Jump to content

Warhammer 40K novels


Recommended Posts

Απευθύνομαι στους φανατικούς γουρχαμεράδες του φόρουμ και συγκεκριμένα του 40Κ όχι του φάντασυ κόσμου.

Έχω ασχοληθεί ελάχιστα με το το Warhammer40k.Κι εννοώ ελάχιστα με τα παιχνίδια γιατί από βιβλία...μυρωδιά!Αλλά επειδής(sic) μου αρέσει το είδος αυτο και σκεφτόμουν να τσιμπήσω κανένα βιβλίο θα ήθελα συμβουλές.

Τα novels απευθύνονται σε άτομα που έχουν λιώσει τα παιχνίδια;Ποιο είναι ένα καλό βιβλίο για κάποιον άσχετο-για "εισαγωγή";Και ποιά βιβλία είναι καλά άσχετα αν είναι για εισαγωγή ή για πιο ψαγμένους γουορχαμεράδες;

Link to comment
Share on other sites

Χα, με πρόλαβες heiron! Σκεφτόμουν να ανοίξω topic με αφορμή το ''Πρώτοι και Μοναδικοί'' του Dan Abnett που έβγαλε η Anubis. Το ίδιο ακριβώς με σένα θέλω, να μάθω δηλαδή πληροφορίες για το τι παίζει σ' αυτόν τον συγκεκριμένο κόσμο. Όχι όμως μόνο σ΄αυτόν αλλά και στο Warhammer σκέτο. Αν δεν κάνω λάθος το 40000 είναι ε.φ ενώ το άλλο περισσότερο epic; Από κάτι Warhammer νουβέλλες που είχα κοιτάξει παλαιότερα θυμάμαι ότι στα εξώφυλλα τους ήταν δύο τύποι, ο ένας κοκκινομάλης-γένης με καλύπτρα στο μάτι και κράταγε τσεκούρι, και ο άλλος ξανθός και κράταγε σπαθί. Τα βιβλία είχαν κάτι τίτλους του στυλ: Trollslayer, Beastslayer, Daemonslayer και ούτω καθ' εξής. Με παρέπεμπαν σε σκληρό epic, ο ορισμός δηλαδή αυτού που μου αρέσει. Όποιος γνωρίζει για το τι παίζει ας πει δύο λόγια. Αν ανοίξει καινούργιο topic στην φαντασία -μια και ο αγαπητός heiron ενδιαφέρεται μονάχα για 40κ ;) - ακόμη καλύτερα. Νομίζω πως κάπου πρόσφατα είδα την Sonya να αναφέρει ότι διάβασε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Trollslayer, Beastslayer, Daemonslayer και ούτω καθ' εξής

 

Αυτά που αναφέρεις είναι απο την ίδια σειρά με ήρωα έναν Νάνο, δεν είναι όλα τα βιβλία έτσι. Gotrex & Felix (συνοδοιπόρο τροβαδούρο)

http://en.wikipedia.org/wiki/Gotrek_and_Felix.

 

Το τι σκοτώνει έχει να κάνει με την θυσία του και πόσο μακρυά έχει φτάσει. Συνοπτικά να πω πως ένας Νάνος γίνεται Slayer όταν ατιμάσει την φυλή του. Μόνος τρόπος να φύγει απο πάνω του είναι να πεθάνει στην μάχη ηρωικά και μόνος του. Οσο πάει παλεύει και με ακόμα ποιο δυνατούς εχθρούς.

Πολύ καλή σειρά και έχει βγει και σε Omnibus αλλά είναι για όσους πορώνονται με Νάνους.

 

Απο 40Κ καλές είναι οι νουβέλες που έχουν να κάνουν με Inquisition.

