Jump to content

Poll: FFL #5 (northerain vs Sonya vs Celestial vs dreamwhisperer vs Tiessa vs Naroualis vs mariposa vs Nihilio vs Nienor vs Adinol vs TheTregorian vs Katerina Baou vs Electroscribe)


Nienor
 Share

Recommended Posts

:cheer: :cheer: 14 έγραψαν! 20 ψήφισαν...μέχρι στιγμής! This is what I'm talking about! :cheer: :cheer:
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    9

  • Oberon

    11

  • Sonya

    14

  • TheTregorian

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γουάου, καλοπεράσατε βλέπω!

Λοιπόν πραγματικά μαζεύτηκε πολύ καλό υλικό, διάβασα όλες τις ιστορίες μονοκοπανιά. Εντυπωσιάστηκα από τις ιδέες, από τον adinol (κρυφοπαραμυθάς ε;) και από την naroyalis (Sci-fi; Γουάου!)

Ψήφισα dreamwhisperer διότι αυτός ο τρόπος αφήγησης είναι ο αγαπημένος μου και χαμογελούσα καθώς διάβαζα το διήγημα (ειδικά στο σημείο με τον μπάτσο). Α, και ναι η ιστορία είναι fantasy, τέτοια γκαντεμιά ξεπερνά κάθε όριο!

Θα ήθελα να έχω και δεύτερη ψήφο για την ιστορία του Northerain καθώς η ιδέα μου άρεσε επίσης πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τις έχω διαβάσει και δε μπορώ να επιλέξω... Γέρνω προς την Κατερίνα τη μία, για τη σκέψη και τη ομορφιά των γραμμών της, και μετά σκέφτομαι "Ναι αλλά ο δράκος που το αίμα του....? α, ρε Μιχάλη" και μετά πάλι, "γαμάτο όμως και του Νόρθου, δυνατό, βαρύ και της Βάσως, πσσσσσσςςς, ναι αλλά και του Electro, νόημα που δε μπορείς να το αγνοήσεις, και της Λουθ... φωτιά τα χέρια της και το μυαλό της και τόσο ολοκληρωμένη..." και πάει λέγοντας βασικά, δε σταματάει ποτέ....

 

Δεν είμαι ανάμεσα σε δύο άτομα, είμαι ανάμεσα σε 10 και έχει ήδη περάσει μια μέρα που τις διάβασα και δε λέει καμία να έρθει από μόνη της πιο μπροστά στο κεφάλι μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ανάμεσα σε δύο άτομα, είμαι ανάμεσα σε 10 και έχει ήδη περάσει μια μέρα που τις διάβασα και δε λέει καμία να έρθει από μόνη της πιο μπροστά στο κεφάλι μου.

 

 

Κουράγιο, Κιάρα. Και πίστεψέ με, κι εγώ που έστειλα από προχτές την ψήφο μου, ακόμα γυροφέρνω τις ιστορίες στο μυαλό μου, και πολύ λυπάμαι που δεν μπορούσα να ψηφίσω τουλάχιστον τρεις για να μην πω και περισσότερες...

Link to comment
Share on other sites

Σχόλιο 1. Πρέπει μάλλον να βγαίνουμε περισσότερο... Παρασκευή και τρέψαμε τη μοναξιά σε δημιουργικότητα. Βέβαια με την κρίση που υπάρχει προτείνω καθιέρωση του διαγωνισμού Παρασκευή και Σάββατο βράδυ (και άντε μία Τετάρτη για ξεκάρφωμα).

 

Σχόλιο 2. Κάποια πολύ ωραία πράγματα γράφτηκαν σε πολύ μικρό χρόνο. Πολυ καλό, από την άλλη δεν σημαίνει και τίποτα, γιατί αμφιβάλλω αν ποτέ θα εξαρτηθεί η ζωή μας από τη γρηγοράδα με την οποιά δημιουργούμε μία ιστοριά.

 

Σχόλιο 3. Πέρασα πολύ ωραία, ευχαριστώ αυτόν που μου εφέστησε την προσοχή στο διαγωνισμό και μου άρεσε το όλο κλίμα. Ιδιαίτερα λίγο πριν την αναγγελιά του θέματος.

