Jump to content

Poll: FFL #5 (northerain vs Sonya vs Celestial vs dreamwhisperer vs Tiessa vs Naroualis vs mariposa vs Nihilio vs Nienor vs Adinol vs TheTregorian vs Katerina Baou vs Electroscribe)


Nienor
 Share

Recommended Posts

Εγω πριν κατι ωρες την διαβασα, και ναι, οντως το τελος ειναι προβλεψιμο (για εμενα τουλαχιστον), αλλα την βρηκα καταπληκτικη. Το επιασα στο σημειο που λεει για τα ατελειωτα λεφτα και το διαμερισμα. Συμφωνω για την μεγαλη εκταση σε χρονο που περιεγραφε, και το οτι μεταφερθηκε σωστα. Ισως υπερβολικα σωστα για καποιον που ξαναφερνει καταστασεις απο την μνημη του. Οι ανθρωποι οταν αναπολουν κατι εχουν ασυνεχειες και κενα. Ειχες να διαλεξεις αναμεσα σε ρεαλιστικη μεταφορα, και φυσικα να χασεις με αυτον τον τροπο λιγη απο την τεχνικη, η να το γραψεις δομημενα οπως και πολυ σωστα εκανες.

Επιμενω οτι ενας πιο quirky τονος θα ταιριαζε, γιατι ο ηρωας ειναι και πρεζονι, ολο και καποιο σκαλωμα θα εχει οταν σκεφτεται (φερε στο μυαλο σου μια αμονταριστη συνεντευξη για να καταλαβεις τι εννοω). Δηλαδη, μεχρι την μεση πετας μεσα slang αλλα στο τελος ειναι λες και μιλαει καθηγητης. Προσωπικα δεν θα με χαλαγε μια πιο μπερδεμενη μεταφορα, αλλα τοτε θα σε βομβαρδιζανε οι αλλοι με γκρινιες.

 

Περα απο αυτα, ειλικρινα η ιδεα ηταν ΦΑ-ΝΤΑ-ΣΤΙ-ΚΗ, αμα μπορουσα θα σε ψηφιζα και εγω. Εχασες μερικες ψηφους απο τα Αγγλικα, αλλα μην σε αποτρεπει αυτο.

 

Το μεγαλυτερο μου παραπονο ειναι οτι η ιστορια σου μου πυροδοτησε ενα φανταστικο campaign για d20 modern ή Vampire, και δεν εχω παρτυ να το παιξω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    9

  • Oberon

    11

  • Sonya

    14

  • TheTregorian

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλά ρε παιδιά, τι πρόβλημα έχετε με τα Αγγλικά και το βαράτε συνέχεια; Μια χαρά lingua franca είναι, έχει μια δυναμική εντελώς διαφορετική από τα Ελληνικά και είναι κατανοητή από ελαφρώς άπειρα περισσότερους αναγνώστες. Τι διακρίσεις είναι αυτές δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά, τι πρόβλημα έχετε με τα Αγγλικά και το βαράτε συνέχεια; Μια χαρά lingua franca είναι, έχει μια δυναμική εντελώς διαφορετική από τα Ελληνικά και είναι κατανοητή από ελαφρώς άπειρα περισσότερους αναγνώστες. Τι διακρίσεις είναι αυτές δηλαδή;

Είναι απλώς (φαντάζομαι) το ότι είναι ελληνικό σάιτ, αν μη τι άλλο ίσως κάποιος δυσκολεύεται να καταλάβει το κείμενο. Η άλλη δικιά μου ένσταση είναι ότι, όσο καλά κι αν τα ξέρεις, αν δεν είναι μητρική σου, όσο να ναι σε περιορίζει. Βέβαια, το συγκεκριμένο κείμενο μάλλον με διαψεύδει...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλώς (φαντάζομαι) το ότι είναι ελληνικό σάιτ, αν μη τι άλλο ίσως κάποιος δυσκολεύεται να καταλάβει το κείμενο. Η άλλη δικιά μου ένσταση είναι ότι, όσο καλά κι αν τα ξέρεις, αν δεν είναι μητρική σου, όσο να ναι σε περιορίζει. Βέβαια, το συγκεκριμένο κείμενο μάλλον με διαψεύδει...

