Jump to content

Η ηγεμονία της ευτυχίας


Recommended Posts

Έχω να προτείνω ένα ακόμα βιβλίο επιστημονικής φαντασίας, μιας και υπάρχουν πολλοί αναγνώστες του είδους στο φόρουμ.

Πρόκειται για το δυνατό μυθιστόρημα "Ηγεμονία της ευτυχίας" της Ελευθερίας Δημητρομανωλάκη, που κυκλοφόρησε τέλη του 2006 από τις εκδόσεις Μεταίχμιο και είμαι σίγουρος ότι αρκετοί δεν το γνωρίζετε.

Το 2007 η "Ηγεμονία της ευτυχίας" ήταν υποψήφια στα βραβεία του περιοδικού ΔΙΑΒΑΖΩ, του εγκυρότερου λογοτεχνικού περιοδικού της χώρας μας. Είναι καθαρή ε.φ. ισορροπώντας επιτυχώς ανάμεσα στην περιπέτεια, το μυστήριο και τους ανθρωποκοινωνικούς προβληματισμούς. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε και στο ιστολόγιό μου, όπου το παρουσίαζω σήμερα: http://giannis-pliotas.blogspot.com/ ή στην Μπρίζα αυτής της εβδομάδας για όσους είναι στην Πελοπόννησο.

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι η Πρωτοπορία το έχει σε προσφορά αυτή την περίοδο ή θα φανεί σαν διαφήμιση; :rolleyes:

2,5 ευρώ το αγόρασα! :whistling:

Edited by asxeth
Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι η Πρωτοπορία το έχει σε προσφορά αυτή την περίοδο ή θα φανεί σαν διαφήμιση; :rolleyes:

2,5 ευρώ το αγόρασα! :whistling:

 

Εντάξει, νομίζω επιτρέπεται να ειπωθεί, μιας και είναι τόσο καλή προσφορά.

Μπορείτε να αναζητήσετε την "Ηγεμονία της Ευτυχίας" στην Πρωτοπορία. Και γενικά η συγκεκριμένη αλυσίδα έχει πολύ θετικές προσφορές για τους αναγνώστες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το πήρα κι εγώ στην Πρωτοπορία κάποια στιγμή αλλά δεν έχει έλθει η σειρά του ακόμη να διαβαστεί.

 

Όταν προσπάθησα να το αγοράσω από τον πάγκο του εκδοτικού οίκου στην έκθεση βιβλίου, δεν τους έλεγε τίποτα ο τίτλος. Υπέθεσα θα ξύπναγε η μνήμη τους, μιας και δεν έχουν και πολλούς τίτλους φαντασίας, οπότε τους είπα πως είναι ΕΦ. Και μου απαντάνε "Α, τότε δεν το έχουμε βγάλει εμείς":dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ στην Πρωτοπορία κάποια στιγμή αλλά δεν έχει έλθει η σειρά του ακόμη να διαβαστεί.

 

Όταν προσπάθησα να το αγοράσω από τον πάγκο του εκδοτικού οίκου στην έκθεση βιβλίου, δεν τους έλεγε τίποτα ο τίτλος. Υπέθεσα θα ξύπναγε η μνήμη τους, μιας και δεν έχουν και πολλούς τίτλους φαντασίας, οπότε τους είπα πως είναι ΕΦ. Και μου απαντάνε "Α, τότε δεν το έχουμε βγάλει εμείς":dazzled:

Αυτό είναι ο ορισμός του να έχεις διαμαντάκια και να τα πετάς στα γουρούνια. Δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ στην Πρωτοπορία κάποια στιγμή αλλά δεν έχει έλθει η σειρά του ακόμη να διαβαστεί.

 

Όταν προσπάθησα να το αγοράσω από τον πάγκο του εκδοτικού οίκου στην έκθεση βιβλίου, δεν τους έλεγε τίποτα ο τίτλος. Υπέθεσα θα ξύπναγε η μνήμη τους, μιας και δεν έχουν και πολλούς τίτλους φαντασίας, οπότε τους είπα πως είναι ΕΦ. Και μου απαντάνε "Α, τότε δεν το έχουμε βγάλει εμείς":dazzled:

 

Α ρε αθάνατη Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μόλις το διάβασα και έχω να πω ότι:

33)H ηγεμονία της ευτυχίας, Ελευθερία Δημητρομανωλάκη, Μεταίχμιο. Καλοφτιαγμένο ως ιδέα, ως κοσμοπλασία και ως γλώσσα, αλλά δεν έχει γραφτεί σαν λογοτεχνικό κείμενο. 100% tell, το γράψιμό του είναι σαν αναφορά προς κανένα δικαστήριο ή αστυνομία, παρόλο που είναι και στο πρώτο πρόσωπο. Εκτός από μια στιχομυθία μερικών σελίδων, οι υπόλοιποι διάλογοι είναι σε πλάγιο λόγο, οι χαρακτήρες δεν έχουν ονόματα και αναφέρονται με τα επαγγέλματά τους και γενικά πολύ εγκεφαλικό και σχετικά βαρετό λόγω αυτού του επιστημονικού ύφους στη γλώσσα. Κερασάκι στην τούρτα: όσες φορές αναφέρεται η λέξη "κλήση", εννοώντας "τηλεφωνική κλήση", είναι γραμμένη με ι, "κλίση". Ευτυχώς που το πλήρωσα μόνο 6 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..