Link to comment
Share on other sites

Για 40Κ έχω λίγα να πω, αφού, ενώ έχω ασχοληθεί με τον κόσμο και το παιχνίδι, δεν έχω κάτσει να διαβάσω βιβλία (με 3 εξαιρέσεις)

 

Το 40Κ είναι σκοτεινό Science Fantasy, με την ανθρωπότητα στον 41ο αιώνα να έχει ταξιδέψει στα άστρα και, κάποτε υπό την ηγεσία του Αφυπνησμένου Αυτοκράτορα να φτίαξει μια αυτοκρατορία το Emperium της Ανθρωπότητας. Για να ανακτήσει τους κόσμους των ανθρώπων από τους Εξωγηίνους και τις δυνάμεις του Χάους, ο Αυτοκράτορας έφτιαξε 20 γιους, τους Primarchs, που ήταν υπεράνθρωποι, αλλά οι θεοί του Χάους διέσπειραν ανάμεσα στους κόσμους. Από το γεννετικό υλικό των Primarchs ο Αυτοκράτορας έφτιαξε τις Λεγεώνες των υπεράνθρωπων Space Marines και ξεκινόντας μια σταυροφορία για να ανακτήσει τους χαμένους πλανήτες. Σε αυτούς ξαναβρήκε τους χαμένους Primarchs και τους ενέταξε στο στρατο του, δίνοντάς τους από μια λεγεώνα. Πρώτος ανάμεσά τους ήταν ο Horus, τον οποίο και διέφθειραν οι θεοί του Χάους και τον έστρεψαν εναντίον του Αυτοκράτορα. Αυτός, μαζί με άλλους 8 από τους Primarchs πολιόρκησε τη Γη και στη μάχη του με τον Αυτοκράτορα πέθανε, αφού όμως κατέστρεψε το κορμί του Αυτοκράτορα, παγιδεύοντάς τον σε ένα μηχανισμό συντήρησης ζωής. Όλα αυτά την 31η Χιλιετία. Γύρω από τον Αυτοκράτορα δημιουργήθηκε μια θρησκεία και μια βάναυση αυτοκρατορία σε έναν κόσμο βαθιά μέσα σε πόλεμο.

 

Αυτό είναι το βασικό στόρυ, αλλά υπάρχουν ιστορίες για ένα σωρό ήρωες και παρατάξεις.

 

Έχω διαβάσει:

Angels of Darkness του Gav Thorpe. Αναφέρεται στο chapter των Dark Angels Space MArines, πιάνει πολύ καλά το ύφος τόσο του κόσμου όσο και της μυστικοπάθειας του Chapter, αλλά το γράψιμο είναι πολύ μέτριο

 

Δύο από τα Graphic Novels, το Damnation Crusade (απίστευτο) και μια συνέχεια ενός storyline που ξεκίνησε από αυτό, το Purgatus, που ήταν ΟΚ.

 

Γενικά, από όσο ξέρω, προτιμήστε Dan Abnett. Θεωρείται από τους καλύτερους συγγραφείς της GW (το Damnation Crusade αυτός το έχει γράψει) και το Πρώτος και Μοναδικός θεωρείται ως η αρχή μιας από τις καλύτερες σειρές μυθιστορημάτων του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

In the name of the emperor!

 

Μια κραυγή που γεμίζει εκατομμύρρια εξωγήινους και προδότες με τρόμο στην καρδιά τους. Μια κραυγή που ακούγεται στο σύμπαν πάνω απο 10.000 χρόνια. Μια κραυγή που γεμίζει τα ταμεία της Games Woekshop με χρήματα.

 

Συμφωνώ με τον μιχάλη για την γενικότερη θεώρηση του κόσμου. Απλά να προσθέσω ότι οι περισσότεροι συγγραφείς έχουν χάσει την μπάλα. Θέλουν να δείξοπυν το πόσο τσου είναι ο κόσμος, ή κάποιο μέρος αυτού, και διαλάνε όλα τα άλλα. Προσωπικά, πρωτείνω Abnet. Ο άνθρωπος κατέχει το άθλημα, και δείχνει τους πάντες ύπο το σωστό πρίσμα. (Ναι κύριοι, οι Space Marines, δεν κατεβαίνουν για βρούρες κάθε τρεις και λίγο! Κατεβαίνουν για μια δύο χοντρές μάχες! Τα υπόλοιπα σκατά τα τρώνε οι Imperial Guardsmen!).

Link to comment
Share on other sites

Απευθύνομαι στους φανατικούς γουρχαμεράδες του φόρουμ και συγκεκριμένα του 40Κ όχι του φάντασυ κόσμου.

Έχω ασχοληθεί ελάχιστα με το το Warhammer40k.Κι εννοώ ελάχιστα με τα παιχνίδια γιατί από βιβλία...μυρωδιά!Αλλά επειδής(sic) μου αρέσει το είδος αυτο και σκεφτόμουν να τσιμπήσω κανένα βιβλίο θα ήθελα συμβουλές.

