Jump to content

Storybook


greenmist
 Share

Recommended Posts

Το storybook είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για όλους εμάς που ασχολούμαστε με την συγγραφή. Είναι free (open source). Στην ουσία είναι ένα δομικό εργαλείο που προσφέρει όλα τα υλικά και την δυνατότητα οργάνωσης του χάους που επικρατεί στο κεφάλι του συγγραφέα! Καλύτερα, όμως, να μην φλυαρώ και να σας δώσω το link όπου μπορείτε να δείτε αναλυτικά όλα τα πλεονεκτήματα του προγράμματος, αλλά και να το κατεβάσετε δωρεάν! Το σημαντικό είναι ότι πρόκειται για το πρώτο creative writing software που διαθέτει και Ελληνική έκδοση!

 

http://storybook.intertec.ch/joomla/

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα λίγο και μου φάνηκε καλό (ειδικά για να στήνω σελίδες από σενάρια κόμιξ) αλλά πριν το χρησιμοποιήσω και άλλο λίγο δε μπορώ να ξέρω. Ίσως η χρησιμότητά του φανεί στο φετεινό Nanowrimo.

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα κι εγω χτες για να το δω! Πολύ μου άρεσε, εχει φάση.

 

Πιστεύω οτι βοηθάει. Εγω ας πούμε ειχα ενα έγγραφο word που ειχα γραμμενες σημειώσεις για τους ήρωες και για τις αλλαγές που πρέπει να κάνω στα κεφάλαια, για στόχους που θέλω να επιτύχω... Ε, τώρα μπορώ να τα βάλω εκεί! Μ'αρεσει η οργάνωση στη συγγραφή(ναι γιατι πουθενα αλλου δε μ'αρεσει:tongue:) και απο χτες εχω πωρωθεί μ'αυτο το προγραμματάκι.

 

Σίγουρα θα είναι πολύ πιο χρήσιμο για μια ιστορία που μόλις ξεκινάει!

 

Κρίμα μόνο που δεν έχει κάποια κατηγορία για να βάλω τις φυλές και να τις αναλύσω. Αλλά δεν πειράζει, μάλλον θα τις βολέψω μαζί με τους χαρακτήρες. Ναι, λογικά δεν ειχαν προβλέψει οτι κάτι τέτοιο θα χρειάζεται και σε συγγραφείς φανταστικής λογοτεχνίας. Οπότε αντιμετωπίζω κι ενα προβλημα με ημερομηνίες που δεν μπορεις να βάλεις ότι θέλεις αλλά αυτά ειναι λεπτομέρειες! ;)

 

Είναι πολύ ωραιο!!^_^

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα μόνο που δεν έχει κάποια κατηγορία για να βάλω τις φυλές και να τις αναλύσω. Αλλά δεν πειράζει, μάλλον θα τις βολέψω μαζί με τους χαρακτήρες. Ναι, λογικά δεν ειχαν προβλέψει οτι κάτι τέτοιο θα χρειάζεται και σε συγγραφείς φανταστικής λογοτεχνίας. Οπότε αντιμετωπίζω κι ενα προβλημα με ημερομηνίες που δεν μπορεις να βάλεις ότι θέλεις αλλά αυτά ειναι λεπτομέρειες! ;)

 

Είναι πολύ ωραιο!!^_^

 

Φυσικά και μπορείς να δουλέψεις με τις φυλές σου Λιζ! Στο όνομα κάθε χαρακτήρα μπορείς δίπλα σε παρένθεση να βάλεις σε ποια φυλή ανήκει. Αν δεις και το σχετικό screenshot θα διαπιστώσεις ότι έτσι δουλεύει! Επιπλέον, κάθε χαρακτήρας έχει το δικό του χρώμα, που το δίνεις στην αναλυτική του κάρτα, άρα κάθε φυλή θα έχει και το χρώμα της για να τις ξεχωρίζεις απόλυτα. Επίσης, μπορείς να κάνεις παρόμοια ταξινόμηση με τις τοποθεσίες και να τεστάρεις τα αναλυτικά στατιστικά που σου δίνει το πρόγραμμα και που εκεί θα φάινεται πολύ πιο οργανωμένα πλέον ο φανταστικός σου κόσμος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..