Jump to content

Blindness (2008)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

post-1004-1238432544_thumb.jpg

Είδα το Blindness με την Julianne Moore, ταινία βασισμένη σε διάσημο βιβλίο του πορτογάλου συγγραφέα Jose Saramago. Μετά το θάψιμο που έφαγε το έργο από την παγκόσμια κριτική νόμισα πως θα έβλεπα κάτι βαρύ και ανυπόφορο. Και είδα μια από τις καλύτερες σου-φου ταινίες του περασμένου χρόνου. Τραγική, ενδιαφέρουσα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, αποκαλυπτικών και προσωπικών διαστάσεων, και τόσο μα τόσο λυτρωτική.

 

Χρόνια πριν, όταν ονειροπολούσα σενάρια, είχα φανταστεί κάτι παρόμοιο. Είχα αναλογιστεί πως θα ήταν αν όλοι οι άνθρωποι στον πλανήτη έχαναν για κάποιο λόγο ταυτόχρονα την όραση τους. Θα πέφταμε σε ένα ζωώδες επίπεδο σε χρόνο ντε-τε. Και αν, δύο χρόνια μετά, ξαφνικά επέστρεφε η όραση σε όσους επιβίωσαν…τι κόσμο θα αντίκριζαν;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Όπως το περιέγραψες Ντίνο. Την πρώτη μισή ώρα της ταινίας απλά παρακολουθούσα, νομίζοντας ότι βλέπω κάτι πολύ συμβατικό. Όσο προχωρούσε όμως η πλοκή πραγματικά δε το πίστευα. Αυτή η ταινία με έκανε να μη βασίζομαι ποτέ σε αυτό που λέμε casual viewers. Φυσικά μετά αναζήτησα το έργο του Σαραμάγκου, τον οποίο υπερεκτιμώ πια έχοντας διαβάσει αρκετά βιβλία του. Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι την αποστρέφονται γιατί φοβούνται να δουν την απλή αλήθεια που παρουσιάζει ωμά. Τι γίνεται μετά από την απώλεια των κοινωνικών δομών;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί δεν θυμάμαι, αν όντως εγώ άνοιξα αυτό το τόπικ για την ταινία. Το ποστ το θυμάμαι. Μπορεί να το είχα αναρτήσει στο τόπικ που γράφουμε γενικά για ταινίες που έχουμε δει. Η μικρή λεπτομέρεια που με τσιγκλάει περίεργα είναι εκείνος ο υπότιτλος "...περί τυφλότητας..." που δεν μπορώ να πιστέψω ότι έγραψα. Ή μεθυσμένος θα πρέπει να ήμουν τη μέρα εκείνη του 2009, ή έπεσε αλουνού δημιουργικό χέρι. Είναι κακόγουστο και ανάρμοστο για την ταινία, αλλά και γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

Κατά διαβολική σύμπτωση, προχθές σ' ένα μαγαζί που προβάλλανε διάφορα σ' έναν τοίχο (βλακεία και αγένεια, καθώς εκείνη την ώρα είχαν και live μουσική, αλλά whatever) προβάλανε μεταξύ αυτών και το trailer της ταινίας αυτής. Το 'Περί Τυφλότητος' ήταν ο ελληνικός τίτλος, ως συνήθως αποτυχημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει την ταινία, αλλά αυτό που περιγράφεις μού θύμισε λίγο το The Day of the Triffids, του John Wyndham, ένα από τα βιβλία που είχα διαβάσει πολύ παλιά και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση. Εκεί βέβαια είχαν να πολεμήσουν και τις τριφίδες και η ιστορία ήταν γραμμένη από τη σκοπιά κάποιου από τους λίγους που δεν είχαν τυλφωθεί και πήγαινε περισσότερο προς την περιπέτεια, αλλά είχε ενδιαφέρον και η κατάρρευση του κοινωνικού ιστού.

Παρόλο που υποψιάζομαι ότι το Blindness θα είναι πολύ πιο ωμό από ένα βιβλίο της δεκαετίας του 50 ή του 60, άρχισα να ψήνομαι να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Κατά διαβολική σύμπτωση, προχθές σ' ένα μαγαζί που προβάλλανε διάφορα σ' έναν τοίχο (βλακεία και αγένεια, καθώς εκείνη την ώρα είχαν και live μουσική, αλλά whatever) προβάλανε μεταξύ αυτών και το trailer της ταινίας αυτής. Το 'Περί Τυφλότητος' ήταν ο ελληνικός τίτλος, ως συνήθως αποτυχημένος.

Άρα υπάρχει μια εξήγηση στο γιατί θα έβαλα εγώ ο ίδιος τον υπότιτλο. Όντως αποτυχιμένος τίτλος. Σε ευχαριστώ Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο τίτλος των μεταφρασμένων βιβλίων του Σαραμάγκου στην Ελλάδα. Περι Τυφλότητας, Περι Φωτίσεως, Περί θανάτου.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω δει την ταινία και θα γράψω την άποψή μου, αν και πάει καιρός που την είδα!

 

Μου άρεσε πολύ, είχε περίεργη ιστορία και αυτός ήταν και ο λόγος που επέλεξα να τη δω. Γινόταν αρκετά ωμή και άγρια όσο περνούσε η ώρα. Ήταν κάτι που δεν το περίμενα αρχικά, όμως δε με ενόχλησε! Ήταν από τα στοιχεία που μου άρεσαν τελικά!! Γενικότερα βρήκα όλη την ιστορία πρωτότυπη, ειδικά όπως εξελίχθηκε. Οι ερμηνείες μου άρεσαν αρκετά και δεν μπορούσα να πιστέψω πόσο απαίσιος μπορούσε να γίνει ο γλυκούλης Gael Garcia Bernal :wub: Αν και σε άφηνε με αισιόδοξο αίσθημα στο τέλος, η αλήθεια είναι πως μετά τα όσα είχαν γίνει... δύσκολο να σου αφήσει γλυκιά αίσθηση! :lol:

 

Αν και δεν ενθουσιάστηκα με αυτή την ταινία, πιστεύω αξίζει να τη δείτε αν σας αρέσουν τέτοιες ιστορίες!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Blindness (2008)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..