Jump to content

Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Παραμυθιού


kitsos
 Share

Recommended Posts

Ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά μόλις τώρα το ανακάλυψα και το ανεβάζω μόνο και μόνο για όσους έχουν έτοιμο κάποιο παραμύθι και επιθυμούν να το στείλουν.

 

 

Τον 4ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Μαντινάδας, Ποίησης και Παραμυθιού διοργανώνει ο Εκπολιτιστικός Σύλλογος Χαρκίων, με την οικονομική στήριξη του Δήμου Αρκαδίου και την οργανωτική βοήθεια των Εκδόσεων Όμορφος Κόσμος. Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν άτομα όλων των ηλικιών ανεξαρτήτως τόπου καταγωγής και διαμονής.

 

ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

 

Α. Διαγωνισμός Μαντινάδας

 

Θέμα: Αγάπη - Πάθος - Έρωτας από 2 μαντινάδες σύνολο 6.

 

Ο Διαγωνισμός είναι αφιερωμένος στον Μιχ. Καυκαλά για τα 10 χρόνια από τον μισεμό του.

 

Δεν ξεχνάμε ότι η μαντινάδα είναι ομοιοκατάληκτη κρητικόλαλη δεκαπεντασύλλαβη και έχει αυτοτελές νόημα.

 

Β. Διαγωνισμός Ποίησης

 

Θέμα: Ελεύθερο. Ποίηση κλασική και μοντέρνα. Αποστολή μέχρι 5 μικρών αυτοτελών ποιημάτων.

 

Γ. Διαγωνισμός Παραμυθιού για μικρούς και μεγάλους.

 

Θέμα: Ελεύθερο. (Παραμύθι είναι μια φανταστική - εξωπραγματική και αυτοτελής ιστορία που μπορεί να απευθύνεται και σε μεγάλους).

 

Όλα τα διαγωνιζόμενα κείμενα πρέπει να είναι ανέκδοτα και υπογεγραμμένα μόνο με ψευδώνυμο. Σε ξεχωριστό φάκελο εσωκλείστε τα στοιχεία και το βιογραφικό σας υποχρεωτικά.

 

Χρηματικά βραβεία. Α) 500 euro, Β) 200 euro και Γ) 100 euro για καθένα από τους τρεις διαγωνισμούς. Θα δοθούν επίσης τρεις διακρίσεις και τρεις έπαινοι, καθώς και ειδικό βραβείο σε νέο κάτω των 20 ετών. Γι' αυτό η αναγραφή της ηλικίας των συμμετεχόντων είναι απαραίτητη.

Η απονομή των βραβείων θα γίνει το Σάββατο 1-8-2009 στη διάρκεια παραδοσιακής εκδήλωσης στα φιλόξενα Χάρκια του Δήμου Αρκαδίου, Νομού Ρεθύμνης. Η συμμετοχή σας θα πρέπει να σταλεί μέχρι τις 20-5- 2009 σε τρία δακτυλογραφημένα αντίτυπα. Σε άλλο, μικρότερο φάκελο εσωκλείστε πλήρη στοιχεία: ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο e-mail (αν υπάρχει) και ηλικία. Τα έργα που θα διακριθούν θα εκδοθούν από τις εκδόσεις Όμορφος Κόσμος.

 

Διεύθυνση αποστολής συμμετοχής:

 

Βενιανάκης Κωστής

 

Εκδόσεις Όμορφος Κόσμος

 

Λ. Κουντουριώτη 17-.

 

Τ.Κ 74100 Ρέθυμνο,

 

Πληροφορίες στα τηλέφωνα: 6976891854 - 2831026919

 

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Μάλιστα. Τι πιάνει ακριβώς σαν "ανέκδοτο"; Γιατί σκέφτομαι να στείλω τον Άβατο Δρόμο μου σαν παραμύθι και από όσο καταλαβαίνω τα πάντα εδώ στο φόρουμ πιάνουν για ανέκδοτα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Τι πιάνει ακριβώς σαν "ανέκδοτο"; Γιατί σκέφτομαι να στείλω τον Άβατο Δρόμο μου σαν παραμύθι και από όσο καταλαβαίνω τα πάντα εδώ στο φόρουμ πιάνουν για ανέκδοτα.

 

Όπως ήδη είπαμε και σε πμ, ισχύουν τα παρακάτω:

 

«Τα περιεχόμενα του forum «Βιβλιοθήκη» διατίθενται στους επισκέπτες του αυστηρά για προσωπική ανάγνωση, αποκλειστικά προκειμένου για την άσκηση κριτικής. Απαγορεύεται η ανατύπωσή τους, σε οποιοδήποτε άλλο μέσο και με οποιoδήποτε τρόπο καθώς και για εμπορικούς σκοπούς, χωρίς γραπτή άδεια του ιδιοκτήτη - κατόχου των πνευματικών δικαιωμάτων κάθε ιστορίας ή ποιήματος. Τα κείμενα που εκτίθενται στο forum δεν θεωρούνται "δημοσιευμένα", βάσει εθίμου καθιερωμένου σε παρόμοια fora και ιστοσελίδες στο διαδίκτυο παγκοσμίως.» ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Μούρλια. Ταχυδρόμισα στον διαγωνισμό το διήγημα και ο Θεός... να μη κάνει τίποτα.