 

Όποιος και να νικήσει προφανώς είναι αδιάφορο, προσωπικά το τοποθετώ ως αναλογία με το να παίξαμε όλοι σε ένα playroom κάποιο επιτραπέζιο και σκάσαμε να γελάμε (Ποιος θα θυμόταν το νικήτή;). Μία πολύ ωραία εμπειρία γενικά.

Edited by dreamwhisperer
Link to comment
Share on other sites

Σχόλιο 1. Πρέπει μάλλον να βγαίνουμε περισσότερο... Παρασκευή και τρέψαμε τη μοναξιά σε δημιουργικότητα. Βέβαια με την κρίση που υπάρχει προτείνω καθιέρωση του διαγωνισμού Παρασκευή και Σάββατο βράδυ (και άντε μία Τετάρτη για ξεκάρφωμα).

 

Σχόλιο 2. Κάποια πολύ ωραία πράγματα γράφτηκαν σε πολύ μικρό χρόνο. Πολυ καλό, από την άλλη δεν σημαίνει και τίποτα, γιατί αμφιβάλλω αν ποτέ θα εξαρτηθεί η ζωή μας από τη γρηγοράδα με την οποιά δημιουργούμε μία ιστοριά.

 

Σχόλιο 3. Πέρασα πολύ ωραία, ευχαριστώ αυτόν που μου εφέστησε την προσοχή στο διαγωνισμό και μου άρεσε το όλο κλίμα. Ιδιαίτερα λίγο πριν την αναγγελιά του θέματος.

 

Όποιος και να νικήσει προφανώς είναι αδιάφορο, προσωπικά το τοποθετώ ως αναλογία με το να παίξαμε όλοι σε ένα playroom κάποιο επιτραπέζιο και σκάσαμε να γελάμε (Ποιος θα θυμόταν το νικήτή;). Μία πολύ ωραία εμπειρία γενικά.

 

+1

 

Aλλά κι η ψηφοφορία με το poll έχει πλάκα. Νιώθω όπως στο λούνα παρκ που παίζαμε μεγάλη παρέα τις ιπποδρομίες κι όποιος δεν έπαιζε έκανε τον εκφωνητή:

 

"Θα καταφέρει ο North να κρατήσει την πρώτη θέση; Τον κυνηγούν λαχανιασμένα η Sonya κι ο Electro, ενώ μια ανάσα πίσω βρίσκεται κι ο dream, ακολουθεί η Κατερίνα, έλα Κατερίνα, ω τι συγκλονιστικό φινάλε!" και τέτοια που σκάγαμε στα γέλια και δεν μπορύσαμε να πετάξουμε τη μπάλα στην κόκκινη τρύπα που είχε τους πολλούς πόντους (ούτε και σε καμία άλλη, τώρα που το θυμάμαι :Ρ)

Link to comment
Share on other sites

Κριτικές στα γρήγορα:

 

Month: Συμπαθητικό γράψιμο, διασκεδαστική ιστορία, μακριά όμως από sff (που ήταν προαπαιτούμενο).

 

Northerain: Πολύ δυνατή ιστορία, με γερή, στέρεα γραφή και δυνατό, αλλά αναμενόμενο twist στο τέλος. Επειδή όμως, από την πρώτη στιγμή όμως κάαατι μου θύμιζε η όλη ιδέα, πάει για δεύτερη μου επιλογή.

 

Sonya: Επίσης δυνατή συμμετοχή, ωραία γραφή και έξυπνο κλείσιμο. Ψηλά στις προτιμήσεις μου, αλλά πολύ... θυλικό για τα γούστα μου.

 

Celestial: Ωραία έμπνευση, καλή εκτέλεση, αλλά κάπου ένιωσα ότι έχανε το impact που θα μπορούσε να είχε.

 

Dreamwhisperer: Πολύ διασκεδαστική ιστορία που, αν είχε και sff στοιχείο ίσως και να τη σκεφτόμουν για ψήφο.

