Jump to content

Συνέντευξη 10 Ελλήνων Συγγραφέων του Φανταστικού


mman
 Share

Recommended Posts

Μόλις έμαθα ότι σήμερα η Athens Voice έχει συνέντευξη τεσσάρων Ελλήνων συγγραφεών του Φανταστικού. Πρόκειται για την Βάσω Tiessa Χρήστου και τους κ.κ. Αλέκο Παπαδόπουλο, Παναγιώτη PiKei Κούστα και έναν μαϊντανό. Μια και οι τρεις από τους τέσσερεις είναι sff-ίτες, είπα να σας το πω νωρίς αν και δεν έχω πιάσει ακόμα το φύλλο στα χέρια μου.

 

 

(εδίτιον το ανασφαλές: ελπίζω να πέτυχα το σωστό forum. Αν όχι, παρακαλώ τους μοντεράτορες για την κατάλληλη μετακόμιση.)

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το link, Mariposa. Είχαμε δώσει τη συνέντευξη πριν από το τόσο πολύ καιρό, που εγώ τουλάχιστον είχα ξεχάσει τι είχα πει...

 

Κι απ' ό,τι βλέπω το τέσσερις έχει γίνει δέκα στην πορεία.

Καλό το timing του Δημήτρη Φύσσα, πάντως, αφού κατάφερε να συμπέσει με την έναρξη του sff-rated.

Link to comment
Share on other sites

[...] Κι απ' ό,τι βλέπω το τέσσερις έχει γίνει δέκα στην πορεία. [...]

Ακριβώς. Επειδή οι ερωτησούλες είχαν απαντηθεί τόσο καιρό πριν, κι εγώ ήξερα μόνο για τέσσερις. Οπότε αν μπορεί κάποια/ος να αλλάξει κατάλληλα τον τίτλο του topic θα διατελούσα υπόχρεος... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η Ε.Φ. απαιτεί από τον αναγνώστη της να μπει «παρθένος» στο βιβλίο, να αποδεχτεί άλλες αρχές, και στη συνέχεια να τσεκάρει συνεχώς αν ο συγγραφέας είναι συνεπής στις συνθήκες που δημιούργησε ή τον δουλεύει. Όπως σε κάθε αναζήτηση ηδονής, αυτή η δυσκολία σού προσφέρει στο τέλος εξωτικές ανταμοιβές.

 

Τάδε έφη Κούστας. Κι αν μπορούσα θα υπέγραφα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Κρατάω αυτό:

 

"Κυρίως όμως γράφω Ε.Φ. για να ζήσω, χωρίς (σχεδόν) κανένα ρίσκο, χίλιες ζωές σε μία"

Μιχάλης Μανωλιός

Link to comment
Share on other sites

Ναι!! Τι ωραία, ακόμα μία φορά το sff έχει κάνει κατάληψη κάπου.

Ευχαριστούμε φυσικά και τον Δημήτρη Φύσσα για τη φιλοξενία.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου σε όλους και μπράβο για τις έξυπνες απαντήσεις!

 

Ακριβώς. Επειδή οι ερωτησούλες είχαν απαντηθεί τόσο καιρό πριν, κι εγώ ήξερα μόνο για τέσσερις. Οπότε αν μπορεί κάποια/ος να αλλάξει κατάλληλα τον τίτλο του topic θα διατελούσα υπόχρεος... :rolleyes:

 

Μιχάλη, you owe me one...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολλά συγχαρητήρια για τις απαντήσεις και κυρίως για την θερμή υποστήριξη ενός ολόκληρου παραγνωρισμένου είδους. Άντε μπας κι αλλάξει τελικά κάτι… :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολλά συγχαρητήρια για τις απαντήσεις και κυρίως για την θερμή υποστήριξη ενός ολόκληρου παραγνωρισμένου είδους. Άντε μπας κι αλλάξει τελικά κάτι… :thmbup:

 

 

Εσύ που ήσουν αγόρι μου όταν τους έπαιρναν συνέντευξη; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα παρουσιαστεί από την Athens Voice όταν βγήκε η ΝΤΛΠ πέρισσι το Χειμώνα μαζί με 12 άλλους πρωτοεμφανιζόμενους. Δυστυχώς τότε δεν ήταν αφιέρωμα στο φανταστικό αλλά στους καινούργους γενικά. Έτσι κι αλλιώς όπως έχεις καταλάβει Γιώργο, λίγοι είχαν πάρει χαμπάρι ότι το δικό μου βιβλίο ανήκει στη λογοτεχνία του φανταστικού. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς όπως έχεις καταλάβει Γιώργο, λίγοι είχαν πάρει χαμπάρι ότι το δικό μου βιβλίο ανήκει στη λογοτεχνία του φανταστικού. ;)

 

Αυτό ξανα πες το!

Link to comment
Share on other sites

constantinos,

Τυχερός είσαι...Έτσι το βιβλίο σου προωθείται καλύτερα!Πάντως πρόσφατα που το πέτυχα σε μεγάλο βιβλιοπωλείο ήταν μαζί με άλλα καινούργια ελληνικά γενικά.Όχι με φάντασυ.Βέβαια δεν είχε καθόλου ελληνικά στη Φανταστική Λογοτεχνία τώρα που θυμάμαι.

 

ον τοπικ,καλή η συνέντευξη.Γνωστά πράγματα για εμάς πάνω κάτω(άλλωστε κάποιοι είναι "δικοί μας") αλλά σίγουρα είναι καλό αυτά τα πράγματα να ακούγονται και παραέξω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..