Τα novels απευθύνονται σε άτομα που έχουν λιώσει τα παιχνίδια;Ποιο είναι ένα καλό βιβλίο για κάποιον άσχετο-για "εισαγωγή";Και ποιά βιβλία είναι καλά άσχετα αν είναι για εισαγωγή ή για πιο ψαγμένους γουορχαμεράδες;

 

 

Χο, απορώ πως δε το είδε η έτερη warhammeroσυνάδελφος.

 

Λεπόν Heiron καλωσήρθες στον κόσμο του 40Κ. Έχει πολύ ωραία ιστορία και μπορείς να διαβάσεις από την ιστορία του κόσμου στο ιντερνε, τα codex των διάφορων στρατών μέχρι τις νουβέλες που ανέφερες.

 

Διαβάζω και γω τσι νουβέλες του Abnett αλλά ένα πολύ ωραίο βιβλίο να ξεκινήσεις είναι το Fulgrim του Graham McNeill

 

Δες εδώ τη σειρά.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Horus_Heresy_(novels)

 

 

Χα, με πρόλαβες heiron! Σκεφτόμουν να ανοίξω topic με αφορμή το ''Πρώτοι και Μοναδικοί'' του Dan Abnett που έβγαλε η Anubis.

 

Μια παρατήρηση. Κάνε στον εαυτό σου μια χάρη. ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑΑΑ! :o

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση. Κάνε στον εαυτό σου μια χάρη. ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑΑΑ! :o

 

Πονεμένο θέμα αυτό Amandel. Πονεμένο και πολυσυζητημένο. Το ότι μπορώ να διαβάσω στο πρωτότυπο μπορώ, απλώς εκεί που μεταφρασμένο θα μου έπαιρνε 2 μέρες να το διαβάσω, για το original θα χρειαζόμουν μία βδομάδα. Δεν πρόσεχα στο φροντιστήριο όσο έπρεπε :whistling: . Πάντως όλα αυτά που είπατε ακούγονται άκρως ενδιαφέροντα. Σίγουρα θα δοκιμάσω την τύχη μου κάποια στιγμή αν και χαλάστηκα λίγο από αυτό που είπε ο MountainRoot για τους Gotrex και Felix, μια και οι νάνοι δεν είναι το φόρτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση. Κάνε στον εαυτό σου μια χάρη. ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑΑΑ!

 

Ένα σχόλιο που πάντα ήθελα να κάνω: Κι εμείς κλέφτες θα γίνουμε; :tongue:

 

Πάντως, σοβαρά τώρα, για τα συγκεκριμένα βιβλία οφείλω να πω ότι διαθέτουν την προσωπική μου φροντίδα επιμέλειας (TM :tongue:) κι ελπίζω ότι όσοι τα διαβάσετε θα μείνετε ικανοοιημένοι :)

 

Να πω επίσης ότι το πρώτο βιβλίο της σειράς Gotrek & Felix κυκλοφορεί σύντομα, και ήταν για μένα μια πολύ ευχάριστη έκπληξη. Ο Gotrek είναι ομολογουμένως ιδιαίτερoς χαρακτήρας, και, ως πρώτο βιβλίο της σειράς, σε αφήνει με πολλές νύξεις για το παρελθόν του και όρεξη να μάθεις περισσότερα. Πολύ πετυχημένος ήταν και ο τρόπος παρουσίασης - παρότι ο νάνος είναι ο ήρωας της σειράς, η ιστορία δίνεται από την οπτική γωνία του Felix, που δεν είναι απλά sidecick τελικά... Γενικά, ήταν πολύ ενδιαφέρον concept του κλασσικού φάνταζυ κόσμου (άλλη μια έκπληξη, μιας και ούτε κι εγώ έχω καμία επαφή με το παιχνίδι).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σοβαρά τώρα, για τα συγκεκριμένα βιβλία οφείλω να πω ότι διαθέτουν την προσωπική μου φροντίδα επιμέλειας (TM :tongue: ) κι ελπίζω ότι όσοι τα διαβάσετε θα μείνετε ικανοοιημένοι :)

 

Χαχα, Amandel είδες; Τώρα μπορώ να διαβάσω άνετα και στα Ελληνικά. Εγγύηση η trillian στις μεταφράσεις :first:

Link to comment
Share on other sites

Ένα σχόλιο που πάντα ήθελα να κάνω: Κι εμείς κλέφτες θα γίνουμε; :tongue:

Μια απάντηση που πάντα ήθελα να δώσω στο σχόλιο αυτό: Βγάλτε Έλληνες :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μετάφραση ή έπιμέλεια έκανες Τριλ;Έχει διαφορά.Αλλά ο Ανούμπις με έχει ξενερώσει με τις τακτικές του(σπάσιμο σε 2 τόμους τα περισσότερα βιβλία-υψηλές τιμές κτλ) οπότε αν βρω κάτι καλό στα Αγγλικά το τσιμπαω κι ας το βρίσκω πιο κουραστικό από τα Ελληνικά.

 

Οκ,υπαρχουν σειρές,τριλογίες κτλ.Αλλά κάθε σειρά πχ διαβάζεται και μόνη της;Αμα πάρω το Horus Rising πχ θα βγάλω άκρη γνωρίζοντας μόνο τα βασικά από Warhammer40k?

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, Amandel είδες; Τώρα μπορώ να διαβάσω άνετα και στα Ελληνικά. Εγγύηση η trillian στις μεταφράσεις :first:

 

Όλα κι όλα! Άμα βάζει και η Αλεξάνδρα σφραγίδα είναι μια εγγύηση πως να το κάνουμε! :o

 

Απλά εγώ το λέω γιατί χάνει κάτι από τη μαγεία του ορίτζιναλ κειμένου. Χάνει αρκετά mmn (meiner Meinung nach :p).

 

Και πως να το κάνουμε, ο κόσμος του Warhammer δεν είναι ελληνοτουρκικός πόλεμος πχ να μου φαίνεται άνετα να

διαβάζω ελληνικά :tease:

 

Σίγουρα δεν είναι κακό αλλά όποιος έχει την ευχέρεια των αγγλικών καλό είναι να τα προτιμήσει.

 

 

Οκ,υπαρχουν σειρές,τριλογίες κτλ.Αλλά κάθε σειρά πχ διαβάζεται και μόνη της;Αμα πάρω το Horus Rising πχ θα βγάλω άκρη γνωρίζοντας μόνο τα βασικά από Warhammer40k?

 

 

Νομίζω θα είσαι μια χαρά!

Edited by Amandel
Link to comment
Share on other sites

Απλά εγώ το λέω γιατί χάνει κάτι από τη μαγεία του ορίτζιναλ κειμένου

 

Εννοείται, έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

α) Το Fulgrim δεν είναι 40Κ per se, είναι 30K :Ρ

β) Κοίτα, γνωρίζω ότι η Αλεξάνδρα θα κάνει μερακλίδικη δουλειά, αλλά δεν υπάρχει ούτε μία στο δις να απαρνηθώ αυτά τα υπέροχα βρεττανικότατα αγγλικά των συγγραφέων του Heresy για κανέναν απολύτως λόγο και για κανέναν απολύτως άνθρωπο. Αν και, οφείλω να ομολογήσω, επειδή οι περισσότερες ορολογίες είναι ελληνογενείς ή ελληνοποιούνται εύκολα (μνημονευτές: rememberancers, Αστάρτης: Astartes, Γενάρχης: Primarch κλπ), σίγουρα το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο απ' τη μέση μετάφραση φάνταζυ-σκίφι.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μιας και εχω διαβασει απο το Φλεβαρη(κι ενω ημουν αρρωστος στο κρεβατι του πονου1) το Πρωτοι και Μοναδικοι, επανερχομαι.

 

Είναι αρκετό καλό για να συνεχισω τη σειρά αν και λογικά όχι άμεσα.Ειναι τελικα αυτό που έψαχνα,με διαστημικες μαχες και δολοπλοκιες!Και δεν ειναι κακογραμμένο,ουτε η ελληνικη έκδοση ειναι κακη.Ο Γκοντ και τα Φαντασματά του θα μπορούσαν να είναι λιγοτερο καλοκαγαθοι και συγρχονως μαμιστεροι αλλα αυτό είναι τυπικο κλισε στη φανταστικη λογοτεχνια και δεν έχει νοημα να γκρινιαξει κανεις εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πως πάει η σειρά;Με τι να αρχίσω δηλαδή;Απο αυτά που κυκλοφορούν απο τις εκδόσεις Anubis τουλάχιστον.

