Jump to content

Αυτοί Που Έφυγαν...


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

post-1004-0-86364400-1366650872_thumb.jpg

Richard LeParmentier, ετών 66, 15 Απριλίου 2013. Ηθοποιός.

 

Θα μας μείνει αξέχαστος ως ο admiral Motti που δέχεται ένα επώδυνο μάθημα από τον Darth Vader στον Πόλεμο των Άστρων του 1977.

 

Είχε και μια εμφάνιση στο "Who Framed Roger Rabbit."

post-1004-0-77306700-1366651220.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

post-1004-0-45312900-1375534996.jpg

Micael Ansara, ετών 91, 31 Ιουλίου 2013. Ηθοποιός.

 

Ήταν ο γνωστός και αγαπητός μας Κλίγκον Kang από το TOS και το DS9. Έπαιζε και ως Kane στη σειρά Buck Rogers in the 25th Century.

 

Ήταν παντρεμένος με την ηθοποιό Barbara Eden (I Dream of Jeanny) μεταξύ 1958 με 1974. Μαζί απέκτησαν έναν γιο το '65 που όμως πέθανε από υπερβολική δόση ναρκωτικών το 2001.

 

post-1004-0-66482600-1375535588.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

12940.jpg

 

"Έφυγε" σε ηλικία 87 ετών ο συγγραφέας Elmore Leonard, του οποίου πολλά βιβλία μεταφέρθηκαν στον κινηματογράφο και την τηλεόραση.

 

Ταινίες που βασίζονται σε βιβλία και ιστορίες του:
 

-Hombre (1967). Με Πολ Νιούμαν.
-3:10 To Yuma (1957). Με Γκλεν Φορντ, Χένρι Τζόουνς.
-Valdez Is Coming (1971). Με Μπαρτ Λάνκαστερ.
-Joe Kidd (1972). Με Κλιντ Ίστγουντ, Ρόμπερτ Ντιβάλ.

-The Big Bounce (1969)

-The Moonshine War (1970)

-Mister Majestyk (1974). Με Τσαρλς Μπρόνσον.
-Stick (1985). Με Μπαρτ Ρέινολντς, Τζορτζ Σιγκάλ.
-52 Pick-Up (1986)
-Glitz (1988)
-Cat Chaser (1989). Με Πίτερ Γουέλερ.
-Get Shorty (1995). Με Τζον Τραβόλτα, Τζιν Χάκμαν, Ρενέ Ρούσο, Ντάνι Ντε Βίτο, Ντένις Φαρίνα, Τζέιμς Γκαντολφίνι.
-Touch (1197)
-Pronto (1997)
-Gold Coast (1997)
-Jackie Brown (1997). Σκηνοθεσία Κουέντιν Ταραντίνο, με Παμ Γκρίερ, Σάμιουελ Τζάκσον, Ρόμπερτ Ντε Νίρο, Μπρίτζετ Φόντα, Ρόμπερτ Φόρστερ, Μάικλ Κίτον
-Out Of Sight (1998). Σκηνοθεσία Στίβεν Σόντερμπεργκ, με Τζορτζ Κλούνεϊ, Τζένιφερ Λόπεζ, Βιν Ράμες, Ντον Τσιντλ, Ντένις Φαρίνα
-The Big Bounce (2004). Με Μόργκαν Φρίμαν, Τσάρλι Σιν, Όουεν Ουίλσον, Βίνι Τζόουνς.
-Be Cool (2005). Με Τζον Τραβόλτα, Βινς Βον, Ούμα Θέρμαν, Στίβεν Τάιλερ.
-3:10 To Yuma (2007). Με Ράσελ Κρόου, Κρίστιαν Μπέιλ, Πίτερ Φόντα.
-Killshot (2008). Με Μίκι Ρουρκ, Τζόζεφ Γκόρντον Λεβίτ.
-Freaky Deaky (2012). Με Κρίστιαν Σλέιτερ.
-Life Of Crime (2013). Θα προβληθεί τον Σεπτέμβριο στο Φεστιβάλ του Τορόντο. Με Τζένιφερ Άνιστον, Τιμ Ρόμπινς.

 

Υπάρχουν και κάποιες άλλες, λιγότερο γνωστές ταινίες.

 

Επίσης η πολύ γνωστή και καλή σειρά Justified βασίζεται στους χαρακτήρες των βιβλίων Pronto, Riding The Gap και Raylan.

