Jump to content

Artists of the World:


LordCeleborn
 Share

Recommended Posts

Name: Adele Lorienne S.

Age: 23

Eyes: Green-grey

Hair: Dark blonde, turning brown

Birthday: July 28

Pets: A cat named Scampers, and a Quaker parrot named Crackers.

Interests/hobbies: Writing, artwork, music, movies, medieval history, collecting things

Job: Part-time secretary, part-time artist, part-time writer

E-mail: Saimain@hotmail.com

AIM: Faerens Song

Other art galleries on the web:

Elfwood Gallery

DeviantArt Gallery

Meadow Heaven Adele's official website.

 

About me: I�m a writer and self-taught artist who started drawing only to illustrate her stories. I wrote my first full-length novel (and sequel to it) when I was 14, and finished my largest novel at 17, titled 'Shadow Black', which I am still trying to get published.

I started on 'The Wars of Avenan' when I was 19. It�s a personal story, written in lieu of and encompassing all the fantasies I had as a child. It�s a series scheduled for publication with Authorhouse in 2005 and following years, and will contain illustrations.

 

Meadowhaven is...exactly that...a personal haven for me, a place where I can be myself and share the dreams and characters that live with (and constantly plague) me. Many thanks to all my friends who keep me sane, and for all fans who support me more than I could ever ask for. I�m not a professional, nor do I claim to be great at either art or writing, but I do try my best with what I can do. Thanks for visiting! :D *hugs*

 

Eclipse_of_shadows_by_Saimain.jpg Royalty_by_Saimain.jpg __My_turn__Daddy__.jpg Elven_pirate_Meliawen_by_Saimain.jpg

 

Lord Romeo Montague, Reporting for sff.gr

Enjoy.

Edited by LordCeleborn
Link to comment
Share on other sites

Dikia mou ? Den pisteuw oti to a3izw.

 

Celeborn, δε θα σου πω πόσο διαφωνώ με το παραπάνω. Θα σου πω μόνο πως ανεξάρτητα από το πόσο "αρχάριος" η "προχωρημένος" είναι κάποιος, και μόνο το γεγονός πως έχει βάλει κάτι απο τον εαυτό του στο έργο του (ότι και να είναι αυτό) αξίζει να το δείξει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα να δείχνουμε εδώ αξιόλογους καλλιτέχνες. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας δείχνεις και καμία ζωγραφία σου να δούμε το ταλέντο σου;

 

Τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι άν κάποιος ασχολείται με την ζωγραφική δηλαδή ζωγραφίζει ο ίδιος, καλό θα ήταν να μας δείξει μερικά απο τα έργα του. Και να μήν είναι πολύ ωραίες οι ζωγραφίες δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω το Βάρδο να μου σκανάρει κάποια πράγματα που έχω κάνει και θα βάλω στο site, άμα θέλετε. Μου το είχε πει και ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι άν κάποιος ασχολείται με την ζωγραφική δηλαδή ζωγραφίζει ο ίδιος, καλό θα ήταν να μας δείξει μερικά απο τα έργα του.  Και να μήν είναι πολύ ωραίες οι ζωγραφίες δεν πειράζει.

 

Νομίζω πως το συγκεκριμένο θέμα ανοίχτηκε για να δείχνουμε και δικά μας αλλά και να δίνουμε links με καλλιτέχνες που εκτιμάμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει τη δουλειά της σίγουρα στο νετ, κλεμμένη ή όχι, να κοσμεί διαφορές ιστοσελίδες νόμιμα η παράνομα. Μια απο τις καλυτερες ζωγράφους στο χώρο του φανταστικού. Χρησιμοποιεί ψηφιακό πενάκι και Photoshop. Ζωγραφίζει χωρίς references συνήθως. Εκπληκτική.

 

Προσωπική ιστοσελίδα: Furiae

DeviantART gallery: Enayla

 

Δείγματα:

 

The_melody_of_your_demise.jpg As_the_crows_sing_.jpg Nightly_Forests.jpg Surrendering.jpg

 

Είναι μια από τις αγαπημένες μου, αξίζει.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα η κυρια και ο γατος της ειναι και οι δυο καταπλικτικοι καλλιτεχνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποφάσισα να δημοσιεύσω εδώ μια εικόνα που έχω κάνει - όσοι έχετε διαβάσει το Masque of the Red Death (And Other Tales) της TSR θα καταλάβατε περί τίνος περίπου πρόκειται. Για τους υπόλοιπους να πω ότι πρόκειται για το εξώφυλλο σ' ένα unofficial revision για ένα expansion που είχε κυκλοφορήσει επί 2ης έκδοσης του Ravenloft που τοποθετούσε τους παίκτες στα 1890· τη Βικτωριανή Εποχή.