 

Tiessa: Αυτό εδώ το βρήκα πολύ έξυπνο, καλογραμμένο και θα κέρδιζε άνετα την ψήφο μου αν... στεκόταν επιστημονικά. Τι εννοώ: από ότι κατάλαβα, έχουμε ένα γηίνο φυτό που μετατρέπει μεθάνιο (CH4) σε οξυγόνο (O2) μέσω φωτοσύνθεσης. Αυτό όμως έχει δύο παράδοξα: το πρώτο είναι ότι τα φυτά φωτοσυνθέτουν διοξείδιο του Άνθρακα (CO2) σε O2 με τη βοήθεια του νερού (H2O). To δεύτερο ότι, υποθέτοντας ότι πράγματι έκαναν το αδρανες CΟ2 της ατμόσφαιρας Ο2, τότε, αφήνοντας μια μεγάλη ποσότητα Ο2 σε (άκρως εύφλεκτο) μεθάνιο θα οδηγούσε σε μεγάλης κλίμακας εκρηκτικές αντιδράσεις στην ατμόσφαιρα. Λεπτομέρεια μεν, που οφείλεται μάλλον στην ταχύτητα του flash και που διορθώνεται εύκολα (κάνουμε το μεθάνιο διοξείδιο στο rewrite) αλλά σημαντική για εμένα.

 

Naroualis: OK, συμπαθητικό γράψιμο, αλλά οι εσωτερικοί διάλογοι σχιζοφρενών χαρακτήρων είναι λίγο εύκολη λύση για εμένα. Άρα βγήκε εκτός ψηφοφορίας από πολύ νωρίς.

 

Mariposa: Και ότι αναρρωτιόμουν ποιος θα έγραφε για τηγανόψωμα :p Πέρα από τα σαρκαστικά σχόλια, ήταν συμπαθητική ιστορία. Αλλά και το ορίτζιναλ έχουμε ακούσει στις ειδήσεις, και τα 2-3 σχετικά επεισοδια της ανατομίας ενός εγκλήματος (με όποιο όνομα κι αν προβαλλόταν) έχουμε δει.

 

Nienor: Δυνατή ιστορία, με γερή αρχή και επίσης δυνατό τέλος. Η γλώσσα κυλάει άνετα και η κατάληξη χτυπάει σαν σφυρί. Για εμένα πήρε οριακά την πρωτιά.

 

adinol: Παραμυθικό στόρυ για μεγάλους με καλή ροή. Από τις δυνατές συμμετοχές στο ffl αυτό.

 

Katerina Baou: Έκπληξη, αφού δεν εχω διαβάσει άλλο κείμενό της, με πολύ δυνατή γραφή. Η ιστορία δε με ξετρέλανε, αλλά η γραφή μου έκανε έντονη εντύπωση. Δυνατή συμμετοχή, πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου κι αυτή για ψήφο.

 

Electroscribe: Δυνατό κείμενο που, κατά τη γνώμη μου, προδίδεται από το αδύναμο τέλος του. Όχι ότι έχει τρομερό πρόβλημα, απλά η τελευταία πρόταση θέλει πολύ δουλειά για να "χτυπάει" με τη δύναμη που πρέπει. Κι αυτό ήταν στα υποψήφια για να πάρει την ψήφο μου.

 

 

Συνολικά, ένα ffl που άφησε μια καλή σοδειά σε short stories. Στο επόμενο εύχομαι να τα πάμε ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λόγια και από εμένα.

Ελπίζω να μην φανώ στρυφνή, λέγοντας ότι μόλις τέσσερις συμμετοχές κέρδισαν το αναγνωστικό μου ενδιαφέρον... Πρόκειται για τις ιστορίες των Northerain, Sonya, Katerina Baou και Electroscribe.

Αρχίζοντας από τον Electroscribe, θα περιοριστώ να πω ότι το ταλέντο του είναι αδιαμφισβήτητο, όμως είναι φανερό ότι χρειαζόταν λίγο ακόμη χρόνο για να δουλέψει το τέλος της ιστορίας του, καθώς κατά την γνώμη μου υπήρξε πολύ κατώτερο της ιδέας του, της γραφής του και των προσδοκιών που καλλιεργεί στον αναγνώστη της ιστορίας.

