Jump to content

Book Prices


mr.alobar
 Share

Recommended Posts

ΑΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΤΣΙΜΠΙΜΕΝΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

mr.alobar, καλως ήρθες στο sff! Είναι ενδιαφέρον το θέμα που ανοίγεις. Θα σε παρακαλούσα, όμως, να επεξεργαστείς το μήνυμά σου και να το γράψεις με πεζά γράμματα, αντί των κεφαλαίων. Σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ευγενικό να γράφεις με κεφαλαία, αφού αυτά χρησιμοποιούνται είτε για να τονίσεις κάτι, είτε για να το φωνάξεις.

 

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να τα χρησιμοποιείς, αλλά με μέτρο, αλλιώς είναι σαν να μπαίνεις σε ένα δωμάτιο και να φωνάζεις σε όλους.

 

Καθόλου ευγενικό.

 

Όσο για το θέμα σου: έχει αναφερθεί πολλάκις στο φόρουμ αυτό το θέμα, αλλά ποτέ σε δικό του thread (απ' όσο θυμάμαι τουλάχιστον) και είναι καλή ιδέα που κάποιος το ξεκίνησε.

 

Το πραγματικά απαράδεκτο για μένα είναι που οι περισσότεροι εκδοτικοί οίκοι στην Ελλάδα παίρνουν μικρά βιβλία ή ακόμα και νουβέλες και μειώνουν, με διάφορα κόλπα, των αριθμό των λέξεων ανά σελίδα, για να αυξηθούν οι τελευταίες (μεγαλώνουν τις γραμματοσειρές, βάζουν διπλό διάστιχο, μικραίνουν το μήκος κάθε σειράς κ.α.) έτσι ώστε να πουλήσουν το βιβλίο από 10-12 ευρώ σε 25.

 

Και έχεις δίκιο, τα εικοσιπέντε ευρώ για ένα βιβλίο είναι απαράδεκτα, ξέρω κόσμο που μειώνει το διάβασμα, γιατί δεν μπορεί να δίνει 50 και 75 ευρώ κάθε μήνα, μόνο για βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι τα μικρά τιράζ δεν ευνοούν τις χαμηλές τιμές στην Ελλάδα (όπως πχ γίνεται στο εξωτερικό) Όχι ότι δε βρίσκονται τρόποι να διαβάζεις φτηνά (δανειστικές βιβλιοθήκες, βιβλία τσέπης, βιβλιοπωλεία μεταχειρισμένων, bookcrossings, προσφορές, παζάρια βιβλίων, ξεπουλήματα καταστημάτων) αλλά πράγματι, οι τιμές είναι υπέρ το δέον τσιμπημένες σε πολλά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι τα βιβλία στην Ελλάδα πωλούνται ακριβά. Σαφώς υπάρχουν τρόποι για να διαβάσεις σε αρκετά χαμηλές τιμές. Τα τσέπης για παράδειγμα, που τα λατρεύω, είναι ό,τι πρέπει αλλά…πολύ συχνά θέλεις να διαβάσεις κάτι συγκεκριμένο που κυκλοφορεί μόνο σε ακριβή version. Τότε θα πληρώσεις περισσότερα απ’ όσο πρέπει και το σπαστικότερο όλων είναι ότι πολλά από αυτά τα βιβλία είναι 30 και 40 ετών. Τα επανεκδίδουν σε βαρύ χαρτί (για πάχος), μεγάλους χαρακτήρες, διάστιχα και στο τέλος αγοράζεις κάτι που θα μπορούσε να καταλαμβάνει λιγότερο από το μισό του όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μάθει ότι (και φυσικά διορθώστε με αν κάνω λάθος)

 

οτι στην Ελλάδα με βάση κάποιον νόμο που έχουν βγάλει τα βιβλιοπωλεία δεν μπορούν να πουλήσουν Ελληνικά Βιβλία (περιλαμβάνονται και τα μεταφρασμένα) με έκπτωση παραπάνω απο 10%.

