Jump to content

Ο Λέκγουελ και οι ξεχασμένοι θεοί - Κωνσταντίνος Μίσσιος


constantinos
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν το διάβασα και...απογοητεύτηκα.

 

Πίστευα ότι θα διάβαζα κατί νέο. Κάτι πρωτότυπο, κάτι που θα το έκανε να ξεχωρίζει απο τα αντίστοιχα έργα του εξωτερικού. Έστω εντάξει, ήταν μια από τα ίδια, δεν με ενόχλησε αυτό. Τουλάχιστον όμως περίμενα να διαβάσω κάτι καλό. Τελικά...ούτε καλό ήταν.

Έλεγα μετά από τη Νύχτα της Λευκής Παπαρούνας, ο Μίσσιος θα έγραφε κάτι καλύτερο. Αλλά...τίποτα.

 

Τίποτα τίποτα και πάλι τίποτα. Ένας...μην τον χαρακτηρίσω, που πάει με άντρες και σκοτώνει τους εραστές του. Σπουδαίο πράγμα, πόσο μάλλον για φάνταζι. Ο συγγραφέας αντί να περιγράφει πώς ο ήρωας του κραδαίνει το σπαθί, περιγράφει πως ο καθένας εκεί μέσα κουνούσε το πέος του. Και αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά σε όλα τα άλλα που προς μεγάλη μου έκπληξη, αποτέλεσαν αυτό το υπέροχο που εξυμνούν οι Ναρουάλις, Αραχνίδας και Αντινολ. Ειλικρινά απορώ τι το ωραίο βρήκαν.

 

Το βιβλίο δεν διαβάζεται κοινώς. Είναι πρωτόλειο, χωρίς κανέναν μα κανέναν λόγο ύπαρξης. Απορώ όχι μόνο γιατί εκδόθηκε, αλλά και το λόγο που το έγραψε ο ίδιος ο συγγραφέας. Απορώ ακόμα μέχρι και γιατί υπάρχει ο συγγραφέας...

 

Είμαι εκνευρισμένος γιατί έχασα τζάμπα το χρόνο μου. Απο εδώ και στο εξής θα διαβάζω μόνο ΕΦ

 

Και για κακή μου τύχη δεν μπορώ ούτε να το πουλήσω το βιβλίο κάπου στο Μονηστάρακι γιατί έχει επάνω και αφιέρωση...

 

Λυπάμαι

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    12

  • Sonya

    9

  • Παρατηρητής

    20

  • constantinos

    27

Εμένα μου αρέσει. Και δε νομίζω ότι λέει να τρελαίνεσαι επειδή πέφτει φυστίκωμα διαφόρων ειδών. Οκ, κι αλλού υπάρχουν γκέι και μπάι και βγαίνουν απίστευτα έργα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκάλωμα που έφαγες με την υπόθεση. Αν και δεν το έχω τελειώσει ακόμα, και πρωτοτυπίες έχει και πλοκή και συναίσθημα και σεξ (βασικό :Ρ) κι απ' όλα. Τώρα εσύ με τι είδους μάτια το διάβαζες, δεν ξέρω.

 

Δηλαδή, εσύ τι περίμενες να διαβάσεις που θα το έκανε πρωτότυπο; Να πήγαινε ο Λέκγουελ με βατράχια ή να τηλεμεταφερόταν στην χώρα του Οζ και να έπινε μπύρες με τον Γκάνταλφ;

 

Και στην τελική, τι το ΤΟΣΟ πρωτότυπο έχεις γράψει εσύ πια, και το τόσο σπουδαίο, που κράζεις τον Λέκγουελ; Για χαλάρωσε λιγάκι με την κριτική σου...

Link to comment
Share on other sites

Και για κακή μου τύχη δεν μπορώ ούτε να το πουλήσω το βιβλίο κάπου στο Μονηστάρακι

 

Μήπως ἤθελες νὰ γράψεις "Μοναστηράκι;"

Link to comment
Share on other sites

Ο συγγραφέας αντί να περιγράφει πώς ο ήρωας του κραδαίνει το σπαθί, περιγράφει πως ο καθένας εκεί μέσα κουνούσε το πέος του.

