Jump to content

Elfen lied


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτή τη σειρά 13 επεισοδίων που μόλις είδα. Είναι ένα αριστούργημα.

Στη καρδιά της είναι ένα ρομαντικό δράμα επιστημονικής φαντασίας, όμως δε το δείχνει. Το animation είναι απίστευτο, το κομμάτι των τίτλων (lilium) θεϊκό και επαναλαμβάνεται συχνά μέσα στη σειρά, έχοντας κάποιον ρόλο στα όσα γίνονται, οι χαρακτήρες πολύ καλοί και συμπαγείς και το σενάριο καταπληκτικό.

Θέμα της είναι ένα μυστηριώδες κορίτσι με κέρατα με τηλεκινητικές δυνάμεις που ξεφεύγει από μια βάση για να καταλλήξει έχοντας αμνησία στο σπίτι ενός φοιτητή κολλεγίου και της ξαδέρφης του, που είναι ερωτευμένη με τον εν λόγο φοιτητή από τότε που ήταν παιδιά. Στο μεταξύ ο στρατός και κάποια μυστηριώδης συνωμοσία κυνηγούν την κοπέλα.

Παρά την υπερβολικά βίαιη εισαγωγή της και τα κατά καιρούς αιματοκυλίσματα (που συχνά είναι πολύ σκληρά) δεν είναι ένα απλό anime βίας, αλλά ένα αριστούργηματικό δημιούργημα που κανείς δε πρέπει να το χάσει. Μάυρο, ενοχλητικό και δραματικό αιχμαλωτίζει τον θεατή και τον πνίγει με εικόνες και συναισθήματα ενός κόσμου όπου η αγάπη πολεμά με το μίσος και το φόβο για το διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    9

  • RaspK

    12

  • Sabrathan

    13

  • tec-goblin

    4

Έχοντας δει μόνο δύο επεισόδια ακόμα, πιστεύω πως είναι από τα καλύτερα άνιμε που έχουν βγει τα τελευταία χρόνια. Πολύ βίαιο όντως σε κάποια σημεία, αλλά φαίνεται να έχει μια τρομερά περίπλοκη υπόθεση. Σίγουρα δεν είναι κατ'ουδενί "παιδικό".

Και ναι, τόσο το animation, ειδικά στην εισαγωγή, και τα Backgrounds είναι απίστευτα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δαιμονικά πλάσματα - με κυνηγάτε παντού;!

 

Έχω προσπαθήσει να το πάρω στα χέρια μου αλλά αντιμετωπίζω συνεχώς προβλήματα!! Νάι'ίλιο, να το ξέρεις, άμα δε μου κάνεις μια πάσα τίποτα από αυτά που αναφέρεις κατά καιρούς θα σε δαγκώσω!

 

Υπογραφή, ο Γλυκύτατος Υπέρτατος Σκώληξ του Φόρουμος...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να πάρω το DVD-r και θα κάνω πάρα πολλές πάσες τα cd-r μου (Αν και αυτό είναι στο δίσκο μου μόνο). Τεσπα, θα προσπαθήσω να σου το φέρω κάποια στιγμή.

 

Edit: Τώρα κατεβάζω το manga...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...
Στη καρδιά της είναι ένα ρομαντικό δράμα επιστημονικής φαντασίας, όμως δε το δείχνει.

 

Βασικά μία χαρά το δείχνει. Τουλάχιστον η αδελφούλα μου που το είδε, αυτό ακριβώς μου είπε και αυτή. Και είναι και 9 χρονών. :)

Edited by TsukasaGr
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το έχω δει, μπορώ να πω μόνο ένα πράγμα: «Manga, σού 'ρχομαι!!»

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το έχω δει, μπορώ να πω μόνο ένα πράγμα: «Manga, σού 'ρχομαι!!»

 

Ναι ρε γαμώτο, και συνεχίζει και την ιστορία. Κρίμα που δεν το έχει πάρει καμια εταιρεία ακόμα. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τρομερό παιδιά έμεινα άφωνος (όπως είπα και αλλού...)

ο W M Player έμεινα μερικά λεπτά στην μαύρη του οθόνη, αφού τελείωσαν και τα τελευταία δευτερα του τελευταίου επεισοδίου...

