Jump to content

Poll: FFL #5 (northerain vs Sonya vs Celestial vs dreamwhisperer vs Tiessa vs Naroualis vs mariposa vs Nihilio vs Nienor vs Adinol vs TheTregorian vs Katerina Baou vs Electroscribe)


Nienor
 Share

Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    9

  • Oberon

    11

  • Sonya

    14

  • TheTregorian

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συγχαρητήρια στὸν Northerain κι ἀπὸ ἐμένα. Ἦταν πραγματικὰ πολὺ καλὴ ἱστορία. Ἐπιφυλάσσομαι νὰ σχολιάσω μόλις βρῶ τὸν ἀπαραίτητο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο νικητή (κι εγώ στους ψηφοφόρους του ήμουν)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι απο μένα σε όλους και φυσικά στον νικητή.

Northerain βγες στον λαό σου!

 

Να ξέρω κι εγώ, αν μένεις Σουηδία όπως γράφει στο προφιλ σου, για να σου στείλω το έπαθλο σου! :-)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, Νόρθε! Ήταν μια νίκη που πήρες επάξια, και από γραφή και από περιεχόμενο.

 

Well done! :D

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα να αποφύγω να ποστάρω γιατί δεν έχω καθόλου χρόνο για να σχολιάσω τις ιστορίες όλων. Αλλά υπόσχομαι να επανέλθω και να σχολιάσω.

Μου άρεσαν όλες οι ιστορίες και χαίρομαι που είμαστε τόσοι πολλοί (είναι και η πρώτη φορά που λαμβάνω μέρος). Είχαμε πολλές καλές ιστορίες νομίζω.

Κάποιος ''έπιασε'' και το Captain Trips, πράγμα που με χαροποίησε.

Γενικά νομίζω ότι δεν υπήρξε νικητής, μιας και η Sonya είναι μία ψήφο πίσω από μένα και αν δεν κάνω λάθος ψήφισε την ιστορία μου, πράγμα που σημαίνει ότι μου έδωσε την νίκη.

 

Τώρα το έπαθλο μήπως είναι καλύτερα να το λάβει ο δεύτερος, μιας και μένω Σουηδία, δε ξέρω και τα ταχυδρομικά πως είναι.

 

In closing, YAY!

Link to comment
Share on other sites

Τη νίκη δεν στην έδωσε κανείς, εκτός απ' το ταλέντο και την μούσα σου. :) Εγώ απλά αναγνώρισα την αξία της κι ήταν τιμή και χαρά μου που ήρθα δεύτερη μετά από ένα τόσο υπέροχο κείμενο. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή η τύχη είναι με το μέρος σου, ο αδερφός μου που ζει και δουλεύει στο Γκέτεμποργκ, ήρθε στην Ελλάδα για ένα μήνα και το πρωί του σαββάτου επιστρέφει στην Σουηδία. Θα του δώσω το βιβλίο να το πάρει μαζί του, και αυτός θα στο στείλει όπου βρίσκεσαι χωρίς να μπερδέψουμε ταχυδρομεία εξωτερικού και λοιπά περίεργα :-) πως σου ακούγεται;

 

Λοιπόν, επειδή ζήλεψα φοβερά που δεν πήρα μέρος (γράφοντας εννοώ), περιμένω το επόμενο φλασάκι να γίνει πολύ γρήγορα. Όπως βλέπετε υπάρχει ένας οργασμός από νέες ΔΕΚΑΔΕΣ ιστορίες στο site την τελευταία βδομάδα οπότε, ας κρατήσουμε το τέμπο ψηλά! Northerain, άρχισε να σκέφτεσαι θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή η τύχη είναι με το μέρος σου, ο αδερφός μου που ζει και δουλεύει στο Γκέτεμποργκ, ήρθε στην Ελλάδα για ένα μήνα και το πρωί του σαββάτου επιστρέφει στην Σουηδία. Θα του δώσω το βιβλίο να το πάρει μαζί του, και αυτός θα στο στείλει όπου βρίσκεσαι χωρίς να μπερδέψουμε ταχυδρομεία εξωτερικού και λοιπά περίεργα :-) πως σου ακούγεται;

 

Λοιπόν, επειδή ζήλεψα φοβερά που δεν πήρα μέρος (γράφοντας εννοώ), περιμένω το επόμενο φλασάκι να γίνει πολύ γρήγορα. Όπως βλέπετε υπάρχει ένας οργασμός από νέες ΔΕΚΑΔΕΣ ιστορίες στο site την τελευταία βδομάδα οπότε, ας κρατήσουμε το τέμπο ψηλά! Northerain, άρχισε να σκέφτεσαι θέμα!

 

Τι κάνει ο αδερφός σου στο Γκέτεμποργκ? Και εγώ εδώ μένω. Αμα είναι sff-ας πρέπει να τον γνωρίσω οπωσδήποτε.

 

Νέος διαγωνισμός, όποτε θέλετε, ποιος το κανονίζει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει σχολιάκια από προχτές αλλά δεν πρόλαβα να τα τελειώσω και να τα βάλω μαζί με την ψήφο μου, οπότε πάρτε τα τώρα:

 

Τα έχω κι ανα γκρουπ :p

 

Month, Dreamwhisperer, Mariposa, Naroualis, TheTregorian δεν παίξατε για μένα στο κονταροχτύπημα με τους υπόλοιπους. Όχι όμως επειδή δε μου άρεσαν οι ιστορίες. Πραγματικά αυτή τη φορά δε βρήκα ούτε μία που να μην παρουσίαζε ενδιαφέρον, είτε σαν ιδέα είτε σα γραφή. Απλά οι άλλες μου άρεσαν περισσότερο και τους φαίνεται λιγότερο (από άποψη ιδέας κυρίως) η έλλειψη χρόνου.

 

Μηνά, χαριτωμένο ήτανε. Ίσως να σκεφτόσουν μήπως να βγάλεις λίγο από τη Σάντα Μπάρμπαρα στη μέση περίπου του κειμένου και να βάλεις λίγο στην υπόθεση τη σπουδαία συνάντηση που έχει ο νεκρός. Φτιάξτο τέσπα, δεν είναι κακό, έχει κι ωραία γλώσσα, ειδικά στο ξεκίνημα :)

 

Dream κι εγώ γέλασα. Ειδικά στη γέφυρα. Όμως μοιάζει πιο πολύ με ανέκδοτο κι όχι με χιουμοριστική ιστοριούλα. Γιαυτό περισσότερο μου έμεινε εκτός πρώτων θέσεων. Ήθελα να έχει και ένα κάποιο νόημα και ήθελα ακόμα να διακρίνω τη σιγουριά της γραφής ότι ήταν χιουμοριστικό εξ ολοκλήρου. Μου φαίνεται πως ως έχει παλατζάρει λιγάκι.