Δεκτό. Δεν είμαστε εξάλλου υποχρεωμένοι να ξέρουμε μια δεύτερη γλώσσα (όταν πολλοί - ευτυχώς όχι εδώ μέσα - δε γνωρίζουν καν τη δικιά μας). Αλλά όσο να 'ναι μου χτυπάει λίγο σαν μια... διάκριση στα κριτήρια που επαναλαμβάνεται πάρα πολύ σε αυτό το τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με τα Αγγλικα, το αντιθετο μαλιστα. Αλλα ναι, το εχω δει πολλες φορες, για εμενα ειναι το ιδιο ειτε διαβασω αγγλικα ειτε ελληνικα, και να στελνω καποιο pdf η site σε καποιον, και να μου λεει "δεν μπορω να το διαβασω", και εγω τοτε να συνειδητοποιω οτι ειναι στα Αγγλικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό. Δεν είμαστε εξάλλου υποχρεωμένοι να ξέρουμε μια δεύτερη γλώσσα (όταν πολλοί - ευτυχώς όχι εδώ μέσα - δε γνωρίζουν καν τη δικιά μας). Αλλά όσο να 'ναι μου χτυπάει λίγο σαν μια... διάκριση στα κριτήρια που επαναλαμβάνεται πάρα πολύ σε αυτό το τόπικ.

 

Με πρόλαβες λίγο πριν σε κράξω!! Όπως προειπώθηκε, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε αγγλικά είτε αυτό αφορά καλά είτε μέτρια. Και δεν το λέω για να κρυφτώ, proficiency έχω στα Αγγλικά, αλλά ας μην τα εξαμερικανήσουμε όλα. Το 'χουμε που το 'χουμε κάνει ήδη...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά, τόσο προβλέψιμο ήταν το τέλος?

Δηλαδή το quote στην αρχή γι' αυτό τον λόγο υπάρχει, αλλά χωρίς το quote θα καταλαβαίνατε οτι ο τύπος πούλησε την ψυχή του στον διάβολο?

 

Εμένα μου φάνηκε ότι ίσως να έπαιζε σχετικό όταν κοκκίνιζαν τα μάτια και μαύριζαν οι φλέβες κλπ. Μου φάνηκε πολύ 'διαβολική' η εμφάνιση των θυμάτων, αλλά υπάρχει κι ένα hint εκεί που λέει: ... you would see angels and devils and beings that had no right to exist. Θα μπορούσε να είναι μόνο μεταφορικό, αλλά για κάποιο λόγο με είχε κάνει κάπως στείλει από την αρχή στη συγκεκριμένη διαδρομή και το όνομα του ήρωα. Αυτό το Ezekiel μού ήρθε από την αρχή πολύ (πώς να το πώ;) βιβλικό.

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες λίγο πριν σε κράξω!! Όπως προειπώθηκε, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε αγγλικά είτε αυτό αφορά καλά είτε μέτρια. Και δεν το λέω για να κρυφτώ, proficiency έχω στα Αγγλικά, αλλά ας μην τα εξαμερικανήσουμε όλα. Το 'χουμε που το 'χουμε κάνει ήδη...

Και να που βάλαμε και τον εξαμερικανισμό στα επιχειρήματά μας... Λογικό, αν παραβλέψουμε ότι τα αγγλικά είναι αρχαιότερα της Αμερικής. Αλλά φαίνεται ότι έννοιες όπως "ελευθερία έκφρασης", "καλλιτεχνική επιλογή" και "ευρύτερη απήχηση του έργου" είναι προπαγάνδα των κακών αμερικάνων...

 

Μήπως να γράφαμε καλύτερα στα Αρχαία Ελληνικά ή τα Βυζαντινά, για να μην υποστούμε τον σύγχρονο "εκμαυλισμό" της γλώσσας των Ελλήνων;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα Αγγλικά. Για μία τελευταία φορά:

 

Το φόρουμ είναι Ελληνικό, ναι.

Αλλά υπάρχουν εδώ Έλληνες συγγραφείς που γράφουν ΚΑΙ στα Αγγλικά. Η πάγια θέση του φόρουμ -που δεν είναι ανοιχτή σε καμμία συζήτηση - είναι πως δεχόμαστε και ιστορίες στα Αγγλικά.

 

Κατανοώ πως ίσως κάποια μέλη να έχουν δυσκολίες στην Αγγλική γλώσσα και ίσως δεν μπορούν να εκτιμήσουν σωστά ένα Αγγλικό κείμενο.

