Jump to content

Εκδοτικοί Οίκοι


Nefeli
 Share

Recommended Posts

Εσείς οι γνωρίζοντες, τι ξέρετε για τον εκδοτικό οίκο Ελκυστής;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, WILLIAM said:

Εσείς οι γνωρίζοντες, τι ξέρετε για τον εκδοτικό οίκο Ελκυστής;

Έχω την εντύπωση ότι από πίσω είναι οι ίδιοι 2-3 άνθρωποι που έχουν και τις εκδόσεις Ανάτυπο.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, WILLIAM said:

Εσείς οι γνωρίζοντες, τι ξέρετε για τον εκδοτικό οίκο Ελκυστής;

Ο εκδοτικός αυτός ανήκει στον Αχιλλέα Τριαντόγλου, το πρώην αφεντικό των εκδόσεων Ανάτυπο, ο οποίος αποχώρησε οριστικά από εκεί. (Είχα δει σχετική ανακοίνωση). 

Το Ανάτυπο πλέον ανήκει στον Δημήτρη Σεργιάννη, (ο, ας τον πούμε, νούμερο 2 μέχρι τώρα)  και σε κάποιον ακόμα που μου διαφεύγει το όνομά του. 

Ενδεχομένως να υπήρχαν διαφορές πολιτικής, στρατηγικής κ.λπ. κ.λπ. Επιφυλάσσομαι ωστόσο, διότι τα πάρε-δώσε μου μαζί τους ήταν λίγα και πριν αρκετό καιρό. Ίσως κάποιος να ξέρει να σου πει περισσότερα!  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, Απλά έπεσα πάνω σε έναν διαγωνισμό τους και μιας και μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα από τα έργα που είναι στα σχέδια για φέτος είπα να τον δοκιμάσω. Οπότε είπα να δω και τι μπορώ να μάθω για τον οίκο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Διάβασα με ενδιαφέρον πολλές από τις αναρτήσεις σε αυτό το thread, και από τη στιγμή που ετοιμάζω κάτι δικό μου βοηθήθηκα ιδιαίτερα. Εγώ προσωπικά θα ακολουθήσω την λογική πρώτα να στείλω σε μεγάλους και να περιμένω. Για τον απλό λόγο πως άντε και υπογράφω σε μικρό, και την άλλη μέρα με ειδοποιήσει μεγάλος, δεν θα είναι και το καλύτερο. Παρότι υπάρχουν οίκοι και οίκοι, κάτι θα ξέρουν οι μεγάλοι και είναι μεγάλοι. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον..

Έχω την εξής ερώτηση. Γνωρίζετε τις εκδόσεις πηγή; Από όσο γνωρίζω δουλεύουν κυρίως με συνέκδοση-αυτοέκδοση. Αλλά στην περίπτωση που δεχτούν κανονικό συμβόλαιο, είναι- πως να το πω βρε παιδί μου- αξιόπιστες. Έχει κανείς εμπειρία μαζί τους;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. :)

Εμπειρία δεν έχω, μιας και μόλις ξεκίνησα τη συνεργασία μου μαζί τους. Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι άκρως θετικές. Παρουσιάζουν τη εικόνα μιας δραστήριας επιχείρησης. Στηρίζουν τον χώρο του φανταστικού, είναι εύκολο να συννενοηθείς μαζί τους, και απ' όσο έχω δει, διαθέτουν προσεγμένες εκδόσεις.  

Αν θες την άποψή μου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, με οποιονδήποτε σκεφτείς να συνεργαστείς, να επιδιώξεις προσωπική επαφή στην έδρα της επιχείρησης. Να συζητήσεις τα πράγματα που σε απασχολούν και να κρίνεις ιδίοις όμμασι, αφού πρώτα έχεις κάνει μια βόλτα στα βιβλιοπωλεία και έχεις ρίξει μια ματιά στα βιβλία που εκδίδουν. Έχε υπόψη, αν δεν το γνωρίζεις ήδη, πως πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας έχει κάποιος που στέλνει ένα έργο σε οίκο που να τον ενδιαφέρει το είδος που γράφει.  

Πάνω απ' όλα όμως, σε περίπτωση που δεν έχεις εμπειρία στη συγγραφή, θα ήθελα να σου προτείνω το εξής:

-Προτού στείλεις, σε μεγάλους ή μικρούς, ολοκλήρωσε το κείμενο. Κι λέω εννοώ ολοκλήρωσε, εννοώ γράψε, διόρθωσε, αναθεώρησε, και μετά κάνε αποχή από το κείμενο. Για μεγάλο διάστημα, 6 μήνες πχ. Όσο θα απέχεις, διάβασε, και γιατί όχι, αν έχεις όρεξη να γράψεις δοκίμασε την τύχη σου σε κανέναν διαγωνισμό εδώ στο sff ή δούλεψε σε κάποιο άλλο έργο. Στη συνέχεια ξαναπιάσε το κείμενο και τελικώς, πέρασέ το κι ένα χεράκι επιμέλειας. Με λίγα λόγια, μη βιαστείς να το στείλεις. Στο λέω από προσωπική εμπειρία. Το 2015 ''τελείωσα'' την τριλογία. Έχουμε 9/2018 κι ακόμη διορθώνω το 3ο μέρος...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γρηγόρη. Συμφωνώ ότι το editing μπορεί να κάνει τη διαφορά ανάμεσα στην αποδοχή και την απόρριψη ενός χειρογράφου. Είναι πράγματα η πρώτη μου δουλειά. Αποτελεί μια συλλογή μικρών ιστοριών. Το επέλεξα επίτηδες μιας και είμαι άπειρος. Για να έιμαι ειλικρινής, δεν έχω κάποια ιδιαίτερη επιλογή σε εκδοτικό (αλίμονο αν είχα). 

