Jump to content

Η Παραγωγή Φανταστικού του 2009


PiKei
 Share

Recommended Posts

[έχω πει πόσο σιχαίνομαι οπισθόφυλλα με διφορούμενες ατάκες του τύπου "παρελθόν και παρόν μπλέκουν και γίνονται ένα" που μπορούν να είναι κυριολεκτικές για βιβλίο φαντασίας ή μεταφορικές/συμβολικές φαμφαρολογίες για mainstream; - αυτή τη φορά είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα, αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, με το βιογραφικό και την εργογραφία της συγγραφέως]

 

Μινώκερος

Αλκμήνη Ψιλοπούλου

Εκδόσεις Λιβάνη

σελ. 453

Τιμή: 20 ευρώ

 

Τι είναι ο Μινώκερος; Γόνος του Μινώταυρου, βασιλιάς του λαβύρινθου, μισός άνθρωπος και μισός τέρας, διαφεντεύει το ορυκτό βασίλειο, θαμμένος για αιώνες μέσα σε υπόγειες στοές και λαγούμια. Μπορεί να σώσει, αλλά και να καταστρέψει. Μπορεί να μισήσει, αλλά και να αγαπήσει. Όταν αποφασίζει να ανέβει επάνω στη γη και να ζήσει σαν άνθρωπος, η Μίνα είναι έτοιμη να τον δεχτεί και να τον βοηθήσει. Μυθοπλασία, ιστορία, φαντασία και πραγματικότητα δένονται με έναν αξεδιάλυτο μίτο που ξετυλίγει τα μυστικά 3.000 χρόνων της πόλης του ασημιού, της γκρίζας πόλης του Λαυρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    14

  • Naroualis

    18

  • PiKei

    16

  • Παρατηρητής

    10

Ενεργονία

Ξενοφών Ίσαρης

Εκδόσεις Οξύ

σελ. 216

 

Η εποχή μας είναι μια θαυμάσια εποχή, μοναδική στην ιστορία της ανθρωπότητας. Εποχή γόνιμη, που μας προσφέρει μια μοναδική ευκαιρία να αντιστρέψουμε τους όρους του παιχνιδιού, εκμεταλλευόμενοι την υπερεπάρκεια των ενεργειακών πόρων.

Ο Ξενοφών Ίσαρης, σ ένα βιβλίο που μιλάει ρεαλιστικά και ποιητικά για την ευτυχία, αισιοδοξεί ότι οι άνθρωποι είναι έτοιμοι να αρπάξουν την ευκαιρία και προτείνει ένα νέο τρόπο διαχείρισης της ενέργειας, μια εφικτή ουτοπία. Έναν κόσμο όπου θεμέλιο λίθο αποτελεί όχι το χρήμα, αλλά η ενέργεια, και μοναδικός στόχος είναι η ευτυχία των ανθρώπων.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργονία

Ξενοφών Ίσαρης

Εκδόσεις Οξύ

σελ. 216

 

Η εποχή μας είναι μια θαυμάσια εποχή, μοναδική στην ιστορία της ανθρωπότητας. Εποχή γόνιμη, που μας προσφέρει μια μοναδική ευκαιρία να αντιστρέψουμε τους όρους του παιχνιδιού, εκμεταλλευόμενοι την υπερεπάρκεια των ενεργειακών πόρων.

Ο Ξενοφών Ίσαρης, σ ένα βιβλίο που μιλάει ρεαλιστικά και ποιητικά για την ευτυχία, αισιοδοξεί ότι οι άνθρωποι είναι έτοιμοι να αρπάξουν την ευκαιρία και προτείνει ένα νέο τρόπο διαχείρισης της ενέργειας, μια εφικτή ουτοπία. Έναν κόσμο όπου θεμέλιο λίθο αποτελεί όχι το χρήμα, αλλά η ενέργεια, και μοναδικός στόχος είναι η ευτυχία των ανθρώπων.

Άρχισαν να κυκλοφορούν επιτέλους τα βιβλία από το διαγωνισμό; Άντε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρώτο από επταλογία!