 

Α! Ωστέ αυτό ήταν το λάθος μου. Κάπου μπέρδεψα το σπαθί με το πουλί :D

Link to comment
Share on other sites

Απορώ όχι μόνο γιατί εκδόθηκε, αλλά και το λόγο που το έγραψε ο ίδιος ο συγγραφέας. Απορώ ακόμα μέχρι και γιατί υπάρχει ο συγγραφέας...

 

Στην πυρά κι αυτό και ο συγγραφέας. Και όλοι όσοι το διάβασαν και το βρήκαν καλό. :fire:

Πες μας ότι κάνεις Πρωταπριλιάτικο, να πάει η ψυχή στον τόπο της!

Link to comment
Share on other sites

Α! Ωστέ αυτό ήταν το λάθος μου. Κάπου μπέρδεψα το σπαθί με το πουλί :D

Όπως και η Rowling τις λέξεις "wand" και "wang" στο Harry Potter...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει. Και δε νομίζω ότι λέει να τρελαίνεσαι επειδή πέφτει φυστίκωμα διαφόρων ειδών. Οκ, κι αλλού υπάρχουν γκέι και μπάι και βγαίνουν απίστευτα έργα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκάλωμα που έφαγες με την υπόθεση. Αν και δεν το έχω τελειώσει ακόμα, και πρωτοτυπίες έχει και πλοκή και συναίσθημα και σεξ (βασικό :Ρ) κι απ' όλα. Τώρα εσύ με τι είδους μάτια το διάβαζες, δεν ξέρω.

 

Δηλαδή, εσύ τι περίμενες να διαβάσεις που θα το έκανε πρωτότυπο; Να πήγαινε ο Λέκγουελ με βατράχια ή να τηλεμεταφερόταν στην χώρα του Οζ και να έπινε μπύρες με τον Γκάνταλφ;

 

Και στην τελική, τι το ΤΟΣΟ πρωτότυπο έχεις γράψει εσύ πια, και το τόσο σπουδαίο, που κράζεις τον Λέκγουελ; Για χαλάρωσε λιγάκι με την κριτική σου...

 

Για κοίτα εσύ να χαλαρώσεις γιατί πολύ την είδες τώρα τελευταία. Κάτι τέτοια χαιδέματα κάνετε στους συγγραφείς, παραφουσκώνετε με γλυκά λογάκια τα βιβλία τους και πάμε μετά εμείς σαν τους ηλίθιους και τα αγοράζουμε. Πεταμένα λεφτά. Δήθεν για να στηρίξουμε το φανταστικό όλα αυτά και τους Έλληνες. Ε λοιπόν να χέσω και τους Έλληνες και εσένα και τον συγγραφέα του Λεκγουελ.

Συγνωμη για την αντίδραση μου αλλά η κατάσταση έχει καταντήσει μαλακία.

Και ναι, θα διαβάζω μόνο ΕΦ από δω κι εμπρός.

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα εσύ να χαλαρώσεις γιατί πολύ την είδες τώρα τελευταία. Κάτι τέτοια χαιδέματα κάνετε στους συγγραφείς, παραφουσκώνετε με γλυκά λογάκια τα βιβλία τους και πάμε μετά εμείς σαν τους ηλίθιους και τα αγοράζουμε. Πεταμένα λεφτά. Δήθεν για να στηρίξουμε το φανταστικό όλα αυτά και τους Έλληνες. Ε λοιπόν να χέσω και τους Έλληνες και εσένα και τον συγγραφέα του Λεκγουελ.

Πέστα, πέστα! Άντε, γιατί πολύ αέρα έχουμε πάρει εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Πέστα, πέστα! Άντε, γιατί πολύ αέρα έχουμε πάρει εδώ μέσα.

