Jump to content

Agora (2009)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

post-1004-1242147697_thumb.jpg

 

Μια ταινία που περίμενα (ονειρευόμουν) καιρό. Μένει να δω αν θα ανταποκριθεί στο πάθος και την αγανάκτηση που εγείρει η ίδια της η ιστορία.

post-1004-1242147853_thumb.jpg

Μια ταινία του Alejandro Amenabar (“The Others”) με την, ποιος θα το περίμενε, Rachel Weisz στον ρόλο της τραγικής Υπατίας.

post-1004-1242147891_thumb.jpg

Ο Oscar Isaac είναι ο Ορέστης, ο Rupert Evans ως Συνέσιος και ο Sami Samir ως Κύριλος.

post-1004-1242147821_thumb.jpg

 

Το

. Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Πάντως φαίνεται πολύ καλή.Αν και θα προτιμούσα κάποια άλλη αντί της Ρεητσελ ως την τιτανομέγιστη επιστημονισα της Αλεξανδρειας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω ακούσει για αυτήν απο το Χειμώνα. Το τρέιλερ που είχα δει τότε υπόσχεται πολλά..

Και μόνο η παρουσία της θεάς Ρέιτσελ είναι ένα εχέγγυο για το επίπεδο του έργου

 

Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σε άλλο φόρουμ διάβασα πως η ταινία δεν βρίσκει διανομή στις ελληνικές αίθουσες (γιατί άραγε; ). Πολύ πιθανό να βγει κατευθείαν σε dvd το 2010.

 

Πείτε μου τώρα πως δεν θα προβληθεί ποτέ και στην ελληνική τηλεόραση... Κι αν ρωτήσω "γιατί;" πάλι ρητορική θα είναι η ερώτηση.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

 

Πείτε μου τώρα πως δεν θα προβληθεί ποτέ και στην ελληνική τηλεόραση... Κι αν ρωτήσω "γιατί;" πάλι ρητορική θα είναι η ερώτηση.

 

Ας θυμηθούμε και τον Τελευταίο Πειρασμό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από σήμερα στις ελληνικές αίθουσες!

 

Έκλεισα ήδη εισητήρια και θα επιστρέψω με κριτική!

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο φόρουμ διάβασα πως η ταινία δεν βρίσκει διανομή στις ελληνικές αίθουσες (γιατί άραγε; ). Πολύ πιθανό να βγει κατευθείαν σε dvd το 2010.

 

Πείτε μου τώρα πως δεν θα προβληθεί ποτέ και στην ελληνική τηλεόραση... Κι αν ρωτήσω "γιατί;" πάλι ρητορική θα είναι η ερώτηση.

 

Ευτυχως η κεφαλη της Ορθοδοξης Εκκλησιας ειναι ενας ιδιαιτερα χαμηλων τονων και διαλλακτικος ανθρωπος (πως ήταν ο προκατοχος του? καμια σχεση) κι ετσι δεν ειχαμε διαμαρτυριες και "πιεσεις" για να μη βγει η ταινια στις ελληνικες αιθουσες

Αυτο που ειμαι σιγουρη οτι θα γινει ειναι η "καταδικη" του Agora από θεσσαλονικιωτικου αμβωνος (υπάρχουν και χειροτερα-ο πρωην Φλωρινης ειχε καβαλησει μπουλντοζα για να ισοπεδωσει κινηματογραφο στον οποίο παιζοταν το "Μετεωρο βημα του πελαργου") κι ισως καμια κινηση εναντιον της ταινιας δια της νομικης οδου. πχ Όταν προβαλλόταν ο Κωδικας ντα Βιντσι (μέτρια ταινια, παρεμπιπτοντως), ενας ιερεας της Θεσσαλονικης ειχε καταθεσει ανεπιτυχως ασφαλιστικα μετρα κατα της εταιρειας διανομης για να μην προβληθει η ταινια στην πολη (ο ίδιος παπας ειχε κανει ασφαλιστικα μέτρα και στο club Μοναστηρι για να του αλλαξουν ονομα-για τετοια καφριλα μιλαμε!)

Στα της ταινιας: Προσωπικα ειμαι ετοιμη για το καλύτερο. Θα το δω το Σ/Κ και θα καταθεσω αποψη όσο το δυνατον συντομοτερα

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο που ειμαι σιγουρη οτι θα γινει ειναι η "καταδικη" του Agora από θεσσαλονικιωτικου αμβωνος (υπάρχουν και χειροτερα-ο πρωην Φλωρινης ειχε καβαλησει μπουλντοζα για να ισοπεδωσει κινηματογραφο στον οποίο παιζοταν το "Μετεωρο βημα του πελαργου") κι ισως καμια κινηση εναντιον της ταινιας δια της νομικης οδου.

 

(Spam) Νομίζω ότι ο ίδιος (ο Φλωρίνης) είχε αφορίσει τον Αγγελόπουλο και όλο το συνεργείο του (μαζί και το Μαστρογιάννι, κι ας ήταν καθολικός) και παρενοχλούσε τα γυρίσματα μεταδίδοντας τη λειτουργία σε όλη την πόλη, ή κάπως έτσι.