Πάει έτσι δηλαδή;

1. Warhammer 40K Πρώτοι και μοναδικοί

2. Warhammer 40K Φαντάσματα

3. Warhammer 40K Νεκρόπολη

Ο συγγραφέας είναι ο Νταν Άμπνετ.

Είναι ένα ολοκληρομένο έργο αυτά τα τρία;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απο οσο εχω καταλαβει ειναι τα πρωτα μιας μεγαλης σειρας με τον Γκοντ και την παρεα του(12λογια,δεν ξερω αν μεγαλωνει ακομη).Ελπιζω η πρωτη τριλογια,''The Founding" που ανεφερεις και έχει μεταφραστει απο Ανουμπις να ειναι ψιλοαυτοτελης γιατι μετα τραβαει πολυ το θεμα.Παντως διαβαζονται γρηγορα αφου ειναι αρκετα action και η γραφη ειναι σχετικα απλη αφου στοχευουν αρκετα και στο εφηβικο κοινο.

 

Φυσικα αναμενω τους εξπερ του τομεα να ποσταρουν για περισσοτερα και ακριβεστερα στοιχεια.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κυκλοφόρησε και το πέμπτο μέρος της σειράς Gaunt's Ghosts στα ελληνικά, πάντα από τις εκδόσεις Anubis. Τα βιβλία της σειράς είναι 12, αν δεν κάνω λάθος...; Έχουν πολύ ψωμί ακόμα, απομένουν άλλα 7...(αν μεταφραστούν όλα, βέβαια).

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Όταν άρχισαν να κυκλοφορούν σε omnibus, τα Gaunt's Ghosts χωρίστηκαν σε 3 τρία story arks: Τα τρία πρώτα είναι το The Founding, τα τέσσερα επόμενα το The Saint και τα επόμενα το Lost. Από την Τιμητική Φρουρά και τα Όπλα των Τάνιθ ξεκινά η ιστορία που αναπτύσσεται μέχρι το τέλος - αναπτύσσονται οι χαρακτήρες και μπαίνουν τα θεμέλια της πλοκής - και η πλοκή έχει εκπλήξεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν άρχισαν να κυκλοφορούν σε omnibus, τα Gaunt's Ghosts χωρίστηκαν σε 3 τρία story arks: Τα τρία πρώτα είναι το The Founding, τα τέσσερα επόμενα το The Saint και τα επόμενα το Lost. Από την Τιμητική Φρουρά και τα Όπλα των Τάνιθ ξεκινά η ιστορία που αναπτύσσεται μέχρι το τέλος - αναπτύσσονται οι χαρακτήρες και μπαίνουν τα θεμέλια της πλοκής - και η πλοκή έχει εκπλήξεις ;)

 

 

1. Πρώτοι και μοναδικοί

2. Φαντάσματα

3. Νεκρόπολη

 

Αν, για αρχή, πάρω αυτά τα τρία, θα είμαι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο story arc, ναι. Στην ουσία εκεί γνωρίζεις τους χαρακτήρες και τον κόσμο (ή τουλάχιστον... τους χαρακτήρες που θα επιζήσουν από τις μάχες :tongue:). Κι αφού τους έχεις γνωρίσει, ξεκινά το επόμενο, όπου πλέον η πλοκή είναι στενά συνδεδεμένη με τους χαρακτήρες και όχι τόσο με τα διαπλανητικά γεγονότα. Να πω την αμαρτία μου, για μένα εκεί απέκτησε περισσότερο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Eχω διαβασει 2 απο την σειρα του Gaunt και το πρωτο απο την αιρεση του Ωρου. Τωρα εξαρταται ποιος θα τα παρει και για ποιο λογο. Παραδειγμα εγω τα πηρα για να εχω ενα τσιχλοφουσκοαναγνωσμα στις ωρες χαλαρωσεις των διακοπων, για εργασιμες που μο εχουν κανει το μυαλο πουρε στην δουλεια και εχω ισα 2 ωρες ελευθερες πριν τον υπνο, αλλα κυριως για αναγνωσμα ''αιθουσας του θρονου'' (το πιασατε το υπονοουμενο). Αν τα παρετε για να διαβασετε εμπνευσμενη σοβαρη σου φου, με υψηλα νοηματα και τριπλες στην πλοκη θα φατε γλαρο. Το γραψιμο ειναι αντιστοιχο ενος ok graphic novel, απευθυνεται σε μικροτερες ηλικιες (12-17) και η ιστοριες ειναι αρκετα μονοδιαστατες και υπερβολικες σε σημεια αφου ειναι δεμενες στο αρμα της σειρας παιχνιδιων.

