Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

 

Παίρνοντας φωτιά

του Ρίτσαρντ Ράνγκεμ

 

Non fiction που βρήκα σε προσφορά. 

Ποιο; Αυτό που λέει "η μαγειρική μας έκανε ανθρώπους"; Το έχω βάλει στο μάτι κι εγώ. Άμα το διαβάσεις, πες γνώμη.

 

Ναι, αυτό είναι. 5 ευρώ και κάτι ψηλά από public. Μέχρι να το πιάσω να το διαβάσω όμως, θα αργήσω πολύ να σου πω γνώμη.

 

Όσο για τον Ατσαλόκαρδο νομίζω είναι στη λίστα της Πρωτοπορίας για επαναγορά σε αρκετά καλή τιμή (μαζί με άλλα φρέσκα) οπότε υπάρχει κόσμος που το πουλάει για να πάρει πίσω μερικά ευρουλάκια. 

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα το βιβλίο της Ευθυμίας! Και είμαι πολύ χαρούμενη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από τα μεταχειρισμένα της Πρωτοπορίας με 45 ευρώ:


 


- Ρόμπερτ Τζόρνταν: Ο Αναγεννημένος Δράκοντας Α', Β'- Οι Φλόγες του Ουρανού Α' (Φανταστικός Κόσμος)


 


- Χάουαρντ Φίλλιπς Λάβκραφτ: Όνειρα στο Σπίτι της Μάγισσας (Αίολος)


 


Και από Άγνωστη Καντάθ με 3 ευρώ την ανθολογία επιστημονικής φαντασίας ''Ταξίδια στο Χώρο και στο Χρόνο'' (Κομήτης)


Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Από διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία:

 

1. Β. Μ. Τζιαμπάνκο - 13 μέρες για να βρεις το δολοφόνο (εκδόσεις Διόπτρα). 5€
2. Πιερ Πάολο Παζολίνι - Μια βίαιη ζωή (εκδόσεις Οδυσσέας). 2€
3. Ίρβινγκ Στόουν - Ναύτης καβαλάρης: Η ζωή του Τζακ Λόντον (εκδόσεις Γκοβόστη). 3€
4. Ατρέας Λιμβρός - Εν αρχή ην ο Λοιγός (εκδόσεις Όστρια). 2€
5. Δημήτρης Μαμαλούκας - Η χαμένη βιβλιοθήκη του Δημητρίου Μόστρα (εκδόσεις Καστανιώτη). 3€
6. Δημήτρης Μαμαλούκας - Κοπέλα που σε λένε Φίνι (εκδόσεις Λιβάνη). 2€
7. Γιώργος Μαρζέλος - Ποιος κλέβει το χρυσάφι απ'τα χρυσόψαρα (εκδόσεις Aquarius). 1€

Link to comment
Share on other sites

Από περίπτερα:

 

1. Ζεράρ Ντε Βιλιέ - SAS εναντίον CIA (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1€
2. Ζεράρ Ντε Βιλιέ - SAS: Επιχείρηση "Αποκάλυψη" (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1€
3. Αντρέ Στιμάν - Τριπλή παγίδα (εκδόσεις Λυχνάρι). 1€
4. Ταμπόρ Έβανς - Λόνγκαρμ εναντίον Τζέσε Τζέιμς (εκδόσεις Multieditions). 0,50€
5. Τιμ Γκριν - Στη σκιά του παρακράτους (εκδόσεις PLOT). 1€
6. Πέτρος Μάρκαρης - Ο Τσε αυτοκτόνησε (εκδόσεις Γαβριηλίδη). 4€

Link to comment
Share on other sites

Βόλτα στο Φεστιβάλ Βιβλίου της Θεσ/νίκης (πολύ ψόφια πράγματα) και τσίμπησα το Οι Δρόμοι του Φανταστικού  με 3 ευρουδάκια (το οποίο στο bazaar που πήγα την επομένη το είχε 8!!!).