 

Εσύ τι μιλάς; Νομίζεις δεν ξέρουμε τι κομπίνες έχεις κάνει ως υπέυθυνος του sff; Που παίρνεις τα διηγήματα των μελών, τα μεταφράζεις στα γαλλικά και τα προβάλεις ως δικά σου σε ένα site του Καναδα, δήθεν ότι είσαι συγγραφέας του φανταστικού; Δεν ντρέπεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι μιλάς; Νομίζεις δεν ξέρουμε τι κομπίνες έχεις κάνει ως υπέυθυνος του sff; Που παίρνεις τα διηγήματα των μελών, τα μεταφράζεις στα γαλλικά και τα προβάλεις ως δικά σου σε ένα site του Καναδα, δήθεν ότι είσαι συγγραφέας του φανταστικού; Δεν ντρέπεσαι;

Ενώ εσύ που μας κρύβεις (και καλά) ότι έχεις υπογράψει συμβόλαιο με μεγάλο εκδοτικό οίκο για τον Ονειροβάτη και τρείς συνέχειες του καλύτερος είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Ενώ εσύ που μας κρύβεις (και καλά) ότι έχεις υπογράψει συμβόλαιο με μεγάλο εκδοτικό οίκο για τον Ονειροβάτη και τρείς συνέχειες του καλύτερος είσαι;

 

 

Συγνώμη, το φύλαγα για έκπληξη

Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εδώ, Παρατηρητής, Μιχάλης και Σόνυα εύχονται στον Κωνσταντίνο που δεν ψάρωσε και στο υπόλοιπο σφφ καλή πρωταπριλιά. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάρωσε όμως ο Κώστας. Η Τιεσσα νομίζω ψάρωσε λιγάκι :D

 

Λεκγουελ, τρελό αγόρι...

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάρωσε όμως ο Κώστας. Η Τιεσσα νομίζω ψάρωσε λιγάκι :D

 

Λεκγουελ, τρελό αγόρι...

 

Πάει, με πήραν χαμπάρι κι εδώ! :fish:

 

Ναι, θα το ομολογήσω: Κάπου στα μισά είπα: Τι;;;;!!! :eek: ! Μα... οι δυο τους δεν φωτογραφήθηκαν με το βιβλίο; Μα πού πήγαν όλα εκείνα τα τα Λέκγουελ, τρελό αγόρι; Γλουπ!!!

Μετά βέβαια, όταν φτάσαμε μέχρι και στο υπαρξιακό ερώτημα για την ύπαρξη του συγγραφέα, πήρα μια βαθιά ανάσα, και θυμήθηκα ότι είναι Πρωταπριλιά. Μετά αναρωτήθηκα αν ψάρωσε η Σόνυα...

 

Κι όχι τίποτα, ήθελα λίγες σελίδες μονάχα για να τελειώσω το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Πάει, με πήραν χαμπάρι κι εδώ! :fish:

 

Ναι, θα το ομολογήσω: Κάπου στα μισά είπα: Τι;;;;!!! :eek: ! Μα... οι δυο τους δεν φωτογραφήθηκαν με το βιβλίο; Μα πού πήγαν όλα εκείνα τα τα Λέκγουελ, τρελό αγόρι; Γλουπ!!!

Μετά βέβαια, όταν φτάσαμε μέχρι και στο υπαρξιακό ερώτημα για την ύπαρξη του συγγραφέα, πήρα μια βαθιά ανάσα, και θυμήθηκα ότι είναι Πρωταπριλιά. Μετά αναρωτήθηκα αν ψάρωσε η Σόνυα...

 

Κι όχι τίποτα, ήθελα λίγες σελίδες μονάχα για να τελειώσω το βιβλίο.

 

Η πλάκα θα ήταν να το είχες τελειώσει και να έγραφες εχθές "δυστυχώς θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Παρατηρητή..."

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Πάλι καλά που το προλάβατε, δηλαδή, και με σώσατε.

Ξέρετε, του στυλ:

"Ας μην υπερβάλλουμε, παιδιά. Χαμηλώστε τους τόνους. Θα συμφωνήσω πως το βιβλίο δεν πολυπαλεύεται αλλά μπορούμε να εκφραστούμε κόσμια" ..

Link to comment
Share on other sites

Και μετά τα χτεσινά, η ώρα της αλήθειας:

Προσοχή! Spoilers!

 

Είχα υπόψη μου να γράψω ένα σωρό πράγματα, τα οποία σκεφτόμουνα όσο διάβαζα το βιβλίο (μια που είχα παρακολουθήσει τα αστειάκια αλλά δεν είχα διαβάσει τα σχόλια της Naroualis και του Adinol, επειδή υποψιάστηκα ότι είχαν πολλά spoilers), αλλά διαβάζοντας τώρα τα δυο αναλυτικά σχόλια, μπορώ να πω ότι με κάλυψαν και οι δυο και με το παραπάνω.

