Jump to content

The Hobbit (2012)


Vasot
 Share

Recommended Posts

εκείνος ο αηδίας μάγος με τις κουτσουλιές στη μούρη, ο Ράνταγκαστ.

 

 

Μορφή! Respect please...

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους είδα και γω αυτή την επική ταινία, σε κανονική προβολή βέβαια, και όχι σε 3D, μιας και το βαλάντιο δεν το επέτρεπε σήμερα.

 

Δεν έχω να πω και πολλά πράγματα, τα έχετε πει όλα νομίζω... Πραγματικά χορταστική ταινία που σε κανένα μα κανένα σημείο δεν μ'έκανε να βαρεθώ ή να κουραστώ, με καταπληκτικά σκηνικά και πολύ όμορφα τοπία, με μπόλικη δράση και με μια καταπληκτική μάχη μέσα στην πόλη των τελωνίων, όπως και με κάμποσες αστείες σκηνές με τους νάνους, τα τρολ, το γκόλουμ και κείνον τον παράξενο αηδιαστικό μάγο... Ίσως υπήρξαν κάποιες λίγες ευκολίες ώστε οι νάνοι και ο Μπίλμπο να την βγάλουν καθαρή απ'όλα όσα τραβήξανε, αλλά εντάξει, άλλοτε ήταν τυχεροί απλώς και άλλοτε ικανοί, ας το πάρουμε και να το αφήσουμε έτσι. Οι νάνοι με τα μαλλιά τους και τα γένια τους και την όλη διάθεσή τους είχαν φάση ενώ δεν έχω δει πιο ηλίθια όντα από τα τρολ :lol: . Τέλος πάντων, αυτή η ταινία με έκανε να γελάσω και να χορτάσω δράση και απίστευτα σκηνικά, οπότε τα λεφτά που έδωσα σίγουρα άξιζαν και με το παραπάνω. Πέρασα πάρα πολύ καλά και δεν με πείραξε καθόλου που διάβασα το βιβλίο και ήξερα πάνω κάτω τι θα γίνει. Δεν μ'ένοιαζε και τόσο. Το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να περιμένω μέχρι τις 13 Δεκεμβρίου 2013 για την επόμενη ταινία... Μου τελείωσε που μου τελείωσε ο Ντέξτερ και πρέπει να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι, τώρα θα έχω και το Χόμπιτ από πάνω...

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και 'γω τη γνώμη μου!

 

Μ' άρεσε πολύ η ταινία! Ήταν γεμάτο δράση, δεν κουράστηκα καθόλου, παρόλο που ήταν γύρω στις τρεις ώρες. Την είδα με το νέο 3D-48fps; εντάξει, δεν κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ του κανονικού 3D και του 48fps, λίγο-πολύ το ίδιο μου φαίνεται ότι είναι. Οι σκηνές με το γκόλουμ ήταν αρκετά σκοτεινές, ενώ οι σκηνές με τα Τρολ πολύ, πολύ αστείες! Ανυπομονώ για τη δεύτερη ταινία...

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα όπως τα είπε ο Μπάμπης. Όταν άκουσα ειδικά το in a hole in the ground, there lived a hobbit...

Με ταξίδεψε και πίσω στις παιδικές στιγμές που διάβαζα το αγαπημένο μου βιβλίο αλλά και στις εφηβικές, όταν έβλεπα την τριλογία του άρχοντα στο σινεμά της Κοζάνης με τους φίλους μου...Πάρα πολύ καλό, ήμουν τελείως χαρούμενος όσο κράτησε.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και η σκηνη στην οποια εκανε το-καθιερωμενο-περασμα του απο την ταινια ο Τζακσον!

 

sPdZY.gif

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει, το λατρεύω!