 

η Μελωδία του Lillioum ηχεί ακόμα στα αυτιά μου ...

 

Κάντε το να σταματήσει !!!!

 

Αααααααααααααααααααααααααααρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρργκγκγκκγκγκγκ !!!

Edited by Balidor
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πραγματικά σου παιρνει τα κλισε στοιχεια των ανιμε και στα τριβει στα μουτρα!!!

Ενα απο τα κορυφαια ανιμε, κλασσικο οσο δεν παει!

 

Δεν θα ξεχασω τα μεταβαλλομενα συναισθηματα που ειχα για τη lucy. "Die Bitch!!" "NO!!!! So cute!!!"

Εδω και καιρο θελω να το ξαναδω... αλλα μετα σκεφτομαι τη σκηνη με το σκυλι...

ΟΟΧΙΙΙΙ!!!!

Χαρηκα που τα εσφαξε τα σκατοπαιδα!!!!! :diablo:

(Προσοχη!! Αυτο το ανιμε μπορει να σoυ αλλαξει το alignment!!!)

 

Τουλάχιστον η αδελφούλα μου που το είδε, αυτό ακριβώς μου είπε και αυτή. Και είναι και 9 χρονών.

Πλάκα μου κανεις!!??? Και μπορεσε να το δει? Σε μερικες σκηνες δεν αντεχα ουτε εγω (ειδικα με το σκυλι)! :o

Link to comment
Share on other sites

2 Επισόδεια μετά, δεν έχω δει κάτι πρωτότυπο στο σενάριο, και το σχέδιο είναι απλά καλό (Μιχ, σοβαρά είδες κάτι ιδιαίτερο στο animation?). Το Νyu-nyu είναι εντελώς κλισέ χαζομαρούλα, όπως και ο Mutated/constructed hero που όταν τα παίρνει γίνεται τέρας που σφάζει τα πάντα με.. τον εγκέφαλο του.

 

Ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει οτι το επόμενο πόστ του θα είναι τελείως διαφορετικό....

 

Ρε συ Σαμπ, δεν κολλησες με το σαουντρακ;;;

Δεν ειναι απλα θεϊκο !!???!!??!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

To εισαγωγικό τραγούδι δεν μου λέει τίποτα. Κλασικό Anime-θρσηκευτικο-ειδές.

Link to comment
Share on other sites

To Lilium; Είναι νομίζω θρησκευτικός ύμνος της Καθολικής Εκκλησίας. Και αν φτάσεις μέχρι το επεισόδιο 8 ή 9 θα καταλάβεις τι ρόλο βαράει.

Πάντως το εισαγωγικό animation δε σε εντυπωσίασε ρε; Ντροπή σου, εγώ όταν το είδα μάζευα τα σάλια μου από το πάτωμα.

Link to comment
Share on other sites

SEMI-SPOILER ALERT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Εγώ αηδίασα πάντως. Για να δούμε. Κριτική μέχρι το επεισόδιο 4. Να με συγχωρέσετε αν σας φανώ λίγο "σκληρός" αλλά με σχόλια του στυλ "αριστούργημα" και "από τα καλύτερα anime των τελευταίων χρόνων", νιώθω πως χρειάζεται και μια σωστή επιχειρηματολογία για την αντίθετη άποψη. Τα βασικά αρνητικά στοιχεία του ανιμέ εώς τώρα:

 

1) Πολύ συχνά ηλίθιοι διάλογοι. Ο καθένας είναι στον κόσμο του, Χ αγαπάει Υ, Υ γουστάρει Ζ, Ζ απλά είναι ένας αναίσθητος νεαρός κομπάρσος. Αλλά οκέι, αυτό είναι συνηθισμένο στα περισσότερα anime. Αυτό εδώ δεν πρωτοτυπεί.

2) Ανώμαλες φάσεις, σε γενικό επίπεδο:

 

- Ο στρατιώτη που χτυπάει και ρίχνει κάτω την γραμματέα που τον ρωτάει κάτι, πιθανώς σπάζοντας της αρκετά δόντια. Ένα στέλεχος του ερευνητικού κέντρου να χαίρεται με την φάση αυτή, επειδή αποδεικνύεται πως ο στρατιώτης είναι αρκετά αιμοσταγής για την αποστολή που θα του αναθέσει.