 

Μαρία, θα σου πω τη δική μου αντίληψη για το κείμενο. Τι θα έκανα δηλαδή για να το φτιάξω αν το είχα στα χέρια μου. Θα σμίλευα έναν χαρακτήρα για τη μάνα που θα σου έκοβε την ανάσα –καλά λέμε τώρα, θα προσπαθούσα τέσπα :p- να παρακολουθείς τη σκέψη της και να είσαι καρφωμένος εκεί. Προσφέρεται η ιστορία για κάτι τέτοιο. Α! και φυσικά θέλεις τέλος έτσι :p

 

Ευθυμία, ωραίο ανέκδοτο, καλοδουλεμένο κι έξυπνο. Ίσως να σου χρειαστεί κάπου το να χάσεις ένα διαστημόπλοιο και να το κάνεις πχ εμβόλιμο κεφαλαιάκι ή κάτι τέτοιο. Είσαι λίγο πηγμένη νονούλα, είναι εμφανές γιατί η ιδέα είναι φτωχή για τα δικά σου μέτρα.

 

TheTregorian έχεις το τέλος μας ιστοριούλας που μπορείς να τη μεγαλώσεις. Σαφώς θέλει δουλειά, δεν είναι καθόλου αδιάφορη και ειδικά η πραγματική φύση του δηλητηρίου είναι ενδιαφέρουσα. Να μην το αφήσεις. Δούλεψέ το.

 

 

 

Celestial, Tiessa και adinol βγήκατε από την πάλη για την πρώτη θέση, αλλά όχι χωρίς προσπάθεια (από μέρους μου εννοώ :p)...

 

Μάριε, στη δεύτερη ανάγνωση είναι ακόμα καλύτερη από στην πρώτη, δώστης μια ευκαιρία, την αξίζει είναι πολύ όμορφη ιστορία. Θέλει λίγη δουλίτσα ακόμα όμως, ίσως περισσότερο από αυτές που άφησα μέσα, οπότε κατάφερα να την αφήσω στο πλάι.

 

Βάσω, εμένα δε με πείραξε η ορθότητα της -ή η μη τέσπα- μου άρεσε πολύ ως είχε και μάλιστα νομίζω πως είναι η καλύτερη από άποψη γραφής σε σχέση με το θέμα της. Το έχεις εξυπηρετήσει υπέροχα. Ίσως θα ήθελε κάτι παραπάνω σε φιοριτούρες, ξέρεις λίγα πραγματάκια από δω κι από κει για να μπούμε στο πετσί της και να νιώσουμε τους ήρωές της, πράγμα που θα συμβεί όταν την ξαναπιάσεις έτσι κι αλλιώς. Είναι ο μοναδικός τρόπος για να καταλάβει κανείς πως το έγραψες μέσα σε μια ώρα, κι αυτό μόνο άμα το ξέρει.

 

Παναγιώτη, υπέροχο ρε συ, πραγματικά υπέροχο. Έχω την αίσθηση πως είσαι ελαφρώς εκτός θέματος, αλλά οκ, είναι απίστευτα εύκολο να βγεις εκτός θέματος αν πρέπει να υλοποιήσεις μια ιδέα μέσα σε μια ώρα. Μόνο γιαυτό κατάφερα να τη βγάλω.

 

 

 

 

 

Και κάπου εδώ αρχίζουν τα δύσκολα... ή μάλλον, τα πολύ δύσκολα, γιατί τα δύσκολα ήταν στο προηγούμενο στάδιο :p

 

Λουθ, εσένα δε μπορώ να σου πω για την ιδέα, αλλά η γλώσσα, οι μικροσκοπικές σκηνούλες και το πόσο ολοκληρωμένη είναι, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό. Φταρνίζεσαι ιστορίες, ρε παιδί μου.

 

Nihilio: Μιχάλη, εκτός του ότι το θέμα σου κι ο τρόπος που την ανάπτυξης είναι -όπως πάντα εξάλλου- άρτιος σε χρόνο dt και δε μας αφήνεις αμφιβολίες πουθενά, το θέμα τόσο πολίτικαλ κορέκτ και το νόημα που βγάζει τόσο ξεκάθαρο που ούτε κι εσένα μπορώ να σε βγάλω με τίποτα. Έπαιξες μέχρι τέλους για μένα, μαζί με άλλους δύο.

 

Katerina Baou: Εδώ εντυπωσιάστηκα. Δεν είχα διαβάσει άλλη ιστορία σου (ή μάλλον δεν ήξερα πως είχα διαβάσει κι άλλη γιατί δε θυμόμουνα πως ο Μέρλιν είναι δικός σου, αν και γιαυτό θα σου πω στο τόπικ του) και με μάγεψαν οι λέξεις σου και οι περιγραφές σου. Μπράβο, ήταν πραγματικά πολύ καλό.

 

Electroscribe: Κι εσένα θα μπορούσα να σε βγάλω, επειδή από τις πέντε που κράτησα για το τέλος είναι ίσως η μόνη που της φαίνεται η βιασύνη. Έχεις κι ένα θεματάκι εκεί με τους δαίμονες που δεν καταλαβαίνουμε ακριβώς τι γίνεται (τώρα θα μου πεις κοίτα ποιος μιλάει... αλλά οκ, αφού το βλέπω να μην το πω? :p) Αλλά δε μπορώ να αγνοήσω με τίποτα το θέμα σου, ρε συ, και το πόσο πιστός παραμένεις σε αυτό. Ναι, τελειώνει λίγο απότομα, ήθελες χρόνο ακόμα, όλοι μας στην τελική, αλλά αυτή η φλασιά με τη γνώση που είναι δηλητήριο... τι να πω; Είναι από τις καλύτερες ιδέες που συνάντησα τελευταία, όχι απλά εδώ μέσα. Με δυσκόλεψες πάρα πολύ κι έμεινες στην τριάδα μέχρι τελευταία στιγμή, μαζί με το Μιχάλη και το Νόρθο.

