Jump to content

Καρικατούρα


RaspK
 Share

Recommended Posts

Έπειτα από κάποιες παρατηρήσεις που έκανα στις συζητήσεις μου με άλλα άτομα αλλά και στους χώρους αυτής της αγοράς που απαρτίζουμε, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

 

Η καρικατούρα είναι πλέον αρεστή ή όχι;

 

Για να είμαι σωστός στον τρόπο που θέτω τη συζήτηση, να παραθέσω το γεγονός ότι καρικατούρα αποκαλείται (έχοντας σα βάση ο όρος την πρωταρχική του εμφάνιση στο χώρο της γελοιογραφίας) οποιαδήποτε μορφή έχει σα σκοπό της τη διακωμώδιση (ή άλλη μορφή σάτειρας ή σαρκασμού) ενός ατόμου, αντικειμένου ή θέματος που επιτυγχάνεται χρησιμοποιώντας διαστρεβλωμένες μορφές και ιδιότητες.

 

Χαρακτηριστικά παραδείγματα καρικατούρας:

- Ραν-Ταν-Πλαν (με τη χαρακτηριστική του μυτόγκα)

- Αφοί Ντάλτον (τεράστια πηγούνια)

- Οικογένεια μάγων Χάρπελ (τρελοί για δέσιμο, αν κι ευφυείς)

 

Καρικατούρες, βέβαια, όπως καταλαβαίνετε, δεν υπάρχουν μόνο στις εικαστικές τέχνες, αλλά και στη συγγραφική τέχνη.

 

Το θέμα είναι λίγο ιδιότυπο κι αναμένονται κι άλλες εξελίξεις... :devil2:

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι αν η καρικατούρα πετυχαίνει να αποδώσει αυτό για το οποίο προορίζεται ή αν είναι, απλώς, (άλλη) μία γελοία φιγούρα. Αν ισχύει η πρώτη περίπτωση, τότε προφανώς και έχει θέση στην τέχνη. Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, τότε η καρικατούρα είναι ανεπιτυχής.

 

Πάντως, γενικά, εμένα δε μ'αρέσουν οι καρικατούρες. Αν έχω κάτι να πω, το λέω με σοβαρό --πολλές φορές, (μελο)δραματικό-- τρόπο. Επίσης, πολύ δύσκολα οι άλλοι καταφέρνουν να με κάνουν να γελάσω. Τις περισσότερες κωμωδίες, πχ, τις βρίσκω κρύες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι οι καρικατούρεσ είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Ναι μεν σατυρίζουν αλλά το κάνουν καλά πολλές φορές. Μάλιστα θεωρώ την εφημερίδα "Το Ποντίκι" από τις πιο σοβαρές που υπάρχουν, παρόλο που είναι μεγγάτη γελοιογραφίες.

 

Κάποιος, με μία καρικατούρα μπορεί να πεί πολλά πράγματα, για τα οποία θα χρειαζόταν βιβλία ολόκληρα για να αποδωθούν.. Επίσης περνάει το μήνυμά του καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Oi karikatoures mamane... an 8ewreitai kai to Southpark !!!

(kai kati allo eixa sto mualo mou allato ksexasa!!!)

 

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

eidika apo tote pou eida se kapoio Metal Periodiko to Comic tou Cthulhu ... o Mikros Cthulhu pe8ana.. einai karikatoura eeee?

Link to comment
Share on other sites

Ο Μικρός Κθούλου αποτελεί ένα εξαίσιο παράδειγμα καρικατούρας...

 

Πρώτ' απ' όλα επειδή δεν περιορίζεται στην καρικατούρα-σχέδιο, αλλά όλα, και η δομή και οι ψυχοσυνθέσεις των χαρακτήρως είναι καρικατούρες.

 

Η οικογένεια Χάρπελ που ανέφερα παραπάνω αποτελεί μία από τις πραγματικά ιδιότυπες κι ενδιαφέρουσες προσπάθειες του Salvatore να κάνει πλάκα.

 

Γενικά, η καρικατούρα δεν περιορίζεται μόνο στο κόμικ, αλλά εκεί έκανε το μεγάλο πάταγο (για προφανείς λόγους)· πέτυχε, επίσης, στην ηθοποιία.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..