 

Ουροβόρος Κρίνος 1

Σμαράγδια με Ασήμι

Ελίζα Πολιτσοπούλου

Κέδρος

σελ. 398

 

Πίσω από τις βαριές κουρτίνες του Λονδίνου, σε καιρούς που η ανθρωπότητα θερίζεται από έναν θανατηφόρο ιό, σκοτεινά πλάσματα και μύστες της νεκρομαντικής καταστρώνουν τις ραδιουργίες τους. Τρεις φίλοι, μέσα από πολλές περιπέτειες, θα ανακαλύψουν την απόκοσμη φύση τους. Ανάμεσα τους ένας διάμεσος των αγγέλων και ένα τάγμα αθάνατων. Θα μπορέσουν να επιβιώσουν μέσα από τις διαπλοκές και τις συγκλονιστικές αποκαλύψεις; Άραγε ποιος είναι αυτός που κρύβεται πίσω από όλα αυτά; Μήπως τελικά είμαστε όλοι ήρωες; Σε αυτό το βιβλίο, παρουσιάζεται η γέννηση και εξέλιξη της ηρωίδας που ακούει στο όνομα Μόριγκαν Κρόου. Με την βοήθεια του Πάτρικ και της Ελεονόρας, της τύχης, αλλά και των πρώιμων ικανοτήτων της, θα ξεκινήσει ένας μακρύς αγώνας για επιβίωση, καθώς πολλές ζωές ενώνονται άθελα τους σε αυτό το αόρατο νήμα της μοίρας. Όλα αυτά μας τα αφηγείται ο πιο παράξενος εκφραστής του ανθρωπίνου γένους, που την πλησίασε όχι για αυτά που είχε κάνει και θα έκανε, αλλά για τα μάτια της, δύο σμαράγδια με ασήμι. Αυτό είναι το έπος της Μόριγκαν Κρόου... Αυτή είναι και η ιστορία του Ουροβόρου Κρίνου. Ένα σύγχρονο αστικό fantasy με συναρπαστική πλοκή, συνεχείς ανατροπές και έντονο το στοιχείο του μυστηρίου.

 

 

 

και ένα ακόμα άσχετο με το πρώτο (αλλά το φόρουμ μου ενώνει τα ποστ):

 

Το παιχνίδι του παράδοξου

Συγγραφέας: Ανονύμ [όπως το γράφω]

Εκδόσεις Μακρής

σελ. 290

 

Το βιβλίο αυτό είναι ένα αφηγηματικό αριστούργημα, μια συγκλονιστική διαδρομή μέσα στο μυστηριακό κόσμο του Παράδοξου. Με φόντο ένα φανταστικό κόσμο όπου η αγάπη και η λογική κονταροχτυπιούνται σε κάθε βήμα του ήρωα, οι παρεμβάσεις των θεών γίνονται με το ρίξιμο των φύλλων της μεγάλης αρκάνας του ταρό.

 

Ο ήρωας αγωνίζεται, παλεύει, σκοντάφτει, αμφιβάλλει, αλλά ξανασηκώνεται και προχωρεί, διασχίζοντας κόσμους αλλιώτικους, παράδοξους, όπου το εξωτικό μπερδεύεται με το αληθινό και η φαντασία με την πραγματικότητα, καταφέρνοντας, όμως, πάντα να μένει προσηλωμένος στο στόχο του. Μαζί του, παρακολουθούμε κι εμείς με κομμένη την ανάσα τα παιχνίδια της μοίρας, των θεών και του Παράδοξου.

Edited by Electroscribe
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο από επταλογία!

 

Ουροβόρος Κρίνος 1

Σμαράγδια με Ασήμι

Ελίζα Πολιτσοπούλου

Κέδρος

σελ. 398

 

Πίσω από τις βαριές κουρτίνες του Λονδίνου, σε καιρούς που η ανθρωπότητα θερίζεται από έναν θανατηφόρο ιό, σκοτεινά πλάσματα και μύστες της νεκρομαντικής καταστρώνουν τις ραδιουργίες τους. Τρεις φίλοι, μέσα από πολλές περιπέτειες, θα ανακαλύψουν την απόκοσμη φύση τους. Ανάμεσα τους ένας διάμεσος των αγγέλων και ένα τάγμα αθάνατων. Θα μπορέσουν να επιβιώσουν μέσα από τις διαπλοκές και τις συγκλονιστικές αποκαλύψεις; Άραγε ποιος είναι αυτός που κρύβεται πίσω από όλα αυτά; Μήπως τελικά είμαστε όλοι ήρωες; Σε αυτό το βιβλίο, παρουσιάζεται η γέννηση και εξέλιξη της ηρωίδας που ακούει στο όνομα Μόριγκαν Κρόου. Με την βοήθεια του Πάτρικ και της Ελεονόρας, της τύχης, αλλά και των πρώιμων ικανοτήτων της, θα ξεκινήσει ένας μακρύς αγώνας για επιβίωση, καθώς πολλές ζωές ενώνονται άθελα τους σε αυτό το αόρατο νήμα της μοίρας. Όλα αυτά μας τα αφηγείται ο πιο παράξενος εκφραστής του ανθρωπίνου γένους, που την πλησίασε όχι για αυτά που είχε κάνει και θα έκανε, αλλά για τα μάτια της, δύο σμαράγδια με ασήμι. Αυτό είναι το έπος της Μόριγκαν Κρόου... Αυτή είναι και η ιστορία του Ουροβόρου Κρίνου. Ένα σύγχρονο αστικό fantasy με συναρπαστική πλοκή, συνεχείς ανατροπές και έντονο το στοιχείο του μυστηρίου.