Συμφωνώ ότι τα δυο μέρη του βιβλίου είναι κάπως άνισα: το πρώτο είναι μοντέρνο και γι αυτό απηχεί περισσότερο στο συναίσθημα, το δεύτερο όμως έχει μια απογειωτική φαντασία που θυμίζει πράγματι άλλους καιρούς: Τι δαίμονες, τι μάγοι, τι πολεμιστές, τι θεοί, τι παράξενα φυτά, τι πλάσματα, τι καταδιώξεις, τι ερείπια! Προς μεγάλη τέρψη των φίλων του 'πολύ φανταστικού' δεν λείπει τίποτα. Όλη η περιπλάνηση στο δάσος είναι ένα απίστευτο παραμύθι, που σε βάζει σε κόσμους ανεξερεύνητους, με τον κίνδυνο να ενεδρεύει σε κάθε γωνιά. Αποσδόκητο μεν, ίσως και λίγο αταίριαστο έτσι όπως έρχεται μετά από το πρώτο μέρος, αλλά κατάλληλο να σε αρπάξει και να μην σου επιτρέψει να σηκώσεις κεφάλι από το βιβλίο.

 

Ο Λέκγουελ είναι όντως κάπως παράξενος. Στα μάτια μου ήταν περισσότερο ένας αντιήρωας. Είναι έρμαιο της μοίρας, δεν έχει ξεκάθαρους στόχους, δεν είμαι καν σίγουρη αν καταλαβαίνω κάποια στιγμή και τα συναισθήματά του. Ομολογώ ότι για τα δικά μου γούστα σε φάντασυ θα ήθελα ένα άτομο πιο (ας τολμήσω να το πω κι ας φάω ξύλο) ηρωικό. Εδώ όλα έγιναν τυχαία - το λέει κι ο ίδιος κάποια στιγμή λίγο πριν το τέλος. Από την άλλη βέβαια, αυτό είναι το σημείο που τον φέρνει πιο κοντά σε μας, τους κοινούς ανθρώπους, που ναι μεν διαβάζουμε ηρωικά κατορθώματα, αλλά δεν είμαστε ήρωες.

 

Το θέμα της αμφιφυλοφιλίας του ήρωα μάλλον λειτούργησε θετικά για μένα. Με δεδομένες τις προτιμήσεις του καθώς επίσης και το ότι δεν διαφαίνονταν ξεκάθαρα οι στόχοι του, με είχε πάντα στην τσίτα για το πώς θα εξελιχθούν οι συναντήσεις του με άτομα του ίδιου ή άλλου φίλου. Έτσι υπήρχε πάντοτε ένα απρόβλεπτο στοιχείο που με κρατούσε σε αναμονή.

 

Ήθελα κι εγώ λίγο περισσότερο 'κανονικό' ξύλο στο τέλος, αλλά αφού ο συγγραφέας το μετέφερε σε άλλο επίπεδο, οπου λειτουργησαν πολύ ωραία και ορισμένες προοικονομίες που είχε κάνει νωρίτερα, χαλάλι του.

 

Η σκηνή με τη Λαζούρκα και τα πλάσματα που παίρνουν τους ξεχασμένους ήταν το κάτι άλλο. Εύγε γι αυτήν!

 

 

 

Και φυσικά, πολύ σημαντικό είναι το πόση εντυπωσιακά διαφορετική ποικιλία τοπίων συναντήσαμε και πόσο γρήγορα κατάφερνε ο συγγραφέας να μας βάζει στο πνεύμα του κάθε τόπου. Μέσα στο ίδιο βιβλίο αισθανόμουνα και τον ανυπόφορο σκληρό ήλιο της αρχαίας Αιγύπτου και τα πνιγηρά βαλτοτόπια ενός απώτερου βορρά και τα άγονα νησιά και την παρακμασμένη πόλη μέσα στη βρώμα και στη χλιδή ταυτόχρονα. Κι αυτά βέβαια δεν είναι τίποτα μπροστά στο δάσος.

