Jump to content

Quiz - Isaac Asimov!


Recommended Posts

ΟΚ, ίσως είναι κάπως πολλά 3 κουίζ τόσο σύντομα, αλλά δεν μπορούσα να μην βάλω και αυτό για τον μεγάλο Ασίμωφ. Είναι θέμα καρδιάς. Aθάνατος Ασίμωφ! :worshippy:

 

Δεν το έχω κάνει ακόμα. Σε λιγάκι. Αλλά... για να δούμε πώς τα πάμε από "Άιζικ Άεζιμαβ"! ;)

 

http://www.funtrivia.com/playquiz/quiz753748a3898.html

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Με κάθε ντροπή και κοκκίνισμα...

You scored: 14 / 20

Total points: 140

The average score for this quiz: 11 / 20

 

Έχασα ηλιθιωδώς ένα που ήξερα.

Πάντως είναι σαφώς δυσκολότερο από το άλλο με την κλασσική Ε.Φ.

Link to comment
Share on other sites

You scored: 16 / 20

Total points: 160

The average score for this quiz: 11 / 20

 

Έχασα 4... :crybaby:

 

2 (ντροπή μου και ξεφτίλα μου)

7 (ε, οκ δεν το θυμόμουνα. Μπερδεύτηκα)

10 (αίσχος ερώτηση -ναι, τώρα οι ερωτήσεις μού φταίνε - ποιος θυμάται τέτοια λεπτομέρεια? Έλεος!)

15 (οκ, εδώ κόλωσα. Το σκέφτηκα από δω κι από κει αλλά επέλεξα λάθος τελικά).

 

 

Και πράγματι ήταν από τα "difficult" τεστς αν και δεν μου φάνηκε τόσο δύσκολο προσωπικά. Δηλαδή το άλλο με τα κλασσικά βιβλία ήταν δυσκολότερο, imho.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Αν και συνήθως δεν κάνω quiz, δεν μπόρεσα να αντισταθώ σ' αυτό εδώ:

 

You scored: 17 / 20

Total points: 170

The average score for this quiz: 11 / 20

 

7: Ε, καλά, χαζολεπτομέρεια...

9: Δεν θυμόμουν και υπέθεσα (λάθος) τη μόνη γνωστή του πόλη!

18: Μπερδεύτηκα για τα καλά...

Link to comment
Share on other sites

9: Δεν θυμόμουν και υπέθεσα (λάθος) τη μόνη γνωστή του πόλη!

 

Χεχεχ. Πράγματι, ο καλός μας δόκτωρ Ασίμωφ απεχθανόταν τα ταξίδια (αν και είχε έρθει και στην Ευρώπη, μάλλον μετά από επιμονή της συζύγου του) και ένιωθε βέρος Νεοϋρκέζος. Μάλιστα αν μπορούσε να αποφύγει και τις μετακινήσεις μέσα στις ΗΠΑ τις απέφευγε.

Χαρακτηριστικό της... αγάπης του για τη Νέα Υόρκη είναι η ενόχλησή του όταν κοιτάζοντας από κάποιο ουρανοξύστη του Σικάγο την μεγαλούπολη έμαθε πως ένα κτίριο εκεί στο Σικάγο ήταν το ψηλότερο της Αμερικής τότε, πιο ψηλό από κάθε ουρανοξύστη της Ν.Υ. Το θεώρησε... "απρέπεια"! :lol:

 

Kάθε σούπερ-ταλέντο έχει κάποια quirks φαίνεται και ο Ασίμωφ είχε κάμποσα! :D

 

Όσο για το 7, Γιώργο, να δούμε αν θα το βρει κανείς ή καμμιά!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να μην ...εκτεθώ, μια που το σκορ μου ήταν απόλυτα ... εχμ... εξευτελιστικό.

Αλλά, κρίνοντας από τον αριθμό των απαντήσεων σε σχέση με τον αριθμό των views, μάλλον κι άλλοι βρίσκονται στη θέση μου...

Λοιπόν: 11/20 για μένα. :bag:

 

Πάντως, ορκίζομαι ότι δεν έκλεψα καθόλου. Δεν απάντησα καν στην τύχη. Όποια ερώτηση δεν ήξερα την άφησα κενή.