 

 

Και τελικά, αυτό που ψήφισα κιόλας, Νόρθε, είναι πάρα πολύ καλό. Συνήθως έχω αλλεργία στα αγγλικά κείμενα -οκ, καθαρά θέμα προτίμησης προφανώς- με έκανες να την ξεπεράσω. Και η ιδέα και η εκτέλεση και το στυλ, όλο. Είναι πάρα πολύ καλό πραγματικά. Τελικά, ψήφισα αυτή, αν και ακόμα δε θα μπορούσα με το χέρι στην καρδιά να σου πω ότι είναι καλύτερη ιστορία από του Electro ή του Nih –όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον- επειδή απλά δε μπόρεσα να τη βγάλω από το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Λουθ, εσένα δε μπορώ να σου πω για την ιδέα, αλλά η γλώσσα, οι μικροσκοπικές σκηνούλες και το πόσο ολοκληρωμένη είναι, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό. Φταρνίζεσαι ιστορίες, ρε παιδί μου.

Κομμάτι off-topic, αλλά αυτό το "Λουθ" από που προκύπτει ρε παιδιά; Μόνο δια της εις άτοπον απαγωγής κατάφερα να καταλάβω ποια εννοούσες.

Link to comment
Share on other sites

Κομμάτι off-topic, αλλά αυτό το "Λουθ" από που προκύπτει ρε παιδιά; Μόνο δια της εις άτοπον απαγωγής κατάφερα να καταλάβω ποια εννοούσες.

 

Άστο, μεγάλη ιστορία. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Κομμάτι off-topic, αλλά αυτό το "Λουθ" από που προκύπτει ρε παιδιά; Μόνο δια της εις άτοπον απαγωγής κατάφερα να καταλάβω ποια εννοούσες.

 

Πολύ φοβάμαι πως είναι... :nea: fantasy talk.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω κι εγώ το δεύτερο πέρασμα, και σχολιάζω με περισσότερες λεπτομέρειες, κι έχοντας ξαναδιαβάσει ψύχραιμα τις ιστορίες, χωρίς το άγχος της ψήφου. Όπως και η Nienor, θα ξεκινήσω ανάποδα το σχολιασμό και τη βαθμολόγηση.

 

Πρώτη ομάδα:

Κατ’ αρχήν, έθεσα αμέσως τρεις ιστορίες εκτός, επειδή τις θεώρησα εκτός sff. Όχι ότι ήταν κακές, απλώς έκρινα ότι δεν μπορούσα να τις ψηφίσω για το συγκεκριμένο διαγωνισμό.

Μιλάω για

τη Mariposa. Καλογραμμένο κείμενο, ισχυρή συγκινησιακή φόρτιση, αλλά …. μηδέν φανταστικό περιεχόμενο.

τον Dreamwhisperer. Γέλασα, δε λέω, αλλά … βλέπε παραπάνω σχόλιο. Εδώ θα μπορούσα να πω ωστόσο ότι τέτοιος συνδυασμός γκαντεμιάς με την αντίθετη έννοια, μπορεί άνετα να αποδοθεί σ’ ένα φύλακα άγγελο που να κάνει υπερωρίες και να δώσει με μιας τη φανταστική χροιά που λείπει από την ιστορία.

τον Month. Παρόλο που δεν είναι ακριβώς συνηθισμένο να μιλάει ο πεθαμένος, είχε πάρα πολλά mainstream στοιχεία για να με στείλει σε φανταστικό κόσμο.

 

Δεύτερη ομάδα:

The Tregorian: Κάτι δε μου κόλλησε καλά στην ανταλλαγή του άντρα και της γυναίκας. Πιθανόν να ήταν το ίδιο που είπαν και οι προηγούμενοι σχετικά με το συναίσθημα. Δεν μπόρεσα να συλλάβω πολύ καλά την ατμόσφαιρα.

Naroualis: Μέχρι να καταλάβω τι παιζόταν στο διάλογο η ιστορία είχε τελειώσει σε άλλο επίπεδο. Έμεινα λίγο στο κενό.

 

Τρίτη ομάδα: Όλες καλές ιδέες, αλλά έπεσαν πάνω στα θηρία που κονταροχτυπήθηκαν στο τέλος.

Celestial: Όμορφη, πυκνή και ενδιαφέρουσα. Πάντα μ’ αρέσουν οι διφορούμενοι χρησμοί. Είμαι σίγουρη ότι μπορεί να γίνει μια πολύ καλή ιστορία μ’ ένα δεύτερο πέρασμα.

Nihilio: Ολόκληρος κόσμος και μάλιστα με ιδεολογικό βάθος, και με μια λεπτή φιλοσοφική χροιά, πικρή αλλά όχι ψυχοπλακωτική.

Adinol: Όμορφος ο τρόπος που δίνεται το παραμύθι. Πρωτότυπη επίσης και η μορφή του δηλητηρίου. Και να και μια φορά που άντρες εκδικούνται άντρα μ’ αυτό τον τρόπο. Τα κλισέ θέλουν το δηλητήριο είτε μεταξύ εραστών είτε γυναικείο όπλο.

Nienor: Πολύ καλογραμμένο, ιδιαίτερα στην αρχή, με το όνειρο που βγαίνουν τα πλάσματα από το πηγάδι. Και κλείνει και όμορφα στο τέλος.

 

Φιναλίστ:

Katerina Baou: Στο μυαλό μου βρισκόταν μέσα στους φιναλίστ. Μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία και είχε καταπληκτική ατμόσφαιρα και πολύ όμορφο ύφος γραφής.

Sonya: Εξαιρετικά καλογραμμένη και γοητευτική. Επίσης στους φιναλίστ. Μου άρεσε και το περίεργο, κάπως κυκλικό αυτοαναφορικό του ποτού. Έπρεπε να περνάει από μάνα σε κόρη (ίσως μένοντας αχρησιμοποίητο για πολλές γενιές –προφανώς αφού όποια το έπινε, πέθαινε). Κι αν δεν υπήρχε κόρη, πάλι βρισκόταν ο τρόπος να γεννηθεί για να περάσει στην επόμενη γενιά. Σχεδόν σαν ζωντανός οργανισμός, πλασμένο γι αυτό το σκοπό. Ο μόνος λόγος που δεν ψήφισα αυτή την ιστορία ήταν επειδή οι δυο που απέμειναν, μου προκάλεσαν ανατριχίλες. :scared:

 

Northerain: Κατ’ αρχήν συγχαρητήρια. Ήταν η καλύτερη ιδέα. Κι όταν τα πλάσματα άρχισαν να τους βλέπουν, ρίγησα σύγκορμη και σκέφτηκα ‘αυτό θα ψηφίσω’. Αλλά,

Electroscribe: Όπως είπα και στο πρώτο ποστ, μου φάνηκε καλύτερα δοσμένη η συγκεκριμένη ιστορία.