Όμως επειδή μερικοί συγγραφείς από μας επιθυμούν/έχουν βλέψεις να εκδόσουν κάτι και στο εξωτερικό, η αποθάρρυνσή τους με σχόλια τύπου "μου φορτώνεται κείμενο στα Αγγλικά" ή "έχω αλλεργία στα Αγγλικά" ή "μην τα εξαμερικανίσουμε όλα" είναι απλά κάτι πολύ κακό.

 

Ελληνικό φόρουμ είναι, "ελληναράδικο" δεν είναι. Όσο για τον εξαμερικανισμό, αν είχαμε εξαμερικανίσει τη λογοτεχνία του φανταστικού στην Ελλάδα, θα είχαμε μια τεράστια βιομηχανία, ανάδειξη εκατοντάδων συγγραφέων, εκδοτικούς οίκους που θα εξέδιδαν αποκλειστικά ε.φ. και φάντασυ, περιοδικά και συνέδρια και προβολή του είδους, συγγραφείς που θα μπορούσαν να ζήσουν αποκλειστικά από τη συγγραφή, και θα βλέπαμε "top ten" κάθε βδομάδα και στις εφημερίδες ακόμα!! Οπότε, μακάρι να την εξαμερικανίζαμε!

 

Μακάρι βέβαια τα Ελληνικά να ήταν παγκόσμια γλώσσα, αλλά δεν είναι. Όσοι συμφορουμίτες συγγραφείς επιθυμούν να γράφουν και μια ιστορία στα Αγγλικά πού και πού (ακόμα κι αν έχει λαθάκια. Μήπως να σκεφτούμε πόσα τραγικά λάθη γίνονται από μας τους ίδιους στη δική μας γλώσσα;) είναι αποδεκτοί στο φόρουμ και θα έπρεπε οι ιστορίες τους να κρίνονται χωρίς προκαταλήψεις και με πιο ανοιχτό μυαλό.

Αν κάποιος έχει δυσκολία να καταλάβει ένα Αγγλικό κείμενο μπορεί να ζητήσει εξηγήσεις από το συγγραφέα ή και να το αγνοήσει. Αλλά όχι να το αδικήσει εφ'όσον μπορεί να το διαβάσει και να το καταλάβει.

 

Η επιλογή είναι δική μας: Προτιμάμε μια κλειστόμυαλη προκατάληψη και κρίνουμε τους άλλους σύμφωνα μ'αυτήν, ή είμαστε εδώ για να ενθαρρύνουμε ο ένας τον άλλον;

 

Να θυμήσω δε, πως πριν λίγο καιρό συγχαρήκαμε όλοι τον PiKei για ιστορία του που δημοσιεύτηκε στη μεγαλύτερη ανθολογία φαντασίας. Η ιστορία του δημοσιεύτηκε στα... Αγγλικά.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Και να που βάλαμε και τον εξαμερικανισμό στα επιχειρήματά μας... Λογικό, αν παραβλέψουμε ότι τα αγγλικά είναι αρχαιότερα της Αμερικής. Αλλά φαίνεται ότι έννοιες όπως "ελευθερία έκφρασης", "καλλιτεχνική επιλογή" και "ευρύτερη απήχηση του έργου" είναι προπαγάνδα των κακών αμερικάνων...

 

Μήπως να γράφαμε καλύτερα στα Αρχαία Ελληνικά ή τα Βυζαντινά, για να μην υποστούμε τον σύγχρονο "εκμαυλισμό" της γλώσσας των Ελλήνων;

 

 

Έλα τώρα, νομίζω υπερβάλλεις. Δεν νομίζω να τέθηκε θέμα "ελληναρισμού". Άλλωστε, και όσοι σχολίασαν αρνητικά τα αγγλικά τελικά όλοι παραδέχτηκαν ότι η ιστορία είναι πάρα πολύ καλή. και τα αγγλικά της. Ήτο μια διήγησις εξαιρετική...