 

Δεν έχει κανένα κουιζ για τον Κλαρκ μπας και ξελασπώσουμε; Για τον Τόλκιν;

Link to comment
Share on other sites

4, 10, 13, 15, 16 και 19.

 

Εμ, όχι, δεν είναι αυτά που έχασα, είναι αυτά που βρήκα...

 

You scored: 6 / 20

Total points: 60

 

 

Εντάξει, δεν έχω διαβάσει τ;iποτε σχεδόν από Άσιμοφ. Αλλά ηθελα να το κάνω το τεστ, έτσι για το λαλά της υπόθεσης... :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, ως "high scorer" (μέχρι τώρα) να δικαιολογηθώ ότι έχω διαβάσει πολύ Asimov (δεν λέω φυσικά όλον!) και το σημαντικότερο: 2-3 φορές το καθένα... (και πάλι, μέχρι τώρα!)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τον έχω διαβάσει όλο, και δυο φορές αρκετά από αυτά, αλλά σκόραρα μόλις 11/20. Μόνη δικαιολογία ένα λάθος κυκλάκι που είδα εκ των υστέρων ότι πάτησα, αλλά και με αυτό 12/20 θα είχα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τον έχω διαβάσει όλο [...].

Έχεις διαβάσει όλο τον Asimov;

(Πάμε πάλι:)

Έχεις διαβάσει όλο τον Asimov???

Πότε προλαβαίνεις και ζεις βρε θηρίο?!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπεσα σε συντήρηση της σελίδας και δεν βγήκαν αποτελέσματα.Κάπου τα μισά πρέπει να έπιασα.Αν και είναι το δεύτερο πιο συχνό όνομα ΕΦ στη βιβλιοθήκη μου,δεν έχω διαβάσει και πολλά.Γενικά προτιμώ να διαβάζω λίγα από τον κάθε συγγραφέα.Επίσης δεν τα πάω καλά με τα ονόματα-και έχει αρκετές σχετικές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαβάσει όλο τον Asimov;

Πότε προλαβαίνεις και ζεις βρε θηρίο?!

 

Χεχε, μήπως σπαμάρω έτσι; Ελπίζω όχι.

Lucky Starr series

Main article: Lucky Starr series Μόνο το oceans of venus, δηλ. ένα στα έξι

Ναι και στα τρία:

Δεν υπολογίζω όσα έχει γράψει με άλλους και δεν έχω εύκολα εικόνα για τις συλλογές διηγημάτων.

Σύνολο: 18 / 23. Κοντά στο όλα, αλλά όχι όλα... Άρα έχω ζήσει και λιγάκι, mman...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

[...] Σύνολο: 18 / 23. Κοντά στο όλα, αλλά όχι όλα... Άρα έχω ζήσει και λιγάκι, mman...

Εεε... ναι. Εγώ έχω 16/23 συν τρεις μεγάλες συλλογές διηγημάτων, οπότε δεν έχω ζήσει και πολύ περισσότερο από σένα... :whistling:

 

[Βασικά εννοούσα και τα non-fiction του Δόκτορα, όπως εκλαϊκευμένη επιστήμη κλπ. Έχω διαβάσει 2-3 τέτοια και φτάνω στο τέλος του "Χρονικο του Κόσμου" και του "Χρονικό των Επιστημονικών Ανακαλύψεων". Είναι καμμιά χιλιάδα σελκίδες το καθένα, οπότε αφαίρεσέ μου λίγη ζωή ακόμα... :beerchug: ]

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω διαβάσει τα περισσότερα, εκτός από κάμποσα Lucky Star που δεν με ενδιαφέρουν και πολύ, όπως και κάμποσες συλλογές που απλά δεν τις βρήκα.

Δεν έχω διαβάσει επίσης τα 2 από τα 3 "Second Foundation", αλλά δεν είναι Asimov φυσικά. Tα υπόλοιπα βιβλία του τα έχω διαλύσει (γι'αυτό και μερικά τα πήρα σε πάνω από μια έκδοση) αν και το Ι, Robot έχω πολλά χρόνια να το ξαναδιαβάσω.

 

Το κουίζ πάντως ήταν γενικά εύκολο αν είχες διαβάσει κάποια βιβλία. Σε αντίθεση ας πούμε με το ανάλογο για τον Τόλκιν που ακόμα και πιο ειδικοί Τολκιενιστές, από μένα σίγουρα, το βρήκαν κάπως δύσκολο.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..