Η συγγραφέας btw ήταν παλιότερα μέλος του φόρουμ και ίσως να μας έλεγε δύο λόγια, αν μας παρακολουθεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Η συγγραφέας btw ήταν παλιότερα μέλος του φόρουμ και ίσως να μας έλεγε δύο λόγια, αν μας παρακολουθεί ακόμα.

 

Ναι, είναι η Morrigan. Ακόμα ένας σουφουφίτης βγαίνει προς τα έξω. Και επιτέλους η Μοριγκαν (η κοκκιναμάλλα ηρωίδα), την οποία έχω γνωρίσει στο παρελθόν σε αρκετές ιστορίες και rpg, αποκτά θέση σε βιβλίο. Καλή επιτυχία Ελίζα!

Link to comment
Share on other sites

A) Η μαύρη τρύπα μιας νουβέλας που κατάπιε το σύμπαν του αισθητού

 

Διαμαντής Φλωράκης

 

Alta Grafico, 2009

86 σελ.

ISBN 978-960-931626-2, [Κυκλοφορεί]

Τιμή € 10,00

 

B) Το φάντασμά της

 

Κωστής Γκιμοσούλης

 

Κέδρος, 2009

264 σελ.

ISBN 978-960-04-4020-1, [Εκκρεμής εγγραφή]

Τιμή € 14,00

Link to comment
Share on other sites

[μιας και στο μέλλον αυτό το τοπίκιο μπορεί να λειτουργήσει σαν κείμενο αναφοράς και καλό είναι να έχει τα πάντα, κι ας αναφέρονται και σε άλλα σημεία του sff]

Πέρα από τη Γη των Θεών

Αντώνης Πάσχος Σελίδες: 528

ISBN: 9789609911511

Διαστάσεις: 21x14

Δέσιμο: Μαλακό εξώφυλλο

Λιανική Τιμή: 18,5 Ευρώ

Κατηγορία: Φανταστική λογοτεχνία, τρόμος, ηρωική φαντασία,sword and sorcery.

Edited by Electroscribe
Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις προς όλους:

 

Α) Σας φάνηκε χρήσιμο αυτό το τόπικ ή δεν λέει να το συνεχίσουμε;

Β) Κρατάμε μέχρι το τέλος του χρόνου αυτό εδώ για την καταγραφή και από Γενάρη ανοίγουμε αντίστοιχο καινούριο για το 2010 ή αλλάζουμε τον τίτλο βάζοντας μέσα το 2010 και συνεχίζουμε στο ίδιο;

 

Για πείτε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρετε ότι το λατρεύω κι ότι το χρησιμοποιώ κι έτσι (για καταθέσεις) κι αλλιώς (για αναλήψεις). Θα μου άρεσε να αλλάξει μόνο ο τίτλος, θα συγκέντρωνε έτσι την πληροφορία σε ένα τόπικ, αντί να γεμίζουμε το υποφόρουμ. Αν γίνει αυτό, μπορώ να γράψω στις 31/12 ένα συγκεντρωτικό ποστ για το 2009, σαν απολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λένε αυτά χρυσή μου, σε έναν τόπο που όλοι ξεφορτώνονται δουλειές όποτε μπορούνε.