Δεν ξέρω αν ήτανε που αυτή τη φορά ήξερα στο περίπου τι να περιμένω και δε με ενόχλησε τίποτα, ή αν ο Πετράκης έχει μάθει λίγο καλύτερα τι θέλουμε κι εμείς που αγαπάμε τον κύριο καθηγητή για να μη μας ξενερώνει, πάντως πραγματικά δεν με ενόχλησε τίποτα (οκ, ίσως λίγο η φάση στην οποία ήτανε οι νάνοι στο Σχιστό Λαγκάδι και φυλάχτηκαν επειδή ερχόντουσαν έφιππα τα ξωτικά - που μόλις τους είχανε σώσει για όνομα... - ή που τα ξωτικά ήτανε όπως και στον άρχοντα - δηλαδή όχι επαρκώς χαζοχαρούμενα). Αλλά όταν κάποιος έχει αποδώσει τη φάση με τους γρίφους με αυτόν τον τρόπο, το αγαπημένο μου ποιηματάκι στην αρχή με τα πιατικά και το τραγούδι των νάνων (Ω! το τραγούδι... με μπους φερμέ από τους άλλους και τον Θόριν να τραγουδάει...) δεν ξέρω, δε με πειράζει τίποτα μετά. Το μυαλό μου μπορεί να τα είχε κάπως, κι αυτό το κάπως δεν ήτανε έτσι στην πραγματικότητα, αλλά αυτό διαφορετικό κάπως που μου δείξανε με άφησε απόλυτα ικανοποιημένη.

 

Πώπω, Σταμάτη, ξέρεις τι φταίει έτσι? Δε σου αρέσουνε οι νάνοι του Τόλκιν. Δεν εξηγείται διαφορετικά :p Αλήθεια στο λέω, αυτό σου συμβαίνει. Γιατί ειλικρινά οι νάνοι είναι αυτό που είδες, επακριβώς, γλεντζέδες και καβγατζήδες, απίστευτα επικίνδυνοι πολεμιστές, μεταλλωρύχοι που δεν παίρνουν σχεδόν τίποτα στα σοβαρά, καχύποπτοι και δύσκολοι μα όλα αυτά σαν μικρά παιδιά. Δεν είναι ο Γκίμλι του Πήτερ οι νάνοι, αυτοί που είδες εδώ είναι. Δεν έφταιγε η ταινία, ούτε το σενάριο. Οι νάνοι είναι που δε σου αρέσουνε, στο υπογράφω κι όλας για να το δεις μετά από χρόνια και να με θυμηθείς. Χαχαχα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γράψω κι εγώ κάποια στιγμή τη γνώμη μου για την ταινία την οποία όλο αυτό τον καιρό περίμενα με ανυπομονησία. Προς το παρών αρκεστείτε σε αυτό: αν δεν ήξερα ότι την ταινία την γύρισε ο ίδιος ο Τζάκσον, ο σκηνοθέτης που μεγαλούργησε πριν 11 και βάλε χρόνια με την τριλογία του Άρχοντα, θα έλεγα πως την έφτιαξε κάποιος που προσπαθούσε να τον μιμηθεί χωρίς επιτυχία. Ελπίζω οι επόμενες να είναι καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ το Χόμπιτ πρωτοχρονιάτικα. Μου άρεσε πολύ περισσότερο από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, που με έκανε άθελά του να γελάω. Αλλά και πάλι... Έπος στην υπερβολή του, χωρίς μια στάλα αυτοσαρκασμού, μάλλον δεν είναι ακριβώς το είδος μου :)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους είδα και γω αυτή την επική ταινία, σε κανονική προβολή βέβαια, και όχι σε 3D, μιας και το βαλάντιο δεν το επέτρεπε σήμερα.

 