 

Τέλος πάντων, ευτυχώς δεν άκουσα τίποτα για την Υπατία. Ούτε από τίποτα παραθρησκευτικές οργανώσεις. Μακάρι.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα την ταινια....ηξερα την ιστορια γενικοτερα και η ταινια μπορω να πω ηταν ανωτερη των προσδοκιων μου.Μου αρεσει το γεγονος οτι δεν ριχνει δικιο σε κανεναν (πχ οι καημενοι οι ειδωλολατρες τι τρραβηξαν) αλλα δειχνει πανω απο ολα τι κανει η οργανωμενη θρησκεια και ο φανατισμος στην ιστορια...ανατριχιασα καθως συνειδητοποιουσα το pause που εχει κανει η ανθρωπινη ιστορια 1700 χρόνια τώρα..για το τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλή ήταν η ταινία και με ωραία σκηνικά. Το fictional ρομάντζο όμως δεν τραβούσε καθόλου ως κύριο αφηγηματικό όχημα. Ούτε ο ηθοποιός έπειθε (ο δούλος ντε...). Την υποτιθέμενη αντιχριστιανική πόλωση που λένε σε διάφορα σάιτ δεν την είδα, έτσι κι αλλιώς δεν διέφερε πολύ η πλοκή από τα πραγματικά γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα την ταινια....ηξερα την ιστορια γενικοτερα και η ταινια μπορω να πω ηταν ανωτερη των προσδοκιων μου.Μου αρεσει το γεγονος οτι δεν ριχνει δικιο σε κανεναν (πχ οι καημενοι οι ειδωλολατρες τι τρραβηξαν) αλλα δειχνει πανω απο ολα τι κανει η οργανωμενη θρησκεια και ο φανατισμος στην ιστορια...ανατριχιασα καθως συνειδητοποιουσα το pause που εχει κανει η ανθρωπινη ιστορια 1700 χρόνια τώρα..για το τίποτα...

 

Νομίζω ότι Αζγκαροθ τα είπες ολα :)

Εντάξει η ταινία δεν ήταν και το χολυγουνιανό υπερθέαμα τύπου Gladiator. Και είχε κάποια τυποποιημένα ανεκπλήρωτα ρομάντζα. Προσωπικά με ικανοποίησε όμως πάρα πολύ διοτι δεν πας να την δεις για να εντυπωσιαστείς (ούτε γιατί είναι σε 3D - βλέπε Άβαταρ), αλλά για να μάθεις ποια είναι η Υπατία, πως ήταν η ιστορική περίοδος που ζούσε, την σύγκρουση θρησκείας - φιλοσοφίας σε εκείνη την εποχή και του εμπεριεχόμενου φανατισμού - σκοταδισμού εκατέρωθεν των δυο στρατοπέδων στην ταινία. Ήταν ακριβώς ό,τι πρέπει! :thmbup:

Νομίζω της Darkchild θα της αρέσει πολύ.

 

Επόμενη στάση Ντόριαν Γκρέυ με Κόλιν Φέρθ. Σλάρπ :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Σε μας εδώ θα αρχίσει να προβάλεται μετά από έναν ολάκερο μήναsad.gif .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλή η ταινια. Μου αρεσε το "αντικειμενικο" της ματιάς της (αν και μπορει να διαβαστει κι ως ύμνος στην αθεια, γιατι με εξαίρεση την δηλωμένη αθεη Υπατία, που είναι ο μοναδικός καλος χαρακτηρας της ταινιας, όλοι οι άλλοι, αλλος λιγο αλλος πολυ, ειναι για μπατσες), η ερμηνεια της Ρειτσελ και του ψυχακια που επαιζε τον Αμμωνιο (τον τρελαμενο αρχηγο των Χριστιανοταλιμπαν), εκλαψα σαν μουρλη στο φιναλε ( ο αντρας μου δηλωσε ότι αν δεν αλλαξω τακτικη θα με παει σε ρομαντικη κωμωδια), και εντόπισα την καινουρια αγαπημένη μου ερωτική-μη σεξουαλική σκηνη (εκει που ο σκλαβος χαιδευει το πόδι της κοιμισμένης Υπατιας)

Edited by Dark desire
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ήταν άθεη με τη σημερινή έννοια η Υπατία. Απ' όσο γνωρίζω ο νεοπλατωνισμός (η "φιλοσοφία" που λέει και στην ταινία) είχε ένα ισχυρό θρησκευτικό στοιχείο. Η ιστορία της άρα σχετίζεται με τη διαμάχη ανάμεσα στο "παλιό" και στο "καινούργιο" (και οχι ανάμεσα στη "θρησκεία" και την "επιστήμη"). Φυσικά μπορείς πάντα να τη δεις ως αντιπαράθεση μεταξύ ψύχραιμης ορθολογικότητας και δογματικού φανατισμού, αλλά αυτό είναι κάπως διαφορετικό από ένα απλοϊκό δίπολο "Θρησκεία VS Επιστήμη".