Κάτι που ίσως με περιορίσει πολύ είναι το ότι είμαι αντίθετος σε αυτοέκδοση- συνέκδοση μιας και θεωρώ ότι αν παίξει κάτι τέτοιο τότε μάλλον ο εκδοτικός οίκος δεν πιστέυει στις εμπορικές δυνατότητες της δουλειάς σου, οπότε κάτι λέει αυτό. Άσε που είναι μάλλον και αναξιοπρεπές για όλους.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιορίζει τους πάντες, δυστυχώς, είναι η οικονομική στενότητα της εποχής και ο συρρικνωμένος χώρος του ελληνικού φανταστικού που αντιμετωπίζεται με καχυποψία ακόμη και από τους λάτρεις του fantasy στην χώρα μας.  

Δεν θέλω να σε επηρεάσω, καθώς και η δική μου οπτική γωνία περιορισμένη είναι (μέχρι στιγμής τουλάχιστον), όμως αυτά τα λίγα που έμαθα παρακολουθώντας τον χώρο τα τελευταία χρόνια, συνομιλώντας με ανθρώπους που έβγαλαν τα βιβλία τους, κάνοντας μια έρευνα μόνος μου σε τυπογραφεία κτλ, διαβάζοντας βιβλία συγγραφέων του φόρουμ (που ξεχειλίζουν ταλέντο btw), συνειδητοποίησα πως δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι κάνουν την αρχή σε μικρό εκδοτικό. (Χωρίς αυτό να είναι κανόνας, καθώς αρκετοί έβγαλαν το πρώτο τους βιβλίο σε μεγάλο οίκο... για να συνεχίσουν σε μικρότερο, απ' οτι είδα σε αρκετές περιπτώσεις).

Η ερώτηση κλειδί, αν με ρωτήσεις, δεν είναι αν ο εμπορικός οίκος πιστεύει στις εμπορικές δυνατότητες του βιβλίου που γράφει ένας (ταλαντούχος) συγγραφέας. Το ταλέντο ποτέ δεν στερεύει. To ερώτημα είναι: η αγορά είναι αρκετά ώριμη να στηρίξει το είδος; Υπάρχει, με λίγα λόγια, ζήτηση για να υπάρχει προσφορά; Πόσο τέλος πάντων είναι η δυναμική του αγοραστικού κοινού στην Ελλάδα, σε νορμάλ πλαίσια; Είναι πάνω από 1000-1500 αναγνώστες; Πολύ αμφιβάλλω. Επομένως για να τραβήξεις το ενδιαφέρον ενός μεγάλου οίκου που θα επενδύσει σοβαρό ποσό για ένα βιβλίο (του φανταστικού/τρόμου/ ΕΦ), θα πρέπει να πιστεύουν πως είναι ικανό να πετύχει τρελό attach rate για να καταστεί επικερδές. Θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο κάτι τέτοιο, για ένα σωρό λόγους. Γι' αυτό βλέπεις πλέον και μεγάλους εκδοτικούς να μπαίνουν στο παιχνίδι της αυτοέκδοσης-συνέκδοσης.

Ο μόνος τρόπος για να έρθουν επιτυχίες είναι να μεγαλώσει ο χώρος. Να διαβάζουμε εμείς οι ίδιοι τα βιβλία που βγάζουν οι ''συνάδελφοι'' συγγραφείς, να αλληλοστηριζόμαστε, να τα προτείνουμε, να χρησιμοποιούμε τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, μα πάνω απ' όλα να είμαστε αυστηροί με τον εαυτό μας και να μοχθούμε ώστε να γινόμαστε καλύτεροι. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τον Ελκυστή είσαι σίγουρος; Γιατί έχουν έναν διαγωνισμό που από το λεκτικό του συνάγεται ότι θέλουν κοινωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest Minerboh
23 minutes ago, WILLIAM said:

Για τον Ελκυστή είσαι σίγουρος; Γιατί έχουν έναν διαγωνισμό που από το λεκτικό του συνάγεται ότι θέλουν κοινωνικά.

Nαι.

Μου επιτρέπεις να σοτ πω λεπτομέρειες στο pm;

Link to comment
Share on other sites

Guest Minerboh
28 minutes ago, WILLIAM said:

Και για τους άλλους ό,τι ξέρεις, με ενδιαφέρει.

Ρίξε μια ματιά στα pm σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..