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

ΆΑΑλλο εννοούσα, άααλλο κατάλαβες... Απλά δεν θεωρώ ότι πρέπει να αντιμετωπίζουμε κάποιον που δεν ξέρει αγγλικά ως "κατώτερο" ή "καημένο" και να θεωρούμε σφάλμα που κάποιος που δεν προέρχεται απ' την Οξφόρδη (αν σε ενοχλεί η Αμερική) δεν μπορεί να καταλάβει το κείμενο του North. Eγώ σε αντίθεση πάντως με τους προλαλύσαντες θεωρώ ότι τα Αγγλικά του έδωσαν πόντους και δεν του πήραν. Αυτό εννοούσα και οι φιλοσοφικές προσεγγίσεις εμένα δεν με αγγίζουν γιατί δεν τις πολυκαταλαβαίνω χωρίς παρεξήγηση... Και κλείνω την άποψη μου πάνω στο θέμα

Link to comment
Share on other sites

ΆΑΑλλο εννοούσα, άααλλο κατάλαβες...

Κλασικά... Άλλο εννοούσες, αλλά δεν κατάλαβα ο "εξαμερικανισμός" που κολλούσε σε αυτό. Ούτε όλη η τελευταία περίοδος του προηγούμενου ποστ σου. Μήπως να το ξαναδιάβαζες;

 

edit: το πρόβλημα είναι ο "γραικυλισμός" που βγάζει το όλο θέμα. Ένα "Δε βαριέσαι μωρέ, δε θέλω να κουραστώ, θέλω να διαβάσω κάτι σαν όλα όσα έχω συνηθίσει ως τώρα". Αυτό μου φαίνεται ότι κυριαρχεί στους διαγωνισμούς, τουλάχιστον στα κριτήρια με τα οποία ψηφίζουμε πάνω κάτω.

Αλλά με τη λογική αυτή τα κάνουμε όλα σαν τα μούτρα μας και, αντί να ενθαρρύνουμε κάποια βήματα μπροστά (κάποιος να δοκιμάσει να ξεφύγει από το 'ρομαντζο-παράδοση-φάνταζυ' ή τα 'αρπιτζίστικα' που γράφονται κατά καιρούς, σε άπταιστα Ελληνικά) πετάμε ένα "με ενοχλεί" και του κόβουμε τα φτερά. Για αυτό έχουμε και την φανταστική λογοτεχνεία που μας αξίζει σα λαός...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μπορείς να πεις ότι θες, αλλά το να υποννοείς ότι φοβάμαι να σε αντιμετωπίσω δεν το δέχομαι! Διατύπωσα μια άποψη, την επεξήγησα, τέλος! Όποιος θέλει την δέχεται, όποιος δεν θέλει όχι! Δημοκρατία έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μπορείς να πεις ότι θες, αλλά το να υποννοείς ότι φοβάμαι να σε αντιμετωπίσω δεν το δέχομαι! Διατύπωσα μια άποψη, την επεξήγησα, τέλος! Όποιος θέλει την δέχεται, όποιος δεν θέλει όχι! Δημοκρατία έχουμε...

Δεν είπα αυτό. Μάθε να διαβάζεις! Αυτό που είπα είναι ότι μασάς άλλη μια 'καραμέλα', άσχετη με το θέμα, για να βγεις από πάνω.

Αλλά εντάξει

Δημοκρατία έχουμε

 

ΥΓ: Διάβασε και το επεξεργασμένο ποστ πιο πάνω

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Ώρες ώρες το forum εντυπωσιάζει ακόμα και τον εαυτό του. Πότε πρόλαβε και ξέσπασε αυτό το ζήτημα ούτε που το κατάλαβα.

Ως γνωστός ιντριγκαδόρος θα πω την αποψή μου για να φουντώσει η κουβέντα.

 

Πιστεύω ότι η χρήση της αγγλικής όταν γράφουμε πρωτόλεια είναι αν μην τι άλλο άκομψη. Δεν υπάρχει κανένας λόγος γι' αυτό.

Πρώτα από όλα, εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις (όταν κανείς έχει γαλουχηθεί με τη ξένη γλώσσα) πολύ δύσκολα θα φτάσεις το επίπεδο της μητρικής σου. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να σαμποτάρεις τον εαυτό σου.

Γράψε στη γλώσσα σου, αδερφέ μου, για να είσαι και άνετος.

 

Όσο για το επιχείρημα Dain ότι κάποιοι σκοπεύουν να εκδοθούν στο Εξωτερικό με τη μία, το χαβαλέ θα ήταν να συνέβαινε αυτό και μετά να κάθονταν να κάνουν τη μετάφραση στα ελληνικά, γιατί μην μου πεις, διασημότητα διασημότητα, αλλά αν δεν γίνεις και γνωστός στο "χωριό" σου, δεν μετράει.