 

Το γελοίο με τα ποσά φαίνεται με τα fantasy οπου όλα είναι 3-ογίες. Απο Α κ Β τόμο το κάθε ένα, Σύνολο Βιβλίων για όλη την ιστορία 6. Απο 20 ευρώ το κάθε ένα 120 ευρώ.

 

120 ευρώ για να διαβάσεις μία ιστορία απο την αρχή ως το τέλος. Δεν φτάνει το οτι είναι πανάκριβα αλλά βλέπεις και τις τιμές του εξωτερικού και τον ξενόγλωσσων και σε διαολίζει το όλο σκηνικό.

 

Ευτυχώς έχω τις άκρες μου σε κάποιους εκδοτικούς οίκους και μου τα δίνουν τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχω τις άκρες μου σε κάποιους εκδοτικούς οίκους και μου τα δίνουν τζάμπα.

 

Ύστερα από αυτή τη δήλωση μπαίνεις στους φίλους μου ή καλύτερα στο στενό οικογενειακό κύκλο! :friends::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μάθει ότι (και φυσικά διορθώστε με αν κάνω λάθος)

 

οτι στην Ελλάδα με βάση κάποιον νόμο που έχουν βγάλει τα βιβλιοπωλεία δεν μπορούν να πουλήσουν Ελληνικά Βιβλία (περιλαμβάνονται και τα μεταφρασμένα) με έκπτωση παραπάνω απο 10%.

 

Ο νόμος αυτός ισχύει για όλα τα καινούργια βιβλία και τις επανεκδόσεις. Απαγορεύεται δηλαδή να πωλούνται τα βιβλία με έκπτωση πάνω από 10% πριν περάσει διετία από την έκδοση ή επανέκδοση τους.

Θα ξεχάσω εγώ που μέχρι τότε έπαιρνα από την Πολιτεία όλα τα βιβλία με 25% έκπτωση;:ranting:

Τώρα για ποιανού καλό έγινε αυτός ο νόμος δεν ξέρω... σίγουρα όχι για το δικό μας... κάτι με τους εκδότες νομίζω έπαιζε... με τα συνοικιακά βιβλιοπωλεία που έχαναν την πελατεία τους... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Το γελοίο με τα ποσά φαίνεται με τα fantasy οπου όλα είναι 3-ογίες. Απο Α κ Β τόμο το κάθε ένα, Σύνολο Βιβλίων για όλη την ιστορία 6. Απο 20 ευρώ το κάθε ένα 120 ευρώ.

 

120 ευρώ για να διαβάσεις μία ιστορία απο την αρχή ως το τέλος. Δεν φτάνει το οτι είναι πανάκριβα αλλά βλέπεις και τις τιμές του εξωτερικού και τον ξενόγλωσσων και σε διαολίζει το όλο σκηνικό.

 

 

Η στιγμή που παράτησα εντελώς τα μεταφρασμένα βιβλία (κάτι πάντως που θα γινόταν έτσι κι αλλιώς ασχέτως του οικονομικού θέματος αφού είχα ήδη αρχίσει να συνηθίζω να διαβάζω στα Αγγλικά) ήταν όταν βρήκα την Αγγλική έκδοση του A Clash of Kings σε βιβλιοπωλείο στην τιμή των 10 Ευρώ ενώ 3 μήνες πριν είχα δώσει 40 Ευρώ για τα δύο βιβλία της ελληνικής έκδοσης του A Game of Thrones... Απλά είναι κρίμα για τους νέους αναγνώστες που προφανώς θα προτιμήσουν να ξοδέψουν τα λεφτά αυτά σε CD ή DVD οι τιμές των οποίων συνεχώς μειώνονται παρά το γεγονός ότι οι συγκεκριμένοι χώροι (μουσική, κινηματογράφος) πλήττονται ανηλεώς από την πειρατεία, κάτι που δεν έχει επηρεάσει τον χώρο του βιβλίου γιατί ναι μεν υπάρχουν τα περισσότερα (γνωστά) βιβλία πλέον και στο Internet αλλά είναι πολύ λίγοι (εώς ελάχιστοι) αυτοί που θα κάτσουν να διαβάσουν στον υπολογιστή τους.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα.Το έχω θίξει πολλές φορές κι εδώ και σε άλλα φόρα.