 

Πραγματικά μεγάλος συγγραφέας, με ωραίο, χαρακτηριστικό στιλ γραφής. Έχει γράψει πάνω από 45 μυθιστορήματα και πολλά γουέστερν διηγήματα. Στα ελληνικά έχουν μεταφραστεί μόνο 6 μυθιστορήματα και το κλασικό διήγημα 3:10 To Yuma. 
 

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πέθανε ο Πήτερ Ο' Τουλ. Ο Ιρλανδός ηθοποιός που γεννήθηκε στις 2 Αυγούστου 1932, έγινε γνωστός σε όλο τον κόσμο από την ερμηνεία του ως ο αντισυνταγματάρχης Τόμας Έντουαρντ Λόρενς στην ταινία ''Ο Λόρενς της Αραβίας''. Τιμήθηκε το 2003 με Όσκαρ για την συνολική του προσφορά στον κινηματογράφο, χωρίς όμως να το κερδίσει ποτέ σε κάποια από τις οχτώ υποψηφιότητες του:

 

- Lawrence of Arabia (1962)

- Becket (1964)
- The Lion in Winter (1968)
- Goodbye, Mr. Chips (1969)

- The Ruling Class (1972)

- The Stunt Man (1980)

- My Favorite Year (1982)
- Venus (2006)

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πέθανε ο Πήτερ Ο' Τουλ. Ο Ιρλανδός ηθοποιός που γεννήθηκε στις 2 Αυγούστου 1932, έγινε γνωστός σε όλο τον κόσμο από την ερμηνεία του ως ο αντισυνταγματάρχης Τόμας Έντουαρντ Λόρενς στην ταινία ''Ο Λόρενς της Αραβίας''. Τιμήθηκε το 2003 με Όσκαρ για την συνολική του προσφορά στον κινηματογράφο, χωρίς όμως να το κερδίσει ποτέ σε κάποια από τις οχτώ υποψηφιότητες του:

 

- Lawrence of Arabia (1962)

- Becket (1964)

- The Lion in Winter (1968)

- Goodbye, Mr. Chips (1969)

- The Ruling Class (1972)

- The Stunt Man (1980)

- My Favorite Year (1982)

- Venus (2006)

Μην ξεχνάμε, μια και εδώ είμαστε το sff...

Ήταν ένας έξοχος Πρίαμος στο Troy (2004)

Phantoms (1998)

High Spirits (1988)

Ένας επιστήμονας που ήθελε να επαναφέρει την γυναίκα του στη ζωή, στο ρομαντικό Creator (1985).

 

Και επίσης, ήταν η φωνή του τρομερού κριτικού γαστρονομίας στο Ratatouille (2007).

Link to comment
Share on other sites

 

Πέθανε ο Πήτερ Ο' Τουλ. Ο Ιρλανδός ηθοποιός που γεννήθηκε στις 2 Αυγούστου 1932, έγινε γνωστός σε όλο τον κόσμο από την ερμηνεία του ως ο αντισυνταγματάρχης Τόμας Έντουαρντ Λόρενς στην ταινία ''Ο Λόρενς της Αραβίας''. Τιμήθηκε το 2003 με Όσκαρ για την συνολική του προσφορά στον κινηματογράφο, χωρίς όμως να το κερδίσει ποτέ σε κάποια από τις οχτώ υποψηφιότητες του:

 

- Lawrence of Arabia (1962)

- Becket (1964)

- The Lion in Winter (1968)

- Goodbye, Mr. Chips (1969)

- The Ruling Class (1972)

- The Stunt Man (1980)

- My Favorite Year (1982)

- Venus (2006)

Μην ξεχνάμε, μια και εδώ είμαστε το sff...

Ήταν ένας έξοχος Πρίαμος στο Troy (2004)

Phantoms (1998)

High Spirits (1988)

Ένας επιστήμονας που ήθελε να επαναφέρει την γυναίκα του στη ζωή, στο ρομαντικό Creator (1985).

 

Και επίσης, ήταν η φωνή του τρομερού κριτικού γαστρονομίας στο Ratatouille (2007).