:dazzled: Και ΝΑΙ, μόλις ανέλαβες να συντάξεις τον απολογισμό του 2009 :dazzled:

Εθελοντίστηκες που λέει κι ο mman...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έκαναν τον απολογισμό του "τι διαβάζετε" με 3000 ποστ... τι να μου που οι τρεις σελιδούλες της "Παραγωγής"...laugh.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

[Δεν τελείωσε ακόμα η σαιζόν! Χριστούγεννα έρχονται, με μεγαλές φρουνιές στα ράφια. Εγώ θα προτιμούσα ένα τόπικ ανά έτος κι ένα pinned στο οποίο να καρφιτσώνονται οι απολογισμοί στο τέλος καθενός. Το κάτωθι μου φαίνεται λίγο σαν τα εγχειρήματα τύπου "Δέκα mainstream συγγραφείς με μηδενική παιδεία στη φαντασία, γράφουν φαντασία για σας", που βλέπουμε κατά καιρούς. Το βάζω, όμως, μιας και είναι από τις συγκεκριμένες εκδόσεις, με τη συμμετοχή του Βλαντή και, ακόμη περισσότερου, του Μάκη Πανώριου]

 

Το βιβλίο του Κακού

Συλλογικό (Αποστολάκος, Χρήστος / Ασδραχάς, Γιάννης / Αστερίου, Χρήστος / Βλαντής, Νίκος / Γιαννακουδάκης, Λευτέρης / Γκίκα, Ελένη / Γλυκοφρύδης, Γιώργος / Δημητρακάκη, Άντζελα / Εξαρχοπούλου, Λίλυ / Καρύδας, Δημήτρης / Κατσουλάρης, Κώστας / Κιτσοπούλου, Λένα / Κορτώ, Αύγουστος / Κουνενής, Νίκος / Μαγκλίνης, Ηλίας / Μαυρόπουλος, Λευτέρης / Παλούκης, Σπύρος / Πανώριος, Μάκης / Σταμάτης, Αλέξης / Σωτάκης, Δημήτρης / Τζαμιώτης, Κωνσταντίνος Δ. / Χρυσόπουλος, Χρήστος)

Επιμέλεια: Γιώργος Βαϊλάκης

Μαγικό Κουτί

Σελίδες 549

 

Πώς θα έμοιαζε η Κόλαση αν τη γεμίζαμε σήμερα με περιώνυμους κακούς από τη λογοτεχνία, την ιστορία, την επικαιρότητα; Με όχημα τη συγραφική φαντασία, είκοσι δύο συγγραφείς αναλαμβάνουν το δύσκολο έργο να ξαναστήσουν μπροστά μας τη δαντική "Κόλαση", να σκιαγραφήσουν ένας ένας τους νέους κακούς ήρωές της, που τιμωρούνται στους εννέα κύκλους της, τους χώρους βασανισμού των κολασμένων. Τα κείμενά τους, ακριβή ψυχογραφήματα, μικρές βιογραφίες και πυρετώδεις μονόλογοι κακοποιών, διηγήσεις φανταστικών συμβάντων με αυτούς ως πρωταγωνιστές, λαϊκές διαδόσεις, πραγματείες του κακού και ευφάνταστες επιστολές, μπλέκονται με ατμοσφαιρικά ιντερμέδια, που αναλαμβάνουν να μας ξεναγήσουν στην κάθοδό μας στον εφιαλτικό Κάτω Κόσμο. Το εγχείρημα άλλωστε, με τη φιλοδοξία να αποτελέσει μια κατά το δυνατόν ολοκληρωμένη πραγμάτευση του θέματος, έχει ως σημείο εκκίνησης μια ευρεία εισαγωγή στη γενεαλογία του κακού, και, κατά την έξοδο από την "Κόλαση" του Δάντη, εκεί ακριβώς που ο Ιταλός ποιητής και ο δάσκαλός του Βιργίλιος ξαναβλέπουν ανακουφισμένοι τα αστέρια, επιχειρείται, εν είδει επιλόγου, να δοθεί απάντηση στο καίριο ερώτημα: Τι είναι κακό σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Β) Κρατάμε μέχρι το τέλος του χρόνου αυτό εδώ για την καταγραφή και από Γενάρη ανοίγουμε αντίστοιχο καινούριο για το 2010 ή αλλάζουμε τον τίτλο βάζοντας μέσα το 2010 και συνεχίζουμε στο ίδιο;

 

Εννοείτε νέο ... δε πιστεύω να κάνεις οικονομία στα topics;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α, εφόσον το λέει κι ο Μερλιν, μέσα κι εγώ τότε. Του Ελέκτρο η πρόταση με καλύπτει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε νέο ... δε πιστεύω να κάνεις οικονομία στα topics;

 

Απάντηση: Και που θες να ξέρω πόσο χώρο πιάνουν τα τόπικς;

 

Νομίζω ότι αφού καλύπτεται η Naroualis με όσα (σωστά κατά την γνώμη μου) προτείνει ο Ελέκτρο πάμε μ' αυτό μέχρι το τέλος του χρόνου, γράφει η "εθελοντισμένη" μας τον απολογισμό και ανοίγουμε πρωτοχρονιά το νέο.

