Jump to content

28 Weeks Later (2007)


D'Ailleurs
 Share

Recommended Posts

Είδα το 28 εβδομάδες μετά, συνέχεια του 28 ημέρες μετά. Πολύ καλό. Πιθανώς καλύτερο απο το πρώτο και η καλύτερη ζομποταινία που μπορώ να θυμηθώ, μετά το Ισπανικό Rec.

 

ελα ρε οχι και η καλύτερη ζομποταινία. Βασικά το βρήκα μετριότατο χωρίς κάτι ιδιαίτερο και πολύ μπερδεμένο. Σαν να προσπαθεί ο σκηνοθέτης να κάνει ένα έργο με ζόμπι αλλα σε σινεφίλ φάση (και καλά δεν κάνω b-trash κινηματογράφο αλλα κάτι με νόημα) αλλα επειδή δεν τον λένε Πολάνσκι, Μαϊκηλ Μάν ή Ρομέρο αποτυνχάνει οικτρά. Γενικά οι καινούριες ζομποταινίες παρουσιάζουν μια πτώση στην ποιότητα (και όταν λέω ποιότητα εννοώ στον χαβαλέ που υποτίθεται οτι πρέπει να έχουν), ενώ το θέμα με την κάμερα στο χέρι (δεν έχω δεί το rec αλλα φαντάζομαι πως θα είναι) για μένα έχει καταντήσει αιδία. Προσωπικά πιο πολύ μου άρεσε το ψιλοχάλια ριμέηκ (καμία όμως σχέση με το πρώτο) του "Day of the dead"...

Link to comment
Share on other sites

To REC είναι αυτό που ΕΠΡΕΠΕ να είναι το Blair Witch Project. Όχι η υπέρτατη ταινία, αλλά ξεχωρίζει από το σωρό.

 

Το 28 weeks later ήταν μάλλονμια μέτρια ταινία με ζόμπια, όχι κάτι περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Το 28 εβδομάδες μετά ήταν ότι χειρότερο μπορούσε να κάνει (περίπου) κανείς καταστρέφοντας μια πάρα πολύ ωραία ταινία (το 28 ημέρες μετά).

 

Από που να αρχίσεις με αυτή την ταινία.

 

Με φίλους μου συζητούσαμε τους κανόνες για να δουλέυει μια ζομποταινία και καταλήξαμε σε έναν πολύ σημαντικό: Τα ζόμπι ή θα είναι αργά ή αν είναι γρήγορα θα είναι νυκτόβια, γιατί αλλιώς η επιβίωση των χαρακτήρων θα είναι από πολύ δύσκολή εώς αδύνατη (βλέπε το remake του Dawn of the Dead, οι ήρωες ήταν κλεισμένοι και σε καμιά περίπτωση δεν θα μπορούσαν να βγούνε από το mall γιατί τα ζόμπι ήταν γρήγορα ακόμη και εβδομάδες μετά. Παρότι η ταινία ήταν καλή.)

 

Το 28 εβδομάδες όχι μόνο παραβαίνει αυτόν τον κανόνα, αλλά 'σπάει' και τη λογική συνέχεια από το 28 ημέρες που τα ζόμπι ήταν νυκτόβια.

 

Μετά όταν ξεσπάει η επιδημία το σχέδιο είναι να τους μαζέψουν όλους στο ίδιο μέρος;;!; Έτσι ώστε να είναι σίγουροι πως αν ένας κολλήσει θα κολλήσουνε και όλοι οι υπόλοιποι! Απλά τραγικό. Το πιο λογικό θα ήταν να τους απομωνόνανε στα δωμάτιά τους. Ακόμη και αν ένας κολλούσε κλεισμένος στο δωμάτιο θα ήταν αδύνατο να κολλήσει άλλους.

 

Μετά δίνουνε μια κάρτα που ανοίγει όλες τις πόρτες σε έναν πολίτη;!;;!!

Ο αμερικανικός στρατός, μια κάρτα, σε έναν πολίτη, που ανοίγει όλες τις πόρτες....

Δεν έχω να πω τίποτα, μένω άφωνος.

 

Και όταν βρίσκουνε φορέα την αφήνουνε μόνη και αφύλακτη ώστε ο τύπος με την κάρτα να μπορέσει να μολυνθεί...

 

Κάπου εκεί κατάλαβα πως ο συγγραφέας του έργου πρέπει να ήταν μεθυσμένος όταν το έγραφε.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα σχόλια τα δέχομαι, όντως υπήρχαν μερικές σεναριακές λούμπες, οι οποίες όμως δεν με ενόχλησαν καθόλου.