Η Katerina Baou, γράφει εξαιρετικά, μένει μόνο να δουλέψει περισσότερο στο μυαλό της τι ακριβώς είναι αυτό για το οποίο θέλει να γράψει (ή να γράφει γενικότερα), να κάνει ξεκάθαρα όσα έχει να πει πρώτα στην ίδια κι έπειτα και στον αναγνώστη. Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι δικό της, ελπίζω όμως να διαβάσω πολλά περισσότερα από εκείνη στο μέλλον.

Η ιστορία της Sonya ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και κατά κάποιον τρόπο επιβεβαίωσε την υποψία μου ότι το ΄χει καλά το θέμα της συγγραφής. Νομίζω όμως ότι και η ίδια θα την φρόντιζε την ιστορία της λίγο περισσότερο εάν είχε το χρόνο (αναφέρομαι κυρίως στο κόψε ράψε παραγράφων, ώστε το μέγεθός τους να αφήνει το παραμύθι να ρέει αβίαστα).

Τέλος, να πω ότι η δική μου ψήφος πηγαίνει στην ιστορία του Northerain, αν και η ανάγνωσή της με δυσκόλεψε κάπως (τα αγγλικά μου δεν μου επέτρεψαν να διαβάζω απρόσκοπτα), διότι θεωρώ ότι είναι η αρτιότερη όλων και είναι πράγματι εκπληκτικό πόσο καλά κατάφερε ο συγγραφέας να αναπτύξει την ιδέα του μέσα σε τόσο λίγο χρόνο. Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι δικό του, ελπίζω σύντομα να καταφέρω να διαβάσω περισσότερες ιστορίες του.

Link to comment
Share on other sites

Tiessa: Αυτό εδώ το βρήκα πολύ έξυπνο, καλογραμμένο και θα κέρδιζε άνετα την ψήφο μου αν... στεκόταν επιστημονικά. Τι εννοώ: από ότι κατάλαβα, έχουμε ένα γηίνο φυτό που μετατρέπει μεθάνιο (CH4) σε οξυγόνο (O2) μέσω φωτοσύνθεσης. Αυτό όμως έχει δύο παράδοξα...

 

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, φυσικά. Η ιστορία μού προέκυψε γιατί θυμήθηκα πως είχα διαβάσει πριν χρόνια ότι η πρώτη μαζική εξάλειψη στη Γη συνέβη όταν τα πρώτα υποτυπώδη φυτά άρχισαν να φωτοσυνθέτουν και όντως γέμισαν την ατμόσφαιρα με το άκρως καυστικό/διαβρωτικό/δηλητηριώδες οξυγόνο. Εκεί που την πάτησα ήταν που κάπου κόλλησε στο μυαλό μου ότι η Γη είχε ατμόσφαιρα παρόμοια με του Τιτάνα, εξ' ου και το μεθάνιο.

Ήταν πολύ χρήσιμη η παρατήρηση και σ' ευχαριστώ, γιατί αν περιποιηθώ κάποια στιγμή αυτή την ιστορία, θα πρέπει να την κάνω και λίγο σωστή...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, φυσικά. Η ιστορία μού προέκυψε γιατί θυμήθηκα πως είχα διαβάσει πριν χρόνια ότι η πρώτη μαζική εξάλειψη στη Γη συνέβη όταν τα πρώτα υποτυπώδη φυτά άρχισαν να φωτοσυνθέτουν και όντως γέμισαν την ατμόσφαιρα με το άκρως καυστικό/διαβρωτικό/δηλητηριώδες οξυγόνο. Εκεί που την πάτησα ήταν που κάπου κόλλησε στο μυαλό μου ότι η Γη είχε ατμόσφαιρα παρόμοια με του Τιτάνα, εξ' ου και το μεθάνιο.

Ήταν πολύ χρήσιμη η παρατήρηση και σ' ευχαριστώ, γιατί αν περιποιηθώ κάποια στιγμή αυτή την ιστορία, θα πρέπει να την κάνω και λίγο σωστή...