Ανάμεσα στους δυο επίσης, συγκρούστηκε ο εαυτός μου με το άβατάρ μου. Η Βάσω του σύγχρονου κόσμου ήθελε να ψηφίσει North, η Tiessa, κυρά της απόκρυφης γνώσης, Electro. Τελικά, την ψήφο πήρε το βιβλίο. :book:

 

Τέλος, γενική παρατήρηση που νομίζω ότι μπορώ να κάνω στις περισσότερες ιστορίες (και στη δική μου) είναι ότι η έλλειψη χρόνου δε φαίνεται τόσο σε λάθη της γραφής ή σε ελλιπή σκιαγράφηση, όσο στο άνισο της διήγησης. Ξεκινήσαμε με περισσότερες λεπτομέρειες, περιβάλλον, ένδυση, σκέψεις και ό,τι άλλο, και κανένα τέταρτο πριν το τέλος πατήσαμε τα γκάζια για να προλάβουμε. Άλλη φορά πρέπει να κάνουμε το ανάποδο…

 

Υ.Γ. Έχω κάνει και διάφορες άχρηστες στατιστικές πάνω στα είδη του δηλητηρίου και στους λόγους που χρησιμοποιήθηκε, αλλά λεω να μην το παρακάνω στα μπλα, μπλα...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Έχω κάνει και διάφορες άχρηστες στατιστικές πάνω στα είδη του δηλητηρίου και στους λόγους που χρησιμοποιήθηκε, αλλά λεω να μην το παρακάνω στα μπλα, μπλα...

 

 

Ε, μα πώς; Θα μας στερήσεις τέτοια απόλαυση; Είμαστε... διψασμένοι για δηλητήρια! Σ' ακούμε!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Έχω κάνει και διάφορες άχρηστες στατιστικές πάνω στα είδη του δηλητηρίου και στους λόγους που χρησιμοποιήθηκε, αλλά λεω να μην το παρακάνω στα μπλα, μπλα...

Tiessa, είσαι μεταξύ φίλων. Παραδέξου το ξεκάθαρα: "Ναι, συγγραφείς του FlashFiction, ψηφοφόροι του διαγωνισμού, μέλη του sff.gr και επισκέπτες του φόρουμ (=anybody surfing) είμαι ένα stat-freak! Το μόνο που θέλω για να ξεράσω τα επεξεργασμένα trivia είναι μια μικρή υποψία αποδοχής. Και τώρα που την έχω, προσδεθείτε, γιατί ξεκινάμε: Δηλητήριο ανά φύλο θύτη και θύματος, είδος Φανταστικού, κατάσταση ύλης, λόγους χρήσης, θνησιμότητα, εγγύτητα προς το τέλος του διηγήματος, [...]"

Έλα! Χωρίς ντροπή! Είσαι μεταξύ φίλων! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Έχω κάνει και διάφορες άχρηστες στατιστικές πάνω στα είδη του δηλητηρίου και στους λόγους που χρησιμοποιήθηκε, αλλά λεω να μην το παρακάνω στα μπλα, μπλα...

Πόσα Εξελόφυλλα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Tiessa, είσαι μεταξύ φίλων. Παραδέξου το ξεκάθαρα: "Ναι, συγγραφείς του FlashFiction, ψηφοφόροι του διαγωνισμού, μέλη του sff.gr και επισκέπτες του φόρουμ (=anybody surfing) είμαι ένα stat-freak! Το μόνο που θέλω για να ξεράσω τα επεξεργασμένα trivia είναι μια μικρή υποψία αποδοχής. Και τώρα που την έχω, προσδεθείτε, γιατί ξεκινάμε: Δηλητήριο ανά φύλο θύτη και θύματος, είδος Φανταστικού, κατάσταση ύλης, λόγους χρήσης, θνησιμότητα, εγγύτητα προς το τέλος του διηγήματος, [...]"

Έλα! Χωρίς ντροπή! Είσαι μεταξύ φίλων! :lol:

 

Πώς με καταλαβαίνει αυτό το παιδί...

Πάμε λοιπόν!

 

Στατιστική #1:

Στην προ δηλητηρίου εποχή, ήταν ενδιαφέρον να βλέπει κανείς πώς άλλαζε η επισκεψιμότητα στο τόπικ.

Από τις 22.15 μέχρι τις 22.40 που δόθηκε το θέμα έκανα refresh ανά ένα λεπτό και παρακολουθούσα ονόματα και αριθμούς.

 

Μερικά ενδεικτικά νούμερα:

22:23 – 11 members, 1 guest

22:31 – 14 members, 2 guests

10:39 – 16 members, 3 guests

10:40 – 19 members, 3 guests

 

Στατιστική #2:

Είδος δηλητηρίου

 

Στερεό: 2 (με κάποια επιφύλαξη)

1 – Ποντικοφάρμακο (Mariposa)

1 – Σκόνη( ;) – Black Heroin

 

Υγρό: 6

1 – Υδροκυάνιο (Dreamwhisperer)

1 – Υγρό σε ένεση (The Tregorian)

2 – Άγνωστης Ταυτότητας Θανατηφόρο Υγρό (ΑΤΘΥ) (Sonya) – (Katerina Baou)

1 – ΑΤΘΥ σε κρασί (Nienor)

1 – Αίμα του δράκου (Nihilio)

 

Μεταξύ στερεού (χάπια) και υγρού (που αναφέρεται): 1 (Naroualis)

 

Αέριο: 1 – Οξυγόνο (Tiessa)

 

Άγνωστης Ταυτότητας Δηλητηριώδες Υλικό (ΑΤΔΥ):

1 – Celestial (Δεν ξέρουμε τι ήταν)

2 – Month (Παρομοίως, δεν έγινε σαφές τι δηλητήριο έβρισκε)

 

Άλλα:

1 - Γυναίκα μάγισσα (Adinol)

1 – Βιβλίο + περιεχόμενο (Electroscribe)

 

Στατιστική #3

Λόγοι χρήσης δηλητηρίου (Εδώ κάποια πράγματα γίνονται πιο πολύπλοκα και μερικά από τα κίνητρα ίσως να είναι και ελαφρώς λάθος)

 

Εκδίκηση: 4 (Nienor, The Tregorian, Adinol, Mariposa)

Αυτοκτονία: 1 (Dreamwhisperer)

Out of Control: 1 (Naroualis)

Τροχός της Μοίρας: 1 (Nihilio)

Σκοπός προς εκπλήρωση: 1 (Sonya)

Αμέλεια: 1 (Tiessa)

Διαφύλαξη μυστικού: 1 (Katerina Baou)

Πολιτικοί λόγοι:1 (Celestial)

Η γνώση που σκοτώνει: 1 (Electroscribe)

Για να κάνουμε τη δουλειά μας ως διάβολοι και άνθρωποι: 2 (Northerain, Month)

 

Και παρόλο βέβαια που δεν πρόλαβε το διαγωνισμό, τολμάω να πω ότι την πιο παράξενη χρήση την είδαμε από τον khar, με το δηλητήριο ως μέσο σωτηρίας.

 

Αποτελέσματα ανά φύλο, ηλικία και μορφωτικό επίπεδο του δείγματος, σε επόμενο flashάκι! (Εντάξει, μη βαράτε, αστειεύομαι) :lol:

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

1 – ΑΤΘΥ σε κρασί (Nienor)

Τι είναι το ΑΤΘΥ?

 

Γιατί βασικά εμένα λουλουδάκι ήτανε, κώνειο ή βρωμόχορτο που του είχαν πάρει την μαύρη μπίλια από τη μέση του, λιώσει και διαλύσει σε νερό και αλκοόλ αν θές :p

Και επίσης.... εκδίκηση? :huh:

 

Λοιπόν, έχω να δηλώσω πως μάλλον η στατιστική σου μου είναι ακόμα πιο χρήσιμη για να διορθώσω το φλασάκι από ότι τα σχόλια :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το ΑΤΘΥ?

 

Γιατί βασικά εμένα λουλουδάκι ήτανε, κώνειο ή βρωμόχορτο που του είχαν πάρει την μαύρη μπίλια από τη μέση του, λιώσει και διαλύσει σε νερό και αλκοόλ αν θές :p

Και επίσης.... εκδίκηση? :huh:

 

Λοιπόν, έχω να δηλώσω πως μάλλον η στατιστική σου μου είναι ακόμα πιο χρήσιμη για να διορθώσω το φλασάκι από ότι τα σχόλια :p :P :p

 

ΑΤΘΥ: Αγνωστης Ταυτότητας Θανατηφόρο Υγρό (όπως παραπάνω).

Υπέθεσα ότι εκδικήθηκε τον Καπετάνιο για το κακό που κατάλαβε ότι έκανε στους δικούς της. Έκανα λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Απ! Sorry το διάβασα πολύ βιαστικά. Και η αλήθεια είναι πως δεν το κάνεις εσύ το λάθος, εγώ το κάνω που δεν το θεώρησα ακριβώς εκδίκηση. Αλλά ψάχνοντας μια καλύτερη λέξη για να διευκρινίσω το τι ακριβώς έκανε δε βρήκα κάποια. Απλά ήταν πιο πολύ στη φάση ότι του έδωσε να πιει ένα συνδυασμό από αυτό που πήρε μαζί του κι αυτό που άφησε πίσω του, ακριβώς επειδή πίστευε πως δεν μπορούσε να τον αφήσει να συνεχίσει να κάνει αυτό που έκανε. Γιατί θα το ξανάκανε, στους επόμενους αγοραστές του κρασιού αν δεν έβρισκε κάποιον άλλο τρόπο να κρύψει το κώνειο. Όμως όλα αυτά είναι απλά αυτά που είχα εγώ στο μυαλό μου για αυτή την ιστορία, σε καμία περίπτωση αυτά που διαβάζοντας καταλαβαίνει κανείς και το σχόλιο -το ότι η στατιστική σου μου είναι πολύτιμη- συνεχίζει να ισχύει γιατί βλέπω και καθαρά εκείνα που ήθελα να σας δείξω και δε φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πολύ θα ήθελα να ασχοληθώ με το αν κάποια από τα διηγήματα ανήκουν στο χώρο του φανταστικού, αλλά δεν θα το κάνω γιατί δεν είχε σημασία η «κατάταξή» τους σε μια σειρά. Αν ήταν θέμα «σειράς» και βαθμολογίας τότε θα μιλούσα περισσότερο αλλά τώρα θα σταθώ μόνο στην επιλογή μου και στο τι αποκόμισα από κάθε διήγημα ξεχωριστά.

 

Να πω ότι μου άρεσε η ποιότητα των διηγημάτων συνολικά. Έχω πάρει μέρος σε όλα τα flash fiction(αν θυμάμαι καλά) και κάθε μα κάθε φορά με εκπλήσσει το πόσο όμορφα πράγματα μπορούν να γραφτούν μέσα σε τόσο λίγη ώρα. Επίσης τρελαίνομαι στην ιδέα ότι αν και οι περισσότεροι έχουμε προσωπική (και μάλιστα ορισμένοι πιεστική) ζωή, παρ’ όλα αυτά θελήσαμε και χαλαλίσαμε δυο ώρες από τη ζωή μας για να παίζουμε ένα παιχνιδάκι. Ένα ομαδικό παιχνιδάκι.

 

Η μη συμμετοχή του Ντίνου Χ ήταν όντως ένα σοκ… ελπίζω όχι αξεπέραστο, ε;

 

Πάμε ατομικές παρατηρήσεις. Μπορεί να είναι μικρές, αλλά τα περισσότερα από αυτά που ήθελα να πω τα είπαν οι προλαλήσαντες (ή μάλλον οι προγράψαντες).

 

Month

Ωραία γλώσσα, καλύτερη απ’ ό,τι με έχεις συνηθίσει τολμώ να πω, ωραία αν και πεπατημένη η πλοκή, ζερό στο τέλος. Με ξενέρωσε.

