Jump to content

Προτάσεις για το read off των μελών του SFF


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Χμ.. μάλλον απ' τη δική μου λίστα ξεκίνησε αυτό με το ξαναδιάβασμα. Προσωπικά, τα βιβλία τα ξαναδιάβασα γιατί απλούστατα μου έλειψαν. Δε το έκανα για τη λίστα, εφόσον την είχα ξεχάσει μέχρι να ξαναμπώ στο φόρουμ. Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα βιβλίο που έχεις ξαναδιαβάσει τη δεύτερη φορά το διαβάζεις πιο γρήγορα (κάτι μεταφυσικό πρέπει να είναι αυτό :rofl2: ). Τώρα το άλλο που αναφέρθηκε, να "λέμε" ότι έχουμε διαβάσει, αυτό γίνεται πολύ εύκολα αν και αδυνατώ να βρω το νόημα (πέραν ενός τίτλου που δίνεται για πλάκα κυρίως). Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα να μην μπούνε στη λίστα τα βιβλία, γι αυτό άλλωστε τα έβαλα σε παρένθεση. Όταν λειθεί το ζήτημα ειδοποιείστε! :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Εαν τα ξαναδιαβάσεις ολόκληρα πιάνονται. Αλλά πόσες φορές θα ξαναδιαβάσεις ολόκληρο το ίδιο βιβλίο;

 

Η προϋπόθεση εδώ είναι να διαβάσεις ένα βιβλίο ολόκληρο. Εαν το βιβλίο που ξαναδιαβάζεις το διαβάσεις χωρίς να περάσεις σημεία, χωρίς απλά να διαβάσεις μερικά αγαπημένα σημεία και να αφήσεις άλλα, εαν, εν ολίγοις, το διαβάσεις ολόκληρο, τότε πιάνεται κανονικά.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το περιοδικό Asimov's Science Fiction του Φεβρουαρίου 2009. Στην ουσία πρόκειται για μια συλλογή διηγημάτων 140 σελίδων με μόνο 5 σελίδες νέα από τον χώρο του Φανταστικού. Φαντάζομαι μετράει, ε; Ναι, ε;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το περιοδικό Asimov's Science Fiction του Φεβρουαρίου 2009. Στην ουσία πρόκειται για μια συλλογή διηγημάτων 140 σελίδων με μόνο 5 σελίδες νέα από τον χώρο του Φανταστικού. Φαντάζομαι μετράει, ε; Ναι, ε;

 

Αχ, ναι, πείτε πως μετράει! Όχι τίποτα, εγώ προσπαθώ να το διαβάσω ανάμεσα στα άλλα βιβλία. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα συμφωνήσω με το Asimov's, επειδή μοιάζει περισσότερο με βιβλίο διηγημάτων παρά με περιοδικό καθε αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Εαν τα ξαναδιαβάσεις ολόκληρα πιάνονται. Αλλά πόσες φορές θα ξαναδιαβάσεις ολόκληρο το ίδιο βιβλίο;

 

Η προϋπόθεση εδώ είναι να διαβάσεις ένα βιβλίο ολόκληρο. Εαν το βιβλίο που ξαναδιαβάζεις το διαβάσεις χωρίς να περάσεις σημεία, χωρίς απλά να διαβάσεις μερικά αγαπημένα σημεία και να αφήσεις άλλα, εαν, εν ολίγοις, το διαβάσεις ολόκληρο, τότε πιάνεται κανονικά.

 

Ω θεοί! Ποιοσ θα το έκανε αυτό; Να προσπεράσεις σημεία; Ακούγεται τρομακτικό κι ανίερο :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα συμφωνήσω με το Asimov's, επειδή μοιάζει περισσότερο με βιβλίο διηγημάτων παρά με περιοδικό καθε αυτού.

 

Άσε που είναι και πιο πυκνογραμμένο από τα περισσότερα βιβλία που έχω διαβάσει τελευταία!

Link to comment
Share on other sites

7. Το κάνουμε για ευχαρίστηση και δεν πρόκειται να υπάρξει νικητής ή κάτι τέτοιο. [...]
Αφού το κάνουμε για την ευχαρίστηση του θέματος και for the sake of reading, δεν βρίσκω λόγο να γίνεται η τελευταία συζήτηση. Αν κάποιος διάβασε το Asimov's και θεωρεί ότι επέχει 'θέση' συλλογής διηγημάτων, μπορεί πολύ απλά να το προσθέσει στη λίστα του.

 

Οι λίστες είναι 'προσωπικές' και δεν γίνεται ανταγωνισμός, ποιος διάβασε παραπάνω ή αν κάποιο βιβλίο έχει θέση στη λίστα ή όχι.

 

@Eroviana: Εγώ το έχω κάνει μερικές φορές ξαναδιαβάζοντας το Γυρίστε το Γαλαξία με Ώτο-στοπ. Το πιάνω για να διαβάσω ένα συγκεκριμένο σημείο που μου ήρθε στο μυαλό, το βρίσκω και μετά κολλάω και το διαβάζω ως το τέλος, αλλά όχι και τις προηγούμενες σελίδες. Βέβαια, είναι ο Γαλαξίας, οπότε μπορούμε να πάρουμε ως δεδομένο ότι το έχω διαβάσει γύρω στις 20 φορές συνολικά (πλήρη ανάγνωση εννοώ) και κατέχω την ιστορία backwards και forwards, δίχως να αποκλείουμε τις παραλλαγές των άλλων μορφών στις οποίες έχει βγει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το περιοδικό Asimov's Science Fiction του Φεβρουαρίου 2009. Στην ουσία πρόκειται για μια συλλογή διηγημάτων 140 σελίδων με μόνο 5 σελίδες νέα από τον χώρο του Φανταστικού. Φαντάζομαι μετράει, ε; Ναι, ε;

Ναι :D

 

Ναι, θα συμφωνήσω με το Asimov's, επειδή μοιάζει περισσότερο με βιβλίο διηγημάτων παρά με περιοδικό καθε αυτού.

Ναι, θα συμφωνήσω :)

 

Άσε που είναι και πιο πυκνογραμμένο από τα περισσότερα βιβλία που έχω διαβάσει τελευταία!

Πολύ σωστά ;)

 

Αφού το κάνουμε για την ευχαρίστηση του θέματος και for the sake of reading, δεν βρίσκω λόγο να γίνεται η τελευταία συζήτηση. Αν κάποιος διάβασε το Asimov's και θεωρεί ότι επέχει 'θέση' συλλογής διηγημάτων, μπορεί πολύ απλά να το προσθέσει στη λίστα του.

Οι λίστες είναι 'προσωπικές' και δεν γίνεται ανταγωνισμός, ποιος διάβασε παραπάνω ή αν κάποιο βιβλίο έχει θέση στη λίστα ή όχι.

πάρα πολύ σωστά :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..