Jump to content

Βοήθεια με τίτλο...


Blondbrained
 Share

Recommended Posts

μα έγραψα για τι γράφει...δεν μπορώ να γράψω κι όλο το βιβλίο! :p

αυτά που χρειάζεται να ξέρεις σαν αναγνώστης, και που θα μπουν στο οπισθόφυλλο (θέλω να μπούν) είναι τα στοιχεία:

τέλος του κόσμου, τριαδικότητα του ατόμου. Τόσο απλό, αλλά και τόσο 'ανοιχτό' σαν θέμα, έτσι δεν είναι; Δεν μπαίνει σε καλούπι αυτό το πράγμα.

 

(τι δεν κατάλαβες;)

Δεν κατάλαβα την πλοκή. Τί θα διαβάζει ο κακομοίρης ο αναγνώστης. Την ιστορία, όπως θα την έλεγες στη γιαγιάκα που έχει διαβάσει μόνο βίους αγίων.

 

Αυτό που μου λες είναι ο συγγραφέας στο ρόλο κουλτουριάρη βιβλιοκριτικού, δίνοντας μια συγκεχυμένη εικόνα του τι γράφει. Σοβαρά, άσε για 20 λεπτά στην μπάντα τα περισσότερα επίπεδα της προσωπικότητάς σου και σκέψου τί, από όλα αυτά, είναι το ένα πράγμα που θα ήθελες να περάσει το βιβλίο σου στον αναγνώστη. Όταν το βρεις αυτό, τότε θα ξέρεις και ποιος είναι ο σωστός τίτλος, και ποιο το σωστό εξώφυλλο και, κυρίως, ποια η σωστή προώθηση. Όσο δεν το κάνεις αυτό, τόσο τα προβλήματα που αναφέρουμε κι εμείς εδώ αλλά και ο εκδότης σου δε λύνονται.

Link to comment
Share on other sites

Την ιστορία, όπως θα την έλεγες στη γιαγιάκα που έχει διαβάσει μόνο βίους αγίων.

 

αυτό είναι άδικο, γιατί δεν μπορείς να πεις τα πάντα στους πάντες και να σε καταλάβουν, ούτε μ'ενδιαφέρει να καταλάβει μία γιαγιά (που τις λατρεύω τις γιαγιάδες, άσχετο). Δεν γράφουμε για τους πάντες, σωστά; Έτσι, δεν γράφω για τις γιαγιάδες, που έχουν διαβάσει ΜΟΝΟ βίους αγίων. :p

αν με ρώταγε μία γιαγιά για τι γράφει το βιβλίο μου και της έλεγα "για την τριαδικότητα του ατόμου", πιστεύεις οτι θα καταλάβαινε τι εννοώ; Και θα είχε σημασία τελικά;

 

είναι το ένα πράγμα που θα ήθελες να περάσει το βιβλίο σου στον αναγνώστη.

 

η τριαδικότητα του ατόμου είναι το θέμα μου, λοιπόν.

 

τι εξώφυλλο βάζεις σ'ένα τέτοιο θέμα;

το εξώφυλλο δεν πρέπει να ταιριάζει και με το τι αποπνέει το βιβλίο? Το βιβλίο μου είναι αποπνικτικό σε κάποιο βαθμό. Δεν είναι απαραίτητο όλα τα βιβλία που μπορεί να γράφουν για την τριαδικότητα του ανθρώπου να είναι αποπνικτικά, έτσι δεν είναι;

 

για την προώθηση ειδικά, δεν έχω ιδέα τι θα έπρεπε να κάνουμε. Αν ήξερα, ίσως μάζευα μόνη μου τα λεφτά και το προωθούσα η ίδια... αλλά δεν ξέρω, γι'αυτό το εμπιστεύτηκα σ'έναν ειδικό (τον εκδότη) που θεωρητικά ξέρει τι πρέπει να κάνει... Και γι'άυτό ρώτησα κι εσάς δηλαδή, γιατί ξέρετε πολύ περισσότερα απο μένα σ'αυτό το θέμα. Κι έτσι αποδεικνύεται!

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι άδικο, γιατί δεν μπορείς να πεις τα πάντα στους πάντες και να σε καταλάβουν, ούτε μ'ενδιαφέρει να καταλάβει μία γιαγιά (που τις λατρεύω τις γιαγιάδες, άσχετο). Δεν γράφουμε για τους πάντες, σωστά; Έτσι, δεν γράφω για τις γιαγιάδες, που έχουν διαβάσει ΜΟΝΟ βίους αγίων. :p

αν με ρώταγε μία γιαγιά για τι γράφει το βιβλίο μου και της έλεγα "για την τριαδικότητα του ατόμου", πιστεύεις οτι θα καταλάβαινε τι εννοώ; Και θα είχε σημασία τελικά;

η τριαδικότητα του ατόμου είναι το θέμα μου, λοιπόν.

