Jump to content

The Old Kingdom Trilogy


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Προχθές άρχισα να διαβάζω το Sabriel του Garth Nix.

 

Μάλιστα σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό ότι θα ήταν δύσκολο κάποιο fantasy να με ενθουσιάσει, να έχει κάποια πρωτότυπη ιδέα, ή να παρουσιάζει κάτι με διαφορετικό τρόπο από τους συνηθισμένους. Και να που άρχισα να διαβάζω το Sabriel του Garth Nix.

 

Είναι τριλογία, και τα βιβλία με την σειρά είναι:

 

1. Sabriel

2. Lirael

3. Abhorsen

 

Κανείς άλλος τα έχει διαβάσει (διότι εμένα μάλλον θα μου πάρει λίγο καιρό ακόμα να τα διαβάσω μιας και έχω και άλλες υποχρεώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει πριν από δύο ή τρία χρόνια (μπορεί και περισσότερα) το Σάμπριελ, που έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά. Δε μπορώ να πω ότι κατενθουσιάστηκα. Απ' όσο θυμάμαι, έχει το κλισέ του παιδιού που ξεκινάει χώρις να το θέλει να βρει τη μοίρα που του έχει γραφτεί. Από την άλλη, θυμάμαι ότι είχε κάποια σημεία με ενδιαφερον και αρκετά ευφάνταστα. Είναι και κάπως πιο σκοτεινό από τα άλλα του είδους του. Πάντως μου είχε κακοφανεί που δεν είχα να διαβάσω τη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είναι μερικές μέρες που το τέλειωσα, και πραγματικά είναι από τις καλές τριλογίες φαντασίας. Άσε που έχει και έναν πολύ απίστευτο γάτο και έναν disreputable σκύλο θυληκού γένους !

 

Υπάρχουν αρκετά καλά στοιχεία στα βιβλία, και ναί έχει αρκετά κλισέ, αλλά μερικά τα χρησιμοποιεί με twist. Δεν είναι πάντα αυτό που νομίζουν όλοι... H Clayr που είναι και δεν είναι Clayr, ο Abhorsen-in-Waiting που δεν είναι Abhorsen αλλά κάτι άλλο... Και σε όλον τον χαμό της αλλαγής, οι πρωταγωνιστές βρίσκουν τον δρόμο τους μέσα από την αντιμετώπιση του τέλους του κόσμου. Αλλά τι ρόλο παίζουν ο γάτος και η σκύλα τελικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κατάφερα και γω να διαβάσω την Σάμπριελ (ας είναι καλά το παζάρι βιβλίων).... από κάτι άλλα που διαβασα φέτος καλύτερο ήταν.... τώρα να δω πότε θα καταφέρω να αγοράσω την συνέχεια γιατί η προπληρωμένη μου κάρτα είναι άδεια για την ώρα)

 

ο γάτος ήταν όλα τα λεφτά.... να δω η σκυλ΄κιτσα τι ρόλο θα παίξει....

Link to comment
Share on other sites

κατάφερα και γω να διαβάσω την Σάμπριελ (ας είναι καλά το παζάρι βιβλίων).... από κάτι άλλα που διαβασα φέτος καλύτερο ήταν.... τώρα να δω πότε θα καταφέρω να αγοράσω την συνέχεια γιατί η προπληρωμένη μου κάρτα είναι άδεια για την ώρα)

 

ο γάτος ήταν όλα τα λεφτά.... να δω η σκυλ΄κιτσα τι ρόλο θα παίξει....

 

Αν έχεις πάρει την ελληνική έκδοση θα σε απογοητεύσω διότι δεν έχουν βγάλει τα άλλα δύο... Καλύτερα να πάρεις τα επόμενα δύο στα αγγλικά, γιατί αν περιμένεις να τα μεταφράσουνε... σώθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πάρει την ελληνική έκδοση θα σε απογοητεύσω διότι δεν έχουν βγάλει τα άλλα δύο... Καλύτερα να πάρεις τα επόμενα δύο στα αγγλικά, γιατί αν περιμένεις να τα μεταφράσουνε... σώθηκες!

 

 

Ας είναι καλά το amazon και το book depository... αν περίμενα να διαβάσω κάποιες από τις αγαπημένες μου σειρές στα ελληνικά.... φέξε μου και γλίστρησα...

 

Αν και μια βόλτα στο βιβλιοπωλείο θα πραγαμτοποιηθεί με την επόμενη μισθοδωσία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Απο τα πρώτα βιβλία Fantasy που διάβασα και φυσικά το πρώτο το πήρα στα ελληνικά και το εχω να κάνει παρέα στα άλλα τρία της αγγλικής έκδοσης.

Μου αρεσει πραγματικά το πόσο δυναμικοί είναι οι γυναικείοι χαρακτήρες εκεί μέσα.

Εχει κυκλοφορήσει η φημή ότι θα συνεχιστεί.

Edited by anmuil
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..