 

Θα κλείσω, αναφέροντας τη σκηνή που με συγκίνησε περισσότερο απ' όλες και θεωρώ την πιο σκληρή του έργου: Ο Λέκγουελ στα ερείπια του σπιτιού του πίσω στη Λόμαρε. Ένας κόμπος στο λαιμό που δεν κατεβαίνει εύκολα. Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή της ιστορίας θα τη θυμάμαι έντονα, ακόμα κι όταν θ' αρχίσω να ξεχνάω το δάσος και τα πράδοξά του.

 

Edit: Τυπογραφικό

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

:thmbup: Ωραίο το όλο κείμενο.

 

Όμως, ξέχασες να χώσεις και το "τρελό αγόρι" κάπου. Επικεφαλίδα, πρόλογο, κάπου, ρε παιδί μου..

 

Τρελό αγόρι, ανέβηκες και άλλο στην εκτίμησή μου, όταν ανέφερες ως αγαπημένο το "Μην με αφήσεις ποτέ" του Ισιγκούρο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία συνέντευξη όντως.

Θα επαυξήσω στην "Μεγάλη Χίμαιρα"...

Link to comment
Share on other sites

Τρελό αγόρι, μην ξεχνάς και τη συνέντευξη που έδωσες σε εμένα στο www.στοΝτούκου.gr

 

Γεια σου τρελό αγόρι

Γεια σου κι εσένα

 

Από που πήρες το όνομα Λεκγουελ;

Έτσι ονόμαζα το αρκουδάκι μου. Κοιμόμουν μαζί του μέχρι τη δευτέρα γυμνασίου.

 

Πώς αποφάσισες να γράψεις φάνταζι;

Μου ζητήθηκε από τη Διόπτρα να γράψω ένα παραμύθι για παιδιά. Βγήκε λίγο μεγάλο...

 

Αρκετά μεγάλο

Στην αρχή ήταν να το ονομάσω ο Λέκγουελ και οι ξεχασμένοι θείοι, κάτι σε στιλ Χαρι Πότερ και Τσαρλι Μπόουν. Έπειτα όμως διάβασα το Νησί της Χισλοπ και επιρεάστηκα. Εκτός αυτού, ένα βράδυ έβαλε στην τηλεόραση τον Αρχοντα των Δαχτυλιδών και μου έδωσε μεγάλη ιδέα. Φοβερός συγγραφέας αυτός ο Πίτερ Τζάκσον!

 

Ο Πίτερ Τζακσον ήταν ο σκηνοθέτης, όχι ο συγγραφέας

Α, μάλλον ναι, έχεις δίκιο. Δεν τα πάω καλά με το φάνταζι, ξέρεις. Τώρα ξέκίνησα να διαβάζω.

 

Πες μου λόγια για τον Λεκγουελ.

Πριτς! Να κάτσεις να διαβάσεις το βιβλιο. Γιατί το έγραψα;

 

Ακούστηκε πως υπάρχει ομοφυλοφιλία στην ιστορία του Λεκγουελ

Δεν ισχύει. Είναι απλώς ένα εμπορικό κόλπο για να ανοιχτώ σε περισσότερα target groups.

 

Θα υπάρχει συνέχεια του Λεκγουελ;

Φυσικά και θα υπάρχει. Στην αρχή είπα πως θα το κάνω μια αυτοτελή ιστορία. Αλλά αφού το φάνταζι πουλάει, σκέφτηκα να το κάνω τριλογία.

 

Υπάρχει περίπτωση να δούμε και πάλι βιβλίο τρόμου από εσένα, σαν τη Νύχτα της Λευκής Παπαρούνας;

Δεν είμαι σίγουρος. Ότι πει ο εκδότης.

 

Λοιπόν, Φάνταζι ή Τρόμος;

Επιστημονική Φαντασία.

 

Ποιο βιβλίο θα ήθελες να έχεις γράψει;

Ο Ιούδας φιλούσε υπέροχα

 

Ποια είναι τα σχέδια σου για το μέλλον;

Θα πάω να ζήσω στην Γερμανία όπου θα γράφω με την ησυχία μου. Τα επόμενα βιβλία μου θα είναι στα αγγλικά γιατί με τα ελληνικά δεν έχει best seller.

 

Έχεις να πεις κάτι για το κοινό σου;

Είναι υπέροχοι και τους αγαπώ πολύ. Φιλάκια σε όλους!