- Η βολική σχιζοφρένια που όλως τυχαίως, στην μία της μορφή μας παραδίδει ενα απολύτως χαριτωμένο echi creature που αποζητά το σεξ (με απολύτως cute και άχου-το, φέρτο-να-το-μαμήσω-το-καϊμένο τρόπο) ενώ κατά τα άλλα είναι εντελώς 6χρονο σε συμπεριφορά, σκέψη και γνώση. Στην άλλη μορφή καμιά φορά φαίνεται να μην θέλει να κάνει κακό σε αθώους, άλλες φορές πάλι απλά σφάζει ότι κινείται.

-Το BDSM στοιχείο (ολόγυμνες κοπελες αλυσοδεμένες από τα χέρια, οι οποίες λίγο ή πολύ λατρεύουν έναν άνδρα ή είναι με κάποιο τρόπο αρχέτυπα της ιαπωνικής hentai-echi παράδοσης, ή που φοράνε μόνο ένα sci-fi κράνος για εφέ)

- Ο ίδιος στρατιώτης που ανέφερα παραπάνω που είναι εμφανέστατα μουρλός (και φυσικά πωρωμένος με την μάχη σε σημείο που ξερογλείφεται πριν πολεμήσει), αφού με το παραμικρό τραβάει όπλο στους ίδιους του τους άνδρες.

- Το αγόρι που ενώ έχει βρει μια κοπέλα με το μυαλό κοριτσιού στο σώμα γυναίκας (έστω νεαρής), αποφασίζει λογικότατα να την παει στην αστυνομία μαζι με την φίλη του, αλλα όταν η ΙΔΙΑ η αστυνομία έρχεται να τον ρωτήσει απολύτως σοβαρά για το κορίτσι που αγνοείται, αυτός χωρίς να υπάρχει ο παραμικρός λόγος ακόμα κάτι παθαίνει και τους το αποκρύπτει. Η φίλη του, που φαίνεται αρχικά λογικός άνθρωπος και που δεν έχει κανένα κέρδος από το να κρατήσει ενα αθώο, πανέμορφο, άγνωστο κορίτσι στο σπίτι της, δεν δείχνει καμιά ιδιαίτερη αντίρρηση στην απόφαση αυτή.

- Κανείς δεν ζητάει επαρκείς εξηγήσεις σε πράγματα τα οποία θα έπρεπε να τον είχαν στείλει στην αστυνομία ή στο τρελάδικο.

 

 

3) Γυμνό και splatter χωρίς λόγο. Και ξανά. Και ξανά. Και ξανά. Όταν λέω χωρίς λόγο, εννοώ πως άνετα δινόταν η αίσθηση του σοκ χωρίς την υπερβολή. Και μετά echi χωρίς λόγο, γεμάτο "συναίσθημα" από το πουθενά.

 

4) Δεν μπορώ απλά να πάρω στα σοβαρά μια σκηνή όπου για 26η φορά μιλάει ένα άτομο με κομμένα και τα 2 χέρια και πόδια (εμ πως) και λέει στον μπαμπά της πόσο λυπάται που του λέρωσε με τα αίματα της την γραβάτα του. Και εκεί που η σούπερ ντούπερ σαδιστρια πρωταγωνίστρια που θα καταστρέψει τον ανθρώπινο είδος είναι έτοιμη να γίνει σουρωτήρι, απλα.. φεύγει. Με 30 όπλα να την σημαδεύουν.

 

Δεν κολλάει καθόλου το μπλέξιμο τόσης darkias (και σε μεγάλο βαθμό ανωμαλίας) με cute echi. Στο full metal alchemist μόνο έχω δει κάτι τέτοιο αλλά όχι με τόσο έντονες εναλλαγές.

 

Ακομα και αν έχει τις καλύτερες εξηγήσεις και τις πιο ουάου φανταστικές ιδέες, η πρακτική τους εφαρμογή είναι άθλια, και αυτό μπορώ να το κρίνω από το 1/4 κάποιου anime. Θα επανέλθω για την συνέχεια.

 

(Σχέδιο: Όχι ακριβώς πρόχειρο αλλά απλοϊκό, απουσία σκιών και λεπτομεριών. Μέτριο, λειτουργικό animation, με φανερή την αποφυγή πολύπλοκων κινήσεων).