 

 

Αυτός ήταν ο κακός Γερμανός στρατηγός σε μία ταινία όπου κάποιος έψαχνε να βρει τον δράστη μίας δολοφονίας; Μου διαφεύγει τώρα ο τίτλος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ήταν ο κακός Γερμανός στρατηγός σε μία ταινία όπου κάποιος έψαχνε να βρει τον δράστη μίας δολοφονίας; Μου διαφεύγει τώρα ο τίτλος.

 

post-1004-0-72345800-1387143451_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, καλά θυμόμουν λοιπόν. Πολύ ωραία ταινία btw, την προτείνω σε όποιον δεν την έχει δει.

Link to comment
Share on other sites

RIP

Να δούμε ποιος θα τον διαδεχτεί...(spoiler για όσους -ακόμη...- δεν έχουν δει την ταινία Stardust)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τον διαδέχτηκε η Τζόαν Φοντέιν.

 

Την τελευταία της πνοή άφησε σε ηλικία 96 ετών η βραβευμένη με Όσκαρ ηθοποιός Τζόαν Φοντέιν, ανακοίνωσε την Κυριακή η βοηθός της, Σούζαν Φάιφερ.

 
Η Φοντέιν πέθανε από φυσικά αίτια στο σπίτι της στο Χόλιγουντ.
 
Γεννημένη στις 22 Οκτωβρίου του 1917, η ηθοποιός έγινε γνωστή για τον πρωταγωνιστικό της ρόλο στις ταινίες του Άλφρεντ Χίτσκοκ, Ρεβέκκα (1940) και Υποψίες (1941), καθώς και για την πολυετή αντιπαλότητά της με την αδελφή της, ηθοποιό Ολίβια Ντε Χάβιλαντ.
 

Η Φοντέιν κέρδισε το Όσκαρ ερμηνείας για τον ρόλο της στην ταινία Υποψίες, ενώ είναι η μόνη ηθοποιός που της απονεμήθηκε το βραβείο για πρωταγωνιστικό ρόλο σε ταινία του Χίτσκοκ

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτός ήταν ο κακός Γερμανός στρατηγός σε μία ταινία όπου κάποιος έψαχνε να βρει τον δράστη μίας δολοφονίας; Μου διαφεύγει τώρα ο τίτλος.

 

attachicon.gifnight-of-the-generals.jpg

 

Ααα, τον θυμάμαι στη "Νύχτα των στρατηγών", φοβερός. Αν και εγώ τότε είχα κολλήσει με τον Ομάρ Σαρίφ, ένεκα που προτιμώ τους μελαχρινούς. Πάντως είναι ένας από τους λίγους που δε νομίζω να τον είχε ξεχάσει κανείς και να χρειάστηκε ο θάνατός του για να τον θυμηθεί ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τώρα το πήρα είδηση:

 

Σε ηλικία 46 χρονών, ο κάτοχος Οσκαρ Α’ ρόλου για τον «Τρούμαν Καπότε», βρέθηκε νεκρός στο διαμέρισμά του στη Νέα Υόρκη. Δεν έχει γίνει ξεκάθαρο ακόμη, αλλά εικάζεται ότι ο θάνατος του οφείλεται σε χρήση ναρκωτικών. Γεννήθηκε στο Ρότσεστερ της Νέας Υόρκης στις 23 Ιουλίου 1967, και πέθανε την Κυριακή που μας πέρασε. Έκανε το ντεμπούτο του στην ταινία ''Triple Bogey on a Par Five Hole''. Συμμετείχε επίσης στα: ''Άρωμα Γυναίκας'', ''Ξέφρενες Νύχτες'', ''Μανόλια'', ''25η Ώρα'', ''Τρούμαν Καπότε'' κ.α. Τον είχα δει σε μία- δύο ταινίες και μου άρεσαν και οι ταινίες του, αλλά και ο ίδιος. RIP.
Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

RIP Harold Ramis
November 21, 1944 – February 24, 2014

 

Είχε πάρει μέρος και σε άλλες ταινίες φανταστικού περιεχομένου αλλά για μένα θα είναι πάντα ο γυαλάκιας των Ghostbusters...

Link to comment
Share on other sites

Ghostbusters δεν έχω δει, αλλά νομίζω το Mega το Σάββατο 1 Μαρτίου θα το δείξει, οπότε ευκαιρία είναι! Λες να ήξεραν τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

RIP Harold Ramis

November 21, 1944 – February 24, 2014

 

Είχε πάρει μέρος και σε άλλες ταινίες φανταστικού περιεχομένου αλλά για μένα θα είναι πάντα ο γυαλάκιας των Ghostbusters...