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Κι αφού κατάφερα να μαζέψω τα κομμάτια μου, σύρθηκα ως το πληκτρολόγιο κι αποφάσισα ν’ αντιμετωπίσω τον δαιμονισμένο από τα εξής πρόσωπα: Δανίκα, Μουρατίδη, Τριανταφυλλίδη (τγια και πολύ σου πάει), (νομίζω ένα γκεστ έκανε για λίγο κι η κυρία Μαξγουελ), Παρατηρητή, σκεπτόμενος τις εξής πιθανότητες που μπορεί να μου είχαν διαφύγει κάπου στον πανικό της μέρας

 

Α Του σκότωσα τον πατέρα

 

Β Του σκότωσα τον πατέρα και τη μάνα

 

Γ Του σκότωσα τον πατέρα, τη μάνα και την αξιαγάπητη μέλλουσα κυρία Παρατηρητή.

 

:huh:

 

Κι ω! Ήταν Πρωταπριλιά! :o

 

Πρωταπριλιά Ε;! :evil:

 

 

 

Και τότε το μυαλό μου άρχισε να προσπαθεί να βρει σενάρια εκδίκησης. Αλλά φευ! Τόσες και τόσες ιδέες κατέβαζε τούτο το μυαλό και τώρα που το χρειάστηκα πραγματικά, να με προδίδει τόσο ύπουλα;

 

Το σκέφτηκα απ’ δω. Το σκέφτηκα απ’ κει. Τίποτα.

 

Και τότε κερατάκια φύτρωσαν στο κούτελο μου κι ένα χαμόγελο σατανικότερο του Nihilio ανέτειλε στο πρόσωπο μου.

 

Δεν υπάρχει καλύτερη εκδίκηση απ’ αυτή, σκέφτηκα. :devil2:

 

Θα κάνω το τρελό αγόρι δεκαεφταλογία. Δεκαεφταλογία; Τριανταλογία, θα τον κάνω! Καλύτερος είναι ο Πράτσετ, η Ρόουλινγκ κι ο Κινγ δηλαδή; (αν απαντήσει κανείς σ’ αυτό το ρητορικό ερώτημα θα του βάλω μπουρλότο)

 

Κι όχι μόνο αυτό. Κάθε βιβλίο από 900 σελίδες. Σε χοντρό χαρτί!

 

Και για το τέλος το καλύτερο:

 

κάθε σελίδα και σκηνή άγριου ομοφυλοφιλικού σεξ όπου θα συμμετέχουν και δράκοι, μάγοι και νάνοι. Και θα έχει και πολύ piercing.

 

Δε θ’ αφήσω ιερό και όσιο.

 

Εκεί να δε δω Γιωργάκη. Κακό παιδί!

 

 

 

Όσο για σένα μικρή σουπιά Σόνια, κανόνισε και θα βάλω τον Οταλε ν’ αυτοκτονήσει από την τρομάρα του για το ιμπ και να δω τι θα κάνεις χωρίς δρυίδη. :death2:

 

 

 

@Tiessa: Σ’ ευχαριστώ επίσης.

 

@ Arachnida: Και δημοσίως σ’ ευχαριστώ Γιάννη για τις ωραίες ερωτήσεις και το ενδιαφέρον σου.

 

@ Sileon: Για να το συνδέσω (με αερογέφυρα) με άλλο καυτό τοπίκιον των ημερών το συγκεκριμένο βιβλίο είναι για μένα αυτό που θα έπρεπε να είναι η ΕΦ σήμερα.

 

@ Mariposa: Καραγάτσης rocks!!!

 

 

 

Δικός σας με γλυκά φιλάκια :air_kiss:

 

Το τρελό αγόρι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φώτοσοπ κάνει θαύματα. Δε συμφωνείς Ντίνο; ;)

Link to comment
Share on other sites

Τρελό αγόρι, ανέβηκες και άλλο στην εκτίμησή μου, όταν ανέφερες ως αγαπημένο το "Μην με αφήσεις ποτέ" του Ισιγκούρο!

 

"Μη μ' αφήσεις ποτέ", "Μεγάλη Χίμαιρα", αν έβαζες και ένα του Μουρακάμι, θα είχες τρία στα τρία γαι μένα.

Edited by khar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..