Από το bazaar στην Κομνηνών τις ανθολογίες sci-fi από εκδόσεις Παρά Πέντε Σκέψου σαν Δεινόσαυρος, Εκείνο το Τρένο για την Κόλαση και Η Απελευθέρωση της Γης (3,5 έκαστο)

Και δώρο από τον big brother μου, The Dying of the Light, το ντεμπούτο του G.R.R. Martin

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι ενώ είχε αποτύχει παλιότερα προσπάθειά μου να το παραγγείλω (μου το ακύρωσαν ως εξαντλημένο) βρήκα σε παζάρι στη Θεσσαλονίκη το 

 

Σαντιάγκο

του Mike Resnick 

 

Επίσης, επίσκεψη μετά από καιρό στην Άγνωστη Κανταθ και τσίμπησα το

 

A deepness in the sky

του Vernor Vinge

 

Από Πρωτοπορία, με μέρος δωροεπιταγής του tetartos που ο Δημήτρης(τριγωνική συνεργασία βγαλμένη από το playstation για τους παικταράδες του σουφουφου) με άφησε να διαλέξω όποιο βιβλίο ήθελα, πήρα 

 

Το Τελευταίο θεώρημα του Φερμά

του Simon Singh

 

Ο Δημήτρης δεν περιορίστηκε σε αυτό αλλά, μαζί με τα βιβλία που δανείστηκα, μου έδωσε μερικά ακόμη. Το βγάζουμε κι αυτό το καλοκαίρι κουτσά στραβά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μία βόλτα μου πέτυχα στο περίπτερο το "Η τελευταία σφαίρα" του Λη Τσάιλντ με 3,90€.

Link to comment
Share on other sites

H πλάκα είναι αγόρασα το A deepness in the sky από την Κανταθ έστω σε τσιμπημένη τιμή γιατί το έκανα search σχεδόν κάθε βδομάδα επί χρόνια στα μαγαζιά που ψωνίζω και δεν το έβρισκα. Τώρα που το πήρα είδα φυσικά ότι κυκλοφορεί νέα έκδοση τον Ιούλιο, ελαφρώς φτηνότερα μάλιστα από ότι το πήρα.  <_<

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον φίλο Γιώργο για το "Το χιόνι ήταν βρόμικο" του Ζορζ Σιμενόν (εκδόσεις Άγρα) που μου έστειλε. Ήταν ένα βιβλίο που έψαχνα καιρό.

 

Με 24€ από βιβλιοπωλείο:

 

1. Νικολό Αμανίτι - Ας αρχίσει η γιορτή (εκδόσεις Καστανιώτη)
2. Άντονι Ντορ - Όλο το φως που δεν μπορούμε να δούμε (εκδόσεις Πατάκη)

Link to comment
Share on other sites

Από το awesomebooks:

 

Echoes of the Great Song - David Gemmell

Dark Moon - Davidi Gemmell

Sailing to Sarantium - G.G. Kay

Lord of Emperors - G.G. Kay

City of Golden Shadow - Tad Williams

River of Blue Fire - Tad Williams

House of Suns - Alastair Reynolds

The Painted Man - Peter V. Brett

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 26€:

 

1. Ανρί Ντε Μονφρέντ - Τα μυστικά της Ερυθράς Θάλασσας (εκδόσεις Ζαχαρόπουλος)

2. Σαμπούρο Σακάι - Σαμουράι! (εκδόσεις Eurobooks)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα μια βόλτα στην έκθεση στο Πασαλιμάνι να "πάρω μάτι", αλλά η κατάληξη ήταν διαφορετική:

 

Jack Ketchum - Οι Ξεγραμμένοι, Jemma   13e από 19 που το είχαν στο κατάστημα (το άρπαξα, ήταν το μόνο που μου έλειπε)

Stephen King - Κούτζο, Bell

Gerry Bradley/Brian Feeney - Στην Υπηρεσία του IRA, εξομολογήσεις ενός "Τρομοκράτη", Eurobooks  έχω ακούσει τα καλύτερα  (ο BRadley μετά την κυκλοφορία του βιβλίου αυτοκτόνησε)

Scott Sigler - Επιδημία, Platypus  Αυτό το βρήκα το περίπτερο του Ποθητού με 3 ευρώ, δεν έχω ιδέα τι είναι, πάντως γίνεται λόγος για μίξη επιστημονικής φαντασίας και τρόμου.Οψόμεθα! 