Επιμένεις να μη με καταλαβαίνεις. Ποιά είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ σου. Όχι το θέμα, όχι το νόημα, όχι τα βαθύτερα κίνητρα, ποια είναι η ιστορία. Και αν ξαναπεις στην περίληψη αυτή τη φράση "η τριαδικότητά μου" με έχεις χάσει από αναγνώστη, γιατί, αν αυτό είναι το θέμα όλου του βιβλίου, τριαδικότητα δίχως ούτε καν μια τυπική ιστορία, δε με ενδιαφέρει.

 

τι εξώφυλλο βάζεις σ'ένα τέτοιο θέμα;

το εξώφυλλο δεν πρέπει να ταιριάζει και με το τι αποπνέει το βιβλίο? Το βιβλίο μου είναι αποπνικτικό σε κάποιο βαθμό. Δεν είναι απαραίτητο όλα τα βιβλία που μπορεί να γράφουν για την τριαδικότητα του ανθρώπου να είναι αποπνικτικά, έτσι δεν είναι;

Τρεις φιγούρες/έναν άνθρωπο χωρισμένο στα τρία;

 

για την προώθηση ειδικά, δεν έχω ιδέα τι θα έπρεπε να κάνουμε. Αν ήξερα, ίσως μάζευα μόνη μου τα λεφτά και το προωθούσα η ίδια... αλλά δεν ξέρω, γι'αυτό το εμπιστεύτηκα σ'έναν ειδικό (τον εκδότη) που θεωρητικά ξέρει τι πρέπει να κάνει... Και γι'άυτό ρώτησα κι εσάς δηλαδή, γιατί ξέρετε πολύ περισσότερα απο μένα σ'αυτό το θέμα. Κι έτσι αποδεικνύεται!

Αφού εμπιστεύεσαι τον εκδότη, εμπιστεύσου αυτό που σου λέει για τον τίτλο. Για να ρωτάς εδώ σημαίνει ότι δεν τον εμπιστεύεσαι απόλυτα (και ίσως έχεις δίκιο), άρα πρέπει να το συζητήσετε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι άδικο, γιατί δεν μπορείς να πεις τα πάντα στους πάντες και να σε καταλάβουν, ούτε μ'ενδιαφέρει να καταλάβει μία γιαγιά (που τις λατρεύω τις γιαγιάδες, άσχετο). Δεν γράφουμε για τους πάντες, σωστά; Έτσι, δεν γράφω για τις γιαγιάδες, που έχουν διαβάσει ΜΟΝΟ βίους αγίων. :p

αν με ρώταγε μία γιαγιά για τι γράφει το βιβλίο μου και της έλεγα "για την τριαδικότητα του ατόμου", πιστεύεις οτι θα καταλάβαινε τι εννοώ; Και θα είχε σημασία τελικά;

 

 

 

η τριαδικότητα του ατόμου είναι το θέμα μου, λοιπόν.

 

τι εξώφυλλο βάζεις σ'ένα τέτοιο θέμα;

το εξώφυλλο δεν πρέπει να ταιριάζει και με το τι αποπνέει το βιβλίο? Το βιβλίο μου είναι αποπνικτικό σε κάποιο βαθμό. Δεν είναι απαραίτητο όλα τα βιβλία που μπορεί να γράφουν για την τριαδικότητα του ανθρώπου να είναι αποπνικτικά, έτσι δεν είναι;

 

για την προώθηση ειδικά, δεν έχω ιδέα τι θα έπρεπε να κάνουμε. Αν ήξερα, ίσως μάζευα μόνη μου τα λεφτά και το προωθούσα η ίδια... αλλά δεν ξέρω, γι'αυτό το εμπιστεύτηκα σ'έναν ειδικό (τον εκδότη) που θεωρητικά ξέρει τι πρέπει να κάνει... Και γι'άυτό ρώτησα κι εσάς δηλαδή, γιατί ξέρετε πολύ περισσότερα απο μένα σ'αυτό το θέμα. Κι έτσι αποδεικνύεται!

 

Λές στον εκδότη σου να προσλάβει εμένα και λύνονται τα προβλήματά σου. :D

 

 

Στο θέμα μας, ο τίτλος δεν μου αρέσει, εκτός αν το βιβλίο είναι κωμωδία. Αλλιώς άλλαξέ τον.

 

Να προσθέσω ότι είμαι ο χειρότερος σε αυτό το θέμα στα δικά μου projects. Πολλές φορές επιμένω σε κάτι (τίτλος, ονόματα, εξώφυλλο) που ξέρω οτι δεν λειτουργεί, αλλά θέλω πραγματικά να χρησιμοποιήσω. Τελικά όμως το παρατάω γιατί ξέρω ότι είναι λάθος.