 

Νομιζω, για ολους μας θα ειναι ο γυαλακιας... RIP!

 

Ghostbusters δεν έχω δει, αλλά νομίζω το Mega το Σάββατο 1 Μαρτίου θα το δείξει, οπότε ευκαιρία είναι! Λες να ήξεραν τίποτα;

 

Εννοειται οτι θα το δεις. Μπορει να κατσω να το δω κι εγω αν το θυμηθω. Το 1ο θα δειξει;

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ghostbusters δεν έχω δει, αλλά νομίζω το Mega το Σάββατο 1 Μαρτίου θα το δείξει, οπότε ευκαιρία είναι! Λες να ήξεραν τίποτα;

 

Εννοειται οτι θα το δεις. Μπορει να κατσω να το δω κι εγω αν το θυμηθω. Το 1ο θα δειξει;

 

 

Ναι, την ταινία του 1984. Στις 10:30 το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

post-1004-0-86528100-1398873272.jpg

Bob Hoskins, ετών 71, 29 Απριλίου 2014, πνευμονία (είχε Πάρκινσον). Ηθοποιός.

 

Brazil

Who Framed Roger Rabbit

Hook

Super Mario Bros

Snow White and the Huntsman.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέθανε χθες σε ηλικία 98 ετών ο Ιλάι Ουάλας, ο άσχημος, στο θρυλικό γουέστερν του Σέρτζιο Λεόνε ''Ο Καλός ο Κακός και ο Άσχημος''. Περισσότερα εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ω! :shock:

 

post-2372-0-01565500-1403716980_thumb.jpg

 

Πρέπει να είναι η ταινία που έχω δει τις περισσότερες φορές στη ζωή μου, ίσως μαζί με το άλλο "σπαγγέτι", το "For a Few Dollars More".

 

http://www.youtube.com/watch?v=h1PfrmCGFnk

 

Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez, η πιο αξέχαστη ποντικόφατσα στην ιστορία των καουμπόικων.

 

http://www.youtube.com/watch?v=dvSZ_HQmZgQ

 

"When you have to shoot, shoot, don't talk!"

 

http://www.youtube.com/watch?v=BwGln_pF9eE

 

(Διότι όποιος γλιτώνει από τον Clint Eastwood μόνο τα natural causes έχει να φοβάται πια)

 

Το μόνο στο οποίο διαφωνώ είναι ο τίτλος της αυτοβιογραφίας του, "The Good, the Bad and Me", λες και δεν έκανε τίποτα άλλο στη ζωή του εκτός από αυτήν την ταινία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Eli Wallach είχε παίξει τον Mr. Freeze σε δύο επεισόδια του τηλεοπτικού Batman.

 

post-1004-0-67872600-1403804997.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέθανε ο Ρόμπιν Γουίλιαμς. Ο διάσημος κωμικός γεννήθηκε στις 21 Ιουλίου 1951 και πέθανε στις 11 Αυγούστου 2014. Ο θάνατος του που προήλθε από ασφυξία, εικάζεται ότι οφείλεται σε αυτοκτονία. Κατά την διάρκεια της ζωής του έδωσε μάχη για την απεξάρτηση από το αλκοόλ και τα ναρκωτικά. Τιμήθηκε το 1997 με το Όσκαρ Β' Ανδρικού ρόλου για τον ρόλο του στο ''Ο Ξεχωριστός Γουίλ Χάντινγκ'' ενώ προτάθηκε και άλλες τρεις φορές για Όσκαρ Α' Ανδρικού ρόλου. Παράλληλα τιμήθηκε και με αρκετά άλλα βραβεία. Σημαντικές ταινίες του:

 

- Popeye (1980)

- The World According to Garp (1982)

- Good Morning, Vietnam (1987)

- Dead Poets Society (1989)
- Awakenings (1990)

- Good Will Hunting (1997)

- Night at the Museum (2006)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To Dead Poet Society με πέρασε από την εφηβεία κι έχω πει άπειρες φορές πως είναι στο πόντιουμ αγαπημένων μου και μακράν η πιο influential ταινία που έχω δει.

 

...and not when I come to die discover that I had not lived.

 

RIP, my Captain.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • RObiN-HoOD pinned this topic
  • Φάντασμα featured and unfeatured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..