Για την ακρίβεια είναι μέθοδος αυτορύθμισης του οικοσυστήματος: αν η αναλογία σε οξυγόνο ανέβει πάνω από το 20% που είναι τώρα, έχουμε όλο και πιο συχνές αναφλέξεις που καταστρέφουν μέρος της χλωρίδας (αφού εκεί έχουμε υψηλότερη συγκέντρωση). Αν όμως έχουμε οξυγόνο σε περιοχές με υψηλή περιεκτικότητα σε μεθάνιο (πχ βάλτους ή χωματερές) τότε έχουμε συχνές φωτιές (τα will o the wisps του θρύλου αυτό ακριβώς είναι, μεθάνιο που καίγεται στον αέρα).

 

Πάντως είναι πολύ μικρό το πρόβλημα και ουσιαστικά μία λέξη αν αλλάξει διορθώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που την πάτησα ήταν που κάπου κόλλησε στο μυαλό μου ότι η Γη είχε ατμόσφαιρα παρόμοια με του Τιτάνα, εξ' ου και το μεθάνιο.

 

Μάλλον το μυαλό σου κόλλησε, γιατί όντως μία από τις πιο δημοφιλείς θεωρίες προτείνει ότι έτσι ακριβώς ήταν η αρχική ατμόσφαιρα της Γής. Μεθάνιο, αμμωνία, υδρατμοί κ.α.

Και απ' ότι φαίνεται οι πρώτοι υποτυπώδεις οργανισμοί, μπορεί να κατανάλωναν και μεθάνιο.

 

Το πρόβλημα της ιστορίας είναι ότι ο οργανισμός δεν είναι αρχαίο φύτο αλλά σύγχρονο φύκι και επομένως καταναλώνει διοξείδιο του άνθρακα. Βέβαια, αν είναι γενετικά τροποποιημένο, μπορεί άνετα να χρησιμοποιήσει μεθάνιο, οπότε η ιστορία σώζεται με πολλούς τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Επιτέλους μετά από 3 μέρες πυρετού μπόρεσα να ανοίξω τον υπολογιστή μου χωρίς να ζαλίζομαι και διαβασα τισ ιστοριες για το flash fiction live! Ομολογώ οτι εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα από την ιστορια της Sonya όχι μόνο επειδή σαν παραμύθι ήταν άρτιο και σου κρατούσε το ενδιαφέρον αλλά και επειδή στο μυαλό μου σχηματιζόταν ξεκάθαρα οι εικόνες της ηρωίδας της στο δασος με τη γρια μαγισσα. Μου ερχόταν να καθίσω κάτω και να τις ζωγραφίσω! ( ... αλήθεια Sonya μήπως να το δούμε στα σοβαρά αυτό το τελευταίο???? ... !-) )Επίσης μου άρεσε πολύ η ιστορία του Electroscribe και ειδικά ο παραλληλισμός της γνώσης με δηλητήριο! Ωστόσο μία παρατήρηση: μήπως διάβασες πρόσφατα το"Όνομα του Ρόδου"; Σαν ιδέες το δηλητηριώδες βιβλίο και η διαμάχη για την απόκτησή του μου θύμισαν τρομερά τον Ecco!! Η ψήφος μου τελικά πήγε στον Dreamwhisperer γιατί από την αρχή με έκανε να γελάσω πολύ, τόσο που με πόνεσε ξανά ο λαιμός μου!!!! Συγχαρητήρια σε όλους για τη συμμετοχή τους και ευχαριστώ πολύ και για την κριτική που κάνατε στο δικό μου κείμενο!@

Edited by Katerina Baou
Link to comment
Share on other sites

Ξεχώρισα τις εξής ιστορίες:

 

 

northerain: Εξαιρετική ιδέα, και άριστη εκτέλεση. Σε καμία περίπτωση δε φάνηκε ότι είναι μια ιστορία γραμμένη υπό συνθήκες flash. Μου φάνηκε σαν ο Steven King να μπήκε στο διαγωνισμό και δεν έφταιγε μόνο το Captain Trips για αυτό...

 

dreamwhisperer: Φοβερά διασκεδαστική, δε θα πω κάτι άλλο, απλά τη λάτρεψα. Μπορεί να μην είναι φάντασι ή κάτι τέτοιο, αλλά νομίζω είναι πλήρως μέσα στο πνεύμα του διαγωνισμού. (Μόνο μία διόρθωση: Είναι Μποζολέ. Κι εγώ σπασίκλας)

 

Tiessa: Από τα πιο πρωτότυπα δηλητήρια του διαγωνισμού. Και πιο καταστροφικά. Μαζί με του...