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

Blondbrained πρέπει να είσαι σε κατάσταση υστερίας! Σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας και τα δικά σου τα τράβηξα πριν μερικούς μήνες.

 

Ζητάς τη βοήθεια μας (τη γνώμη μας τέλος πάντων) και νομίζω ότι για να την έχεις πρέπει να μας δώσεις:

 

α) μια μικρή ΞΕΚΑΘΑΡΗ περίληψη της ιστορίας του βιβλίου σου (όχι των προθέσεων σου ως συγγραφέα) και θα βοηθούσε αν μας έλεγες κάτι βασικό: το είδος του βιβλίου. Είναι τρόμου, είναι φάντασι, είναι ΕΦ, είναι steampank fantasy, είναι αποκαλυπτικός τρόμος. Τέτοια πράγματα. Το να λες ότι είναι σουρεαλιστικό δεν βοηθάει γιατί αυτό είναι πολύ αόριστο.

 

β) να ποστάρεις (αν μπορείς) μια εικόνα του εξωφύλλου σου σε μεγαλύτερη ανάλυση γιατί γι’ αυτό το γραμματόσημο δεν μπορώ εγώ τουλάχιστον να βγάλω πόρισμα. Μ’ αρέσουν τα χρώματα και το ότι βγάζει κάτι σκοτεινό και παράξενο, σχεδόν μιαρό. ΑΛΛΑ, δεν είμαι σίγουρος.

 

 

 

Πάντως σου λέω ξεκάθαρα ότι ο τίτλος Τρελοφάνεια θα με έκανε μεν να δω περί τίνος πρόκειται αλλά σαν λέξη με παραπέμπει περισσότερο σε κάτι κωμικό. Το οποίο φυσικά αναιρείτε από το εξώφυλλο. Πράγμα που σημαίνει ότι η περίληψη θα πρέπει να βάζει τα πράγματα στη θέση τους έτσι ώστε όταν διαβάσουμε το βιβλίο να μη μείνουμε με την αίσθηση ότι εξαπατηθήκαμε γιατί νομίζαμε ότι θα διαβάσουμε κάτι άλλο. Το τι θα γράψεις στο εξώφυλλο είναι ζωτικής σημασίας γιατί εκτός των άλλων σε περίπτωση που το διαφημίσουν διάφορα έντυπα αυτό το κείμενο θα χρησιμοποιήσουν.

 

Από την άλλη θα είμαι ειλικρινής μαζί σου λέγοντας σου ότι αυτός ο τίτλος δύσκολα θα προσελκύσει τον μέσο αναγνώστη. Είναι ασαφής και σε συνδυασμό με τα λίγα που κατάλαβα από τα όσα είπες για το βιβλίο μάλλον θα τον αποθαρρύνουν. Συζήτα το με τον εκδότη σου ξανά. Οι δικοί μου είχαν κάτσει κι είχαν βάλει μέχρι και τους πωλητές να προτείνουν τίτλους όταν το σκεφτόμασταν.

 

Εμπιστέψου τον εαυτό σου αλλά εμπιστέψου κι εκείνους που έχουν εμπειρία στην προώθηση των βιβλίων.

 

Ελπίζω να σε βοηθάω. ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι είμαι σε μία ψιλοκατάσταση υστερίας, κι ο λόγος είναι περισσότερο οτι μου έχει δώσει σε μεγάλο βαθμό το ελεύθερο ο εκδότης...πράγμα που εκτιμώ, αλλά δεν είμαι για τέτοια ρε παιδί μου...εγώ είμαι για να γράφω, όχι για να βρίσκω εξώφυλλα και αν ο τίτλος είναι ο ιδανικός (αν και ο τίτλος ο συγκεκριμένος είναι η βάση πάνω στην οποία έγραψα εξαρχής...)

ο εκδότης ξεκαθαρίζω και πάλι, μου είπε πως δεν είναι σίγουρος ακόμα, του αρέσει, αλλά τον θεωρεί αντιεμπορικό, αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρος λέει..το αφήνει πάνω μου λέει... (Γιατί καλέ μου άνθρωπε;)

 

μου είχε έρθει κι ένας άλλος τίτλος, το μικρό σπίτι στο σκοτάδι, αλλά δυστυχώς θα εκδόσει μαζί με το δικό μου ένα άλλο, που λέγεται χαμόγελο στο σκοτάδι, και...πολλά σκοτάδια έπεσαν! :p Μ'άρεσε πολύ κι αυτός ο τίτλος, αλλά πρόλαβε άλλος τα σκοτάδια...

