Jump to content

Μπέρναρντ Κόρνγουελ (Bernard Cornwell)


mr.alobar
 Share

Recommended Posts

Αν και καινουριος στο forum διαβαζω εδω και πολλα χρονια sf.Τον τελευταιο καιρο ειπα να αλλαξω λιγο...ανακαλυψα τον cornwell ο οποιος γραφει ιστορικο μυθιστοριμα και τον προτεινω 100%

Link to comment
Share on other sites

Πες τα χρυσόστομε! Ο Cornwell είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς. Η τριλογία του Αρθούρου είναι έπος και ακουμπάει ελαφρά σε fantasy, ενώ και η τελευταία του σειρά, τα σαξονικά χρονικά αν και καθαρά ιστορικό είναι βιβλίο που αποκλείεται να μην αρέσει σε fans του fantasy. 50% χιούμορ και 50% αίμα, τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε πείτε μας και ποια είναι τα βιβλία του εσείς που τον έχετε διαβάσει, τι πραγματεύεται κτλ :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει την τριλογια του βασιλεια Αρθουρου που την βρικα πολυ καλη....Solonor τα Σαξονικα χρονικα που ανεφερες κυκλοφορουν στα ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν!

Προσωπικά έχω διαβάσει τη τριλογία του Αρθούρου, αν θυμάμαι καλά εκδόσεις Ψυχογιός και τίτλοι

Ο Βασιλιάς του Χειμώνα

Ο Εχθρός του Θεού

Εξκάλιμπερ

Αυτό που επιχειρεί ο Κόρνγουελ είναι να παρουσιάσει τον μύθο του Αρθούρου όπως πραγματικά θα συνέβαινε αν διαδραματιζόταν εκείνη την εποχή που τον τοποθετούν, δλδ 400-500μχ. Δηλαδή τα κάστρα είναι μεγάλες αίθουσες με μια τρύπα στο κέντρο για να βγαίνει ο καπνός από τη φωτιά, οι "ευγενείς" κατουρούν στους τοίχους τους δίπλα απ' τα σκυλιά που κοιμούνται, φτύνουν στη φωτιά για να ξορκίσουν τα πνεύματα και το μόνο πολιτισμένο στοιχείο είναι τα έργα που έχουν απομείνει από τους Ρωμαίους στους οποίους οι Βρετανοί αναφέρονται σαν να είναι γίγαντες. Έχει τρομερή ατμόσφαιρα, επικές μάχες και έξυπνη υπόθεση. Είναι γραμμένο σε πρώτο πρόσωπο από τη σκοπιά ενός πολεμιστή του Αρθούρου και είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία!

Τώρα τα Σαξονικά χρονικά έχουν κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα, τα δύο πρώτα βιβλία δηλαδή, πάλι εκδόσεις Ψυχογιός.

Το Τελευταίο Βασίλειο.

Ο Χλομός Καβαλάρης.

 

Είναι καθαρά ιστορικά και αναφέρονται στον Βασιλιά της Αγγλίας Άλφρεντ του Μέγα. Αφηγητής είναι ένας Σάξονας που υποθέτω ότι είναι το αντίστοιχο του ταγαριού με το παπάκι και το τσουλούφι για εκείνη την εποχή! Περιγράφει την ιστορία του Άλφρεντ όχι από κοντά και όχι από κάποιον θαυμαστή του, αλλά από έναν επίδοξο προδότη του που έχει μια σχέση μίσους μαζί του αλλά καταλήγει να πολεμά γι' αυτόν. Έχει άφθονη βία, φοβερό χιούμορ και το δεύτερο ( ο χλομός καβαλάρης) κλείνει με μια απίστευτη μάχη.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

διαβαζω αυτη τη στιγμη τα σαξονικα χρονικα και ειναι απιστευτα βιβλια. σε οσους αρεσουν ιστοριες μεσαιωνα ειναι καταπληκτικη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει μικρός το βασιλιά του χειμώνα. Ωραίο ήταν.

 

χλωμος καβαλλαρης και αρχοντες του βορρα ακομη καλυτερα βιβλια. πολυ ωραια συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

3 χρόνια μετά, τον έχω βαρεθεί. Τα ίδια και τα ίδια, ίδιοι χαρακτήρες, ίδιο μοτίβο, ίδιο χιούμορ. Από τους λίγους συγγραφείς που μου άρεσαν, που δεν μπόρεσα να διαβάσω ολόκληρο βιβλίο και σίγουρα δεν θα ξανασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Πηρα στον ψυχογιο για

να ρωτησω για cornwell και οντως

και εκει ειναι εξαντλημενη η

τριλογια του βασιλια Αρθουρου

καθως και αλλα βιβλια του και δεν

υπαρχει (απο οτι μου ειπαν)

περιπτωση να ξανα εκδοθουν. Μου

ειπαν ομως οτι μπορουν ολα να

διαβαστουν και αυτονομα (το ιδιο

μου ειχαν πει και στο βιβλιοπωλειο

Πρωτοπορια). Ισχυει? Ακομα μου

ειπαν οτι την Πεμτη βγαινει το

καινουριο του που λεγεται

Φ λεγομενη γη και αν θελω να κανω

αναζητηση στο site τους μου ειπαν,

με ελληνικους χαρακτηρες

γραφοντας φλεγομενη γη και εχει να

διαβασουμε το πρωτο κεφαλαιο του

βιβλιου.