 

Σε γενικές γραμμές τα είπαν ήδη τα παιδιά,ακόμη και το παράδειγμα που μου ήρθε στο μυαλό,με τη σειρά του Μάρτιν δηλαδή.Αντί να παίρνουμε το κάθε βιβλίο γύρω στα 10 ευρώ το παίρνουμε πχ σε 2 τόμους των 21 ευρώ.Έτσι μας στοιχίζει 42 ευρώ το βιβλίο και για 5 βιβλία της σειράς,δηαλδή μια ιστορία που ακόμη δεν έχει τελειώσει θα πρέπει να πληρώσουμε πάνω από 200 ευρώ.Κι αυτό δεν είναι κακό του Ανούμπις αλλά γενικότερο.Ο Ανούμπις τουλάχιστον έβγαλε και κάποια-ελάχιστα δυστυχώς-βιβλία σε οικονομικές εκδόσεις τσέπης.Η δικαιολογία με το μικρό τιράζ δεν είναι αρκετή.Έχω συγκρίνει τιμές με χώρες μικρότερες από την Ελλάδα και με πιο προβληματικές γλώσσες(πχ χώρες της Βαλτικής που και μικρότερες είναι και πολύς κόσμος βολεύεται πχ με ρώσικες εκδόσεις που βρίσκει σχετικά εύκολα).Έχουμε φτάσει στο σημείο η αναγνωση βιβλίων να θεωρείται ακριβό σπόρ.

"Ούαου,αυτός διαβάζει πάνω από 2 βιβλία το μήνα..Είναι πλούσιος!"

Δυστυχώς ούτε αρκετά βιβλιοπωλεία μεταχειρισμένων έχουν στην επαρχία,ούτε το bookcrossing έχει πέραση,ούτε σημαντικός αριθμός βιβλίων τσέπης βγαίνουν.Εκτός αν εννοούμε βιβλία των 14 ευρώ οικονομικές λύσεις.

 

Να προσθέσω ότι ούτε η δικαιολογία με τα δικαιώματα και τις μεταφράσεις στέκει γιατί και τα Ελληνικά βιβλία δεν είναι και σημαντικά φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι ούτε η δικαιολογία με τα δικαιώματα και τις μεταφράσεις στέκει γιατί και τα Ελληνικά βιβλία δεν είναι και σημαντικά φθηνότερα.

 

Πολλές φορές είναι και ακριβότερα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την δικαιολογία ότι "είναι ακριβά λόγω μετάφρασης" έχει καταντήσει αστείο σε όλα τα προϊόντα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Μιλάω με Ελληνικό κατάστημα αστρονομικών ειδών και μέσα στις διάφορες δικαιολογίες που ένα τηλεσκόπιο το είχαν γύρω στα 700 ευρώ (επτακόσια, ναι!!!) ακριβότερο στην Ελλάδα (σε σχέση με ΕΕ, γιατί από ΗΠΑ η διαφορά ξεπερνούσε τα 1.000 ευρώ) ήταν και η κλασική: "έχουμε και Ελληνικό manual που κοστίζει η μετάφραση"!!!!!!!

Ή τα διάφορα παιχνίδια PS3 που είναι τουλάχισον 40% πιο οικονομικά στην Αγγλία (με δωρεάν παράδοση στην Ελλάδα φυσικά) ή με τα bluray discs που για αυτούς τους Ελληνικούς υπότιτλους χρεώνουν 30-50% πιο ακριβά!!! Τώρα ότι οι υπότιτλοι δεν είναι και τόσο ακριβοί και δύσκολοι, όπως αποδεικνύεται με την άμεση έκδοση τους σε διάφορα websites, αυτό δεν φαίνεται να τους συγκινεί.

 

Τί να πω παίδες, δυστυχώ στην Ελλάδα θα πληρώνουμε σχεδόν τα πάντα ακριβότερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..