Η δραματική μουσική και η πανέμορφη φωτογραφία μου έβγαζαν ένα συναίσθημα πραγματικού πόνου που έδινε έναν πολύ ξεχωριστό τόνο στο έργο. Το όλο αποτέλεσμα το θεωρώ αρκετά ξεχωριστό και απολαυστικό.

Αν υπήρξε ένα σημείο που μου την έσπασε, αυτό ήταν η σκηνή με το ελικόπτερο, εκεί όπου με μια εξωπραγματική δεξιοτεχνία ο πιλότος, χρησιμοποιώντας την έλικα του σκάφους, πετσόκοψε καμια ντουζίνα ζόμπια.

 

Και αν μιλάμε για αδύναμες ταινίες, τι να πει η τελευταία (η προτελευταία ίσως, δεν ξέρω αν ξαναέβγαλε απο τότε) του Ρομέρο, η οποία πιο πολύ για αποτυχημένη περιπέτεια μου έκανε, παρά για δυνατό θρίλερ. Αποτυχία!

 

Πάντως, μιας και μιλάμε για ζομποταινίες, εξίσου δυνατό έργο, σε πιο συμβατικές φόρμες αλλά πιο τρομακτικό, θεωρώ το Dawn of dead.

 

Y.Γ. Rec για πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο 28 μέρες μετά, ενώ αρχίζει τέλεια και σε βάζει σε μια φάση όπου οι ήρωες είναι οι μόνοι επιζώντες σε μια τεράστια πόλη γεμάτη ζόμπι, πάει και σκαλώνει σε ένα στρατόπεδο του κώλου με ανθρώπους...Εκεί που πιστεύεις ότι θα δεις την απόλυτη περιπέτεια, την απόλυτη καταδίωξη, την απόλυτη ένταση, βλέπεις πόσο ηλίθιοι μπορεί να είναι τελικά οι άνθρωποι. Ωραίο αλλά όχι, δεν το δέχομαι! Ήθελα να δω μια ταινία με ζόμπι όχι με μ...ες. Κάτι σαν resident evil 2 (το παιχνίδι) περίμενα να δω, όχι αυτό που είδα.

Το δεύτερο μου άρεσε πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι λέτε εσείς αλλά το 28 εβδομάδες μετά μου άρεσε πολύ. Όσο αναφορά τα ζόμπι το μόνο που δε μου άρεσε είναι ότι ενώ όλα φαίνονται να μην έχουν λογική , τρέχω-κυνηγώ-σκοτώνω, ο πολίτης (Robert Carlyle) το πρώτο ζόμπι, ενεργούσε με λογική, δηλαδή κρυβόταν, είχε συγκεκριμένους στόχους κτλ. Θυμηθείτε τη σκηνή κατά την οποία όταν τα μαχητικά αεροσκάφη έριχναν ναπάλμ στην πόλη, αυτός είχε καλυφτεί πίσω από ένα τοίχο για να αποφύγει το θάνατο (!). Αλήθεια, τα ζόμπι πρέπει να έχουν λογική; Δηλαδή πρέπει ο δημιουργός τους να τους δίνει ανθρώπινα συναισθήματα (σκέψη, φόβο, κτλ) ;;

 

:borgassim:

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι λέτε εσείς αλλά το 28 εβδομάδες μετά μου άρεσε πολύ. Όσο αναφορά τα ζόμπι το μόνο που δε μου άρεσε είναι ότι ενώ όλα φαίνονται να μην έχουν λογική , τρέχω-κυνηγώ-σκοτώνω, ο πολίτης (Robert Carlyle) το πρώτο ζόμπι, ενεργούσε με λογική, δηλαδή κρυβόταν, είχε συγκεκριμένους στόχους κτλ. Θυμηθείτε τη σκηνή κατά την οποία όταν τα μαχητικά αεροσκάφη έριχναν ναπάλμ στην πόλη, αυτός είχε καλυφτεί πίσω από ένα τοίχο για να αποφύγει το θάνατο (!). Αλήθεια, τα ζόμπι πρέπει να έχουν λογική; Δηλαδή πρέπει ο δημιουργός τους να τους δίνει ανθρώπινα συναισθήματα (σκέψη, φόβο, κτλ) ;;

 

:borgassim:

Τότε για ποιό λόγο να φοβάσαι να σου επιτεθούν τα ζόμπι; Αν έχουν ανθρώπινα συναισθήματα και λογική τότε γιατί να επιτεθούν σε άλλους;

 

Σε μια τέτοια περίπτωση κοιτάς να μολυνθείς με την αρρώστια και γίνεσαι ένα ευτυχισμένο ζόμπι. Ίσως να μη σε απολύσουν κιόλας από τη δουλειά σου και αφού μολύνεις τη γυναίκα και τα παιδιά σου γίνεστε μια ευτυχισμένη ζομπο-οικογένεια. Σίγουρα ο Αλογοσκούφης θα φροντίσει να πληρώνετε λογαριασμούς και φόρους.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βρήκα εξαίσιες τις δυο ταινίες, για διαφορετικούς λόγους την κάθε μια.

Η πρώτη, είναι περισσότερο ανθρωποκεντρική. Με περισσότερη έμφαση στις σχέσεις και τους χαρακτήρες.

Η δεύτερη, ο στόχος της είναι φοβικός. Όλα διαλύονται τη στιγμή που όλα φαίνονταν να είναι υπό έλεγχο.

Μοιάζει με το «η φύση θα βρει το δρόμο της» από την ανάποδη.

Όπου φύση πλέον είναι το επικρατές, τα ζόμπι, και σαν υπολειπόμενα είναι εκείνοι που δεν είναι ζόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βρήκα εξαίσιες τις δυο ταινίες, για διαφορετικούς λόγους την κάθε μια.

Η πρώτη, είναι περισσότερο ανθρωποκεντρική. Με περισσότερη έμφαση στις σχέσεις και τους χαρακτήρες.

Η δεύτερη, ο στόχος της είναι φοβικός. Όλα διαλύονται τη στιγμή που όλα φαίνονταν να είναι υπό έλεγχο.

Μοιάζει με το «η φύση θα βρει το δρόμο της» από την ανάποδη.

Όπου φύση πλέον είναι το επικρατές, τα ζόμπι, και σαν υπολειπόμενα είναι εκείνοι που δεν είναι ζόμπι.

 

Καλύτερα δε θα μπορουσα να τα πω :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Ναι, καλό το μύνημα που βρήκες αλλά η παρουσίαση έπασχε.

ΜΑ ΣΟΥΠΕΡ ΖΟΜΠΙ ΜΕ ΚΛΕΙΔΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΟΛΥΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ;;;

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ ΣΟΥΠΕΡ ΖΟΜΠΙ ΜΕ ΚΛΕΙΔΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΟΛΥΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ;;;

 

Η σκέψη σου θα ήταν καλή και σωστή, αν παραβλέπαμε την υπόθεση ότι και τα ζόμπι (πλέον) υπόκεινται στους νόμους της εξέλιξη μέσω της "φυσικής" επιλογής.

Η φύση θα βρει το δρόμο της από την ανάποδη.

Ναι, ζόμπι που σκέφτονται.. εξέλιξη..

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Που την βρήκαν την εξέληξη στο να γίνουνε όλοι ζόμπι και να πεθάνουνε λίγο αργότερα; Είναι άλλη μια ταινία που λέει "οι άνθρωποι είναι παράσιτα, ας πεθάνουν"; Αν είναι, πουθενά από όσο θυμάμαι δεν αναφέρθηκε ή καν υπονοήθηκε αυτό. Ρε μπας και βλέπουμε φαντάσματα;

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι θα γίνουν παράσιτα εάν συνεχίσουν να παίζουν με την εξέλιξη.

Στην ταινία δεν υπονοήθηκε ότι οι άνθρωποι είναι παράσιτα.

Οι ταινίες δίνουν κάποιες φορές το έναυσμα για.. φαντασία έστω και ξέφρενη και δεν είναι πάντα ηθικοπλαστικές.

Σ αυτή την περίπτωση, βλέπω φαντάσματα.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμοι κύριοι αλλα ταινία με ζόμπι που σκευτονται υπάρχει και ονομάζεται "day of the dead". Την γύρισε ο κύριος Ρομέρο πρίν απο είκοσι φέυγα χρόνακια. Και είναι και διασκεδαστικότατη. Δυστηχώς το "28 βδομάδες μετά" είναι μια μετριότατη μπουρδίτσα κατάληλη μόνο για αυτό που λέει ο φίλτατος roriconfan...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to 28 Weeks Later (2007)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..