 

Το σχέδιο έχει γίνει εξ ολοκλήρου με τη χρήση ποντικιού (δεν έχω γραφίδα ακόμα) και φίλτρων στο Photoshop κι έχω χρησιμοποιήσει μόνο ένα μέρος έτοιμου υλικού, τη φιοριτούρα κάτω από τον τίτλο και τις γραμματοσειρές. Για την τεχνητή «φθορά» στο εξώφυλλο έφτιαξα μια υφή χαρτιού πάλι στο Photoshop, την οποία κι επεξεργάστηκα προκειμένου να δώσει την αίσθηση ότι έχει τριβεί και φθαρεί το χαρτί.

post-65-1106533674_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dank schön, αλλά θα ήθελα και πιο επισταμένα σχόλια (κριτική), αν είναι δυνατόν...

 

Επειδή δεν έγινα ξεκάθαρος σε κάποια πράγματα:

  1. Το έτοιμο υλικό είναι η φιοριτούρα και οι γραμματοσειρές σε περίπτωση που μπέρδεψα κάποιον.
  2. Η φθορά από την προαναφερθείσα υφή έχει γίνει με τη χρήση επιπλέον layer και σβήνοντας και αυξάνοντας τη διαφάνεια στο 20-5% (Opacity [75..80]%).

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω είναι ένα έτοιμο εξώφυλλο, και καλοφτιαγμένο. Το κρανίο στο κέντρο είναι αρκετά στυλιζαρισμένο και οι σκιές δεν ανταποκρίνονται σε ένα ανθρώπινο κρανίο, αλλά αυτή είναι και η έννοια του στυλιζαρισμένου. Αν το έκανες αποκλειστικά με το ποντίκι σου αξίζουν συγχαρητήρια κατά τη γνώμη μου, γιατί θα θεωρούσα πως έχει γίνει με μολύβι και μετα΄σκανάρισμα και επεξεργασία στον υπολογιστή. Οι "λεκέδες" από την υγρασία μου δίνουν την εντύπωση πως το εξώφυλλο είναι φτιαγμένο από βελούδο η "velour", η κάποιο τέτοιο υλικο που χρησιμοποιούσαν παλιά. Θα σου πρότεινα όμως να έκανες την υφή του υλικού πιο εμφανή, αν και είναι αρκετά δύσκολη δουλειά αυτή, και πάνω στην υφή να έβαζες τους λεκέδες.

Επίσης ωραία ιδέα ήταν η "φούσκα" μέσα στην οποία βρίσκεται το κρανίο. Είναι ακριβώς αυτή η φούσκα που δείχνει άμεσα την ταυτότητα του βιβλίου και συδυάζεται τέλεια με τον τίτλο. Τι εννοώ? Ένα σκέτο κρανίο θα μπορούσε να υπάρχει σε πολλά είδη βιβλίων (φαρμακολογίας, ανατομίας, η και λογοτεχνίας φρίκης). Στο δικό σου όμως εισέρχεται και το στοιχείο της φαντασίας. Από αυτή λοιπόν την άποψη το εξώφυλλο το βρίσκω μια χαρά και καθαρά γραφιστικά. Δηλαδή, αν μπω σε ένα βιβλιοπωλείο και δω ξαφνικά το εξώφυλλο αυτό, και πριν διαβάσω τον τίτλο, θα το προσέξω άμεσα (η φούσκα τονίζει το κρανίο) και εξ ίσου άμεσα θα ξέρω πως δεν πρόκειται για εγχειρίδιο σχετικά με δηλητήρια αλλα με κάτι άλλο.