 

νιχίλιο, σόρρυ, αλλά μάλλον κατάλαβα λάθος πράγμα απ'αυτό που με ρώτησες. Νόμιζα οτι με ρώτησες για το θέμα, κι αν δεν φοβόμουν μην χάσω την σελίδα που απαντάω, θα πήγαινα πίσω γιατί κόβω το κεφάλι μου οτι κάτι τέτοιο ρώτησες. Τέλος πάντων, θες την ιστορία, τώρα κατάλαβα, Θα κάνω ό,τι μπορώ:

 

"έρχεται το τέλος του κόσμου απο έναν τρομερό ιο. Ο Κώστας μένοντας για χρονια κλεισμένος σ'ένα καβούκι που έφτιαξε με προσοχή, τώρα βλέπει την αγαπημένη του μοναξιά με μισό μάτι, αφού δεν είναι επιλογή του αυτή την φορά να είναι ολομόναχος σε μία άδεια πόλη. Δεν είναι ακριβώς ολομόναχος δηλαδή. ΥΠάρχει ένας ακόμα ζωντανός, ο απέναντι, που ακόμα δεν έχει όνομα, κι υπάρχουν κι αυτά τα περίεργα γράμματα του Θεού, τα οποία καταχωνιάζει, αφού αδυνατεί να κατανοήσει και την ύπαρξή τους και το νόημά τους.

όταν παίρνει την μεγάλη απόφαση να μην πεθάνει μόνος, αλλά να πραγματοποιήσει το όνειρό του και να ζήσει επιτέλους στο μικρό σπιτάκι στο βουνό, εκείνο που του έφτιαξε ο παππούς του κάποτε, η ζωή του θα πάρει νέα τροπή, συνειδητοποιώντας οτι δεν την ορίζει καθόλου, αλλά και αντικρύζοντας μέρη του ίδιου του εαυτού του με σάρκα και οστά σ'ένα παράξενο παιχνίδι ονομάτων, διαθέσεων και ακόμα περισσότερων περίεργων επαφών με θεούς και δαίμονες. Ο τρελός και η γυναίκα θα μάθουν στον Κώστα πώς να ερωτεύεται, πώς να συγχωρεί, πώς να αφήνεται στους φόβους του χωρίς ενοχές, και πώς να πολεμάει ό,τι δεν θέλει να τον ελέγχει. Έχοντας ν'αντιμετωπίσει τον χρόνο, που κυλάει αδυσώπητος και βαρύς, αλλά και άλλους επιζώντες, λιγότερο παράξενους, αλλά περισσότερο επικίνδυνους, θα πρέπει να επιλέξει αν θα ζήσει αυτή τη νέα πραγματικότητα, ή αν θα πέσει στον λήθαργο στον οποίο ζούσε απο τότε που γεννήθηκε."

 

Παίδες, αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω...προσπάθησα να μην το γεμίσω spoilers,και απέφυγα εντέχνως την λέξη "τριαδικότητα" (πρέπει να μου το αναγνωρίσεις νιχίλιο, έκανα υπέρβαση λέμε!)

 

Κωνσταντίνε μου, αυτό που με ρωτάς για το είδος, με δυσκολεύει, γιατί όπως έχω δηλώσει στο παρελθόν, χωρίς φόβο και χωρίς πάθος, είμαι παντελώς άσχετη με είδη, δεν ξέρω τι είδος είναι, ένας φίλος μου πέταξε το σουρεαλιστικό, και το πετάω κι εγώ, κι ένας άλλος φίλος απο εδώ, θεωρεί οτι είναι φαντασίας. Διαλέγετε και παίρνετε....εδώ ειδικά, θ'αφήσω τον πολύ ειδικό (τον εκδότη) να το ονομάσει! για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι οτι δεν πρόκειται για ρομάντσο :p

 

τώρα,για τον τίτλο, σοβαρά σας μιλάω, ΠΟΤΕ δεν τον είδα ως χιουμοριστικό, κι ακόμα και τώρα που μου το λέτε, αδυνατώ να τον δω έτσι... η λέξη μου ήρθε αυθόρμητα μαζί με το σύνολο της ιστορίας, και είναι ένα λογοπαίγνιο που ήλπιζα οτι συνειρμικά θα έφερνε στο νου σας και το σοβαροφάνεια και το νεκροφάνεια, πράγματα που επίσης αγγίζω στο βιβλίο με κάποιον τρόπο. Η δε 'τρελοφάνεια' ως ιδέα μέσα στο βιβλίο, δεν έχει τίποτε το αστείο, εκτός ίσως απο τον ίδιο τον τρελό, ο οποίος βγάζει αρκετό σαρκασμό (για τα γούστα μου πάντα), και αρκετά υπόγειο... λέει και κάνει πράγματα που φαίνονται τρελά, αλλά δεν είναι (για μένα πάντα ξαναλέω), αλλά μπορεί να προκύπτουν και αστεία..αυτό είναι το μόνο σχετικό με χιούμορ!

δεν ξέρω λοιπόν....προσπαθώ ακόμα να δω την λέξη ως χιουμοριστική και δεν μου βγαίνει λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε πολυ το εξώφυλλο του βιβλίου σου.