 

Northerain

Η αγγλική με έκανε να σε ρίξω από το βάθρο σου στην επιλογή μου. Έχω ένα προσωπικό θεματάκι με αυτό. Λυπάμαι, κυρίως γιατί είμαι τόσο ρηχή και δε μπόρεσα να αποστασιοποιηθώ ώστε να δώσω στην ιστορία σου τη θέση που της άξιζε. Το twist στο τέλος είναι μια ιδέα αναμενόμενο, αλλά υπέροχο, παρ’όλα αυτά.

 

Sonya

Δέκα, δέκα, δέκα ή αλλιώς 10, 10, 10. Είμαι μεγάλο κορόιδο σε τέτοιες ιστορίες και πέρα από την αρτιότητα της εκτέλεσης, υποκλίνομαι στις δυνατότητές σας κυρία μου. Το επόμενο σχόλιό μου θα είναι στην Μάγισσα της Αρκόντ κι η ψήφος μου κατατέθηκε προς όφελός σας.

 

Celestial

Βρίσκω την πρώτη παράγραφο κάπως κλισέ. Θέλει «άπλωμα» η ιστορία, να πατήσει γερά στα πόδια της, να στηριχτεί σε έναν στέρεα πλασμένο κόσμο, με καλύτερη παρουσίαση του background. Μου άρεσε, γιατί επίσης είμαι μεγάλο κορόιδο με τους τύπους που θυσιάζονται για κάτι, εκεί που δεν το περιμένεις.

 

Dreamwhisperer

Εκτιμώ πολύ την τεχνική και τη γλώσσα. Η ιστορία είναι όντως κάτι ανάμεσα σε ανέκδοτο και ιστορία, αλλά αυτό δε με χαλάει και τόσο. Θα ήθελα όμως μια διαφορετική τελευταία πρόταση. Μοιάζει με τσιτάτο, αποδυναμώνει το ειρωνικό-κυνικό-σαρκαστικό μέχρι εκείνη τη στιγμή ύφος κι αν μου επιτρέπεις, ηθικολογεί κομμά’.

 

Tiessa

Άλλο ένα δεκάρι στη χρήση της γλώσσα. Αρχίζω να αγαπώ εκείνη την ηρεμία που λέγαμε αλλού ότι έχουν τα γραπτά σου. Αρνούμαι να μπω στο τριπάκι του science proof, τέτοιες ιστορίες τις διαβάζω συνήθως πιστεύοντας ό,τι και να μου σερβίρουν. Το θέμα ίσως να είναι λίγο κοινό, αλλά δε με πολυνοιάζει. Στην πεντάδα των προτιμήσεών μου.

 

Naroualis

Οι δικαιολογίες μου για το έκτρωμα που τόλμησα να ανεβάσω. 15 λεπτά. Το έγραψα μέσα σε 15 λεπτά, γιατί πιο πριν είχα στο σπίτι την αισθητικό μου (έπρεπε να γίνω κούκλα για τη βάφτιση…) Η πρώτη μου εφ προσπάθεια μετά από έναν ολόκληρο χρόνο. Δεν πρόλαβα να αποφασίσω αν ήθελα το κυρίως δηλητήριο να είναι εκείνο που θα πιει για να αυτοκτονήσει, τα αγχολυτικά ή εκείνο που ο άλλος του εαυτός του δηλητηριάζει το μυαλό. Υπόσχομαι ότι θα το κοιτάξω πολύ και θα το ανεβάσω (εν ευθέτω χρόνω) στη Βιβλιοθήκη.

 

Mariposa

Σαφώς όχι το καλύτερό σου, στο είπαν κι άλλοι. Η διήγηση είναι άνευρη και δεν καταφέρνω να ταυτιστώ.

 

Nihilio

Η δεύτερή μου επιλογή. Το μόνο που ήθελα καλύτερο ήταν η αρχή. Την ήθελα μια ιδέα πιο «μυθική» ώστε να ξέρω εξαρχής τι πρόκειται να διαβάσω. Αλλιώς το μυθικό θέμα μπαίνει κάπως αργά και δεν προλαβαίνω ούτε να το ευχαριστηθώ ούτε και να το πλάσω στο μυαλό μου έτσι ώστε να δικαιολογήσω το τέλος. Και κάτι ειδικό: «Δε γνώριζε όμως το τι πραγματικά περίμενε το χωριό τις πρώτες μέρες του φθινοπώρου.» Εντελώς ανάξια της γραφής σου αυτή η φράση…

 

Nienor

Κιάρα μου, πες με χαζή, πες με στόκο, μπίτι δεν κατάλαβα. Τι έγινε κατά λάθος και τι έγινε εξεπίτηδες και ποιος έφταιγε, γιατί έριξε το κώνειο στο πηγάδι και ποιος το έριξε… μπίτι για μπίτι. Κι ούτε μπορώ να καταλάβω τι μου έφταιξε και δεν κατάλαβα.

 

Adinol

Από τις διηγήσεις που με αφήνουν να αιωρούμαι ευχάριστα, χωρίς να με νοιάζει να θα κατέβω. Επίσης από εκείνες που με βάζουν να σκέφτομαι. Ποιο είναι τελικά το νόημα; Μόνο μια παρατήρηση έχω. Η πρώτη παράγραφος της διήγησης του πατέρα είναι εντελώς λογοτεχνική και καθόλου εφικτή από έναν απλό αφηγητή, κάποιον που το λέει ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ. Στρώσ’ το.

 

The Tregorian

Δε θα επαναλάβω τα σχόλια των υπολοίπων, θα σταθώ όμως σε δυο μικρότερα προβλήματα της διήγησης. Στην πρώτη παράγραφο αναφέρεις ότι το δωμάτιο είναι απόλυτα σκοτεινό. Άτοπο κατά τη γνώμη μου και θα πρέπει να τα προσέχεις αυτά, το σκοτάδι δημιουργεί ατμόσφαιρα αλλά είναι άβολο. Επίσης η παράγραφος: «Αμάντα!», είπε ο άνδρας με σχεδόν ξεψυχισμένη φωνή. Εκείνη γύρισε και τον αντίκρισε ξανά, αφού πρώτα είχε σκουπίσει βιαστικά τα μάτια της. «Συγγνώμη…», είπε. Η γυναίκα έγνεψε αρνητικά θέλοντας να δείξει πως δεν έχει καμία διάθεση να τον συγ-χωρέσει. θέλει να γίνει πιο ρεαλιστική. Τα αισθήματα των ηρώων σου εδώ είναι πολύ μπερδεμένα.