 

Υ.Γ: To εισαγωγικό ήταν ΟΚ. Και όταν λέω animereligious εννοώ αυτό ακριβώς: Το καθολικο οπερατικό κομμάτι που εκφράζει το κόμπλεξ αγάπης/μίσους/πάθους των ιαπώνων με την θρησκεία (και βασικά τον Χριστιανισμό).

 

Υ.Γ2: Ο ήχος που θα μου μείνει από αυτό το anime: "Σπλιτς", aka. "σπλουρτσ". (κομμένα χέρια/πόδια/δάχτυλα να πέφτουν πάνω σε σκληρές επιφάνειες).

Edited by Sabrathan
Link to comment
Share on other sites

No surprise, Elfen Lied is quite bloodly, and nude scenes happen in near each episode.

 

"Nyu Nyu" Lucy, a diclonius with terrific powers, escaped from a research center. She is to discover ancient and bitter feelings amongst Kota and Yuka, both cousins living in a HUGE house in some little town near the sea. After some time, 1 diclonius and one little girl would join them...

 

I don't mind both nudity and blood, though if I may understand the nudity scenes at Kota home, I just wonder why diclonius are kept nude in the research center. Obsviously some fan services...Moreover, the animation has got a little hentai touch.

 

Still, there is some "poetry" - or rather "Elfen Lied" - in all these splash of red liquid, and it's quite disturbing. The violence isn't useless in Elfen Lied. When you see the first murders of Lucy in her youthness, you are surrounded by all these feelings. The word "gore" is often used about Elfen Lied, but it not really relevant, because though there is lot of blood, there is not too much of it. That is the very good point of Elfen Lied. You are moved by it while not expected so.

 

The story is going well, but not at all surprising. Nothing very unexpected come after the third or fourth episode. The links between the three main characters are unraveled in the only way it could have been. I have to admit I have not liked at all the "happy" ending, and all these "I love you so much *insert here a name of a character*" or "I want to be loved" by *insert here a name of a diclonius* things. It kills the interest and the deepness of Elfen Lied.

 

 

By the way about the characters, "Nyu Nyu" is a waste, while Lucy is quite troubling. Her relationship with Kota and the way she begin to speak with him is also a good point of the anime. Despite having a kid spirit, Nana is interesting. Yuka is not really a main character, and that is sad. Her background is so little : the only thing noticeable is that she is in love with Kota. What a little thing, compared to the story of Kota.

 

Something positive, the opening is a great one. But the ending...well...is not. It just shows the insanity of this anime, a meeting between "Love" and "Blood".

 

Eventually, this anime is worth of being watched, but not of so much praise.

 

Average 7.2

Animation 8

Sound 9

Story 5

Character 6

Value 7

Enjoyment 8

 

Με καλύπτει αρκετά πιστεύω ο κύριος. Δεν αμφιβάλω πως θα δω κάτι αξιοθαύμαστο από σεναριακή άποψη αλλά εδώ ούτε το EVA το θεωρώ πια τόσο υπέροχο. Τουλάχιστον το EVA έδενε τα στοιχεία του πιο πιστευτά.

 

"CHARACTERS: And here we are...at the one place where the anime trips and falls straight on its face. The first episode to which we are treated is exceptional...a bit of mystery, a bit of originality as someone is beheaded (if that decapitation didn't occur I would've rated this anime a perfect 1 at story); everything is set up perfectly for a horror show with a heavy dose of SF elements. But guess what? It doesn't go as a horror/SF story but instead the story progresses mostly as a harem anime, with a boy (who has a HUMONGUS heart) living with girls that just pop up at his door, winding up in awkward social situations and being drawn in weird love triangles.

 

The horror part of this is guaranteed by endless graphic violence which at times seems to just be "there" with no purpose at all except to shock. Because this is all that Elfen Lied tries to do: shock you and set a few not-so-clever traps which to make the anime seem like it has a deep meaning and a complex storyline. Well the story manages to be mediocre at best because of a lot of gaps in the plot-line and a lot of things left unexplained. I cannot accept the idea of the Diclonius just being there, I cannot accept the fact that the male version of the diclonius is not explained, I cannot accept the stupid turns in the story such as Kouta's reactions at certain points, I cannot accept the fact that the producers leave a lot of holes to be filled by the viewers imagination. That is just a sign of shabby anime-making and an easy way for the producers to squirm their way out of explaining a lot of things that they threw into the anime with no reason. I find it cheap of the producers to resort to such trivial ways of begging for success.

