Jump to content

Rainbows End by Vernor Vinge


Recommended Posts

Χαιρετώ!

 

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει αυτό το βιβλίο σε ελληνική μετάφραση;

 

Ευχαριστώ,

 

ΥΓ. Ελπίζω να μην έχει δωθεί ήδη απάντηση κάπου αλλού, καθώς είμαι νέος σε αυτό το forum και δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα posts.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πετύχει κανένα βιβλίο του Βιντζ στα Ελληνικά αλλά επειδή υπάρχουν κάποιοι στο φορουμ που ίσως ξέρουν κατιτίς παραπάνω δεν θα είμαι απόλυτος.ΑΝ όντως υπάρχει θα πάω να το τσιμπήσω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει στα Ελληνικά πουθενά, δεν το έχω πετύχει, αλλά μόλις το τελείωσα στα αγγλικά και ήταν πολύ καλό με ιδιαίτερα κοφτερή ματιά στο άμεσο μέλλον και πολύ καλά στοιχεία κυβερνοπάνκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει στα Ελληνικά πουθενά, δεν το έχω πετύχει, αλλά μόλις το τελείωσα στα αγγλικά και ήταν πολύ καλό με ιδιαίτερα κοφτερή ματιά στο άμεσο μέλλον και πολύ καλά στοιχεία κυβερνοπάνκ.

 

Έχω έναν ψιλοφόβο να πιάσω βιβλία φαντασίας στα αγγλικά, αν και τα μιλάω και τα διαβάζω σε καλό βαθμό (κατά την άποψή μου :lol: ).

Lisimelis πώς ήταν η γλώσσα του; Διαβαζόταν εύκολα ή πρέπει να είσαι έμπειρος αναγνώστης αγγλικής λογοτεχνίας για να το πιάσεις στα χέρια σου;

Edited by dolph
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

 

Αν περιμένεις να το διαβάσεις στα ελληνικά, σου βάζω στοίχημα ότι δεν θα το διαβάσεις ποτέ, όπως και κανένα άλλο έργο του Vinge. Όπως και Stross, Stephenson, Brin κλπ. Τι να λέμε τώρα, το τελευταίο SF Hugo winner που έχει μεταφραστεί είναι το... Hyperion από το μακρινό 1990! Και ναι, τα λέω εγώ αυτά που έχω να διαβάσω μεταφρασμένο βιβλίο από το 2002. Αλλά δεν μπορώ να μην σκέφτομαι τα νέα παιδιά που θα ξεκινήσουν τώρα να διαβάζουν και θα βρουν μεταφρασμένα τα ίδια βιβλία που διάβασα κι εγώ πριν 15 χρόνια! Ωραία η προσπάθεια που έχει γίνει με μεταφράσεις του σύγχρονου fantasy, Martin κλπ αλλά είναι ώρα να γίνει κάτι τέτοιο και με την σύγχρονη SF...

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Tauntaun13. Το παράγγειλα από play και θα σας πώ τίς εντυπώσεις μου μόλις το διαβάσω.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν dolph για να είμαι ειλικρινής σε κάποια σημεία με ταλαιπώρησε ελαφρώς αλλά χωρίς να με καθυστερήσει ή να με απογοητεύσει. Σε γενικές γραμμές αν έχεις συνηθίσει λίγο στην ορολογία του κυβερνοπανκ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ελπίζω να το απολαύσεις και να μου πεις την γνώμη σου μετά, να δούμε αν κάποια σημεία που δεν με άγγιξαν και τόσο είχαν το ίδιο αποτέλεσμα και σε σένα.

Edited by lisimelis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..