Δεν έχω να πω και πολλά πράγματα, τα έχετε πει όλα νομίζω... Πραγματικά χορταστική ταινία που σε κανένα μα κανένα σημείο δεν μ'έκανε να βαρεθώ ή να κουραστώ, με καταπληκτικά σκηνικά και πολύ όμορφα τοπία, με μπόλικη δράση και με μια καταπληκτική μάχη μέσα στην πόλη των τελωνίων, όπως και με κάμποσες αστείες σκηνές με τους νάνους, τα τρολ, το γκόλουμ και κείνον τον παράξενο αηδιαστικό μάγο... Ίσως υπήρξαν κάποιες λίγες ευκολίες ώστε οι νάνοι και ο Μπίλμπο να την βγάλουν καθαρή απ'όλα όσα τραβήξανε, αλλά εντάξει, άλλοτε ήταν τυχεροί απλώς και άλλοτε ικανοί, ας το πάρουμε και να το αφήσουμε έτσι. Οι νάνοι με τα μαλλιά τους και τα γένια τους και την όλη διάθεσή τους είχαν φάση ενώ δεν έχω δει πιο ηλίθια όντα από τα τρολ :lol: . Τέλος πάντων, αυτή η ταινία με έκανε να γελάσω και να χορτάσω δράση και απίστευτα σκηνικά, οπότε τα λεφτά που έδωσα σίγουρα άξιζαν και με το παραπάνω. Πέρασα πάρα πολύ καλά και δεν με πείραξε καθόλου που διάβασα το βιβλίο και ήξερα πάνω κάτω τι θα γίνει. Δεν μ'ένοιαζε και τόσο. Το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να περιμένω μέχρι τις 13 Δεκεμβρίου 2013 για την επόμενη ταινία... Μου τελείωσε που μου τελείωσε ο Ντέξτερ και πρέπει να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι, τώρα θα έχω και το Χόμπιτ από πάνω...

συμφωνω απολυτα με το σχολιο!απλσ το 3d που ειδα εγω ηταν απλα απιστευτο!!στη μαχη που τσακωνονται οι γιγαντες-βουνα σκυβαμε μη μας πετυχουν οι πετρες!!απλα παραμυθενια ταινια την οποια θα ξαναδω σιγουρα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Επιτέλους, το είδα σήμερα κι εγώ,

 

Δεν έχω να πω πολλά. Εντυπωσιακές εικόνες, μαγευτικά σκηνικά και γενικά μια διασκεδαστική και παραμυθένια ταινία.

Θα ξεχαστεί γρήγορα, αλλά είμαι ικανοποιημένος που πέρασα 160 πολύ ωραία λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το είδα κι εγώ. Meh...μέτριο ως προς τις προσδοκίες μου και βαρετό. Αλλά μια καλή ταινία φάντασυ αν το δω έξω από το hype που κουβαλάει ο τίτλος "Hobbit"

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μέτριο μου είχε φανεί, τα Χριστούγεννα που το είδα. Μου άρεσε λίγο περισσότερο από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Εντάξει, όλο αυτό με τα εφέ, το θριντί και τα λοιπά, όμως τώρα που προσπαθώ να θυμηθώ κάτι από την ταινία, μόνο τους νάνους θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Ξύνω την γκλάβα μου να καταλάβω. Ο άρχοντας των δαχτυλιδιών, είναι 3 βιβλία τούβλα και έγινε τριλογία. Το Χόμπιτ, είναι ένα βιβλίο που δεν είναι καν τούβλο και θα γίνει τριλογία.  Το έχουν απλώσει σαν ζύμη πίτσας και το ξεχειλώνουν να χωρέσει σε 3 ταινίες. Έβαλαν μέσα και κάτι άσχετα που δεν υπάρχουν στο βιβλίο, ενώ ο Τζάκσον δικαιολογήθηκε ότι χρησιμοποίησε και σημειώσεις του Τόλκιεν για τις οποίες μόνο οι κληρονόμοι του Τόλκιεν γνώριζαν (τυχαίο; Δεν νομίζω!).