Edited by JohnMad
Link to comment
Share on other sites

Η Υπατία πέθανε με πολύ φριχτότερο τρόπο απ’ αυτόν που δείχνει η ταινία: Γδάρθηκε ζωντανή κομμάτι – κομμάτι με τεμάχια κεραμικών και μετά κάηκε ενώ ανάσαινε ακόμα. Ναι, μπορεί να μην είναι ζήτημα θρησκείας, όλες οι θρησκείες αποτελούν παράγοντα εκμετάλλευσης, είναι όμως ζήτημα συνείδησης.

 

Εκείνος ο θεός που έστειλε τους φονιάδες να επιτελέσουν το έργο αυτό, είναι πολύ μικρός και πολύ μοχθηρός και εκδικητικός για να είναι θεός. Φταίει ο Χριστός ή ο Χριστιανισμός γι' αυτό; Όχι. Για να ακριβολογούμε, η περιορισμένη αντίληψη και ηθική του ανθρώπου -όποια κι αν είναι η θρησκευτική του πίστη- καθώς και η στρεβλή του φύση, φυλακίζουν ασφυκτικά το όποιο “υπέρτατο ον” σε εννοιολογικές μέγγενες αφαιρώντας του διαστάσεις, ευτελίζοντας ακόμα και τις ανάγκες ύπαρξής του.

 

Εν ολίγοις: Ζήτω το ζώο που λέγεται Homo Sapiens. Που φαντάζεται θεούς στα μέτρα του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η Υπατία πέθανε με πολύ φριχτότερο τρόπο απ’ αυτόν που δείχνει η ταινία: Γδάρθηκε ζωντανή κομμάτι – κομμάτι με τεμάχια κεραμικών και μετά κάηκε ενώ ανάσαινε ακόμα. Ναι, μπορεί να μην είναι ζήτημα θρησκείας, όλες οι θρησκείες αποτελούν παράγοντα εκμετάλλευσης, είναι όμως ζήτημα συνείδησης.

 

Εκείνος ο θεός που έστειλε τους φονιάδες να επιτελέσουν το έργο αυτό, είναι πολύ μικρός και πολύ μοχθηρός και εκδικητικός για να είναι θεός. Φταίει ο Χριστός ή ο Χριστιανισμός γι' αυτό; Όχι. Για να ακριβολογούμε, η περιορισμένη αντίληψη και ηθική του ανθρώπου -όποια κι αν είναι η θρησκευτική του πίστη- καθώς και η στρεβλή του φύση, φυλακίζουν ασφυκτικά το όποιο “υπέρτατο ον” σε εννοιολογικές μέγγενες αφαιρώντας του διαστάσεις, ευτελίζοντας ακόμα και τις ανάγκες ύπαρξής του.

 

Εν ολίγοις: Ζήτω το ζώο που λέγεται Homo Sapiens. Που φαντάζεται θεούς στα μέτρα του.

 

 

 

Μάλλον κανένας θεός δεν στέλνει φονιάδες, αυτό είναι αυτονόητο. Δυστυχώς ακόμα και σήμερα υπάρχουν χριστιανοί που (αν και καταδικάζουν τον φόνο της Υπατίας) προσπαθούν να "βγάλουν λάδι" τον Κύριλλο. Μην ξεχνιόμαστε, είναι και "άγιος"...

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι θα σας παρακαλούσα να μην ξεκινήσετε συζήτηση για οτιδήποτε έχει σχέση με θρησκεία.

 

Τα ποστ σας σε ορισμένα σημεία πλησιάζουν στο να προσβάλλουν θρησκείες και πιστούς τους.

 

Σε αυτό το φόρουμ μιλάμε για τέχνη, για φάνταζι, για ΕΦ, ακόμη και για τρόμο και όχι για θρησκείες.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που λέμε είναι ότι δεν πρόκειται για ζήτημα θρησκείας. Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος το post του Πυθαρίωνα (που δεν νομίζω).

Edited by JohnMad
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα εδώ δεν είναι η θρησκεία αυτη καθεαυτή ως εννοια, αλλα το πώς ορισμένα αρρωστα, διεστραμμένα μυαλά τη χρησιμοποιούν για ιδιο όφελος, ή για να κάνουν κακό. Για να εξολοθρευσουν αθώους ανθρωπους...Τέτοιο έργαλείο δεν έχει καταστει μόνο η θρησκεια αλλα και άλλες, πολύ θετικές, έννοιες (πχ η πατριδα, οι "αρχες", τα "ηθη", η "τιμη" κλπ). Κι η ταινια αυτό πραγματεύεται. Πώς ορισμένοι ψυχανώμαλοι πήραν κάτι καλό και όμορφο και δημιουργησαν χάος, ταχα μου για χαρη του

Link to comment
Share on other sites

Το είδα. Πολύ όμορφο καιρό είχα να δω μια ταινία που να είναι και food for thought, πέρα από απλή διασκέδαση.

Αυτό που λέμε στα Ελληνικά Ψυχαγωγία.

 

Τη συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Agora (2009)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..