Jump to content

Where the Wild Things Are (2009)


Eric Draven
 Share

Recommended Posts

Το Where the wild things are δεν είναι μια τυπική παιδική ταινία.

Σκηνοθετημένη απ'τον Spike Jonze που μας έχει δώσει τα ανεπανάληπτα 'Στο μυαλό του Τζον Μαλκοβιτς" και "Adaptation", αφόρα ένα αγόρι το οποίο όταν στέλνεται στο δωμάτιο του 'δημιουργεί' ένα φανταστικό κόσμο γεμάτο τερατώδη πλάσματα.

 

Τα πρώτα test screenings μιλάνε για παιδιά που εφυγαν τρέχοντας απ'την προβολή, λόγω του όπως ακούστηκε μερικές φορές ενοχλητικού και dark περιεχομένου της. Αναμφίβολα απτον Jonze περιμένω κάτι ιδιαίτερο mind-blowing και ελπίζω μόνο να μην τον αναγκάσουν οι παραγωγοί να 'πετσοκόψει' τη ταινία.

 

Σύμφωνα με το σκηνοθέτη "Ήθελα απτην αρχή η ταινία να έχει ιδιαίτερη αισθητική. Όπως όταν ήμουν μικρός και έπαιζα με φιγούρες Star Wars ή διάβαζα βιβλία και ένιωθα σαν να ήταν τα πάντα. Θέλω αυτη τη ταινία να τη πάρετε τόσο σοβαρά, όσο παίρνουν τα παιδιά τη φαντασία τους."

 

Η ταινία είναι μεταφορά απο παλιό βιβλίο και βγαίνει το Δεκέμβρη (εξωτερικό τουλάχιστον).

Κοιτάζωντας τα screenshots μου ήρθαν στο μυαλό ταινίες από Jim Henson studio όπως Labyrinth και The Black Crystal και έχω την εντύπωση (και ελπίζω) ότι θαναι παρόμοια.

 

post-1610-1237408532_thumb.jpgpost-1610-1237408544_thumb.jpg

post-1610-1237408558_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άντε! Όντως, κάτι είχα ακούσει πέρσι, πως, δηλαδή, θα γινόταν κινηματογραφική μεταφορά. Να δω πως θα το αποδώσουν. Πάντως, η εικονογράφιση του αυθεντικού παραμυθιού είναι καταπληκτική!

 

post-1177-1237446370_thumb.jpgpost-1177-1237446404_thumb.jpg

 

 

 

Πρόκειται για ένα αρκετά διαφορετικό παραμύθι με πολύ ξεχωριστό ύφος, αρκετά τρομακτικό και εφιαλτικό για τα πιτσιρικια, όπως σωστά αναφέρει ο Eric.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Φάντασμα changed the title to Where the Wild Things Are (2009)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..