Jump to content

Horror Book Club


northerain
 Share


Recommended Posts

Άσχετο, αλλά ο "Ζωντανός Θρύλος" βρίσκεται και στις λίστες καλύτερων βιβλίων ΕΦ και περιμένει ψήφους. Όσοι το έχετε διαβάσει θα μπορούσατε να δώσετε αξιολόγηση εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δώστε μου λίγες μέρες, να το αγοράσω και είμαι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δώστε μου λίγες μέρες, να το αγοράσω και είμαι μέσα.

 

Τελικά συνεχίζει αυτή η προσπάθεια ??? και αν ναι σε ποιο βιβλίο είστε?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε τελειώσει με τον Τσάρλς Ντέξτερ Γουόρντ και τον Θρύλο, έχετε διάθεση να προχωρήσουμε όπως ήταν αρχικά η πρόθεση; Με τη Φωνή της Σκιάς Μας;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε διάθεση να προχωρήσουμε όπως ήταν αρχικά η πρόθεση; Με τη Φωνή της Σκιάς Μας;

 

Είμαι κι εγώ έτοιμος. Το έχω στα αγγλικά, σε PDF, χορηγία του Λογιώτατου εκ Ιωαννίνων!

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξω τοπικ απόψε, ας είμαστε στα μέσα του μήνα?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μετά από έναν χρόνο στο ψυγείο, ενδιαφέρεται κανένας να το αναστήσουμε; Αν ναι, θα ήθελα προτάσεις για βιβλία, τα οποία να:

  • Θεωρείτε αξιόλογα για να διαβαστούν
  • Είναι διαθέσιμα και στα Ελληνικά και τα Αγγλικά
  • Μπορούν να διαβαστούν άνετα σε λιγότερο από έναν μήνα

 

Περιμένω απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να τα διαβάζω τις τελευταίες μέρες, φυσικά και συμφωνώ για τα Books of Blood.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι χαλιέμαι με τα Βιβλία του Αίματος, κάθε άλλο, θα πρότεινα όμως την ''Νεκρή Σαιζόν'' του Jack Ketchum.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, γιατί μάλλον έχασα κάποιο επεισόδιο...

Εδω προτείνονται βιβλία, διαλέγονται και διαβάζονται απο οτι κατάλαβα, με σκοπό να συζητηθούν σε άλλα τόπικ..

Που είναι όμως αυτά τα τόπικ απο τα βιβλία που έχουν ήδη προταθεί και συμφωνηθεί να διαβαστούν;

Δεν τα βρήκα με την αναζήτηση.

Μηπως η συζήτηση γίνεται στο τόπικ του κάθε συγγραφέα; Πχ ο Ζωντανός θρύλος στο τόπικ του Μάθεσον ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Η νύχτα του Κακού του Στράουμπ; Είναι και φρέσκο, νομίζω το έχει και ο Νιχ. Τα του Μπάρκερ αφενός είναι μπόλικα, αφετέρου είναι αρκετά παλιά και συζητημένα πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Λέω για το πρώτο, που είναι πολύ μικρό, όχι όλα τα Books of Blood. Αλλά αν είναι δύσκολο να βρεθούν...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, γιατί μάλλον έχασα κάποιο επεισόδιο...

Εδω προτείνονται βιβλία, διαλέγονται και διαβάζονται απο οτι κατάλαβα, με σκοπό να συζητηθούν σε άλλα τόπικ..

Που είναι όμως αυτά τα τόπικ απο τα βιβλία που έχουν ήδη προταθεί και συμφωνηθεί να διαβαστούν;

Δεν τα βρήκα με την αναζήτηση.

Μηπως η συζήτηση γίνεται στο τόπικ του κάθε συγγραφέα; Πχ ο Ζωντανός θρύλος στο τόπικ του Μάθεσον ας πούμε;

 

Υπάρχει ξεχωριστό τόπικ για κάθε βιβλίο που συζητήθηκε.

The Case of Charles Dexter Ward - H.P. Lovecraft : http://community.sff...81%CE%BD%CF%84/

I am Legend - Richard Matheson: http://community.sff...85-i-am-legend/

Voice of our Shadow - Jonathan Carroll: http://community.sff...nathan-carroll/

Link to comment
Share on other sites

Η νύχτα του Κακού του Στράουμπ; Είναι και φρέσκο, νομίζω το έχει και ο Νιχ. Τα του Μπάρκερ αφενός είναι μπόλικα, αφετέρου είναι αρκετά παλιά και συζητημένα πιστεύω...