 

Μάλλον καταλαβαίνω...έτοιμο κοινό, πολλά τα λεφτά, ας το πολλαπλασιάσουμε επί τρία το κέρδος!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έβαλε μέσα πράγματα "απ' το μυαλό του". Παράλληλα με τα γεγονότα του Χόμπιτ συνέβαιναν κι άλλα πράγματα στη Μέση Γη, τα οποία οδήγησαν στον πόλεμο του ενός δαχτυλιδιού και τα οποία βρίσκονται σε άλλα βιβλία του Τόλκιν, όπως οι Ατέλειωτες Ιστορίες. Ο Τζάκσον μπορεί να έχει εκμεταλλευτεί την εμπορικότητα του Άρχοντα, μπορεί να έχει κάνει κάποιες αλλαγές οι οποίες σ' εμάς να φαντάζουν ανεξήγητες (π.χ η Γκαλάντριελ στο Συμβούλιο του Ιμλάντρις), όμως πραγματικά θέλει να πει όλη την ιστορία και να δώσει μια ολοκληρωμένη εικόνα. Δεν είναι μόνο τα φράγκα, ο Πιτζέι έχει βάλει πολλή αγάπη στο έργο του Τόλκιν.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μ'άρεσε η ταινία και νομίζω είναι αξιοπρεπής μεταφορά του βιβλίου. Αυτά που θα προτιμούσα διαφορετικά θα ήταν λίγο λιγότερη έμφαση στην super-wow "δράση" που, όπως και στον Άρχοντα, αλλάζει το focus από εκείνο των βιβλίων, θα ήθελα να ήταν λίγο περισσότερο Bilbocentric, και πάνω από όλα να έδειχνε λίγο περισσότερο το Rivendell. Στο βιβλίο, αν θυμάμαι καλά, περνούν αρκετό καιρό εκεί. Στην ταινία φαίνεται να μένουν ένα βράδυ μόνο. Τέλος έχω κάποιες ενστάσεις στο όλο portrayal του Radagast. Πέρα από αυτά όμως, ήταν καλή ταινία και ελπίζω να είναι εξ ίσου καλές και οι επόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Its a funny thing! Όταν βγήκε το Χόμπιτ τον Δεκέμβριο όλοι ή τουλάχιστον οι περισσότεροι είχαν λυσσάξει ότι ήταν καλή ταινία και ότι τους άρεσε πολύ! Σήμερα σχεδόν τέσσερις μήνες μετά ακούγονται λέξεις μέτριο και άλλα! χεχεχεχε Εντάξει ο Τζάκσον είπε ότι θα χρησιμοποιήσει τα appendix του Άρχοντα των δαχτυλιδιών στις ταινίες του Χόμπιτ. Άρα όταν μιλάμε για ταινίες Χόμπιτ και το συγκρίνουμε με το βιβλίο που όντως είναι μικρό για 3 ταινίες να έχουμε στο μυαλό μας και τις πολλές σελίδες των appendix. Τα οποία καλά έκανε ο Τζάκσον και τα χρησιμοποίησε για να καταλάβουν και οι πιο άσχετοι με τον κόσμο του Τόλκιν τι είναι το Dale και οι δράκοι, το λευκό συμβούλιο και ότι άλλο απαραίτητο χρειαζόταν το Χόμπιτ για να συνδεθεί με την Μέση Γη και τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(π.χ η Γκαλάντριελ στο Συμβούλιο του Ιμλάντρις)

 Μιας και το είδα αυτό. Μα, η Γκαλάντριελ δεν είναι εκ των ιδρυτών του Λευκού Συμβουλίου; Αν έλειπε αυτή, ποιος ο λόγος να γίνει σύσκεψη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει το "Χομπιτ" (μετα τον αρχοντα των δαχτυλιδιων και το σιλμαριλλιον δεν το αντεξα :wacko: αν και ολοι λενε πως ειναι ευκολοδιαβαστο) αλλα ειδα τελικα την ταινια μολις προχθες νομιζω... οταν ειχα δει το τρειλερ δεν συγκλονιστηκα (ενω με τον τριλογια του αρχοντα χτυπιομουν για τις πρωτες προβολες) και δεν επεσα πολυ εξω... οκ καλογυρισμενο προσεγμενο πολλη καλη παραγωγη με τα εφε του με τα μεα του με τα σεα του με πανικο απο δραση (πολυ μου αρεσε το τελευταιο σκηνικο με τα τελωνια) αλλα οχι οπως ενιωθα με τον αρχοντα που ειχα πωρωθει κυριολεκτικα. Καλο ομως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Hobbit (2012)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..