 

Κάποιες φορές έχω δει και ένα άλλο κίνητρο, πιο επικίνδυνο, κάποιοι γράφουν στα αγγλικά, γιατί αυτό τροφοδοτεί πιο εύκολα κάποια όνειρα μεγαλείου, που τα μίζερα ελληνικά δεν μπορούν να τα καλύψουν.

 

Σοβαρά τώρα, είναι ευγενές ότι πολλοί συνάδερφοι στο forum προσπαθούν και στα αγγλικά. Ορισμένοι (κάποιοι καθηγητές αγγλικών, χεχεχε) γράφουν εκπληκτικά καλά και στα αγγλικά.

Ο καθένας γράφει αυτό που τον εκφράζει. Στη γλώσσα θα κολλήσουμε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές έχω δει και ένα άλλο κίνητρο, πιο επικίνδυνο, κάποιοι γράφουν στα αγγλικά, γιατί αυτό τροφοδοτεί πιο εύκολα κάποια όνειρα μεγαλείου, που τα μίζερα ελληνικά δεν μπορούν να τα καλύψουν.

Τα όνειρα όμως, όσο λάθος κι αν είναι, είναι πάντα όνειρα. Γιατί, αν τα κυνηγήσεις, κάτι μπορείς να καταφέρεις.

 

Και σε τελική, ο κακομοίρης που μένει σε ένα τροχόσπιτο με γυναίκα και δύο παιδιά, κάνει ότι δουλειά βρει για να τους ζήσει και γράφει όποτε μπορεί επειδή ονειρεύεται να κάνει κάποια στιγμή best seller, μπορεί κάποτε να το πετύχει, έτσι δεν είναι; ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας γράφει αυτό που τον εκφράζει. Στη γλώσσα θα κολλήσουμε τώρα;

 

Συμφωνώ. Αλλά να που κολλάμε.

Και επίσης, έχω δει εκπληκτικά καλά Αγγλικά από άτομα εδώ που δεν είναι "καθηγητές Αγγλικών". ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Αλλά να που κολλάμε.

Και επίσης, έχω δει εκπληκτικά καλά Αγγλικά από άτομα εδώ που δεν είναι "καθηγητές Αγγλικών". ;)

 

Σεμνέ μου, καθηγητή, αμέσως το έπιασες.

 

Όσο για αυτό που είπε Nihilio, όχι δεν είναι κακό να ονειρεύεσαι.

Αλλά, φίλε μου, δεν είναι λίγο... Πως να το πω; Ποταπό, να γράφεις όχι γιατί εκφράζεσαι, όχι γιατί θέλεις κάτι να πεις, αλλά γιατί θέλεις να γράψεις μπεστσέλλερ;

Και η ροή της σκέψης σου να είναι: Μπεστσέλλερ, Πλούτος, διασημότητα, Ρόουλινγκ, αγγλικά, δικό μου βιβλίο αγγλικά...

Πιστεύεις ότι η Ρόουλιγκ μπορεί να αγοράσει το παλάτι του Μπάκιγχαμ γιατί έγραψε απλώς στα αγγλικά;

 

Άλλωστε υπάρχει και κάτι που λέγεται μεταφραστές... Δεν παίρνουν και πολλά. Ας γράψουμε το βιβλίο και περιμένουν σαν κοράκια οι agents, μία μεταφρασούλα δεν θα μπορέσουμε να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Το επιχειρημα οτι πρεπει να εισαι καθηγητης αγγλικων για να γραψεις αγγλικα δεν στεκει. Σιγα μην ειναι τετοιου επιπεδου οι ξενοι συγγραφεις. Οσο καλοι ειναι οι Ελληνες στα Ελληνικα, τοσο καλος ειναι και ενας Εγγλεζος στα Αγγλικα. Μην τους εκθειαζουμε κιολας...