 

Katerina Baou

Υποκλίνομαι κι εγώ στην πένα σου, κυρία μου και στην αρτιότητα της γραφής σου. Θέλω όμως τεκμηρίωση σχετικά με τα κίνητρα των ντόπιων, γιατί δεν ήθελαν να τον αφήσουν να φύγει; Πες το ή δειξ’ το πιο καθαρά και θα με είχες σκλαβώσει.

 

Electroscribe

Δώσε μου αρχαία βιβλία γνώσης και πάρε μου την ψυχή. Θα συμφωνήσω όμως με τους άλλους σχετικά με την ταχύτητα και το στρώσιμο που θέλει. Ερώτηση (ανόητης): η αναφορά στον Οιδίποδα (ο οποίος σαν σύμβολο έχει εντελώς άλλη χρήση από εκείνη που παρουσιάζεις εδώ) μήπως έπρεπε να αποφευχθεί;

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι θυμάμαι, χαίρομαι. Αλλά το περασμένο δεκαήμερο η συμμετοχή μου στο φόρουμ ήταν περιορισμένη για λόγους υγείας. Οπότε λέω τώρα τη γνώμη μου.

 

 

 

Northerain

-------------

Όταν κάποιος επιλέγει να μου φορτώσει ένα κείμενο στα αγγλικά χωρίς να είναι αυτή η μητρική του γλώσσα, απαιτώ τουλάχιστον να τη γνωρίζει καλύτερα από μένα που δεν τολμώ να γράψω σ' αυτή. Τα παλιότερα κείμενα του Northerain χώλαιναν από αυτήν την άποψη. Αυτό εδώ, καμία σχέση. Δε βρήκα λαθάκι ούτε για δείγμα. Σαν διήγημα ήταν πολύ καλό, με το in media res του και τα όλα του. Ειδικά με εντυπωσίασε η μεγάλη κλίμακα χώρου και χρόνου στην οποία έπαιζε η πλοκή, και ο σωστός ρυθμός με τον οποίο περιγράφτηκε αυτή. Η τελική "ανατροπή" ήταν λίγο προβλέψιμη, λίγο αδιάφορη, αλλά δε με χάλασε τόσο που να παίξει ρόλο στην ψήφο μου. [το easter egg με τον Κινγκ πρέπει να το έπιασαν πολλοί και να μην το ανέφεραν απλώς, αν κρίνω από τον εαυτό μου]

 

 

Sonya

-------

Όπως ξαναείπα, εξαιρετικά πλήρες και άρτιο. Όχι για μια ώρα, αλλά με οσοδήποτε αυστηρά κριτήρια. Μου θύμισε την Averoigne του CA Smith που τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση, μου θύμισε και τα πρόσφατα του Mignola που επίσης είναι ίνδαλμά μου. Αλλά με χάλασε το θέμα με το σύζυγο. Η ιδέα πως η μαγεία είναι κάτι γυναικείο δεν μου είναι ξένη και δεν μπορώ να ισχυριστώ πως τα δικά μου γραπτά είναι πιο ισορροπημένα όσον αφορά τα δύο φύλα. Αλλά ήθελα ρε παιδί μου να μετρήσει κάπως στην πλοκή η αγάπη της γι' αυτόν, όχι να σβηστεί έτσι (κυριολεκτικά) δια μαγείας και να πει όταν τον ξαναείδε "α, καλός είναι ετούτος για την ξεπέτα που ολοκληρώνει τον κύκλο της πλοκής". Ξέρω γω, πες ιδιοτροπία μου.

 

 

Celestial

---------

Η εικόνα της αρχής είναι σωστά δοσμένη, το υπόλοιπο ελαφρά βιαστικό και αφαιρετικό. Σαν γραφή. Γιατί σαν πλοκή πάτησε καλά, είπε ότι έχει να πει δίχως φλυαρίες και ήταν ευχάριστο ανάγνωσμα, έστω κι αν ήταν λίγο προβλέψιμο. Δεν είμαι βέβαιος αν είναι απαραίτητη η εμπλοκή της Γης και των διαστημολοίων. Λογικά θα ήταν το ίδιο αξιόλογο κι αν μίλαγε για φάνταζυ πολιτισμούς που ζουν αμφότεροι στον ίδιο πλανήτη.

 

 

 

Dreamwhisperer

-------------------

Εξαιρετικά καλογραμμένο. Μου άρεσε η ιδέα του πρωταγωνιστή ο οποίος αντιλαμβάνεται εν μέρει την κατάντια του, αλλά δε θέλει να την παραδεχτεί. Θα μπορούσε να γίνει και κα΄τι πολύ μεγαλύτερο, με περισσότερες απόπειρες και περισσότερες λεπτομέρειες, ειδικά για το φίλο του αφηγητή. Νομίζω οτι στο τέλος θέλει κάτι λίγο δυνατότερο για να κλείσει αντάξια με την ως τότε εξέλιξή της.

 

 

Tiessa

--------

Φάνηκε ο άνθρωπος που γράφει χρόνια και το κάνει με πλήρη συνείδηση της τεχνικής του. Μου θύμισε Fredric Brown ή Μπαλάνο στο ύφος κι αυτό μου επέτρεψε να μαντέψω το τέλος ήδη από τις πρώτες γραμμές. Πάντως δε θέλει σχεδόν καθόλου δουλειά για να μπει στα ΦΧ ή στο 9.

 

 

Naroualis

-----------

Όπως έχω ξαναπεί, πιέζεσαι για να συμμετάσχεις σε κάθε διαγωνισμό κι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να καταθέτεις συνήθως ιστορίες πολύ κατώτερες των ικανοτήτων σου, κυρίως σε σύλληψη. Αν και με βάση τις εξηγήσεις σου, θα μπορούσε αυτή τη φορά να βγει κάτι ενδιαφέρον, αν ήταν επαρκώς διφορούμενη η έννοια του δηλητηρίου.