 

Ένας τρόπος να μην ξεγελάει ο τίτλος, πως πρόκειται για κάτι κωμικό δηλαδή, είναι μια απλή αντιστροφή.

 

"...της Τρέλας."

 

Δοκίμασε να βάλεις στο πρώτο μισό κάτι που γουστάρεις. "Στα Πεδία της Τρέλας", "Το Φάσμα της Τρέλας", "Οι Εξισώσεις" ή "Η Εξίσωση της Τρέλας", "Στα Μονοπάτια της Τρέλας" ή δεν ξέρω τι άλλο, καθώς δεν γνωρίζω καλά το περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ντίνο μου, αλλά οι τίτλοι αυτοί θα ήταν πιο παραπλανητικοί, αφού ο μόνος 'τρελός' του βιβλίου, για μένα δεν είναι τρελός, είναι απλά διαφορετικός, εξ ου και το ΤΡΕΛΟ-ΦΑΝΕΙΑ... μ'αυτούς τους τίτλους, θα περιμένουν να διαβάζουν για τρελούς.

Πάντως, δεν έχω λόγια , ειλικρινά. Δεν περίμενα, έτσι κι αλλιώς, να καταλήξουμε κάπου, αλλά η βοήθεια ήταν μεγαλύτερη απ'ό,τι ήλπιζα μέχρι στιγμής. Καταλήγω με σιγουριά στα εξής συμπεράσματα, και μ'αυτά θα πορευθώ:

 

1. ο τίτλος μοιάζει χιουμοριστικός (?) Κάτι πρέπει να κάνω μ'αυτό, ή να το διακινδυνεύσω, κι όποιος πιάσει το υπόγειο χιούμορ, τό'πιασε.

2. ό,τι εξώφυλλο και να μπει, σε κάποιους θ'αρέσει, και σε άλλους όχι (λογικό μου φάινεται). Μάλλον όμως, στους περισσότερους δεν θ'αρέσει (Ντίνο, σε κερνάω κρασάκι να πνίξουμε τον πόνο της μοναξιάς)

3. τίτλος και εξώφυλλο που προτάθηκαν φαίνεται πως δεν ταιριάζουν μεταξύ τους, έτσι κι αλλιώς!

 

Θα μελετηθεί το ζήτημα επισταμένως (θα ρίξω και την Ταρώ!) κι ο Θεός βοηθός.

 

ΥΓ Καλέ μου Νιχίλιο, επιβεβαίωσέ μου, οτι η ιστορία που έγραψα αυτή την φορά, ήταν αυτό που με ρώταγες ο άνθρωπος δύο σελίδες, να ηρεμήσω... έκανες τον μεγαλύτερο κόπο, τουλάχιστον να σου απαντήσω σωστά σε μία ερώτηση!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Καλέ μου Νιχίλιο, επιβεβαίωσέ μου, οτι η ιστορία που έγραψα αυτή την φορά, ήταν αυτό που με ρώταγες ο άνθρωπος δύο σελίδες, να ηρεμήσω... έκανες τον μεγαλύτερο κόπο, τουλάχιστον να σου απαντήσω σωστά σε μία ερώτηση!!! :)

Ναι, αυτό σε ρώταγα.

 

Τώρα για τον τίτλο, φαντάζομαι ότι άκουσες κάπου τον όρο Νεκροφάνεια και είπες: "θέλω κάτι με κάποιον που να φαίνεται τρελός αρα δεν είναι, οπότε θα το πω τρελοφάνεια". Το κακό είναι βέβαια ότι η λέξη "τρελο-" δεν καταφέρνει να περάσει τη σοβαρότητα που θες, αλλά παραπέμπει σε χαχαχούχα καταστάσεις. Είναι κατά κάποιον τρόπο σα να γράφεις για κάποιον που τον νομίζουν νεκρό με τίτλο... "ψοφοφάνεια"

Αν μπορούσες να βρεις μια πιο 'κλινική' λέξη για την τρέλα ως πρώτο συνθετικό, κάτι θα γινόταν πιστεύω. Αλλιώς παίξε με κανένα "...της τρέλας" ή "το μικρό σπίτι στο φαράγγι" ή ότι άλλο σου κατέβει.

Link to comment
Share on other sites

οκ, επομένως, θεωρούμε την λέξη τρέλα απο μόνη της αστεία...

 

αδυνατώ να το πιάσω, σοβαρά σας μιλάω...μέχρι στην βικιπαίδεια έψαξα και δεν βρήκα κάτι που να δικαιολογεί την αστειότητα της λέξης. Μα τι χάνω; Κάτι χάνω!