Ασε που μερικες φορες, ενας "ξενος" λογω επιμονης και μονο μπορει να ξεπερασει σε επιπεδο εναν "ιθαγενη". Να θυμισω τον αγαπητο μας αλβανο μαθητη με την σημαια, που με την αξια του εβγαλε τους βαθμους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να βγω από πάνω αγαπητέ και δεν καταλαβαίνω γιατί δημιουργείς θέμα! Απλά λέω την άποψη μου, τόσο κακό είναι; Και ξέρω πολύ καλά να διαβάζω :tongue:

 

Αλλά ας το σταματήσουμε το θέμα γιατί σε λίγο θα με βγάλετε και χρυσαυγήτη εδώ πέρα :huh:

 

Και για να ξεκαθαρίσω τελικώς, δεν έθεσα κανένα θέμα "ελληναρισμού", απλά δεν θεωρώ ότι πρέπει κάποιος να ξέρει αγγλικά με το ζόρι, επειδή το επιβάλλουν οι καιροί(και εδώ πάει η αμερικανοποίηση και ΜΟΝΟ εδώ). Αυτή τώρα η τερατολογια που ξεκίνησε περί βιβλίων και κουλτούρας και άλλα, είναι υπερβολές! Δεν αμφισβητώ Διον την αγγλική λογοτεχνία, ίσα ίσα που την θεωρώ υπέραξιόλογη! Ούτε τα κείμενα που είναι σε αγγλικά. Αυτά εννοούσα και ΜΟΝΟ αυτά, απλά δεν το εξέφρασα ίσως σωστά.

 

Και τέλος! Γιατί αυτό το τόπικ είναι για τον διαγωνισμό και τις ιστορίες και όχι για φιλοσοφικές συζητήσεις που ειδικά δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση με το παρρόν.

 

Ασε που μερικες φορες, ενας "ξενος" λογω επιμονης και μονο μπορει να ξεπερασει σε επιπεδο εναν "ιθαγενη". Να θυμισω τον αγαπητο μας αλβανο μαθητη με την σημαια, που με την αξια του εβγαλε τους βαθμους?

 

Ξεφύγαμε εντελώς όμως! Στο ρατσισμό καταλήξαμε! Αν είναι δυνατόν! Τους μη γνώστες αγγλικών πήγα να υπερασπιστώ και κοίτα τι έγινε!

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Σωστό Tregorian. Ας μην το σπαμάρουμε άλλο το τόπικ, παίδες, οκ?

 

Αλλά δεν θέλω να ξαναδώ αποθαρυντικά σχόλια για όσους γράφουν στα Αγγλικά, *επειδή* γράφουν στα Αγγλικά. Είναι απλά άδικο δηλαδή, κι αυτό είναι που με ενοχλεί. Ας μην τους αδικούμε γενικώς.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον... σεβασμός στον αναγνώστη που δεν ξέρει τόσο καλά τα αγγλικά.

 

Νομίζω το όλο θέμα ξεκίνησε εδώ επειδή κάποιοι είπαν πως τα αγγλικά του διηγήματος του Νορθ μέτρησε εναντίον του στην ψήφο τους. Εγώ το καταλαβαίνω.

 

Και ρωτώ. Ένα μέλος που δεν ξέρει καθόλου καλά αγγλικά, πως θα του λέγατε να ψηφίσει δίκαια; Δεν μπορεί να το κάνει παρά αγνοώντας το εν λόγω διήγημα.

 

Και ελπίζω να θυμάστε ποιος είμαι. Έζησα 6 χρόνια στην Αμερική περιμένοντας την ευκαιρία να κάνω καριέρα εκεί και μια μέρα να πάρω την αμερικάνικη υπηκοότητα. Όταν γύρισα στην Ελλάδα έγραφα σενάρια στα αγγλικά. Το πρώτο μου μυθιστόρημα το έγραψα στα αγγλικά. Και δεν ξέρω γιατί, εκνευρίστηκα με το αγγλικό κείμενο που έβαλε ο Northerain. Το παράτησα στα μισά και το αγνόησα στην ψήφο μου. Θέλετε να κάνουμε ένα all english flash; Είμαι μέσα. Γιατί λοιπόν να μπαίνεις κάπου με τα αγγλικά όταν οι υπόλοιποι γράφουν στα ελληνικά;

 

Ίσως λάθος μου, αλλά έτσι λειτούργησα στην συγκεκριμένη στιγμή.

 

(Αργότερα, κάθισα και διάβασα όλο το διήγημα του northerain, και το βρήκα πολύ καλό. Μου άρεσε. Μόνο όμως εκτός συνδιασμού από τα άλλα.)

