Jump to content

Star Blazers


MarkVenture
 Share

Recommended Posts

Θυμαται κανεις το Star Blazers; παιζοταν ως Διαστημοπλοιο Αργω στην ΕΤ1 το 1983, εαν θυμαμαι καλα, καθε Σαββατο στις 6 το απογεμα. Ειμαι κολλημενος με το συγκεκριμενο καρτοον/ανιμε/οπως θελετε πεστε το, και αναρωτιομουν εαν υπαρχουν και αλλοι στην Ελλαδα κολλημενοι με αυτο οπως εγω.

 

Εχω δει και καποια μεταγενεστερα ανιμε, τα οποια ειναι θαυμαστα, δεν εχουν ομως την ψυχη του SB. Ειναι κλισε, ειναι παλιομοδιτικο, ειναι σαπουνοπερα, πεστε το οπως θελετε.

 

Αλλα τα τελευταια 20 χρονια η μουσικη του δεν εφυγε ποτε απο το μυαλο μου! Το Yamato ειναι μακραν το ωραιοτερο και ηρωικοτερο καραβι (για μενα!), οι πρωταγωνιστες μακραν οι ποιο ανθρωπινοι και ρεαλιστικοι, και το νοημα του δεν θα μπορουσε να ειναι καλυτερο: η αγαπη ειναι το σημαντικοτερο πραγμα στην ζωη μας.

 

Επισης μου αρεσει παρα πολυ για την αυταπαρνηση, τον ηρωισμο και την ηθικη σταση των πρωταγωνιστων σε ολη την σειρα. Εχει απιστευτους χαρακτηρες που εξελισσονται θεαματικα απο το πρωτο ως το τελευταιο επεισοδιο!

 

Ακουσα οτι στην Ιαπωνια ο Nishizaki ετοιμαζει μια καινουργια σειρα. Χωρις τον Matsumoto δυσκολα θα τα καταφερει, αλλα ελπιζω να δουμε κατι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Mark, καλωσήρθες στο φόρουμ. Όπως βλέπεις υπάρχει sub-forum για τα άνιμε/μανγκα, που σημαίνει πως είμαστε αρκετοί εδώ που αγαπάμε τα Ιαπωνικά κινούμενα σχέδια και κόμικς.

Όντως θυμάμαι το Yamato. Ήταν από τις πολύ καλές σειρές και είχε πράγματι κάτι το "ιδιαίτερο". Ίσως αυτό που λέμε "ψυχή". Κάποτε ελπίζω να τα βρω και να τα δω όλα!

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος δεν θυμάται το Διαστημόπλοιο Αργώ... Από τα αγαπημένα μου έχω την πρώτη σαιζόν σε VHS αν και κάποια στιγμή θα τα πάρω σε DVD αφού κυκλοφορήσανε.

Τρείς σαιζόν βγήκανε:

 

Series 1: The Quest for Iscandar

Series 2: The Comet Empire

Series 3: The Bolar Wars

 

Στην Ελλάδα παίχτηκε μόνο το Series 1, ίσως και το 2. Σίγουρα όμως ποτέ δεν παίχτηκε το Series 3.

 

Κοιτάξτε εδώ:

Star Blazers Official Site

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..