Ξεχασα να αναφερω πως σε

ebook θα βγει το Φλεγομενη γη και

θα βγουνε ολα τα υπολοιπα του

Cornwell. Αυτη την ενημερωση

εχουν παντως.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαξωνικα χρονικά μπορούν να διαβαστούν και αυτόνομα.την πέμπτη βγαίνει το 5ο αυτής της σειράς.πιστεύω ότι αν ψαχτεις λίγο θα τα βρείτε τα εξαντλημένα

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει σε πολλά παλαιό βιβλιοπωλεία και βιβλιοπωλεία αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε... :)

 

Αν δεις και εσυ κατι, στειλε. Εχω δει σε μερικα αλλα ολα ελεγαν εξαντλημενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα.μοιράζομαι και εγώ το ίδιο πάθος για τον κόρνγουελ και για αυτό ήμουν τυχερός που σας βρήκα.Έχω διαβάσει και τις δύο τριλογίες και με έχει μαγέψει.έχω σχεδόν ένα χρόνο τώρα που ψάχνω το "το τελευταίο βασίλειο".Σας εκλιπαρώ,αν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω μια κόπια του βιβλίου.Έχω ψάξει παντού,εκδότη,βιβλιοπωλεία,άλλα forums και δεν γίνεται τίποτα.Αν και από εδώ δεν υπάρξει λύση το μόνο που μένει είναι το αγοράσω στην αγγλική γλώσσα.Ας μου στείλει e-mail οποίος μπορεί να βοηθήσει στο k.giannalos@gmail.com!

Link to comment
Share on other sites

το μονο που θα σου πω φιλε ειναι οτι τωρα που θα πας διακοπες ψαξε σε κανενα επαρχιακο βιβλιοπωλειο, η αλλιως στα ηλεκτρονικα που μπορει κατι να σου βρουν. εκπληκτικη σειρα παντως τα σαξονικα χρονικα

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ειναι δύσκολο να είμαι αντικείμενικος με τον κορνγουελ απο τη στιγμή που καθε βιβλιο του ειναι άριστο. Ετσι και ο θάνατος των βασιλέων. Γεωστρατηγικη, μαχες θρησκεία ερωτας αγωνια, ολα σε υψηλο επιπεδο. Σιναι στιγμες που νιωθεις τη λάσπη της μαχης στα παπούτσια σου. Τα προβλήματα 2.ενα ότι αργει να βγει το επομενο, και δεύτερον οτι δεν μπορω να τη συστήσω τη σειρα γιατί τα 2 πρωτα ειναι εξαντλημενα

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τυχαία το 1356 και έκλαιγα τα λεφτά μου,η πρώτη και τελευταία φορά που αγοράζω στην τύχη paperback.

Ο τύπος πραγματικά βγάζει τους Γάλλους ως ανίκανους στρατιωτικά,υπερφίαλους και ελαφρά ηλίθιους κακιασμένους.Τους Άγγλους του Εκατονταετή Πολέμου τους έχει ως την creme de la creme της Ευρώπης και πάνω από όλα ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Φυσικά η πραγματική στρατιωτική ιστορία έχει φύγει προ πολλού από το παράθυρο.

 

Οι αλλεπάλληλες βαρετές καταστάσεις με τον πρωταγωνιστή-φτωχό-πλην-τίμιο-παιδί-με-τραγικό-παρελθόν με έκαναν να το αφήσω στην 333 σελίδα(σημαδιακό; ) αν και δεν είχα τίποτα άλλο να διαβάσω στην παραλία.

Δεν ξέρω εάν κάνω τον κόπο να ξαναπιάσω βιβλίο του,φαίνεται ως ο Άγγλος αντίστοιχος του Clancy(για την Αγγλική "ιστορία").

Μπόλικη πατριωτική προπαγάνδα,"ρεαλισμός" όταν μας συμφέρει,μπαμ μπουμ και πίου πίου 'Murican style και ολίγη από "ηθικά" διδάγματα-δράμα της οκάς για να έχουμε να λέμε.

 

Πολύ καλύτερος ήταν ο Iggulden με την σειρά Emperor.

Τουλάχιστον ήξερε ιστορία,σεβόταν τις ιστορικές μορφές που πρωταγωνιστούσαν στα βιβλία του και πάντα δικαιολογούσε τις όποιες ιστορικές παρατυπίες του(στο τέλος των βιβλίων).

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Μπέρναρντ Κόρνγουελ (Bernard Cornwell)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..