Jump to content

15ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Βροχή


greenmist

Recommended Posts

Μάλλον θα γράψω και 'γω κάτι για το διαγωνισμό. Έχω μια ιδέα, άρχισα ήδη να δουλεύω πάνω της, αρκεί να βρω χρόνο να την ολοκληρώσω.

Πολύ ψόφια τα πράγματα, όμως - εκτός και αν μπουκώσει στην λήξη..

 

 

Άντε, παιδιά, γράφτε, να μπει καλά η σεζόν!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • greenmist

    26

  • Sileon

    13

  • aScannerDarkly

    10

  • Nienor

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Πολύ ψόφια τα πράγματα, όμως - εκτός και αν μπουκώσει στην λήξη..

 

 

Αφού έτσι δε γίνεται συνήθως;

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος περνάει γρήγορα! Η προθεσμία της Κυριακής πλησιάζει! Δεν ακούω πληκτρολόγια και ανησυχώ! Γράφετε ιστορίες ή απλώς κάνετε "προεκλογικές δηλώσεις"; Θέλω να δω τις ιστορίες να πέφτουν "βροχή" στον διαγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βρίσκομαι στο συνηθισμένο κόλλημα που θα ξεπεραστεί αμέσως μόλις η προθεσμία πλησιάσει επικίνδυνα. no worries

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ζορίζω απίστευτα αλλά για πατάτα μου πηγαίνει. Πάντως το deadline θα το προλάβω. Το θέμα είναι αυτό πουθα έχω στο deadline να είναι της προκοπής.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για όσους βρίσκονται στην Αθήνα, σήμερα βρέχει! Τι περιμένετε; Είναι φανερό ότι ακόμα και ο καιρός βρίσκεται στην υπηρεσία της έμπνευσης σας! Γράψτε τώρα πριν βγει πάλι ο ήλιος!

Link to comment
Share on other sites

"Αποσπάσματα από έρωτες" του Γιώργου Ζαμπέτα.

 

Χειμώνας βαρύς, κρύο πολύ κι εκείνο το βράδυ το φεγγάρι δε βγήκε, τα σύννεφα χαμηλώσανε και η βρόχα έπεφτε, στρέιτ θρου.

 

Εκείνη μονάχη της, έψησε ένα καφεδάκι, άναψε ένα τσιγαράκι, πήγε στη βιβλιοθήκη της, πήρε τον πρώτο τόμο από τ' απομνημονεύματά της, ξάπλωσε στη ντιβανοκασέλα της κι άρχισε να τα διαβάζει ένα-ένα.

 

Ο πρόλογος δεν έλεγε και πολλά πράγματα. Μα σαν έφτασε στη σελίδα 96 εκατομμύρια τετρακόσια εβδομήντα τρία οχτακόσια είκοσι έξι, κάθετος, παύλα και κάτι ψιλά, έγραφε ότι συνεδέθη με νεαρόν, αλλά το ειδύλλιο δεν εκράτησε

παρά μόνον τρία εικοσιτετράωρα διότι ούτος εκ των υστέρων απεδείχθη ακατάλληλος. Κι έτσι "καθαρίσανε" ένα βράδυ που το φεγγάρι δεν βγήκε

και η βρόχα έπεφτε, ράιτ θρου.

 

Σελίδα 9 του εβδομηκοστού τετάρτου τόμου. Έγραφε ότι ήτανε καλοκαιριά κι ότι είχε βγει στην παραλία να κάνει το μπάνιο της. Εκεί γνώρισε ένα νεαρό, τον επλησίασε, ανταλλάξανε μερικές κουβέντες και τον ρώτησε για τ' όνομά του. Εγώ, της λέει αυτός, ονομάζομαι Φριτς. Τον αγάπησε τρελά. Αλλά σαν μπήκε το φθινόπωρο, αυτός την πούλεψε για την πατρίδα του και κείνη ξέμεινε μόνη της, ένα βράδυ που το φεγγάρι δεν βγήκε και η βρόχα έπεφτε, ράιτ θρου.

 

Σελίδα 6, Άρθρο Βου, Παράγραφος Ξου, Κεφάλαιο Θου. Έγραφε ότι πήγε και τον εσυνάντησε και του είπε ότι θα έπρεπε να γίνει ο γάμος. Αυτός δεν έφερε αντίρρηση και προσδιορίστηκε Πέμπτη ώρα μηδέν και τριάντα τρία πρώτα και

σαράντα εννέα δεύτερα.

 

Η μέρα πλησίασε, εκείνη για να πάει να παντρευτεί, μπήκε στο μπάνιο της, έριξε τα αποσμητικά της, τα απορρυπαντικά της, ντύθηκε, φόρεσε το νυφικό ενώ απ' όξω το φεγγάρι δεν βγήκε και η βρόχα έπεφτε, ράιτ θρου.

 

Αυτή είναι η ιστορία μιας κυρίας.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Με χαρά ανακοινώνω ότι τελείωσα και μένει το σουλούπωμα.

 

Άλλος κανείς....είς... είς.....? (Αυτό ήταν ηχώ στους άδειους διαδρόμους του τόπικ)

Link to comment
Share on other sites

Με χαρά ανακοινώνω ότι τελείωσα και μένει το σουλούπωμα.

 

Άλλος κανείς....είς... είς.....? (Αυτό ήταν ηχώ στους άδειους διαδρόμους του τόπικ)

 

Ζηλεύω που κάποιοι όχι μόνο έγραψαν αλλά τελείωσαν κιόλας.

