Jump to content

Quiz: Πόσο καλά τα πάτε με τα κλασσικά βιβλία Επιστημονικής Φαντασίας;


Recommended Posts

Ωραίο δείχνει το παρακάτω quiz (editor's choice μάλιστα) το οποίο θα κάνω σε λίγο. Ένα από τα βιβλία δεν είναι ε.φ. αλλά δεν πειράζει. Είναι όλα τα υπόλοιπα. Για να δούμε λοιπόν πώς τα πάμε με τα κλασσικά βιβλία Ε.Φ. :

 

http://www.funtrivia.com/trivia-quiz/Liter...vels-14152.html

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

You scored: 21 / 25

Total points: 210

The average score for this quiz: 16 / 25

 

Έχασα κάποια που δεν τα είχα δαβάσει κι ούτε καν είχα ακούσει την περίληψή τους ποτέ. Αλλά ήμουν και δύο ή τρεις φορές τυχερή για τον ίδιο λόγο.

 

Έντιτ: Χαχα! Βρήκα στις απαντήσεις το παρακάτω σύνθημα:

 

Those of you who were alive in the sixties may remember the slogan 'Frodo Lives'.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

20/25 για μένα.

Μερικά ήταν πολύ εύκολα ή έβγαιναν πολύ απλά δια της εις άτοπον. Μερικά άλλα βέβαια μου ήταν εντελώς άγνωστα, ούτε καν τα είχα ακουστά.

Link to comment
Share on other sites

You scored: 22 / 25

Total points: 220

The average score for this quiz: 16 / 25

 

Έχασα 3. Τα 8, 15 και 24. Και το 8 από βλακεία μου γιατί το έχω διαβάσει. Τα άλλα δύο... ούτε καν τα ήξερα. Not bad, πάντως. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

You scored: 22 / 25

Total points: 220

The average score for this quiz: 16 / 25

 

Not bad :D

 

Έχασα τη 15, τη 18 και την 25...

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλά, Αλεξάνδρα. Μερικές ερωτήσεις είναι εύκολες, ενώ άλλες κάνουν... κολπάκια. Έτοιμος ήμουν στη 17 να επιλέξω τη "λάθος"! ;) Ευτυχώς δεν βιάστηκα γιατί φυσικά και ήξερα τη σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω!

 

You scored: 23 / 25

Total points: 230

The average score for this quiz: 16 / 25

 

Έχασα τη 15 και την 24.Διάολε,ήλπιζα ότι δεν είμαι σκίφι φρηκ...

Link to comment
Share on other sites

Γκρουμφ! Και τη μία την έχασα από βλακεία!

 

Aπό ό,τι φαίνεται πάντως όχι απλώς είσαι "σκιφι φρικ" Heiron αλλά "καρα-freak" μάλιστα!

Link to comment
Share on other sites

25/25. Νομίζω στο συγκεκριμένο τεστ αξία θα είχε πόσο γρήγορα απάντησες (στις περισσότερες δεν χρειάστηκε καν να διαβάσω ολόκληρη την ερώτηση :tongue: ) Μόνο αυτό του Kingsley Amis με δυσκόλεψε αλλά με λίγη εις άτοπον απαγωγή μάντεψα την σωστή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, κι εγώ ντρεπόμουν να ποστάρω το 19/25 μου, μέχρι που είδα ότι τελικά δεν είναι και τόσο τραγικό σκορ.

Link to comment
Share on other sites

25/25.

25/25?

 

Μα 25/25???

 

Να το κοιτάξεις αυτό φίλε. Rumor has it ότι αν χτυπήσεις 100% ανήκεις πια στις ανίατες...

Link to comment
Share on other sites

Μα 25/25???

 

Να το κοιτάξεις αυτό φίλε. Rumor has it ότι αν χτυπήσεις 100% ανήκεις πια στις ανίατες...

 

Ανετα ομως. Εχει κρυφο ορο κατω κατω στην σελιδα, αμα το κανεις σε 5 κουιζ κερδιζεις βραβειο μια επισκεψη απο τους τυπους με τα ασπρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ποστάρω για να σας ενθαρρύνω δείχνοντας σας πόσες απαντάνε οι πραγματικοί άσχετοι :p

 

You scored: 12 / 25

 

Καλά, βεβαίως, δε μάντεψα πουθενά, απλά απάντησα μόνο όσες ήξερα, αλλά εγώ είμαι ικανοποιημένη που ήξερα έστω και 11 από τις 24 (αφού η μία οκ, είναι άλλης κατηγορίας).

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

21/25

 

και σχεδόν όλα όσα απάντησα ήταν για βιβλία που έχω διαβάσει

Link to comment
Share on other sites

Eγώ "μάντεψα" μόνο ένα. Το βιβλίο στο οποίο βασίζεται η ταινία Soylent Green την οποία έχω δει φυσικά. Θα είχε ενδιαφέρον να διάβαζα και το "Μake Room!, Make Room!" όμως.

Link to comment
Share on other sites

18. Νομίζω είναι το καλύτερο δυνατό σκορ. δε θα με πείτε και άσχετο, αλλά δε θα χρειαστεί να αρχίσω να ανησυχώ για τον εαυτό μου (γκοχ γκουχ)

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου άσχημα ascannerdarkly!

 

Πάντως, έχοντας σταματήσει προ πολλού να ανησυχώ για το αν είμαι "ανίατη περίπτωση καμμένου" και αποδεχόμενος ότι είμαι (and proud of it), και 26/25 να είχα δε θα με χάλαγε! :atongue2:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ban him or just warn him? :cardY:

 

Ή να του δωρίσουμε τα 10 που δεν βρήκε! ;) Πάντως, πάνω από τη μέση είναι το σκορ του! (Half-empty, half-full κι έτσι).

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..