 

κατά την βικιπαίδεια, λοιπόν, κάτι που θα μπορούσε να δικαιολογήσει αυτή την περίεργη ταύτιση είναι η χρήση της λέξης ως ΕΠΙΡΡΗΜΑ, οπότε σημαίνει: εξαιρετικά, θαυμάσια, μούρλια, και τα σχετικά.

όμως ως ουσιαστικό, δεν είναι καθόλου ευχάριστη λέξη.

 

εντωμεταξύ, το ΤΗΣ ΤΡΕΛΑΣ που προτείνεις, μου φαίνεται πραγματικά αστείο... !

Κάτι χάνω σίγουρα, δεν μπορεί να το βλέπουν όλοι, εκτός απο μένα. Θα σας εμπιστευτώ σ'αυτό...

Edited by Blondbrained
Link to comment
Share on other sites

δεν βρήκα κάτι που να δικαιολογεί την αστειότητα της λέξης. Μα τι χάνω; Κάτι χάνω!

 

Χάνεις δεκαετίες χοντράδας με... σπαρταριστούς τίτλους σε κινηματογραφικά ή θεατρικά έργα, ντόπιας προέλευσης ή εφευρετικά μεταφρασμένα στη γλώσσα μας. Πόσα χείλη έσκασαν όταν ο Καραμανλής (θείος) είπε ότι η Ελλάδα είναι ένα τεράστιο τρελοκομείο;

 

Μήπως ζούσες στο εξωτερικό; :tease:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ζούσες στο εξωτερικό;

 

όχι, βρε, ΔΙΑΒΑΖΑ!

 

(σαν τον Χριστόδουλο, επι χούντας!)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μικρή υστέρω. :Ρ

 

Ο τίτλος φαίνεται όντως χιουμοριστικός. Παραπέμπει σε κάτι τελείως κικιρίκου και τραγελαφικές κατστάσεις. Και δεν φταίει η λέξη αυτή καθεαυτή, φταίει ο τρόπος που έχει συνηθίσει ο κόσμος να την βλέπει και να την χρησιμοποιεί. Λειτουργεί συνειρμικά (και ηχητικά) σαν κάτι αστείο. Σαφώς και πολλά θρίλερ (βλέπε το In the mouth of madness) δεν φαίνονται αστεία απ' τον τίτλο τους, αλλά σ' αυτό βοηθούν και οι υπόλοιπες λέξεις που χρησιμοποιούνται. Ο μόνος τρόπος να κάνεις έναν τέτοιο τίτλο να μην φαίνεται αστείος, είναι η γραμματοσειρά που θα επιλεγεί και ίσως να βοηθούσε αν έσπαγες την λέξη (τρελοφάνεια με δύο διαφορετικές γραμματοσειρές, η μία σε κανονικά γράμματα κι άλλη σε italics).

 

Ένα καλό εξώφυλλο που θα κόλλαγε μ' έναν τέτοιο τίτλο, ο χαρακτήρας σου περιτριγυρισμένος από καθρέφτες στους οποίους φαίνονται οι εαυτοί του, αλλά όχι ο ίδιος κι οι δύο side characters πλάτη σ' αυτόν (να σχηματίζουν τρίγωνο οι πλάτες τους, σαν τριάδα) που δεν αντικατοπτρίζονται πουθενά. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να γίνει, ας βοηθήσουν στις τεχνικέ λεπτομέρειες οι γραφίστες μας. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμένα μου αρέσει και ο τίτλος και το εξώφυλλο.

Ένα θέμα είναι πως θα τα ταιριάξει ο γραφίστας. Αν πάνω στην εικόνα γράψει τον τίτλο με μεγάλα κόκκινα γράμματα θα φανεί άκρως χιουμοριστικό.

Αν το κάνει με αχνό γκρίζο όμως για παράδειγμα, με μια πιο spooky γραμματοσειρά νομίζω δεν αφήνει τέτοια περιθώρια.

Τα πάντα γίνονται και τα πιο μικρά έχουν τη σημασία τους. Αρκεί να υπάρχει έμπνευση και όρεξη.

 

Εμένα ο τίτλος μου έφερε κατευθείαν στο μυαλό το νεκροφάνεια πάντως και δεν τον βρίσκω πολύ αστείο. Καταλαβαίνω όμως γιατί τον

βρίσκουν οι άλλοι - δεν μου φαίνεται παράλογο. Το σίγουρο είναι οτι είναι ιδιαίτερος και αυτό τραβάει το μάτι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

 

Μπορεί να είμαι θύμα λίγο, αλλά δίνω πολύ σημασία στο εξώφυλλο όταν αγοράζω ένα βιβλίο (αφού βεβαιωθώ ότι είμαι στα ράφια της αρεσκείας μου).

Επίσησ μου 'χει τύχει να διαβάζω ένα βιβλίο και στα 2-3 πρώτα κεφάλαια να μη θυμάμαι τον τίτλο του άν θέλω να το αναφέρω κάπου, χωρίς αυτό να με επηρεάζει καθόλου.