 

Nihilio: από τα πιο πλήρη διηγήματα του διαγωνισμού. ολόκληρος κόσμος σε τόσες λίγες λέξεις.

 

Katerina Baou: Η γραφή ήταν πραγματικά πάρα πολύ καλή, όμορφη και συναισθηματική. Αυτό που έλειπε ήταν η πλοκή.

 

Electroscribe: Αν και από την αρχή μυρίστηκα πώς θα τελειώσει, ήταν πολύ καλογραμμένη, η πιο "κουλτουριάρικη" από όλο το διαγωνισμό.

 

Γενικά έχω να πω ότι είχαμε πολύ καλό απολογισμό για ένα τόσο "βιαστικό" διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

( ... αλήθεια Sonya μήπως να το δούμε στα σοβαρά αυτό το τελευταίο???? ... !-)

 

Anytime you like, dear. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοοοοοοον....

 

Αφού πέρασα δύο μέρες χωρίς να τις διαβάσω καθόλου, ήρθε ο καιρός να πω τι θυμάμαι να μου έκανε εντύπωση στις ιστορίες (και σε ποιες):

 

North: διάλεξες ένα θέμα που είναι δύνατο, όσο και δίκοπο μαχαίρι. Θυμάμαι από πιο παλιά να δείχνεις μια ιδιαίτερη αδυναμία στ' αγγλικά και να τα χειρίζεσαι άψογα, οπότε ήξερα ότι θα έβλεπα ένα καλογραμμένο κείμενο που δεν θα μ' έκανε να θέλω να χτυπήσω το κεφάλι μου στο πληκτρολόγιο. Αυτό που δεν περίμενα, ήταν να πάρεις ένα θέμα πολυχρησιμοποιημένο και να το δώσεις με τόσο δυνατό ύφος. Δεν θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη, για μένα δεν ήταν αναμενόμενο το twist ή, για να είμαι πιο ακριβής, μου τράβηξε τόσο πολύ το ενδιαφέρον, ώστε όλη μου η προσοχή να είναι στο τι διαβάζω αυτή την στιγμή κι όχι πώς θα τελειώσει. Πήρες την ψήφο μου εν τέλει, γιατί κίνησε και κάποιες αναμνήσεις.

 

Μηνά: το κείμενο ήταν διασκεδαστικό, αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι χτύπησε πολύ ψηλά απ' την αρχή, του έλειπε μεγάλο κομμάτι ουσίας.

 

Ευθυμία: δεν μ' έχεις συνηθίσει στην μετριότητα. Από σένα περίμενα κάτι πολύ πολύ καλύτερο. Ίσως, αν το είχε γράψει κάποιος άλλος να είχα θετικότερα σχόλια, αλλά απ' την δική σου πένα έχω μάθει να περιμένω τον ουρανό με τ' άστρα κι αυτό μου φάνηκε πολύ πρόχειρο και λίγο για το ταλέντο σου.

 

Μαρία: Το αυτό με την Ευθυμία. Come on, you can do SO much better than a plain mainstream story!

 

Κιάρα: Με κλειστά μάτια θ' αναγνώριζα δικό σου κείμενο ανάμεσα σε εκατομμύρια. Ήταν δυνατό, όπως είναι πάντα η πένα σου, σε θεματολογία που σου ταιριάζει, το χειρίστηκες υπέροχα και το απήλαυσα απ' την πρώτη μέχρι την τελευταία του λέξη. Όμως, περίμενα απ' τα κείμενα όλα να ξεχωρίσω αυτό που δεν θα είχε προφανές δηλητήριο. Δεν με χάλασε καθόλου σαν ιστορία, αλλά δεν πήρε το μεγάλο μου αστεράκι.