 

Και να σκεφτεί κανείς ότι αυτή ήταν αναγνωριστική βόλτα, τις αγορές τις κάνω στην δεύτερη.. Ααχ τσέπη μου..

Link to comment
Share on other sites

Η Επιδημια, ειναι η συνεχεια του Ιου και ειναι το 2ο μερος της τριλογιας. Καλυτερα να διαβασει πρωτα τον Ιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Βρήκα και ένα topic εδώ για τον Ιό με καλά σχόλια, οπότε μπαίνω σε mode αναζήτησης του Ιού. Thanx

Link to comment
Share on other sites

Που λέτε, πάω σήμερα Πρωτοπορία μετά την δουλειά, έχοντας κάπου στα 15-16 ευρώ για να ξοδέψω για βιβλία, και τι βλέπω μπροστά μου; Το μυθιστόρημα του Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ (Consumed) στα ελληνικά! Το βιβλίο ήταν να κυκλοφορήσει στην χώρα μας πολλούς μήνες πριν, αλλά πήγε από αναβολή σε αναβολή, με αποτέλεσμα να χάσω κάθε ελπίδα. Και το ξέχασα τελείως. Όσο να'ναι, μια χαρά την πήρα!

 

**Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ - Αναλωμένοι (εκδόσεις Τόπος). 15,21€

 

Ιδού και το εξώφυλλο:

 

post-2246-0-70097100-1466689679.jpg

 

Πριν λίγο πρέπει να κυκλοφόρησε, να φανταστείτε δεν υπάρχει στο site της Πρωτοπορίας ακόμα!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τον "Πλανευτή" της Muriel Grey σφραγισμένο και δεν άντεξα. Το ξαναπήρα!

Link to comment
Share on other sites

Από Άγνωστη Καντάθ με 6 ευρώ Άρθουρ Κόναν Ντόιλ και ''Ο Χαμένος Κόσμος'' (Κέδρος). Χάρηκα ιδιαίτερα με την συγκεκριμένη αγορά γιατί είναι σπάνιο και το έψαχνα καιρό. 


Link to comment
Share on other sites

Από παζάρι βιβλίου στο Βόλο, πρώτο πέρασμα, βιβλία που έξω ξαναδεί γενικά αλλά αυτή τη φορά είπα να μην το προσπεράσω και τελικά πήρα το

 

Χωρίς επιστροφή

του Μάικλ Μάρσαλ Σμιθ

Link to comment
Share on other sites

Με 35€:

 

1. Χάρι Πάτερσον - Ντίλλιγκερ (εκδόσεις Φοντάνα)
2. Μπράιαν Κάλισον - Ένα πλοίο πεθαίνει (εκδόσεις Φοντάνα)

3. Τζορτζ Ρόμπερτ Έλφορντ - Η φρουρά του Διαβόλου (εκδόσεις Eurobooks)
4. Ντάριαν Νορθ - Κλέφτης ψυχών (εκδόσεις Διόπτρα)

5. Ρίσαρντ Καπισίνσκι - Τριλογία (εκδόσεις Μεταίχμιο)

 

Το τελευταίο περιλαμβάνει τρία βιβλία του Καπισίνσκι (Έβενος, Ο πόλεμος του ποδοσφαίρου, Ταξίδια με τον Ηρόδοτο). Χάρηκα που το βρήκα γιατί έψαχνα τα δυο πρώτα βιβλία...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Είχα και τα τυχερά μου σήμερα...

 

1. Πίτερ Μπουβάλντα - Bonita Avenue (εκδόσεις Αλεξάνδρεια)

2. Ντέιβ Έγκερς - Ένα ολόγραμμα για τον βασιλιά (εκδόσεις Κέδρος)

Link to comment
Share on other sites

Με 40% έκπτωση από την Πρωτοπορία, πήρα το "Ο υποβολέας" του Καρίζι. 13 ευρώ(από 22)

Και με 3,90 πήρα το "Απρόσμενο θήραμα" του Σάντφορντ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..