Περιμένω να το παραλάβει γνωστός βιβλιοϋπάλληλος του φόρουμ για να πάω να το πάρω από το μαγαζί του, αλλά δε θα με χάλαγε καθόλου ένας Straub. Θα προτιμούσα βέβαια το "Κόκο".

Επίσης να προτείνω τα:

Παλούκι στην Καρδιά (του Ρ. Λέυμον αν και δεν ξέρω μήπως έχει εξαντληθεί η έκδοση από το Οξύ)

Άσε το κακό να μπει

καθώς και το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας για όποτε κυκλοφορήσει πάλι.

Link to comment
Share on other sites

καθώς και το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας για όποτε κυκλοφορήσει πάλι.

 

Υπονομή, μιχάλιο, στα στησίματα είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

καθώς και το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας για όποτε κυκλοφορήσει πάλι.

 

Υπονομή, μιχάλιο, στα στησίματα είμαστε.

 

 

Δουλεύεις στις Οξύ?

Link to comment
Share on other sites

O Κόμης μας είναι ο μεταφραστής του βιβλίου. Και μιας και το 'φερε η κουβέντα, στην πρώτη έκδοση που διάβασα πριν κανά 2μηνο, ήταν πολύ εντάξει (και μετά το American Gods που ξεκίνησα και παράτησα λόγω άθλιας μετάφρασης, έχω να ξαναπώ μπράβο για την καλή δουλειά, Count). Τι αλλάζει στην επόμενη ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα είμαι για ''Κόκο'' και για ''Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας''. Για τα άλλα όχι γιατί δεν τα έχω :p αλλά ok, θα γίνει ότι αποφασίσει η πλειοψηφία. Φαντάζομαι ότι θα περιμένουμε και άλλα μέλη να υποβάλλουν προτάσεις και ν' ανοίξει μετά ο northerain poll, σωστά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

O Κόμης μας είναι ο μεταφραστής του βιβλίου. Και μιας και το 'φερε η κουβέντα, στην πρώτη έκδοση που διάβασα πριν κανά 2μηνο, ήταν πολύ εντάξει (και μετά το American Gods που ξεκίνησα και παράτησα λόγω άθλιας μετάφρασης, έχω να ξαναπώ μπράβο για την καλή δουλειά, Count) Μερσώ ευγενικώς, φίλτατε:blush: .

 

Τι αλλάζει στην επόμενη ακριβώς;

 

 

 

Μετά από 13 χρόνια, και έχοντας στο μεσοδιάστημα γνωρίσει προσωπικά τον Κέτσαμ (με πολλές-πολλές συζητήσεις πάνω στη δουλειά του, αλλά και σε άλλα θέματα), θεώρησα ότι ήταν ώρα να αναθεωρηθεί εκείνη η μετάφραση. Πήρα λοιπόν το τότε ανεπιμέλητο κείμενο και το επιμελήθηκα ξανά, σαν να το είχε δουλέψει κάποιος άλλος. Έχω αλλάξει πολλά πράγματα. Από εκφράσεις-διατυπώσεις-συλλαβισμούς που διαφωνώ μαζί τους πλέον (ή διαφωνούσα και τότε, αλλά ήμουν ψαράς και τι να πω στην επιμέλεια;) μέχρι άλλα λάθη που έχω κάνει και δεν έγιναν αντιληπτά, ή έγιναν αντιληπτά μετά την έκδοση από φίλους και λοιπούς, και φυσικά έχουν γίνει αλλαγές που προέκυψαν από τη γνώση που απέκτησα για το έργο του συγγραφέα. (Ναι, βρήκα κι ένα δυο αράδες που μου είχαν ξεφύγει -και μένα και των επιμελητών- στην αρχική έκδοση). Να μην ανησυχεί, βέβαια, ο Νιχίλιος, η εναρκτήρια ατάκα είναι ανέπαφη. Κύριος σκοπός, λοιπόν, φίλε Din, είναι να παραδοθεί ένα κείμενο "εκσυγχρονισμένο" (με την καλή έννοια!).

 

Περιέχει επίσης τον πρόλογο που είχε γράψει ο Κινγκ για την επανέκδοση του βιβλίου στις ΗΠΑ, καθώς και μια συνέντευξη με τον Κέτσαμ και τους δύο σεναριογράφους της ταινίας.

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..