 

ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις το μικρό σπίτι στο σκοτάδι σαν τίτλο για οτιδήποτε!!

 

 

 

Πάνω σ'αυτό που έιπε ο Nihilio:

"Τώρα για τον τίτλο, φαντάζομαι ότι άκουσες κάπου τον όρο Νεκροφάνεια και είπες: "θέλω κάτι με κάποιον που να φαίνεται τρελός αρα δεν είναι, οπότε θα το πω τρελοφάνεια". Το κακό είναι βέβαια ότι η λέξη "τρελο-" δεν καταφέρνει να περάσει τη σοβαρότητα που θες, αλλά παραπέμπει σε χαχαχούχα καταστάσεις. Είναι κατά κάποιον τρόπο σα να γράφεις για κάποιον που τον νομίζουν νεκρό με τίτλο... "ψοφοφάνεια"

Αν μπορούσες να βρεις μια πιο 'κλινική' λέξη για την τρέλα ως πρώτο συνθετικό, κάτι θα γινόταν πιστεύω. Αλλιώς παίξε με κανένα "...της τρέλας" ή "το μικρό σπίτι στο φαράγγι" ή ότι άλλο σου κατέβει."

 

Μου ήρθε στο νού η λέξη "σχιζοφάνεια". Λέω γω τώρα..

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, αυτό με τις γραμματοσειρές, μ'αρέσει σαν ιδέα, και μου ανοίγει μία πόρτα βρε παιδί μου!!!!! Είστε υπέροχοι!!!

 

noxious, το μικρο΄σπίτι στο σκοτάδι, είναι συνειρμικός τίτλος απο το μικρό σπίτι στο λιβάδι! Θα μ'άρεσε να το χρησιμοποιήσω σαν τίτλο ΚΑΠΟΥ, αλλά δεν θα με τσούξει κιόλας, αν δεν μου προκύψει...μ'αρέσουν γενικά οι συνειρμικοί τίτλοι...για ένα άλλο βιβλίο μου έχω βάλει, ας πούμε: Οι πεντάμορφοι και τα τέρατα (με πιάνς;) :)

 

όσο για σένα μπουμπού

Ένα καλό εξώφυλλο που θα κόλλαγε μ' έναν τέτοιο τίτλο, ο χαρακτήρας σου περιτριγυρισμένος από καθρέφτες στους οποίους φαίνονται οι εαυτοί του, αλλά όχι ο ίδιος κι οι δύο side characters πλάτη σ' αυτόν (να σχηματίζουν τρίγωνο οι πλάτες τους, σαν τριάδα) που δεν αντικατοπτρίζονται πουθενά. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να γίνει, ας βοηθήσουν στις τεχνικέ λεπτομέρειες οι γραφίστες μας. :Ρ

 

εσύ που είσαι καλή στην μουσική, το τραγούδι, την συγγραφή κι άλλα πολλά, δεν έκατσε ν'ασχοληθείς με κανένα ταλέντο στην ζωγραφική ή γραφιστική να υποθέσω???? ΓΙΑΤΙ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑ μιλάμε η ιδέα σου! Μ'αρέσει τόσο που θα την προωθήσω ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ στον εκδότη! Μ'αρέσει πολύ σου λέω :) :) :) (κατάλαβες τώρα, γιατί επιμένω σε μερικά πράγματα και γιατί σ'αγαπάω;)

Link to comment
Share on other sites

Πέγκυ, ούτε ίσια γραμμή με χάρακα, λέμε. Η φύση θεώρησε πως αφού μ' έκανε πανέξυπνη, πανέμορφη και ταλαντούχα στην μουσική και στην συγγραφή (και μετριόφρων, ΠΑΝΤΑ), δεν της περίσσευαν πόντοι να μου βάλει και στη ζωγραφική. :Ρ

 

Βασίζομαι στον Νόρθο πως μπορεί να βγάλει κάτι καλό απ' αυτό και μπορείς πάντα να βασίζεσαι και στον Λιάκο που σου 'χει και αδυναμία. Το ξέρεις το μυαλό και το ταλέντο που 'χει ο άτιμος (εκεί η φύση δεν έκανε σκόντο :Ρ).

Link to comment
Share on other sites

να βασίζεσαι και στον Λιάκο που σου 'χει και αδυναμία. Το ξέρεις το μυαλό και το ταλέντο που 'χει ο άτιμος (εκεί η φύση δεν έκανε σκόντο :Ρ).

 

 

Λιάκο; Ο γνωστός Λιάκο; Σηκωθείτε από καρέκλες, ντιβάνια, καναπέδες; :loughbounce: χεχε

 

Πέγκυ εγώ απλά σου εύχομαι καλή επιτυχία και συγχαρητήρια για την έκδοση. Τώρα, όσο για τα υπόλοιπα υπάρχουν καλοθελητές για να σε βοηθήσουν, μην αγχώνεσαι!