 

Καλά τα κατάλαβα γιατρέ μου;

Link to comment
Share on other sites

  • Management
Απάντηση: Και που θες να ξέρω πόσο χώρο πιάνουν τα τόπικς;

 

Δεν είναι θέμα χώρου αλλά δομής, αφού τα γραφόμενα είναι ίδια άρα και ο χώρος ίδιος.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@ merlin:

Μάγε, μιλάς με γρίφους! είπε ο Κόναν ο Βάρβαρος στο γνωστό ανέκδοτο.

 

Να κάνουμε νέο τόπικ για την παραγωγή του 2010;

 

Ναι ή όχι.

 

Μην το κάνεις πιο σύνθετο, σε χάνω...

Link to comment
Share on other sites

@ merlin:

Μάγε, μιλάς με γρίφους! είπε ο Κόναν ο Βάρβαρος στο γνωστό ανέκδοτο.

Άσχετο, αλλά νομίζω ότι η εν λόγω ατάκα υπάρχει σχεδόν ίδια σε μια από τις ιστορίες του Howard, νομίζω την Πορφυρή Ακρόπολη (Scarlet Citadel). Την είχα δει μια φορά, αλλά όσο κι αν έχω ψάξει έκτοτε δεν κατάφερα να την ξαναβρώ.

 

ΥΓ:Και εντός θέματος, καλύτερα νέο τόπικ για λόγους ταξινόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά νομίζω ότι η εν λόγω ατάκα υπάρχει σχεδόν ίδια σε μια από τις ιστορίες του Howard, νομίζω την Πορφυρή Ακρόπολη (Scarlet Citadel). Την είχα δει μια φορά, αλλά όσο κι αν έχω ψάξει έκτοτε δεν κατάφερα να την ξαναβρώ.

 

 

http://en.wikisource.org/wiki/The_Phoenix_on_the_Sword/Chapter_IV

 

 

Και, εντός θέματος, PiKei, εσύ που είχες ξεκινήσει να αναφέρεις τα ελληνικά διηγήματα στο 9, δεν ξαναμπήκε κανένα από τότε; Μήπως να εθελοντιστείς για το νέο τόπικ της νέας χρονιάς;

Link to comment
Share on other sites

Προχθές πέτυχα ετούτα τα νέα βιβλιαράκια στη βιτρίνα ενός βιβλιοπωλείου. Φάντασι σίγουρα, με παραξένεψε πάντως το όνομα της συγγραφέα. Κάτι μου λέει ( μάλλον μου κράζει) πως είναι Ελληνίδα.

 

Fedra Egea από εκδόσεις (!) Κλειδάριθμος

 

 

Το βιβλίο της δύναμης

Τα μυστικά της μαγείας Ι

 

Η κατάσταση στο αρχαίο βασίλειο του Βέκιον είναι κρίσιμη. Οι Άγριοι εισβολείς κατευθύνονται προς την Αλεσίρ, την πρωτεύουσα, σπέρνοντας στο πέρασμά τους το θάνατο και την καταστροφή.

 

Μέσα στη δίνη αυτής της κρίσιμης κατάστασης, ένας προδότης προσπαθεί να αποκτήσει το Βιβλίο της Δύναμης, τον ανεκτίμητο μυστικό θησαυρό του Βέκιον.

 

Μόνο η τολμηρή Κσαρ Ρόαν, μια νέα με μαγικές δυνάμεις τις οποίες κανείς δεν υποψιάζεται πως έχει, μπορεί να βοηθήσει το βασίλειο να αντιμετωπίσει τον πανίσχυρο εχθρό του.

 

 

Σήμανε δύο κάποιο μακρινό ρολόι του παλατιού και ακριβώς στην ώρα του, όπως κάθε μέρα, ο δάσκαλος Σκόπο, σύμβουλος της βασίλισσας, μπήκε στη βιβλιοθήκη. Μετά από αρκετά λεπτά εμφανίστηκε ο πρώτος μαθητής, ενώ πέρασαν τουλάχιστον άλλοι είκοσι μέχρι να μαζευτούν όλοι -δηλαδή όλοι όσοι ήθελαν να παρακολουθήσουν το μάθημα, αφού σπανίως η τάξη είχε απαρτία.

"Διόρθωσα τις εργασίες σας" ανακοίνωσε ο δάσκαλος.

"Εγώ ακόμα δεν έχω τελειώσει τη δική μου" είπε ένας μαθητής, "αύριο όμως θα τη φέρω".