 

Blonde soldier who is in the Special Forces but has an anger management problem...yeap, he would've surely made it as general in a few years if not for Lucy. I guess any psycho can join the Special Forces...no previous experience necessary!"

 

Και αυτός.

 

Εδώ έχουμε τον τυπικό reviewer και κλασικό fanboy, του οποίου τις απόψεις συμμερίζεται πάνω-κάτω το 90% των θεατών: "Even though I only saw episode 1 of it I LOVED it it has GOOD violence and nudity. U an looking SO forward to seeing more of it even though unfortunately it only lasts 14 episodes."

Edited by Sabrathan
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Sab , εντάξει καλό είναι αλλά όχι αριστούργημα η κάτι . Για μένα είχε αρκετές στιγμές πολύ καλές αλλά και εγώ κόλησα στις αποτόμες εναλαγές gore θεματολογίας και κλασικού echi anime (γενικότερα μιας και γουστάρω τρελά echi , μέτριου echi ) . Ωραίο το εισαγωγικό κομάτι αλλά όχι απο τα αγαπημένα μου .Αν δεν υπήρχαν οι πολλές τρύπες στο σενάριο και πολλά μη εξηγήσιμα πράγματα στην συμπεριφορά των ηρώων τότε ναι να μιλούσαμε για αριστούργημα...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... μου κινήσατε την περιέργεια... Και ecchi και ενδιαφέρουσα ιστορία, και αρκετή βία γιαπωνέζικης προέλευσης, και όλα αυτά σε "θρησκευτικοειδές" πακέτο;

Μπορεί κανείς να μου το γράψει όταν έρθω Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου το γράψει γενικώς, γιατί έχω δει ΜΟΝΟ τα 2 πρώτα επεισόδια και έχω πορωθεί άγρια;

Link to comment
Share on other sites

Sabrathan, καταλαβάινω το σκεπτικό σου αλλα στην τελική πολλά πραγματα ειναι υποκειμενικά.

Πολλά απο αυτα που διακρινεις σαν αρνητικά εγω τα λατρεψα, ειδικά τη συνυπαρξη gore και echi στοιχειων.

 

Πάντως, βλεπω οτι τελευταια γινεται κακή κριτική σε ανιμε που δεν αποκαλυπτουν ολη την υποθεση η εχουν πολλά ανεξηγητα actions. Και επειδη ειμαι απο τη γενια του NGE, δεν περιμενω στο τελος ενος ανιμε να εχω καταλαβει τα παντα, και ουτε ειναι λαθος η παραληψη του background του συνολικου cast. Εξαλλου το συγκεκριμενο ανιμε ηταν ενα love story και μονο. Εγω εκει το τοποθετω παντως.

 

Δεν ξερω αν εχεις δει το Saishou Heiki Kanojo η αλλιως Saikano. Aυτο διαδραματιζεται λιγο πριν το τελος του κοσμου και ειναι η ιστορια αγάπης μεταξυ της κοπελας οπλου και του πρωταγωνιστή. Παροτι καταστρεφεται ο κοσμος, ερχονται εξωγηινοι, τερατα κτλπ, το ανιμε δειχνει μονο την ερωτική τους σχεση και τιποτα αλλο. Για αυτο εχει κατηγορηθει απο πολλους οτι δεν καταλαβαν τιποτα αρα ειναι μουφα. Οπως και το nge, to raxzephon, το air, το gantz και πολλά αλλα.

 

Αλλα ας πουμε οτι το elfen lied ειναι overrated. Σιγουρα τιποτα δεν ειναι τελειο. Οταν ειδα τα ova του Samurai X ξενερωσα γιατι περιμενα να δω το καλυτερο ανιμε Ever.

Αυτο που θα θυμαμαι ειναι οτι οταν τελειωσα τo elfen lied μετα απο 5 συνεχομενες ωρες, εγω και αλλοι 3 συνεχισαμε να κοιταμε την μαυρη οθονη για 5 λεπτα χωρις να λεμε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..