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ τον ενθουσιασμό σου και πραγματικά αυτή τη φάση θα τη θυμάσαι πάντοτε, πέρα από την τρέλα που περικλείει, ως την καλύτερη που έζησες, ως καλλιτέχνης, αλλά σου εγγυώμαι ότι σε λίγος μήνες όταν ξαναδιαβάσεις αυτό το τόπικ και την όλη συζήτηση θα χαμογελάσεις πικραμένα.

Και το εξώφυλλο και ο τίτλος μια χαρά είναι, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει μάρκετινγκ, παραμόνο αυτό που πλασσάρει ο ίδιος ο εκδότης στον ίδιο το συγγραφέα. (Πικρόχολο, αλλά θα κρίνεις εσύ κατά πόσο είναι πραγματικό και σε λίγους μήνες θα μου πεις αν ισχύει ή όχι).

 

Πάντως, συγχαρητήρια για την έκδοση και εύχομαι κάθε επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το "Ψυχοφάνεια",

 

αλλά μετά από γουγλινγκ το βρήκα εδώ

450 Η ΠΟΙΗΣΗ - ΕΡΓΑ ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΨΥΧΟΦΑΝΕΙΑ

 

 

και εδώ

 

και δεν ξέρω.

Edited by kitsos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, Χριστινάκι, μέσα στο μυαλό μου είσαι! Ήδη επικοινώνησα με τον Λιάκο για την γνώμη του :)

Κι ο εκδότης απάντησε στην ιδέα σου με ένα "Χμμμ...πολύ ενδιαφέρον!" Τό'χεις κουκλάρα μου, τό'χεις!

 

Παρατηρητή μου, σ'ευχαριστώ για τις ευχές :)

 

dreamwhisperer, δεν είμαι τόσο απαισιόδοξη, γιατί μέχρι στιγμής είναι πολύ συζητήσιμος, και μου έχει αφήσει το ελεύθερο σε πολλά θέματα, σε βαθμό που δεν το αντέχω! Μ'αρέσει να μου λέει μερικές φορές κάποιος ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ και τέρμα...δεν μπορώ να έχω πολλές επιλογές :pppp (ναι, είμαι σκύλος στο κινέζικο!)

 

Μου ήρθε το "Ψυχοφάνεια",

 

αλλά μετά από γουγλινγκ το βρήκα εδώ

450 Η ΠΟΙΗΣΗ - ΕΡΓΑ ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΨΥΧΟΦΑΝΕΙΑ

 

 

και εδώ

 

και δεν ξέρω.

 

εκτός που εκτιμώ που έψαξες για χάρη μου... απορώ ειλικρινά, όλα τα εις -φάνεια μας τα πήραν???!!!! ΕΛΕΟΥΣ!!!

 

Το τρελοφάνεια δεν το βρήκες πάντως πουθενά έτσι; Αν το εκδόσω έτσι και γκουγκλάρει κανείς στο μέλλον, θα βγάζει μόνο την δική μου σελίδα :p

Edited by Blondbrained
Link to comment
Share on other sites

Λιάκο; Ο γνωστός Λιάκο; Σηκωθείτε από καρέκλες, ντιβάνια, καναπέδες; :loughbounce: χεχε

Όχι, όχι ο γνωστός. Άλλος Λιάκος είναι αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι ο γνωστός. Άλλος Λιάκος είναι αυτός.

 

o οποίος συμφωνεί με όλους σας ως προς τον τίτλο, οπότε την πάτησα επισήμως :p

αν δεν πετύχει η γραμματοσειρά, καλύτερα να βρω κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

o οποίος συμφωνεί με όλους σας ως προς τον τίτλο, οπότε την πάτησα επισήμως :p

αν δεν πετύχει η γραμματοσειρά, καλύτερα να βρω κάτι άλλο...

Αν συμφώνησε με κάποιο από τα συνηθισμένα γλαφυρά σχόλιά του τότε χάσαμε που δεν το έκανε σε post. Πάντως ως διαφημιστής κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αν συμφώνησε με κάποιο από τα συνηθισμένα γλαφυρά σχόλιά του τότε χάσαμε που δεν το έκανε σε post.

 

Ναι, πανάθεμά τον, ήτο γλαφυρότατος και πειστικότατος! :p

 

Οκ, το ψάχνω ήδη, και μόλις καταλήξει το θέμα θα σας ενημερώσω, για να μην σας έρθει ξαφνικό, όταν το δείτε για πρώτη φορά! :rolleyes:

 

Σας ευχαριστώ, και πάλι, για την καλή διάθεση, την υπομονή και τα σχόλια.

 

Υποκλίνομαι συνάδελφοι...

 

OVER & OUT...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..