τρίτο επεισόδιο εκεί το πάει). Εντάξει, ο πρωταγωνιστής παίρνει το κορίτσι συνήθως, αλλα τον μπλέκει τον μύθο.

 

Εγώ όπως είπα, τα κατεβάζω και τα βλέπω τα επεισόδια, αλλα όλοι οι υπόλοιποι στο σπίτι (φίλοι, γυναικα) σηκώνονται και φεύγουν εκείνη την ώρα... :p

 

 

Κι εγώ μετά τα πρώτα επεισόδια μπορώ να πω ότι δεν ενθουσιάστηκα τελικά. Αλλά θα συνεχίσω να το βλέπω γιατί μ' αρέσει αυτό το περιβάλλον και ο Μεσαίωνας φυσικά! Δεν είναι κακό αλλά νομίζω οι ιστορίες είναι λίγο... παιδικές να το πω;

 

Όσο για τη Γκουέν έχω την αίσθηση πως δε θα ερωτευτούν τελικά με τον Μέρλιν αν και η ιστορία προς τα εκεί γέρνει. Ελπίζω να υπάρχει κάποια έκπληξη πάνω στο θέμα. Θα ήταν ας πούμε πιο ενδιαφέρον να ερωτευτεί ο πρίγκιπας Αρθούρος την υπηρέτρια Γκουέν και ο Μέρλιν να καταλήξει με την Μοργκάνα! :lol:

 

 

Είσαι spot on αλλά αυτά γίνονται πολύ πιο κάτω!

:good:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να ξαναζωντανέψουμε το παρόν topic.

 

 

Λοιπόν, έχει επιβεβαιωθεί ότι η τέταρτη σεζόν θα ξεκινήσει τον Οκτώβρη, αμέσως μετά το τέλος του Doctor Who. Παράλληλα έχω να σας ενημερώσω πως πριν περίπου ένα μήνα το BBC ανανέωσε την σειρά και για 5η σεζόν και τα γυρίσματα ξεκινούν τον Μάρτιο. Για να μην σας αφήσω όμως έτσι, ορίστε το official poster της τέταρτης σεζόν:

 

merlin-season-4-poster.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

bump γιατί άρχισε ο τέταρτος κύκλος(ούτε καν το πήρα είδηση)

 

σήμερα και αύριο δεν παίζει να το δω.Μάλλον για μεθαύριο το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Το οποίο είδα και φαίνεται από εδώ και πέρα να το γυρίζουν σε λίγο πιο dark ... για να δούμε ...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα πιο dark? :p

 

Θα το προτιμούσα λίγο πιο φάνταζυ, και λίγο πιο "Αrthurian" αλλά συνολικά μ'αρέσει πολύ η σειρά και έχω δει μέχρι και την 3η σεζόν. Θα δω και γω το πρώτο επεισόδιο απόψε ή αύριο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Για το Merlin μιλάμε όχι για το Camelot το οποίο είναι dark :p ... το Merlin παραμένει σε στυλ Dr.Who δηλαδή νεανικό.

Link to comment
Share on other sites

Για το Merlin μιλάμε όχι για το Camelot το οποίο είναι dark :p ... το Merlin παραμένει σε στυλ Dr.Who δηλαδή νεανικό.

 

Mπερδεύτηκα. Για το Merlin δεν έλεγες πως η νέα σεζόν είναι πιο dark? To Camelot θέλω να το δω κάποια στιγμή, anyway, αλλά ναι, και γω θα προτιμούσα να μείνει το Merlin κάπως πιο νεανικό και ανάλαφρο και να έχει και τα πιο darkευτικά του σημεία. Ισορροπημένα πάντα. :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Μπορεί απλά το s04e01 να ήταν λίγο πιο dark αλλά αν κρίνω από το γενικό story το πάνε πιο dark γιατί αυτά τραβάνε ...

 

Το Camelot είναι dark εξ αρχής ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σειρούλα. Έχω δει μονο τις δυο πρώτες σειρές και θα δω συντομα και τις υπολοιπες. Μ' αρέσει πως έχει επεισόδια και σοβαρά ή σκοτεινά και κάποια πολύ χιουμοριστικά. Το Camelot ούτε γω το έχω δει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

οκ το είδα.Καλό επεισόδιο και το τραιλερ του επομένου ακόμη καλύτερο

δεν με χάλασε που ήταν λίγο πιο σκοτεινό(και ο τρίτος ήταν πιο σκοτεινός από τους δύο προηγούμενος) κυριώς γιατί

όπως πάντα ο Μερλιν με τον αρθουρ βγάζανε γέλιο.

πάντως

ο θείος μόνο που δεν φορουσε μπλουζάκι ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΔΩΤΗΣ

 

άντε καλή σαιζονούλα να έχουμε

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κοίταζα της προάλλες την πέμπτη σεζόν. Καλά πως γίνεται αυτός ο Αρθούρος να μένει νιάτο και ο Μόρντρεντ από παιδάκι να γίνεται κοτζάμ μαντράχαλος δεν μπορώ να το καταλάβω! Η αληθοφάνεια σε όλο της το μεγαλείο! Τουλάχιστον ο αυτάκιας Μέρλιν παραμένει το ίδιο χαζούλης!

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Ο 5ος κύκλος άλλαξε λίγο στυλ ... παρ όλα αυτά η σειρά είναι για μικρούς οπότε δε περιμένω αληθοφάνεια κλπ. Είναι καθαρά fantasy opera με λίγο action.

 

Πάντως ο 5ος κύκλος μ αρέσει ...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν η αγαπημένη σειρά των Ελενών μου (μαμά+κόρη). Όσο το έπαιζε η τηλιόραση στηνόντουσαν καθημερινά να το δουν, δεν το έχαναν με τίποτα και το σχολίαζαν μετά.

Καλό είναι, βλέπεται πολύ ευχάριστα, μια χαρά αξιοπρεπέστατη σειρά θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Merlin (2008-2012)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..