 

Tiessa: Πάρα πολύ καλό κείμενο. Απ' την αρχή αναρωτιόμουν "τι θέλει να πει ο ποιητής, πού το πάει τώρα;" κι αυτό μ' άρεσε πάρα πολύ, γιατί η τελική αποκάλυψη ήταν όλα τα λεφτά (κι εγώ έχω το μικρόβιο να μην θέλω να καταλαβαίνω το τέλος, κάτι που πέτυχες πάρα πολύ). Σε τεχνικούρες με την χημεία δεν μπαίνω, καθώς πήραμε διαζύγιο απ' τα πρώτα έτη του γυμνασίου. :)

 

Μιχάλη: Τα συγχαρητήριά μου. Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο απ' την δική σου φαντασία και δεν απογοητεύτηκα στο ελάχιστο. Καλογραμμένο, καλοδουλεμένο, πανέξυπνο, πραγματικό επίτευγμα για την μία ώρα που είχες στην διάθεσή σου.

 

Κατερίνα: Τρεις μέρες μετά, θυμάμαι ότι ο τρόπος με τον οποίο χειρίστηκες την γλώσσα με ικανοποίησε τα μέγιστα, αλλά σχεδόν τίποτα απ' την υπόθεση την ίδια. Την πένα την καλή την έχεις. Για την ηλικία σου (την οποία δεν γνώριζα) η γραφή σου είναι μεστή και ώριμη. Αυτό που σου λείπει είναι το ίδιο το νόημα, η πλοκή. Γράφε και μην σταματάς. Ένας διαγωνισμός μιας ώρας δεν λέει απολύτως τίποτα για την Μούσα σου. Δώσε κι άλλα στον λαό. :)

 

Adinol: Συμπαθητικό παραμυθάκι, αλλά καταφανώς όχι το στυλ που σου ταιριάζει. Φιλότιμη προσπάθεια, χωρίς όμως αυτό το κάτι.

 

Dream: Μ' άκουσε ο άντρας μου να γελάω και νόμιζε πως έπαθα κάτι. Το καταφχαριστήθηκα όσο δεν μπορώ να σου περιγράψω. Well done. :)

 

electro: τα 'σπασες. Από πού ν' αρχίσω και πού να τελειώσω; Περιγραφές, γλώσσα, πλοκή, η χρήση του δηλητηρίου του ίδιου, το νόημα του κειμένου, δεν βρήκα απολύτως κανένα ψεγάδι σε τίποτα. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι έγραψες αυτό το αριστούργημα υπό την πίεση χρόνου. Amazing!

 

Celestial: πολύ καλή υπόθεση, αλλά μου φάνηκε να την ξεπετάς κι όχι να της δινεις την σημασία που της άξιζε. Βέβαια, υπήρχε η πίεση του χρόνου, αλλά κάνε της την χάρη και δούλεψέ την πάλι. :)

Link to comment
Share on other sites

Βιαστικά και χωρίς σχόλια ψηφίζω. Είναι η δεύτερη φορά που αμελώ να σχολιάσω, αλλά πιστέψτε με είναι πάνω από τις δυνάμεις μου αυτήν την εποχή. Υπόσχομαι να επιστρέψω δριμύτερη από τον Γενάρη.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα την ιστορία της Sonya. Πιστεύω πως μαζί με της Tiessa και του Nihilio ήταν οι καλύτερες. Ένα μεγάλο μπράβο στους διοργανωτές αλλά και σε όσους συμμετείχαν. Για ακόμη μια φορά γράφτηκαν πολύ καλές ιστορίες και για να μην χαθούν θα ήταν καλό να ανέβουν στις βιβλιοθήκες από τους συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Τρεις ώρες μετά τη λήξη, αλλά ας υπάρξει και μία ανακοίνωση:

 

14 ιστορίες, 31 ψήφοι... μιλάμε πως πρέπει να είναι η πρώτη φορά που ψήφισε τόσο πολύς κόσμος :)

 

Ο Νόρθος και τα ναρκωτικά του έρχονται πρώτα (και η δική μου επιλογή, αν και θα τα πω αναλυτικά σε άλλο ποστ), σε απόσταση αναπνοής από την αμέσως επόμενη. Το κονταροχτύπημα μπορούσαμε να το παρακολουθήσουμε όλοι κι ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον.