"Καλώς, θα την περιμένω οπωσδήποτε αύριο".

Η νεαρή κοκκινομάλλα Κσαρ Ρόαν, που παρακολουθούσε κρυφά το μάθημα μέσα από ένα μυστικό πέρασμα, ήξερε πως αυτό δεν ήταν αλήθεια. Και το κακό ήταν ότι και οι υπόλοιποι το ήξεραν. Ακόμα κι αν δεν παρέδιδαν τις εργασίες τους στο δάσκαλο την επόμενη μέρα ή ακόμα κι αν δεν του τις έφερναν ποτέ, δεν θα γινόταν τίποτα απολύτως. Και πράγματι, μόνο η μισή τάξη είχε παραδώσει τις ασκήσεις και ο δάσκαλος δεν διέθετε κανένα ακαδημαϊκό μέσο για να τους υποχρεώσει να το κάνουν...

 

Και η συνέχεια του

 

Ο φάρος της Ισκέρια

Τα μυστικά της μαγείας ΙΙ

 

Γιατί δεν λειτουργεί ο μαγικός φάρος της πόλης Ισκέρια, στα σύνορα του βασιλείου του Βέκιον;

Κάθε επικοινωνία με την απομακρυσμένη πόλη έχει διακοπεί, ενώ ένα ξόρκι εμποδίζει τα πλοία να πλησιάσουν τις ακτές της. Η μόνη πρόσβαση είναι δια ξηράς, και χρειάζεται ένας μάγος για να λύσει το ξόρκι. Ο μάγος, όμως, θα πρέπει να διασχίσει τις τεράστιες εκτάσεις που κατέχουν οι τρομεροί Μαύροι Τοξότες και διάφορες επικίνδυνες νομαδικές φυλές.

Ο μόνος που μπορεί να βοηθήσει είναι ο νεαρός μηχανικός Ντέρταν Ριβοτγιούκ, που έχει πάθει αμνησία και δεν γνωρίζει τίποτα για το παρελθόν του... τουλάχιστον, έτσι πιστεύουν όλοι.

 

Απόσπασμα του βιβλίου:

…Ο Ντέρταν κοίταξε για εκατοστή φορά το ρολόι του προθαλάμου. Ήταν δώδεκα και δέκα. Μα, γιατί αργούσε τόσο η Σάφνα; Στο μεσημεριανό διάλειμμα είχαν μονάχα δυο ώρες στη διάθεσή τους για να βρεθούν, αλλά εκείνη πάντα έφτανε αργά. Ο Ντέρταν είχε δει όλους τους συναδέλφους της αρραβωνιαστικιάς του, της Σάφνα Τιμιάρ, να διασχίζουν την ευρύχωρη σκάλα που κατέβαινε από τον Τομέα Διακυβέρνησης. Ο Μεγάλος Πύργος της Κραλτ θα πρέπει να είχε πια σχεδόν αδειάσει από κόσμο, αλλά η Σάφνα δεν είχε κατέβει ακόμα. Αν μπορούσε αυτός να ανέβει... Βέβαια δεν θα της άρεσε να τον δει να περνά τον προθάλαμο. Μια φορά ο Ντέρταν είχε ανέβει στο γραφείο της και η ενοχλημένη έκφραση της νεαρής μάγισσας μόλις τον αντίκρισε τον έκανε να μην το επιχειρήσει ξανά. Οι συνάδελφοι της Σάφνα δεν ήξεραν πως είχε αρραβωνιαστεί έναν ξένο αβέβαιης κοινωνικής προέλευσης...

 

Πάντως έχουν φανταστικά εξώφυλλα.

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Προχθές πέτυχα ετούτα τα νέα βιβλιαράκια στη βιτρίνα ενός βιβλιοπωλείου. Φάντασι σίγουρα, με παραξένεψε πάντως το όνομα της συγγραφέα. Κάτι μου λέει ( μάλλον μου κράζει) πως είναι Ελληνίδα.

 

Fedra Egea από εκδόσεις (!) Κλειδάριθμος

 

Link to comment
Share on other sites

Τίτλος: Στις Πηγές του Χρόνου

Συγγραφέας: Μιχάλης Αντωνόπουλος

Εκδοτικός Οίκος: ΑΙΟΛΟΣ

Τιμή: 13,50

Σελίδες: 185 (με τις σημειώσεις και τα παραρτήματα)

ISBN: 978-960-521-214-8

Είδος: Ε.Φ

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..