 

 

Mariposa

-----------

Μου άρεσε που είδα και κάτι άλλο από την πένα σου πέρα από παραμύθια. Έτσι, σαν μέτρο σύγκρισης αν μη τι άλλο. Δεν απογοητεύτηκα. Πέρα από το γνώριμο του αληθινού γεγονότος που αφαιρεί πόντους, νομίζω πως το κείμενο θα ήταν πιο δυνατό αν ήταν πιο έντονο. Να βλέπαμε, δηλαδή, σε πρώτο πρόσωπο, τις χολωμένες σκέψεις της την ώρα που μαγειρεύει. Πώς ζυμώνει με όλη της τη δύναμη, ενώ φαντασιώνεται ότι του σφίγγει το λαιμό αντί να κρατά ζυμάρι κτλ.

 

 

Nihilio

--------

Ο μύθος είναι πετυχημένος, το ίδιο και τα νορδικά easter eggs του κειμένου. Η κοσμολογία πλήρης και στιβαρή, πάρα πολύ για τόσο μικρό κείμενο. Χάνει στην αρχή, ειδικά με τα πολλά ονόματα που τελικά δεν παίζουν κανένα ρόλο. Φαίνεται να μην είχες αποφασίσει ακόμη πού/πώς θα πας την ιστορία σου και απλά να έγραφες για να κυλήσει.

 

 

Nienor

--------

Μου άρεσε που είδα μια μενεξεδιά να χρησιμοποιεί εσκεμμένα τις δυνάμεις της αντί να είναι έρμαιό τους. Δυνατές οι εικόνες στην αρχή, ελαφρώς βιαστικό το φινάλε αλλά όχι τρομερά. Προβληματικό το κομμάτι της εξήγησης. Ούτε εγώ κατάλαβα τι ακριβώς έγινε με το κρασί και το κώνειο. Αλήθεια, γιατί κουβαλούσε δηλητήριο ο καπετάνιος και μάλιστα τόσο πολύ; Γιατί υγρή μορφή (το κώνειο είναι φυτό που το διαλύουν σε υγρό);

 

 

Adinol

-------

Παπαδιαμαντικά λαογραφικό (μου φάνηκε). Η ανάμιξη του παραμυθικού με την κοινωνική κριτική δεν είμαι ακόμη βέβαιος αν λειτούργησε καλά, αλλά το διάβασα με ευχαρίστηση κι αυτό μετράει τελικά. Εξαιρετικά δυνατή η αρχετυπική μορφή του όμορφου άντρα που φαίνεται να υποκύπτει περισσότερο, παρά να κυνηγά ο ίδιος τις γυναίκες.

 

 

The Tregorian

-------------

Τα είπαν οι περισσότεροι. Θα ήθελα να προσθέσω ότι μπορείς να κατανείμεις λίγο καλύτερα την πληροφορία. Δηλαδή, να ξεδιαλέξεις τι θα λένε οι ίδιοι οι συνομιλητές και τι θα βγαίνει στην αφήγηση. Π.χ. δεν υπάρχει λόγος να λένε πράγματα που τα ξέρουν καλά και οι δυο τους, μόνο προς όφελος του αναγνώστη. Φαίνεται λίγο στημένο.

 

 

Katerina Baou

-----------------

Όπως ξαναείπα, οι εικόνες στην αρχή και στο τέλος είναι πολύ έξυπνες και τέλεια γραμμένες. Αλλά στη μέση, εκεί που βλέπουμε γενικά τι συνέβαινε στην κρυφή κοιλάδα και πώς πέρασε τις μέρες του ο πρωταγωνιστής, είναι γενικότροπες κιέχουν κάποιες επαναλήψεις. Σαν να λες στον αναγνώστη "φαντάσου μόνος σου", τη στιγμή που του έχεις δείξει ότι θα μπορούσες να του πεις η ίδια πολύ καλά και να τον πας καροτσάκι από το ένα θαύμα στο άλλο, ως το τέλος που θες.

 

 

Month

-------

Έχεις βελτιωθεί πολύ σε σχέση με τα παλιά κειμενά σου που είχα διαβάσει. Αλλά εδώ ζορίστηκες να βρεις τι να γράψεις. Χρειάζεται η όλη εισαγωγή με τις δυο γυναίκες; Η ερωμένη τι ρόλο είχε τελικά στην πλοκή; Βοήθησε λίγο να αναδειχθεί ο (πολύ πετυχημένος) χαρακτήρας του αδελφού, αλλά ξόδεψες πολλές λέξεις γι' αυτήν. Ο νεκρός αφηγητής επίσης προσφέρει το φανταστικό στοιχείο, αλλά είναι μάλλον περιττός. Αν καθίσεις να δουλέψεις το κείμενό σου, θα έλεγα να ξεκινήσεις απευθείας από τον αδελφό και τη χήρα, και να αναπτύξεις περισσότερο τα δείπνα τους που τώρα τα έχεις βιαστικά.

 

 

Electroscribe

---------------

Την προηγούμενη φορά αξιοποίησα μόνο 45 από τα λεπτά της προθεσμίας, αυτή μόνο 30. Όσο πάω και χειροτερεύω. Και φαίνεται η αρχή της βιασύνης από το σημείο που αρχίω να μπερδεύω τους χρόνους στα ρήματα.

Η ιδέα του αφηγητή πως θα μπορούσαν οι σελίδες να είναι δηλητηριασμένες, όντως προέρχεται από τον Έκο. Αλλά η όλη σύλληψή μου βασίστηκε στο Νεκρονομικόν και τους διάφορους άλλους σκοτεινούς τόμους (Έιμπον κτλ.) που ο καθένας τους επιμένει ότι αυτός είναι ο χειρότερος και ο πιο σοκαριστικός. Γι' αυτό έβαλα κι ένα "αστείο" σχετικά με το πώς λέγεται το δικό μου βιβλίο.

Ο Οιδίποδας είναι σύμβολο του ανθρώπου που επιμένει να μάθει αυτό που δεν του αρμόζει να μάθει. Εδώ και 2500 χρόνια. Όσον αφορά το Φρόιντ, φοβάμαι πως είμαι φανατικά Γιουνγκιανός .

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά, τόσο προβλέψιμο ήταν το τέλος?

Δηλαδή το quote στην αρχή γι' αυτό τον λόγο υπάρχει, αλλά χωρίς το quote θα καταλαβαίνατε οτι ο τύπος πούλησε την ψυχή του στον διάβολο?

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Poll: FFL #5 (northerain vs Sonya vs Celestial vs dreamwhisperer vs Tiessa vs Naroualis vs mariposa vs Nihilio vs Nienor vs Adinol vs TheTregorian vs Katerina Baou vs Electroscribe)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..