Το θέμα ήταν του γούστου μου και πραγματικά θα ήθελα πάρα πολύ να είχα γράψει κι εγώ. Δυστυχώς το timing αυτή την εποχή ήταν τόσο κακό για μένα, που δεν αποτόλμησα ούτε καν ν' αρχίσω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Έγραψα, πήγα βόλτα, γύρισα, το διάβασα, ήταν για γέλια, γέλασα,το πέταξα, το ξαναγράφω. Μοιάζει να μου αρέσει, θα προλάβω, θα θά θα θα θαθάθα; ή θά θαθά!

 

 

Ο πρωτεξάδελφος του παρταόλα. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα. Πολύ λίγο χρόνος. Έπεσε και πάνω στο ΦΕΦΕ της Σύρου.Το αποτέλεσμα θα το βρείτε στις ιστορίες ΕΦ. Δυστυχώς δεν έμαθα να βάζω Link με το καινούριο σύστημα. Ας βοηθήσει κάποιος moderator. Επίσης, μέχρι να μάθω τι φταίει για τη διαμόρφωση, κατεβάστε το αρχείο word αν θέλετε να το διαβάσετε.

 

Το χρώμα της βροχής

edit by kitsos the great: link ok!

Edited by kitsos
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ενθουσιασμένη με την ιστορία μου κι ελπίζω να προλάβω (αν και δεν το βλέπω). Όπως και να 'χει ευχαριστώ για το θέμα, είχα πολύ καιρό να γράψω διήγημα. Ασχολούμαι με άλλα (μεγαλύτερα) συνέχεια και ξεχνάω τα βασικά!

 

Υ.Γ: μια μικρή παράταση παίζει; ανεβαίνω φλώρινα για τις εξετάσεις του μεταπτυχιακού (ρίξτε καμιά ευχή να με πάρουνε βρε παιδιά) και με κόβω να το χάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως μια μικρή παράταση, έστω μερικών ωρών, θα μου ήταν λίαν ευπρόσδεκτη. Την ιστορία σίγουρα θα την έχω έτοιμη μέχρι την λήξη της προθεσμίας, αλλά θα λείπω το Σ/Κ, χωρίς πρόσβαση σε δίκτυο και θα επιστρέψω αργά σπίτι την Κυριακή.

Αν μπορούσα να τη στείλω έστω και ξημερώματα Δευτέρας, θα με βοηθούσε πολύ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Παράταση υποβολής ιστοριών έως και την Τρίτη στις 20:30 το βράδυ.

 

2. Παρακαλώ αν έχει ανέβει μία ιστορία για τον διαγωνισμό και δεν έχω προλάβει να την κλειδώσω, μην την σχολιάσετε! Τα σχόλια και η ψηφοφορία θα ξεκινήσουν την άλλη Τετάρτη.

 

3. Blondbrained, η δεύτερη ιστορία σου, που βρίσκεται στις "Διάφορες Ιστορίες", δεν μπορεί να γίνει δεκτή στον διαγωνισμό επειδή δεν είναι Φαντασίας - Επιστημονικής Φαντασίας - Τρόμου.

 

4. Γενικά, δεν υπάρχει καμία διευκρίνιση στο πρώτο ποστ του διαγωνισμού για το αν επιτρέπεται να μετέχει κάποια ή κάποιος με πάνω από μία ιστορίες. Αυτό είναι δικό μου λάθος και ζητώ συγνώμη από όλους σας. Θεωρώ ότι αυτό θα ήταν ένας κανόνας που θα έπρεπε να τον γνωρίζουν όλοι από την αρχή του διαγωνισμού, οπότε δεν θα ήταν δίκαιο τώρα στο τέλος να πω ότι δέχομαι 2η και παραπάνω ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου θα είναι έτοιμη, πιστεύω, ως αύριο βράδυ. Είπα να το αναφέρω, μια και ανησυχεί ο greenmist ότι δεν ακούγονται πληκτρολόγια.

(Αλήθεια, μήπως ακούς μολύβια να γλιστράνε πάνω σε βρεγμένα χαρτιά; ) :tease:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ, Greenmist :)

Ευτυχώς που ξέμεινα από word βασικά, κι έκατσα και πήρα μέρος στον διαγωνισμό, αλλιώς δεν το είχαν καν πρόθεση. Το ότι μου προέκυψε η διάθεση να γράψω δύο ιστοριούλες το κατατάσσω στα πολύ υπέρ του προβλήματος με το word (που κατά τ'άλλα μου'χει διαλύσει το επαγγελματικό πρόγραμμα). Σκέφτομαι οτι είναι μια καλή ιδέα να γράφω διηγήματα απευθείας μέσα στο site, γιατί δεν μπορώ ούτε να σηκωθώ απ'το πληκτρολόγιο, από φόβο μην χάσω την ιστορία, από καμία πτώση ρεύματος, που τις έχουμε συχνές εδώ! Εχθές, ούτε τουαλέτα δεν πήγαινα, αν δεν τελείωνα την κάθε ιστορία!!! :)

 

Φέρτε μου διαγωνισμούς!!!laugh.gif

 

 

Ο Στέφανος της Βροχής

edit by kitsos the great: link ok!

Edited by kitsos
Link to comment
Share on other sites

1. Παράταση υποβολής ιστοριών έως και την Τρίτη στις 20:30 το βράδυ.

 

Ευχαριστούμε για την παράταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γράφω κι εγώ κάτι... Ελπίζω να μην βγει τελείως μπούρδα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όντως ξεχάστηκα και δεν ανέβασα εδώ την ιστορία!my bad!aScannerDarkly χίλια ευχαριστώ!:thmbup:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..