Ελπίζω να σε βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που πέτυχα στα εξής σημεία:

  1. Η αίσθηση της υφής μου βγήκε όπως ήθελα... Όποιος έχει σπίτι του τέτοια βιβλία (έχω μερικά με παρόμοιο υλικό) ξέρει την απίστευτη αυτή αίσθηση...
  2. Η επιλογή της «φούσκας», όπως είπαι ο Διονύσης, για να τονίσω το κρανίο, που αφήνει την αίσθηση ότι είναι σφραγισμένο σε γυαλί;
  3. Η αφύσικη αλλά αναγνωρίσιμη εμφάνιση του κρανίου.

Για να ξεκαθαρίσω κάτι, το κρανίο έγινε εξολοκλήρου με ποντίκι σαν σκίτσο και μετά χρησιμοποίησα μια τεχνική (φίλτρο) που αποκαλείται bas relief και η οποία εξομοιώνει το χάραγμα μετάλλου - εξ ου και η εμφάνιση του κρανίου, που μοιάζει σαν ένθετο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω το bas-relief στο Photoshop, αν και θα έλεγα πως θα είχες χρησιμοποιήσει και άλλα φίλτρα όπως το Conte Crayon, Chalk and Charcoαl και άλλα Sketch Filters. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το κάνω αυτό; :kid: Πάντως, φίλτρα πρέπει να χρησιμοποιείς πολύ σε υφές...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά χρησιμοποιούνται φίλτρα σε υφές και υλικά. Αλλά συνήθως τα παραπάνω που ανέφερα είναι ίσως τα πιο συνήθη για το εφφέ του "μολυβιού". :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το typography έχει του κόσμου τα προβλήματα εδώ...

Μη ρίχνετε φίλτρα αβέρτα, ασχημαίνετε τη δουλειά σας, τα φίλτρα με μέτρο και φειδώ.

Το texture καλή προσπάθεια αλλά δεν νομίζεις πως αν δούλευες με σκαναρισμένα textures το αποτέλεσμα θα ήταν σαφώς καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια ακόμη σημείωση.

Ο Lord Celeborn ξεκίνησε αυτό το topic για να κάνουμε μίνι reviews με links και thumbnails από καλλιτέχνες από όλο τον κόσμο που βρίσκουμε αξιόλογους, όχι για τα δικά μας. Έχει άλλα θέματα για τα δικά μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Νιέννα. Βέβαια και τους ξένους καλλιτέχνες μπορούμε να τους παρουσιάζουμε σε ξεχωριστά τόπικς, όπως έχω κάνει σε κάμποσες περιπτώσεις.

Το ίδιο ισχύει και για τα δικά μας έργα. Μπορούμε να τα ποστάρουμε σε ξεχωριστά τόπικς. Γι'αυτό υπάρχει το sub-forum αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Το typography έχει του κόσμου τα προβλήματα εδώ...

Μη ρίχνετε φίλτρα αβέρτα, ασχημαίνετε τη δουλειά σας, τα φίλτρα με μέτρο και φειδώ.

Το texture καλή προσπάθεια αλλά δεν νομίζεις πως αν δούλευες με σκαναρισμένα textures το αποτέλεσμα θα ήταν σαφώς καλύτερο;

ΠΟυ κολλάει το typography?

 

Δε ρίχνω αβέρτα φίλτρα, μην ανησυχείς επ' αυτού...

 

Όσο για σαρωμένες υφές, λες να ζήταγα τι βοήθεια του Κώστα για ν' αναεβάσω εικόνες που έχω κάνει στο χαρτί άμα είχα σαρωτή;

 

Τέλος, νομίζω πως κάποιες υφές που φτιάχνω δεν μπορώ να τις βγάλω με σάρωση γιατί είναι είτε πρωτότυπες είτε δυσεύρετες (σε βαθμό κακουργήματος).

Link to comment
Share on other sites

ΠΟυ κολλάει το typography?

 

Δε ρίχνω αβέρτα φίλτρα, μην ανησυχείς επ' αυτού...

 

Όσο για σαρωμένες υφές, λες να ζήταγα τι βοήθεια του Κώστα για ν' αναεβάσω εικόνες που έχω κάνει στο χαρτί άμα είχα σαρωτή;

 

Τέλος, νομίζω πως κάποιες υφές που φτιάχνω δεν μπορώ να τις βγάλω με σάρωση γιατί είναι είτε πρωτότυπες είτε δυσεύρετες (σε βαθμό κακουργήματος).

 

Το typography κολλάει όπου υπάρχουν γράμματα. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..