Κρύψτε το και εδώ για να μη λένε τίποτα μέχρι να λήξει η προθεσμία και βλέπουμε.

 

Υπάρχουνε μια χαρά παραμυθάκια στην βιβλιοθήκη. Και νομίζω ότι γι' αυτό και την λένε βιβλιοθήκη. Για να έχεις έτοιμο υλικό να στείλεις αν κάτσει κάτι παρόμοιο. Καλό είναι όλοι οι συγγραφείς του φόρουμ να τα προσέχουνε κάτι τέτοια και να στέλνουνε μπας και κάτσει τίποτις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από Κρήτη και μου ανακοίνωσαν πως το παραμύθι μου «Ένας λαγός που τον λέγανε Φραγκίσκο» πήρε το δεύτερο βραβείο. Το πρωί θα ψάξω για εισιτήριο και 1/8 θα είμαι στο νησί. :)

Edited by kitsos
Link to comment
Share on other sites

Από εμένα δεν έχει συχαρίκια.

Ακούς εκεί δεύτερος!Ξεφτίλα. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Από εμένα δεν έχει συχαρίκια.

Ακούς εκεί δεύτερος!Ξεφτίλα. :tongue:

 

Ναι είναι όντως ξεφτίλα, άσε που τώρα πρέπει να παίξω δύο προκριματικούς για να μπω σε όμιλο champions league. :D :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Συγχαρητήρια! Και το βασικότερο, που μπορούμε να διαβάσουμε για τον Φράνκι;

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Κι εγώ δέχτηκα ένα άγνωστο αναπάντητο τηλέφωνο χθες κι ούτε που σκέφτηκα ότι είναι από τον διαγωνισμό. Δε το σηκώνει τώρα που πήρα.

 

Τι στοίχημα ότι είναι για να μου πούνε πως βγήκα πρώτος για τον Άβατο Δρόμο;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δέχτηκα ένα άγνωστο αναπάντητο τηλέφωνο χθες κι ούτε που σκέφτηκα ότι είναι από τον διαγωνισμό. Δε το σηκώνει τώρα που πήρα.

 

Τι στοίχημα ότι είναι για να μου πούνε πως βγήκα πρώτος για τον Άβατο Δρόμο;

 

στείλε μου σε πμ το νούμερο και θα σου πω αμέσως αν είναι αυτό. (εσύ με έφαγες;;;;; :irvine: )

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κίτσο, τι θα γίνει; Όπου διαγωνισμός κι εσύ μέσα; Τα σάρωσες όλα για όλα;

 

Συγχαρητήρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τα συγχαρητήρια. Εύχομαι να ανταποδώσω γρήγορα σε όσους δεν το έχω κάνει έως τώρα. :)

 

 

 

 

Ωραίος! Συγχαρητήρια! Και το βασικότερο, που μπορούμε να διαβάσουμε για τον Φράνκι;

Με ένα απλό πμ αφήνεις τα στοιχεία σου «διεύθυνση κατοικίας, εργασίας, τηλέφωνα, φαχ, αμκα, αφμ, ομάδα αίματος και ποδοσφαίρου καθώς και άλλα τέτοια γουστόζικα» και λαμβάνεις.

 

Εκτός αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το κόλπο που έκανες με τον Ντίνο από την Ξάνθη!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!

 

Ο πρωταθλητής του φόρουμ συνεχίζει το ξέφρενο σερί του!

 

Μπράβο, Κιτσό μ'!

Link to comment
Share on other sites

:woot_jump: πολλά πολλά συγχαρητήρια! Μακάρι να έχεις πάντα τέτοια!
Link to comment
Share on other sites

Εμπαινε Κιτσο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι έτοιμα για ένα ταξίδι αστραπή στην Κρήτη!

 

Θα φέρω τσε ρατσή! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλά να περάσεις! Περιμένουμε αναλυτικές εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από Κρήτη και μου ανακοίνωσαν πως το παραμύθι μου «Ένας λαγός που τον λέγανε Φραγκίσκο» πήρε το δεύτερο βραβείο. Το πρωί θα ψάξω για εισιτήριο και 1/8 θα είμαι στο νησί. :)

 

Συγχαρητήρια!

 

Παρεμπιπτόντως, αυτό το παραμύθι είναι δημοσιευμένο στο φόρουμ, ώστε να το διαβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

Όχι δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη μπορεί όμως κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον να ανέβει. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..