Αλλα οφειλω να πω πως ειναι διασκεδαστικα αν τα αφησεις και δεν ξενερωνεις καθε 5 σειρες. Ειναι κατι σαν το Cobra με τον Σταλονε. Δεν ρωτας τι και πως απλα αραζεις με ποπ κορν και το βλεπεις. Εντοπισα καποια θεματακια με την μεταφραση, οχι τρομερα παντως. Γενικα το προβλημα λεγεται Games Workshop. Το βιβλιο ειναι εδω για να προμοταρει ολο αυτο το τεραστιο οικοδομημα που εχει στηθει και πιστεψτε με τα φραγκα ειναι πολλα. Αν υπηρχε ελευθερια θα μπορουσαμε να εχουμε παρα πολυ καλο υλικο εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ο κόσμος του Warhammer &40K είναι τεράστιος,το κακό είναι ότι για να πουλήσουν το επιτραπέζιο παράγουν μαζικά υλικό και έτσι πολλά από τα βιβλία είναι βλακείες.

Από την άλλη είναι καλό που υπάρχει ο Codex και έχεις έναν μπούσουλα.

 

 

 

Θεωρώ τα καλύτερα βιβλία για το σύμπαν του 40Κ είναι η σειρά Horus Heresy και Caifas Cain,μου άρεσε επίσης η σειρά Grey Knights.

Από το κλασσικό Warhammer μου άρεσε το Gotrek&Fekix omnibus.

 

Όπως αναφέρθηκε παραπάνω είναι καλά για να περνάς την ώρα σου,τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το 40Κ, ή το διαβάζεις στα ξένα που λένε και οι παππούδες μας, ή το αφήνεις καλύτερα. Οι μεταφράσεις του Άνουβη είναι επιεικώς τραγικές ( πχ, ένα όχημα πλανητικής εφόδου τύπου Stormbird μεταφράζεται Εφορμητικό και γελάνε και οι πέτρες).

Η σειρά Horus Heresy είναι η καλύτερη της BL, και διαβάζοντας την βιβλίο με βιβλίο ανακαλύπτεις διάφορα πράγματα, ενώ έχει αρκετούς memorable χαρακτήρες (πχ Argel Tal στο First Heretic). Δεν έχει ούτε κρυμμένα νοήματα, ούτε μηνύματα να περάσει ο συγγραφέας, αλλά όταν ένα βιβλίο σε κάνει να θέλεις να γυρνάς συνέχεια σελίδα, το θεωρώ καλό.

Άλλες καλές σειρές είναι το Gaunt's Ghosts αν και φέρνει έντονα σε Sharpe στο διάστημα, η τριλογία Night Lords, και οι δύο σειρές με Inquisitors, Ravenor και Eisenhorn.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα το κομικ/γκραφικ νοβελ Damnation Crusade και μπορω να πω οτι αν και απο σεναριο προσωπικα δε μου ειπε και πολλα, καταφερνει ομως να σε βαλει με την μια στο βιαιο και σκοτεινο κλιμα του warhammer-ό-συμπαντος ακόμα και άμα δε γνωρίζεις και πολλά πολλά!

 

Από βιβλία ξεκίνησα να διαβάζω πρόσφατα την σειρά Grey Nights , αν και μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι με κούρασε λίγο. Mου έχουν πει όμως ότι αργότερα καλυτερεύει πολύ. (συγκεκριμένα στην ιστορία που ένας αστάρτης είναι αιχμάλωτος των chaos :D)

 

Είναι αυτό που είπε και παραπάνω ένα μέλος, ότι η Games Workshop για να προμοτάρει το φρανσάιζ της βγάζει με το κιλό βιβλία οπότε η επιλογή θα πρέπει να είναι προσεκτική στο τι θα είναι ποιοτικό και τι σαβουρίτσα!

 

 

(Α btw, w40k >>>>>>>>> starcraft ;D)

Edited by Bioseed
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..