Link to comment
Share on other sites

Το επιχειρημα οτι πρεπει να εισαι καθηγητης αγγλικων για να γραψεις αγγλικα δεν στεκει. Σιγα μην ειναι τετοιου επιπεδου οι ξενοι συγγραφεις. Οσο καλοι ειναι οι Ελληνες στα Ελληνικα, τοσο καλος ειναι και ενας Εγγλεζος στα Αγγλικα. Μην τους εκθειαζουμε κιολας...

Ασε που μερικες φορες, ενας "ξενος" λογω επιμονης και μονο μπορει να ξεπερασει σε επιπεδο εναν "ιθαγενη". Να θυμισω τον αγαπητο μας αλβανο μαθητη με την σημαια, που με την αξια του εβγαλε τους βαθμους?

 

Δεν είναι θέμα επιπέδου φίλε μου.

Είναι το απλό ζήτημα, ότι αυτό που έχουμε μέσα στο κρανίο (ο εγκέφαλος μας, αλλά ήθελα να εντυπωσιάσω), σκέφτεται με όρους μητρικής γλώσσα (για να μην υπάρχει αντίρρηση, το έχει πει ο γερο Τσόμσκι και μερικοί άλλοι που δεν τους θυμάμαι).

Γιατί να ζορίζεσαι; Σκέψου και γράψε στη γλώσσα σου.

Τώρα αν κάποιος (είτε καθηγητής αγγλικών είτε όχι) έχει εκπαιδευθεί να σκέφτεται σε ξένη γλώσσα (βλέπε διήγημα North) τότε μπράβο του. Αλλά νομίζω ότι η ζωή είναι από μόνη της πολύ πολύπλοκη, για να την περιπλέκουμε περισσότερο.

 

Tregorian, μην απορείς, είναι παράδοση του site να κάνουμε spam φιλοσοφικώς.

Και μην φοβάσαι.

Οι κόντρες δεν είναι επι προσωπικού, βεβαίως βεβαίως. Άλλωστε θα είχε χαβαλέ να έχουμε και έναν χρυσαυγίτη, έτσι για να σπάει η μονοτονία. Αλλά δεν πιστεύω ότι ασχολούνται και πολύ με την sff.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν θέλω να ξαναδώ αποθαρυντικά σχόλια για όσους γράφουν στα Αγγλικά, *επειδή* γράφουν στα Αγγλικά. Είναι απλά άδικο δηλαδή, κι αυτό είναι που με ενοχλεί. Ας μην τους αδικούμε γενικώς.

 

Εγώ διευκρίνισα ήδη αυτό! Προσωπικά τους θεωρώ ισάξιους! Μην τα ξαναπώ τι ήθελα να πω και το παρατράβηξε ο φίλτατος Nihilio σε σημείο που αισθάνθηκα άσχημα γιατί εγώ ρατσιστής δεν ήμουν και δεν θα γίνω ποτέ και στο παρρόν ζήτημα θέλω να είμαι κάθετος Και κλείνω!

 

I'm sorry Dion if I pushed it to the edge! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Tregorian, μην απορείς, είναι παράδοση του site να κάνουμε spam φιλοσοφικώς.

Και μην φοβάσαι.

Οι κόντρες δεν είναι επι προσωπικού, βεβαίως βεβαίως. Άλλωστε θα είχε χαβαλέ να έχουμε και έναν χρυσαυγίτη, έτσι για να σπάει η μονοτονία. Αλλά δεν πιστεύω ότι ασχολούνται και πολύ με την sff.

 

Θεωρώ ότι καλό είναι να συζητούνται θέματα που αφορούν το sff. Η πολιτική και ιδεολογική πεποίθηση του καθένα είναι προσωπική και δεν έχει καμία σχέση με το έργο του. Πολλοί όμως τα μπλέκουν και γι' αυτό δεν θέλω να συζητιούνται τέτοια θέματα. πχ μετά απ' αυτό, ο Nihilio θα καταθάψει κάθε συμμετοχή μου σε μελλοντικούς διαγωνισμούς! :tongue: Και εδώ κάνω πλάκα, για να μην αρχίσουμε άλλες τερατολογίες!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Poll: FFL #5 (northerain vs Sonya vs Celestial vs dreamwhisperer vs Tiessa vs Naroualis vs mariposa vs Nihilio vs Nienor vs Adinol vs TheTregorian vs Katerina Baou vs Electroscribe)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..