 

Συγχαρητήρια Northerain για την πρωτιά αλλά και σε όλους για τις ιστορίες, και στο Ντίνο για το θέμα του που τις ενέπνευσε :)

Link to comment
Share on other sites

Τρελό ντέρμπι όμως, ε; Είχα καιρό να συμμετάσχω σε τέτοιου είδους διαδικασία, και μάλιστα χωρίς να έχω γράψει κι εγώ ιστορία. Ήθελα να σας πω ευχαριστώ για τις τόσο ενδιαφέρουσες ιστορίες! :thmbup: Ελπίζω την επόμενη φορά να είμαι κι εγώ πιο ενεργή. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον νικητή! Αυτό το πράγμα όμως που κανείς δεν αξιώθηκε ούτε να σχολιάσει την δικιά μου ιστορία! Πόσο πιο χαμηλά να πέσει κάποιος... :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πολλ θα κλείσει σε λίγα λεπτά. Ένα screen capture των αποτελεσμάτων θα προσθέσω στο πρώτο ποστ.

Το τόπικ φυσικά παραμένει ανοιχτό για σχόλια.

Στο μεταξύ αφού διαβάσαμε όλοι όλες τις ιστορίες, πιστεύω πως θα πρέπει να σχολιαστεί και η ιστορία του Tregorian που σίγουρα θα βοηθηθεί από τα σχόλια των πιο "έμπειρων".

Link to comment
Share on other sites

Ω θεοί, κι ήμουν ΣΙΓΟΥΡΗ ότι τις είχα σχολιάσει όλες! Γκρουμφ, την αφηρημάδα μου μέσα...

 

Tregorian, τελευταίος και καλύτερος. Δεν ήταν καθόλου άσχημη η ιστορία σου, σαν σύλληψη και σαν χρήση του δηλητηρίου (πώς τελικά το δηλητήριο ήταν τα λόγια της κι όχι αυτό που το σκότωσε). Όμως το κούρασες πολύ μέχρι να φτάσεις ως εκεί, δίνοντας περιγραφές κι ένταση στην φωνή και μπινελίκια, αλλά όχι την συναισθηματική φόρτιση και των δύο. Όταν γράφεις ένα τέτοιο κείμενο, που εστιάζει σε τόσο έντονα συναισθήματα, αυτά είναι το εικονικό περιβάλλον στο οποίο πρέπει να κινηθείς κι όχι πόσες σφαλιάρες του έριξε πριν τον ποτίσει με κώνειο. Είδα την οργή της, αλλά δεν την ένιωσα. Είδα την δική του πίκρα, αλλά και πάλι δεν την ένιωσα. Επειδή σαν ιδέα ήταν πολύ καλή (και σαφώς όλοι μας καταλαβαίνουμε τον περιορισμό του χρόνου που δεν αφήνει τις ιδέες ν' αναπτυχθούν ολοκληρωμένες), πιάστην πάλι απ' την αρχή και δώσε συναισθήματα. Οι εικόνες είναι δευτερεύουσες σε τέτοιου περιεχομένου κείμενα. :)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! Ευχαριστώ! Το ξέρω ότι το κούρασα, αλλά με αυτό αποσκοπούσα στο να δείξω τον εξευτελισμό του και εν περιλήψει να περιγράψω τους λόγους του θυμού της! Άκρως σωστά και αποδεκτά βέβαια τα σχόλια! Ευχαριστώ και πάλι! :D

Link to comment
Share on other sites

Tregorian, θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Σόνυα. Για να το πω με πολύ απλά λόγια, το φινάλε της ιστορίας σου με άγγιξε πραγματικά. Με έκανε να νιώσω πολύ έντονα συναισθήματα. Αλλά μέχρι να φτάσω ως εκεί σχεδόν εξουθενώθηκα. Αν καταφέρεις να φορτίσεις όλο το κείμενο όπως έκανες με το τέλος του, θα είναι θαυμάσιο. Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο μέρος αυτής της ιστορίας διαδραματίζεται στα κεφάλια των πρωταγωνιστώ, όχι στο δωμάτιο που βρίσκονται

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Poll: FFL #5 (northerain vs Sonya vs Celestial vs dreamwhisperer vs Tiessa vs Naroualis vs mariposa vs Nihilio vs Nienor vs Adinol vs TheTregorian vs Katerina Baou vs Electroscribe)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..